Domů     Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO
Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO

Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte.

Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží.

Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  A rozhodně je na co se dívat, ne nadarmo byly lázně nedávno zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Co byste při návštěvě města rozhodně neměli minout?

Prameny a kolonády jsou tím, za čím jezdí lázeňští hosté nejčastěji. Dvanáct léčivých pramenů nabízí podporu zdraví a imunity a procházky po slavných kolonádách jsou zase léčbou pro duši. Minout nesmíte ani Vřídlo, které se nedávno dočkalo rekonstrukce.

Nezapomenutelné koncerty nabízí karlovarský Kostel Maří Magdalény, barokní perla od slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Dvěma lanovkami se můžete nechat vyvézt nahoru nad údolí. Jedna vede skalním tunelem a vede k hotelu Imperial, odkud vede řada stezek kolem krásných vyhlídek. Druhá vás vyveze k rozhledně Diana, odkud je nádherný výhled po kraji.

Děti tu potěší mini zoo, Motýlí dům a krásné obory sv. Linharta, kde můžete z vysokých lávek pozorovat daňky nebo divočáky. A během procházky po lesních stezičkách určitě narazíte i na slavného kamzíka.

Unikátem je světoznámá sklárna Moser, která dodává to nejluxusnější sklo na stoly předních královských rodin, šejků i slavných hvězd. Ruční výrobu si prohlédnete včetně provozu.

Prohlídka muzea Becherovky, třináctého léčivého pramene, rozhodně stojí za návštěvu. Přesný recept na výrobu se ale nedozvíte, zůstává přísně střeženým tajemstvím.

Kamenné růže jsou typickým suvenýrem za Karlových Varů. Jak vznikají, se dozvíte na prohlídce podzemí.

Dům umění nabízí celou řadu zajímavých výstav, o tradicích regionu se zase dozvíte spoustu zajímavostí v místním muzeu. A pokud nechcete hledat v mapě, zajděte do turistického centra a domluvte si místního průvodce. Ukáže to nejkrásnější z celého města a ještě mnohem víc!

Kam se podívat v okolí?

Milovníci historie určitě zamíří na některou z památek v okolí. Za vidění rozhodně stojí středověký hrad Loket ve stejnojmenném městečku, Zámek Bečov se světoznámým relikviářem sv. Maura nebo klášter Teplá.

Z přírodních pozoruhodností láká k návštěvě rašeliniště SOOS s bublajícími rybníčky a čertovským sirným odérem, Boží Dar, kde má sídlo Ježíšek, nebo Slavkovský les, ideální místo na dlouhé procházky i zimní běžkování.

Vynechat byste neměli ani Mariánské Lázně se slavnou zpívající fontánou nebo Františkovy Lázně se slavnou soškou chlapce s rybou. Legenda praví, že když se žena dotkne chlapcova palce na levé noze, (nikoli pindíka, jak se mylně traduje), tak otěhotní.

Stres a neustálá honička za plněním úkolů dávají našemu zdraví pořádně zabrat. Jak využít lázně k regeneraci?

Pitná kúra je skvělá věc, ale je třeba jít na ni s rozumem. Pokud chceme prameny jen ochutnat, měli bychom je zkoušet postupně a samozřejmě ne všechny naráz.

Popíjení pramenů tělo krásně pročistí, ale pokud se chystáme na větší detox, je dobré si nechat doporučit množství i složení pramenů od lékaře.

I když se to možná na první pohled nezdá, právě odpojení od technologií a každodenního stresu je jednou ze zásadních léčebných metod. Procházky na čerstvém vzduchu a „čištění hlavy“ pomáhají posílit imunitu a načerpat energii.

K lázním samozřejmě neodmyslitelně patří procedury, zábaly, nejrůznější koupele ve vřídelní vodě a zdravotní i relaxační masáže. Uleví od bolesti kloubů a příjemně uvolní.

Nejen láska prochází žaludkem

Dát si dobrou kávu nebo si užít báječný dortík, to je další z odpočinkových terapií. A ještě lepší je, pokud si dobrotu nemusíme následně vyčítat kvůli zbytečným kaloriím. „Udělat dobrý dezert lze i s menším množstvím cukru, než jsme zvyklí.

Lehké krémy s ovocem nebo sorbety jsou skvělou letní volbou. Důležité ale je i to, jak jídlo vypadá – pokud je krásně upravené, užijeme si ho dvojnásob.

Navíc z ovoce a zeleniny se dají vytvořit nádherné věci, sochy i velké kompozice,“ říká šéfkuchař hotelu ASTORIA Hotel & Medical Spa a stříbrný medailista Fruit Carvingu, tedy tvorby z ovoce, soutěže Culinary Olympics 2024 v německém Stuttgartu.

Odpočinek jako v bavlnce

Pokud milujete světlo, prostor a design, tak oceníte zbrusu nové apartmány Family Apartments by ASTORIA Hotel & Medical Spa.

Najdete je doslova pár kroků od Mlýnské kolonády a snoubí se v nich historie tradiční lázeňské budovy s moderním vybavením a výzdobou známého streetartového umělce ChemiSe. Apartmány mají plně vybavenou kuchyňku a dvě samostatné ložnice až pro 5 osob.

Děti jistě ocení hernu s trampolínou, rodiče zase posezení na venkovní terase, lyžárnu s kolárnou nebo pračku.

