Domů     Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?
Skvostná města Evropy: Proč se vydat zrovna sem?
od 22.9.2021
1

Ve většině z nich se psala historie národů, staly se kolébkou kultur a vědění. Do dnes lákají miliony návštěvníků, kteří bloumají jejich ulicemi s touhou zažít onu pověstnou a tolik specifickou atmosféru, jíž se každá metropole vyznačuje.

Nejsou typickou metropolí, která by lákala na nejkrásnější uličky, na vyhlášená divadla s atraktivními představeními, na nákupy či nezaměnitelnou architekturu. Přesto mají něco, za čím do hlavního města Řecka proudí davy turistů

Běloskvoucí dominanta Řecka

Kde se nachází: poloostrov Attika

Nejznámější památky: Muzeum Akropole, Dionýsovo divadlo, chrám boha Dia Olympského

Co ochutnat: musaka, souvlaky, gyros

První kroky návštěvníků, kteří zamíří do Athén, vedou na Akropolis, posvátný pahorek nad jehož monumentálností se tají dech. Své největší slávy a rozkvětu dosáhl před 2 500 lety, na vrcholu aténské demokracie. Vznikl tu Parthenón a další obdivuhodné stavby.

Díky ekonomické, vojenské a politické moci se tady slily kulturní vlivy Východu i Západu. Pokud nemáte tolik času, nebo chcete to nejdůležitější z Athén vidět nejlépe za jeden den, vydejte se na okružní jízdu. Začíná v centru města, na náměstí Syntagma.

Trvá hodinu a půl, stojí 10 až 20 eur. Autobusy mají půlhodinové intervaly a lze z nich vystoupit i nastoupit na jakékoliv zastávce. Jezdí také na Akropoli a k jejímu novému muzeu, paláci ze skla a oceli, kde jsou nejkrásnější antické nálezy.

Typický trh a metro

Po památkové exkurzi zajděte na typický athénský trh v ulici Athinas. Oko vám zde určitě spočine na voňavé zelenině i čerstvém ovoci, stejně jako vás nepřestanou fascinovat ryby a plody moře spořádaně vyrovnané vedle sebe.

Kousek odtud, ve čtvrti Monastiraki, navštivte bleší trhy a poznejte rázovitou náturu místních. Snad největší zajímavostí, kterou můžete v Athénách zažít je doprava metrem až k moři. Lístek stojí 1,4 euro a platí 90 minut.

K moři, až na konečnou metra, do přístavu Pireus, to netrvá nijak dlouho. Za městem se metro změní v nadzemní dráhu a vám se naskytne pohled na úplně jiné Athény.

Gaudího pestrobarevné město

Kde se nachází: východní pobřeží Španělska

Nejznámější památky: Picasso muzeum, Park Güell, Casa Milá, Sagrada família

Co ochutnat: paella, gazpacho, tapas

Barcelona je městem divokých nocí, kultury a hlavně lahodného jídla, jež se vám v sluncem prozářených ulicích jen tak neomrzí. Dnes je s 1,5 milionem obyvatel druhým největším městem Španělska.

Katalánská metropole se dostala do povědomí i originálními stavbami, které vznikali pod taktovkou představitele modernismu Antoniho Gaudího.

Jeho propracované mozaiky, vitráže a stavby se smyslem pro ten nejmenší detail můžete obdivovat v Parku Güel,na budově Casa Milà a na velkolepém chrámu Sagrada Familia.

Zastávka v čase

Snad nejhlubší stopu v člověku zanechá návštěva čtvrti Barri Götic, duchovního a světského centra Barcelony. Katedrála La Seu, již se v ní nachází, patří k vůbec nejkrásnějším.

Čtvrť ležící mezi bulváry Las Ramblas, Bornem a Barcelonetou je bludištěm průchodů, dvorků, malých náměstíček a uliček tak úzkých, že jimi neprojdou tři lidi vedle sebe. Kdo chce zažít krásnou středomořskou atmosféru, zamíří do čtvrti Barceloneta.

Většina domů čtvrti byla postavena na poloostrově v místě rybářské osady. Obyvatelé tohoto koutu města si způsob života střeží a jen neradi přijímají změny, i proto můžete navštívit podniky, které vám nabídnou tu nejlepší místní kuchyni.

Například restaurace Somorrostro na ulici Sant Carles č. 11 si zakládá na tom, že zpracovává suroviny z místního tržiště Plaza de la Font. Pro milovníky mořských plodů je tu pak restaurace El Rey de la Gamba hned u moře na adrese Passeig de Joan de Borbó č. 53.

TIP REDAKCE

Chcete-li zažít pravý barcelonský trh, navštivte tradiční tržnici Boquería v nechvalně proslulé čtvrti Raval. Lepší šunku nikde jinde nekoupíte.

Podívaná, co by kamenem dohodil

Kde se nachází: Braniborsko, Německo

Nejznámější památky: Braniborská brána, Alexanderplatz, Říšský sněm, Postupimské náměstí

Co ochutnat: Currywurst, Berliner Weisse

Berlín zažil vzestup i pád hned několikrát. Dnes je pro turisty ohromným lákadlem, ovšem my jeho kouzlo teprve objevujeme. Přitom jej máme takřka na dosah ruky! Do Berlína se můžeme vydat autem po vlastní ose, cesta trvá zhruba tři a půl hodiny.

Využít však můžete i pravidelných autobusových linek Praha–Berlín a za zmínku stojí i cesta vlakem.

Memento války

Navzdory válečnému bombardování města, i zde najdeme plno historických budov.

Návštěvníkům by neměla uniknout budova Říšského sněmu, zámek Charlottenburg nebo budovy muzeí na Muzejním ostrově. Nejen milovníky historie budou jistě lákat zbytky Berlínské zdi, symbolu studené války.

Výročí pádu betonové hranice, která ovlivnila sta tisíce životů a neméně jich zmařila, jsme si konec konců nedávno připomněli. Kdo si chce dopřát opravdu skvělé jídlo, zarezervujte si místo v některé z vyhlášených restaurací.

Ty nejlepší najdete ve čtvrti Mitte. Skvělým místem pro ochutnání specialit snad ze všech koutů světa je restaurace NENI. Zážitek z jídla ještě umocní způsob servírování.

Máte-li chuť na víc dobrot, nebojte se požádat o poloviční porce a pochutnejte si na nich společně se svým doprovodem.

Perla Dunaje

Kde se nachází: Maďarsko

Nejznámější památky: Budínský hrad, Bazilika svatého Štěpána, Rybářská bašta, Andrássyho třída

Co ochutnat: guláš, perkelt

Město, kde se potkávají všechna maďarská nej. I tak se dá charakterizovat Budapešť, město, které vás okouzlí svým šarmem.

Najdete zde nejstarší metro v Evropě, jeden z nejlepších hudebních festivalů světa, nepřeberné množství služeb od lázeňských radovánek až po skvělé gastronomické zážitky, ale především doklady historie ve formě budínských i pešťských památek.

K vidění jsou tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti.

Odpočinek v lázních

Perla Dunaje je lázeňským městem, na jehož území vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Lázeňská tradice pochází již z doby Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat jako cestovatelé v čase.

Mnohé lázně, jako např. Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě. Ty novější vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou, za zmínku stojí lázně Széchenyi či Gellért.

Procházet Budapeští a neochutnat nic z místní kuchyně by byl doslova hřích. Svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují bezkonkurenčně. Pokud vám zbude ještě místo na zákusek, zastavte se v podniku Sugar!

Design Confectionery and Candy Store, na adrese Paulay Ede u. 48. Budete si tu připadat jako ve filmu Karlík a továrna na čokoládu a věřte, že s prázdným žaludkem a rukama rozhodně neodejdete.

Zažít Londýn jinak

Kde se nachází: jihovýchod Velké Británie

Nejznámější památky: Big Ben, Tower Bridge, Londýnské oko

Co ochutnat: fish and chips

Metropole na řece Temži patří snad k nejnavštěvovanějším hlavním městům Evropy. Jedná se o multikulturní město s bohatou tajemnou historií, jež na návštěvníka dýchne z temných středověkých uliček a typických hospod s nepopsatelnou atmosférou.

To vše kontrastuje s ruchem moderní doby, jež vám nedá spát a mnozí obyvatelé města vás budou přesvědčovat o tom, že Londýn je místo, kde čas ubíhá daleko rychleji než kdekoliv jinde.

Nízkonákladová návštěva

Projděte si krásy Londýna chytře. Zaměřte se na návštěvu státních muzeí, která vás svými sbírkami rozhodně nezklamou, navíc je jejich návštěva zdarma.

Nepromarněte příležitost toulat se po chodbách světoznámého Britského muzea, kde pod jednou střechou naleznete umění všech kultur a etap lidské historie. Úchvatné je i Natural History Museum, kde sídlí ostatky dinosaurů.

Londýnského génia loci si užívejte bloumáním po proslulých parcích – Hyde Park, Greenwich nebo St James‘s Park nabízejí skvělá prostředí pro relaxaci.

K procházkám plných klidu jsou ideální také nábřeží Temže, odkud můžete vidět Big Ben, Tower Bridge nebo Parlament. Toužíte-li po něčem na zub, měly by vás kroky zavést na Camden Market.

Market se nachází uprostřed čtvrti Camden a rozkládá se na sever od zdymadla Camden Lock na kanálu Regent’s Canal. Camden Market je nezpochybnitelnou mekkou všech milovníků street food.

Jedná se o obrovský trh s velkým množstvím nezávislých a alternativních prodejců, po kterém můžete bloumat klidně přes půl dne.

Nejromantičtější město Evropy

Kde se nachází: Francie, Pařížská pánev

Nejznámější památky: Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louvre

Co ochutnat: croissanty, makronky, crêpsy, galetky

Kdo ji navštívil, okamžitě si ji zamiloval, kdo ještě ne, tajně o ní sní. Přesně takovou má Paříž pověst. Perla Francie, domov dekadence, nočního života i dechberoucích pamětihodností. Oblíbené město milenců, místo, kde se snad láska násobí.

Na kole, autobusem, metrem

Nejvýhodnější je se po městě zamilovaných pohybovat metrem se 14 linkami, protože ty nejzajímavější atrakce (Eifellova věž, Invalidovna, Notre Dame, Louver) jsou vždy nedaleko stanice a vy nemusíte pátrat po dalších způsobech dopravy.

Výborným způsobem levného procestování Paříže je půjčení kola. Po celém městě najdete stojany s více než 20 tisíci kol, která jsou k mání. Kolo můžete vrátit i jinde, než jste si ho půjčili. Když vrátíte kolo do 30 minut od půjčení, nemusíte nic platit.

Snad nejoblíbenějším místem Pařížanů je Montmartre. Jejich cílovou destinací není impozantní bazilika Sacré-Coeur, lákadlo pro většinu turistů, ale schody vedoucí na kopec umělců.

Důvod je prostý, právě ony jsou skvělým místem, kde si dát po rušném dni něco na zub, sklenku vína a mít při tom výhled na celou Paříž!

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).