Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?
Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?

Ve většině z nich se psala historie národů, staly se kolébkou kultur a vědění. Do dnes lákají miliony návštěvníků, kteří bloumají jejich ulicemi s touhou zažít onu pověstnou a tolik specifickou atmosféru, jíž se každá metropole vyznačuje.

Nejsou typickou metropolí, která by lákala na nejkrásnější uličky, na vyhlášená divadla s atraktivními představeními, na nákupy či nezaměnitelnou architekturu. Přesto mají něco, za čím do hlavního města Řecka proudí davy turistů

Běloskvoucí dominanta Řecka

Kde se nachází: poloostrov Attika

Nejznámější památky: Muzeum Akropole, Dionýsovo divadlo, chrám boha Dia Olympského

Co ochutnat: musaka, souvlaky, gyros

První kroky návštěvníků, kteří zamíří do Athén, vedou na Akropolis, posvátný pahorek nad jehož monumentálností se tají dech. Své největší slávy a rozkvětu dosáhl před 2 500 lety, na vrcholu aténské demokracie.

Vznikl tu Parthenón a další obdivuhodné stavby. Díky ekonomické, vojenské a politické moci se tady slily kulturní vlivy Východu i Západu. Pokud nemáte tolik času, nebo chcete to nejdůležitější z Athén vidět nejlépe za jeden den, vydejte se na okružní jízdu.

Začíná v centru města, na náměstí Syntagma. Trvá hodinu a půl, stojí 10 až 20 eur. Autobusy mají půlhodinové intervaly a lze z nich vystoupit i nastoupit na jakékoliv zastávce. Jezdí také na Akropoli a k jejímu novému muzeu, paláci ze skla a oceli, kde jsou nejkrásnější antické nálezy.

Typický trh a metro

Po památkové exkurzi zajděte na typický athénský trh v ulici Athinas. Oko vám zde určitě spočine na voňavé zelenině i čerstvém ovoci, stejně jako vás nepřestanou fascinovat ryby a plody moře spořádaně vyrovnané vedle sebe.

Kousek odtud, ve čtvrti Monastiraki, navštivte bleší trhy a poznejte rázovitou náturu místních. Snad největší zajímavostí, kterou můžete v Athénách zažít je doprava metrem až k moři. Lístek stojí 1,4 euro a platí 90 minut.

K moři, až na konečnou metra, do přístavu Pireus, to netrvá nijak dlouho. Za městem se metro změní v nadzemní dráhu a vám se naskytne pohled na úplně jiné Athény.

Gaudího pestrobarevné město

Kde se nachází: východní pobřeží Španělska

Nejznámější památky: Picasso muzeum, Park Güell, Casa Milá, Sagrada família

Co ochutnat: paella, gazpacho, tapas

Barcelona je městem divokých nocí, kultury a hlavně lahodného jídla, jež se vám v sluncem prozářených ulicích jen tak neomrzí. Dnes je s 1,5 milionem obyvatel druhým největším městem Španělska. Katalánská metropole se dostala do povědomí i originálními stavbami, které vznikali pod taktovkou představitele modernismu Antoniho Gaudího. Jeho propracované mozaiky, vitráže a stavby se smyslem pro ten nejmenší detail můžete obdivovat v Parku Güel,na budově Casa Milà a na velkolepém chrámu Sagrada Familia.

Zastávka v čase

Snad nejhlubší stopu v člověku zanechá návštěva čtvrti Barri Götic, duchovního a světského centra Barcelony. Katedrála La Seu, již se v ní nachází, patří k vůbec nejkrásnějším. Čtvrť ležící mezi bulváry Las Ramblas, Bornem a Barcelonetou je bludištěm průchodů, dvorků, malých náměstíček a uliček tak úzkých, že jimi neprojdou tři lidi vedle sebe.

Kdo chce zažít krásnou středomořskou atmosféru, zamíří do čtvrti Barceloneta. Většina domů čtvrti byla postavena na poloostrově v místě rybářské osady. Obyvatelé tohoto koutu města si způsob života střeží a jen neradi přijímají změny, i proto můžete navštívit podniky, které vám nabídnou tu nejlepší místní kuchyni.

Například restaurace Somorrostro na ulici Sant Carles č. 11 si zakládá na tom, že zpracovává suroviny z místního tržiště Plaza de la Font. Pro milovníky mořských plodů je tu pak restaurace El Rey de la Gamba hned u moře na adrese Passeig de Joan de Borbó č. 53.

TIP REDAKCE

Chcete-li zažít pravý barcelonský trh, navštivte tradiční tržnici Boquería v nechvalně proslulé čtvrti Raval. Lepší šunku nikde jinde nekoupíte.

Podívaná, co by kamenem dohodil

Kde se nachází: Braniborsko, Německo

Nejznámější památky: Braniborská brána, Alexanderplatz, Říšský sněm, Postupimské náměstí

Co ochutnat: Currywurst, Berliner Weisse

Berlín zažil vzestup i pád hned několikrát. Dnes je pro turisty ohromným lákadlem, ovšem my jeho kouzlo teprve objevujeme. Přitom jej máme takřka na dosah ruky! Do Berlína se můžeme vydat autem po vlastní ose, cesta trvá zhruba tři a půl hodiny.

Využít však můžete i pravidelných autobusových linek Praha–Berlín a za zmínku stojí i cesta vlakem.

Memento války

Navzdory válečnému bombardování města, i zde najdeme plno historických budov. Návštěvníkům by neměla uniknout budova Říšského sněmu, mek Charlottenburg nebo budovy muzeí na Muzejním ostrově. Nejen milovníky historie budou jistě lákat zbytky Berlínské zdi, symbolu studené války.

Výročí pádu betonové hranice, která ovlivnila sta tisíce životů a neméně jich zmařila, jsme si konec konců nedávno připomněli. Kdo si chce dopřát opravdu skvělé jídlo, zarezervujte si místo v některé z vyhlášených restaurací.

Ty nejlepší najdete ve čtvrti Mitte. Skvělým místem pro ochutnání specialit snad ze všech koutů světa je restaurace NENI. Zážitek z jídla ještě umocní způsob servírování. Máte-li chuť na víc dobrot, nebojte se požádat o poloviční porce a pochutnejte si na nich společně se svým doprovodem.

Perla Dunaje

Kde se nachází: Maďarsko

Nejznámější památky: Budínský hrad, Bazilika svatého Štěpána, Rybářská bašta, Andrássyho třída

Co ochutnat: guláš, perkelt

Město, kde se potkávají všechna maďarská nej. I tak se dá charakterizovat Budapešť, město, které vás okouzlí svým šarmem. Najdete zde nejstarší metro v Evropě, jeden z nejlepších hudebních festivalů světa, nepřeberné množství služeb od lázeňských radovánek až po skvělé gastronomické zážitky, ale především doklady historie ve formě budínských i pešťských památek.

K vidění jsou tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti.

Odpočinek v lázních

Perla Dunaje je lázeňským městem, na jehož území vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Lázeňská tradice pochází již z doby Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat jako cestovatelé v čase.

Mnohé lázně, jako např. Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě. Ty novější vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou, za zmínku stojí lázně Széchenyi či Gellért. Procházet Budapeští a neochutnat nic z místní kuchyně by byl doslova hřích. Svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují bezkonkurenčně. Pokud vám zbude ještě místo na zákusek, zastavte se v podniku Sugar! Design Confectionery and Candy Store, na adrese Paulay Ede u. 48. Budete si tu připadat jako ve filmu Karlík a továrna na čokoládu a věřte, že s prázdným žaludkem a rukama rozhodně neodejdete.

Zažít Londýn jinak

Kde se nachází: jihovýchod Velké Británie

Nejznámější památky: Big Ben, Tower Bridge, Londýnské oko

Co ochutnat: fish and chips

Metropole na řece Temži patří snad k nejnavštěvovanějším hlavním městům Evropy. Jedná se o multikulturní město s bohatou tajemnou historií, jež na návštěvníka dýchne z temných středověkých uliček a typických hospod s nepopsatelnou atmosférou.

To vše kontrastuje s ruchem moderní doby, jež vám nedá spát a mnozí obyvatelé města vás budou přesvědčovat o tom, že Londýn je místo, kde čas ubíhá daleko rychleji než kdekoliv jinde.

Nízkonákladová návštěva

Projděte si krásy Londýna chytře. Zaměřte se na návštěvu státních muzeí, která vás svými sbírkami rozhodně nezklamou, navíc je jejich návštěva zdarma. Nepromarněte příležitost toulat se po chodbách světoznámého Britského muzea, kde pod jednou střechou naleznete umění všech kultur a etap lidské historie.

Úchvatné je i Natural History Museum, kde sídlí ostatky dinosaurů. Londýnského génia loci si užívejte bloumáním po proslulých parcích – Hyde Park, Greenwich nebo St James‘s Park nabízejí skvělá prostředí pro relaxaci.

K procházkám plných klidu jsou ideální také nábřeží Temže, odkud můžete vidět Big Ben, Tower Bridge nebo Parlament. Toužíte-li po něčem na zub, měly by vás kroky zavést na Camden Market. Market se nachází uprostřed čtvrti Camden a rozkládá se na sever od zdymadla Camden Lock na kanálu Regent’s Canal. Camden Market je nezpochybnitelnou mekkou všech milovníků street food. Jedná se o obrovský trh s velkým množstvím nezávislých a alternativních prodejců, po kterém můžete bloumat klidně přes půl dne.

Nejromantičtější město Evropy

Kde se nachází: Francie, Pařížská pánev

Nejznámější památky: Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louvre

Co ochutnat: croissanty, makronky, crêpsy, galetky

Kdo ji navštívil, okamžitě si ji zamiloval, kdo ještě ne, tajně o ní sní. Přesně takovou má Paříž pověst. Perla Francie, domov dekadence, nočního života i dechberoucích pamětihodností. Oblíbené město milenců, místo, kde se snad láska násobí.

Na kole, autobusem, metrem

Nejvýhodnější je se po městě zamilovaných pohybovat metrem se 14 linkami, protože ty nejzajímavější atrakce (Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louver) jsou vždy nedaleko stanice a vy nemusíte pátrat po dalších způsobech dopravy.

Výborným způsobem levného procestování Paříže je půjčení kola. Po celém městě najdete stojany s více než 20 tisíci kol, která jsou k mání. Kolo můžete vrátit i jinde, než jste si ho půjčili. Když vrátíte kolo do 30 minut od půjčení, nemusíte nic platit.

Snad nejoblíbenějším místem Pařížanů je Montmartre. Jejich cílovou destinací není impozantní bazilika Sacré-Coeur, lákadlo pro většinu turistů, ale schody vedoucí na kopec umělců. Důvod je prostý, právě ony jsou skvělým místem, kde si dát po rušném dni něco na zub, sklenku vína a mít při tom výhled na celou Paříž!

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

Domažlice, srdce Chodska

Domažlice, srdce Chodska

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

Cheb: Svědek dějinných událostí

Cheb: Svědek dějinných událostí

Motýlí dům Žírovice

Motýlí dům Žírovice

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Hliněné tabulky z Glozelu: Podvod, nebo pozůstatky keltského centra?
epochaplus.cz

Hliněné tabulky z Glozelu:...

Sedmnáctiletý Émile Fradin vyvede 1....
V posteli měl prý 5000 žen, nevydržela s ním žádná
epochaplus.cz

V posteli měl prý 5000 žen,...

Dvojnásobná nominace na ceny Emmy a Zlatý glóbus z roku...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...