Jen přes ulici v hlavní budově je hotelová restaurace s nabídkou plné penze formou bufetu, wellness centrum s bazénem, saunovým světem, Kneippovým chodníkem a odpočívárnou a také čajovna s několika druhy čajů a sušenkami, která je pro hosty k dispozici zdarma.

Vyzkoušejte také lázeňské procedury, například koupele ve vřídelní vodě, parafango nebo klasické či thajské masáže, k odpočinku láká také solná jeskyně. Svou pleť můžete nechat hýčkat kosmetikou s vřídelní vodou v salonu Carl´s.

Foto:
Související články
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Nejenže se tu lidé vyléčí. Prostředí Lázní Libverda vás také přímo nastartuje pro nový a aktivní život. Jsou dokonalým rájem i pro vyznavače turistiky i běžek. Hlavní léčebná budova leží přímo na zdejší útulné kolonádě. Vlastně se není čemu divit. Městečko leží totiž v malebném podhůří Jizerských hor, na pomezí Čech, Něm
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Hou, hou, hou, kdo nám dá sušenky a mlíčko?! Kanadské ulice jsou jako americké. Kanada Ještě před Štědrým dnem p
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Stane se, že člověk míní, ale pes mění
skutecnepribehy.cz
Stane se, že člověk míní, ale pes mění
Když jsme se rozloučili s Punťou, slíbili jsme si s manželem, že jiného pejska už mít raději nebudeme. Ale znáte to, sliby chyby. Náš pes s námi strávil skoro sedmnáct let, měl hezký a dlouhý psí život, ale i tak bylo loučení velice zlé a bolestné. S manželem jsme se pak zařekli, že už si nikdy v životě pejska nepořídíme, protože Punťu nám
Ochraňte svůj domov
nejsemsama.cz
Ochraňte svůj domov
Domov je místem, kde byste měla cítit klid a bezpečí. Je to prostor, kde odpočíváte a načerpáváte energii. Poradíme vám, jak si můžete očistit prostor, aby pak skutečně fungoval jako kouzelné místo plné harmonie. Váš domov může být vystaven negativním vlivům, které narušují jeho rovnováhu. Ochranné rituály jsou jednou z možností, jak vytvořit ochrannou bariéru kolem domova a zajistit, aby
Spodní prádlo musí sedět
panidomu.cz
Spodní prádlo musí sedět
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes
Mumlerova duchařská fotografie: Objevil se Lincolnův duch vedle jeho vdovy?
enigmaplus.cz
Mumlerova duchařská fotografie: Objevil se Lincolnův duch vedle jeho vdovy?
William Mumler se spiritistické fotografii začíná věnovat v roce 1862 poté, co se na jeho vlastním autoportrétu objeví dívka zdánlivě tvořená světlem. Zpočátku je to pro něj jen hobby, jak ale Spo
Karla I. Portugalského zabili s tichým souhlasem premiéra
historyplus.cz
Karla I. Portugalského zabili s tichým souhlasem premiéra
Znechuceně zmačká anonymní dopis, který mu kdosi položil přímo k talíři v palácové jídelně. Karel I. Portugalský ví, že má spoustu politických nepřátel. Svojí povýšeností a okázalým nezájmem o lid si nedokáže získat spojence. A teď mu někdo přímo vyhrožuje smrtí! Portugalskému království rostou zahraniční dluhy, inflace stoupá, banky krachují. Krále Karla I. (1863–1908) čeká
Neuvěřitelné záběry z hlubin: Talířovka, legenda oceánu, se opět objevila
21stoleti.cz
Neuvěřitelné záběry z hlubin: Talířovka, legenda oceánu, se opět objevila
Cílem argentinské hlubokomořské expedice bylo mapování korálového útesu Bathelia candida a hledání prostředí bohatých na studené průsaky. Místo toho spatřili vědci tvora, který se lidem ukáže jen opra
Vztah na dálku už Bučkové nefunguje
nasehvezdy.cz
Vztah na dálku už Bučkové nefunguje
Přes dvanáct let vztahu na dálku zřejmě stačilo. Petra Bučková (47) a její přítel, iluzionista Thomas Huber (52), podle některých lidí dospěli do bodu, kdy se „láme chleba“. On žije v Rakousku a h
Brownies s čerstvými malinami
tisicereceptu.cz
Brownies s čerstvými malinami
Spojení vláčné čokolády a malin vás vynese do chuťového ráje. Ingredience 200 g másla 200 g kvalitní čokolády 125 g hladké mouky 180 g cukru krupice ½ prášku do pečiva 4 vajíčka 2 lžíce ho
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
iluxus.cz
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
Společenské hodinky mají být jako dobře střižený smoking. Neřvou. Neupozorňují na sebe. Jen tiše dávají najevo, že víte, co děláte. A přesně taková jsou na veletrhu Inhorgenta v německém Mnichově práv
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Jak rozeznávat otisky prstů? U zrodu daktyloskopie nechybí česká stopa
epochaplus.cz
Jak rozeznávat otisky prstů? U zrodu daktyloskopie nechybí česká stopa
Daktyloskopie, věda o otiscích prstů, která dnes pomáhá odhalovat pachatele zločinů po celém světě, má kořeny hluboko v 19. století. Přestože lidé zanechávali otisky po tisíciletí, až systematické poznání a využití těchto jedinečných vzorů přetvořilo je v jeden z nejspolehlivějších identifikačních nástrojů kriminalistiky. A v tom příběhu se objevuje i české jméno, které položilo základy
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz