Domů     Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?
Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?
od 22.9.2021
1

Ve většině z nich se psala historie národů, staly se kolébkou kultur a vědění. Do dnes lákají miliony návštěvníků, kteří bloumají jejich ulicemi s touhou zažít onu pověstnou a tolik specifickou atmosféru, jíž se každá metropole vyznačuje.

Nejsou typickou metropolí, která by lákala na nejkrásnější uličky, na vyhlášená divadla s atraktivními představeními, na nákupy či nezaměnitelnou architekturu. Přesto mají něco, za čím do hlavního města Řecka proudí davy turistů

Běloskvoucí dominanta Řecka

Kde se nachází: poloostrov Attika

Nejznámější památky: Muzeum Akropole, Dionýsovo divadlo, chrám boha Dia Olympského

Co ochutnat: musaka, souvlaky, gyros

První kroky návštěvníků, kteří zamíří do Athén, vedou na Akropolis, posvátný pahorek nad jehož monumentálností se tají dech. Své největší slávy a rozkvětu dosáhl před 2 500 lety, na vrcholu aténské demokracie. Vznikl tu Parthenón a další obdivuhodné stavby.

Díky ekonomické, vojenské a politické moci se tady slily kulturní vlivy Východu i Západu. Pokud nemáte tolik času, nebo chcete to nejdůležitější z Athén vidět nejlépe za jeden den, vydejte se na okružní jízdu. Začíná v centru města, na náměstí Syntagma.

Trvá hodinu a půl, stojí 10 až 20 eur. Autobusy mají půlhodinové intervaly a lze z nich vystoupit i nastoupit na jakékoliv zastávce. Jezdí také na Akropoli a k jejímu novému muzeu, paláci ze skla a oceli, kde jsou nejkrásnější antické nálezy.

Typický trh a metro

Po památkové exkurzi zajděte na typický athénský trh v ulici Athinas. Oko vám zde určitě spočine na voňavé zelenině i čerstvém ovoci, stejně jako vás nepřestanou fascinovat ryby a plody moře spořádaně vyrovnané vedle sebe.

Kousek odtud, ve čtvrti Monastiraki, navštivte bleší trhy a poznejte rázovitou náturu místních. Snad největší zajímavostí, kterou můžete v Athénách zažít je doprava metrem až k moři. Lístek stojí 1,4 euro a platí 90 minut.

K moři, až na konečnou metra, do přístavu Pireus, to netrvá nijak dlouho. Za městem se metro změní v nadzemní dráhu a vám se naskytne pohled na úplně jiné Athény.

Gaudího pestrobarevné město

Kde se nachází: východní pobřeží Španělska

Nejznámější památky: Picasso muzeum, Park Güell, Casa Milá, Sagrada família

Co ochutnat: paella, gazpacho, tapas

Barcelona je městem divokých nocí, kultury a hlavně lahodného jídla, jež se vám v sluncem prozářených ulicích jen tak neomrzí. Dnes je s 1,5 milionem obyvatel druhým největším městem Španělska.

Katalánská metropole se dostala do povědomí i originálními stavbami, které vznikali pod taktovkou představitele modernismu Antoniho Gaudího.

Jeho propracované mozaiky, vitráže a stavby se smyslem pro ten nejmenší detail můžete obdivovat v Parku Güel,na budově Casa Milà a na velkolepém chrámu Sagrada Familia.

Zastávka v čase

Snad nejhlubší stopu v člověku zanechá návštěva čtvrti Barri Götic, duchovního a světského centra Barcelony. Katedrála La Seu, již se v ní nachází, patří k vůbec nejkrásnějším.

Čtvrť ležící mezi bulváry Las Ramblas, Bornem a Barcelonetou je bludištěm průchodů, dvorků, malých náměstíček a uliček tak úzkých, že jimi neprojdou tři lidi vedle sebe. Kdo chce zažít krásnou středomořskou atmosféru, zamíří do čtvrti Barceloneta.

Většina domů čtvrti byla postavena na poloostrově v místě rybářské osady. Obyvatelé tohoto koutu města si způsob života střeží a jen neradi přijímají změny, i proto můžete navštívit podniky, které vám nabídnou tu nejlepší místní kuchyni.

Například restaurace Somorrostro na ulici Sant Carles č. 11 si zakládá na tom, že zpracovává suroviny z místního tržiště Plaza de la Font. Pro milovníky mořských plodů je tu pak restaurace El Rey de la Gamba hned u moře na adrese Passeig de Joan de Borbó č. 53.

TIP REDAKCE

Chcete-li zažít pravý barcelonský trh, navštivte tradiční tržnici Boquería v nechvalně proslulé čtvrti Raval. Lepší šunku nikde jinde nekoupíte.

Podívaná, co by kamenem dohodil

Kde se nachází: Braniborsko, Německo

Nejznámější památky: Braniborská brána, Alexanderplatz, Říšský sněm, Postupimské náměstí

Co ochutnat: Currywurst, Berliner Weisse

Berlín zažil vzestup i pád hned několikrát. Dnes je pro turisty ohromným lákadlem, ovšem my jeho kouzlo teprve objevujeme. Přitom jej máme takřka na dosah ruky! Do Berlína se můžeme vydat autem po vlastní ose, cesta trvá zhruba tři a půl hodiny.

Využít však můžete i pravidelných autobusových linek Praha–Berlín a za zmínku stojí i cesta vlakem.

Memento války

Navzdory válečnému bombardování města, i zde najdeme plno historických budov.

Návštěvníkům by neměla uniknout budova Říšského sněmu, zámek Charlottenburg nebo budovy muzeí na Muzejním ostrově. Nejen milovníky historie budou jistě lákat zbytky Berlínské zdi, symbolu studené války.

Výročí pádu betonové hranice, která ovlivnila sta tisíce životů a neméně jich zmařila, jsme si konec konců nedávno připomněli. Kdo si chce dopřát opravdu skvělé jídlo, zarezervujte si místo v některé z vyhlášených restaurací.

Ty nejlepší najdete ve čtvrti Mitte. Skvělým místem pro ochutnání specialit snad ze všech koutů světa je restaurace NENI. Zážitek z jídla ještě umocní způsob servírování.

Máte-li chuť na víc dobrot, nebojte se požádat o poloviční porce a pochutnejte si na nich společně se svým doprovodem.

Perla Dunaje

Kde se nachází: Maďarsko

Nejznámější památky: Budínský hrad, Bazilika svatého Štěpána, Rybářská bašta, Andrássyho třída

Co ochutnat: guláš, perkelt

Město, kde se potkávají všechna maďarská nej. I tak se dá charakterizovat Budapešť, město, které vás okouzlí svým šarmem.

Najdete zde nejstarší metro v Evropě, jeden z nejlepších hudebních festivalů světa, nepřeberné množství služeb od lázeňských radovánek až po skvělé gastronomické zážitky, ale především doklady historie ve formě budínských i pešťských památek.

K vidění jsou tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti.

Odpočinek v lázních

Perla Dunaje je lázeňským městem, na jehož území vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Lázeňská tradice pochází již z doby Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat jako cestovatelé v čase.

Mnohé lázně, jako např. Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě. Ty novější vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou, za zmínku stojí lázně Széchenyi či Gellért.

Procházet Budapeští a neochutnat nic z místní kuchyně by byl doslova hřích. Svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují bezkonkurenčně. Pokud vám zbude ještě místo na zákusek, zastavte se v podniku Sugar!

Design Confectionery and Candy Store, na adrese Paulay Ede u. 48. Budete si tu připadat jako ve filmu Karlík a továrna na čokoládu a věřte, že s prázdným žaludkem a rukama rozhodně neodejdete.

Zažít Londýn jinak

Kde se nachází: jihovýchod Velké Británie

Nejznámější památky: Big Ben, Tower Bridge, Londýnské oko

Co ochutnat: fish and chips

Metropole na řece Temži patří snad k nejnavštěvovanějším hlavním městům Evropy. Jedná se o multikulturní město s bohatou tajemnou historií, jež na návštěvníka dýchne z temných středověkých uliček a typických hospod s nepopsatelnou atmosférou.

To vše kontrastuje s ruchem moderní doby, jež vám nedá spát a mnozí obyvatelé města vás budou přesvědčovat o tom, že Londýn je místo, kde čas ubíhá daleko rychleji než kdekoliv jinde.

Nízkonákladová návštěva

Projděte si krásy Londýna chytře. Zaměřte se na návštěvu státních muzeí, která vás svými sbírkami rozhodně nezklamou, navíc je jejich návštěva zdarma.

Nepromarněte příležitost toulat se po chodbách světoznámého Britského muzea, kde pod jednou střechou naleznete umění všech kultur a etap lidské historie. Úchvatné je i Natural History Museum, kde sídlí ostatky dinosaurů.

Londýnského génia loci si užívejte bloumáním po proslulých parcích – Hyde Park, Greenwich nebo St James‘s Park nabízejí skvělá prostředí pro relaxaci.

K procházkám plných klidu jsou ideální také nábřeží Temže, odkud můžete vidět Big Ben, Tower Bridge nebo Parlament. Toužíte-li po něčem na zub, měly by vás kroky zavést na Camden Market.

Market se nachází uprostřed čtvrti Camden a rozkládá se na sever od zdymadla Camden Lock na kanálu Regent’s Canal. Camden Market je nezpochybnitelnou mekkou všech milovníků street food.

Jedná se o obrovský trh s velkým množstvím nezávislých a alternativních prodejců, po kterém můžete bloumat klidně přes půl dne.

Nejromantičtější město Evropy

Kde se nachází: Francie, Pařížská pánev

Nejznámější památky: Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louvre

Co ochutnat: croissanty, makronky, crêpsy, galetky

Kdo ji navštívil, okamžitě si ji zamiloval, kdo ještě ne, tajně o ní sní. Přesně takovou má Paříž pověst. Perla Francie, domov dekadence, nočního života i dechberoucích pamětihodností. Oblíbené město milenců, místo, kde se snad láska násobí.

Na kole, autobusem, metrem

Nejvýhodnější je se po městě zamilovaných pohybovat metrem se 14 linkami, protože ty nejzajímavější atrakce (Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louver) jsou vždy nedaleko stanice a vy nemusíte pátrat po dalších způsobech dopravy.

Výborným způsobem levného procestování Paříže je půjčení kola. Po celém městě najdete stojany s více než 20 tisíci kol, která jsou k mání. Kolo můžete vrátit i jinde, než jste si ho půjčili. Když vrátíte kolo do 30 minut od půjčení, nemusíte nic platit.

Snad nejoblíbenějším místem Pařížanů je Montmartre. Jejich cílovou destinací není impozantní bazilika Sacré-Coeur, lákadlo pro většinu turistů, ale schody vedoucí na kopec umělců.

Důvod je prostý, právě ony jsou skvělým místem, kde si dát po rušném dni něco na zub, sklenku vína a mít při tom výhled na celou Paříž!

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Do Ulice pro milence?
nasehvezdy.cz
Do Ulice pro milence?
Po šesti letech se herečka vrátila do seriálu Ulice, který ji kdysi proslavil. Prý míří zpátky zcela zištně. Povídá se, že Anně Fixové (39) došly peníze a potřebuje vydělávat. O větší role totiž ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je