Česko je bohaté na přírodní krásy, ale i na místa, která jsou spojená s nejrůznějšími záhadami. Jedněmi z takových míst jsou tyto – možná se zde totiž ukrývají cenné poklady!
1
Nacistické zlato od Štěchovic nalezeno?
V Hradišťku poblíž Štěchovic se má nacházet obrovské množství cenností. Ty sem zakopou nacisté, když je už jasné, že druhou světovou válku rozhodně nevyhrají. Štěchovický poklad tak patří mezi nejhledanější poklady na našem území.
V roce 1946 zde mají údajně 36 beden nalézt Američané a 20 z nich odvézt, poté je ale na místo vrátí. Kromě zlata tu mají být uložené i nacistické archivy.
V květnu loňského roku ale přichází překvapení – hledač pokladů Josef Mužík prý po desítkách let pátrání konečně nalézá zlaté a stříbrné cihly! Více důkazů však neuvádí. Jelikož se však podobných zpráv objevuje v minulosti více, je pravda stále v nedohlednu.
2
Hlídá vyšehradský poklad přízrak?
Diamanty, drahokamy, zlato, ale třeba i stříbrná socha Přemysla Oráče. To vše se má podle bájí a legend nacházet v útrobách vyšehradské skály a poklad nedozírné hodnoty má střežit bezhlavý přízrak.
Zapomeneme-li však na chvíli na pověsti, i tak existují dohady o tom, že Vyšehrad ukrývá hodnotný poklad.
V roce 1611 proti sobě bojují Pražané a pasovští žoldnéři pozvaní Rudolfem II. (1552–1612) a aby nedošlo k rabování, vyšehradský děkan ukrývá všechny cennosti na neznámém místě, které je záhadou dodnes.
Vyšehradské podzemí však není přesně zmapované, a tak je možná nalezení cenností jen otázkou času.
3
Mniši vše ukryjí před husity
Roky 1419 a 1420 se nesou ve znamení husitských bojů. Husité si neberou servítky a drancují celou zem. Rabování neujde ani augustiniánský klášter při kostele sv. Tomáše na Menším Městě pražském.
Již tehdy se traduje, že augustiniáni mají v klášteře ukrytý cenný poklad, husité jej však nenajdou. Sami uprchlí mniši se skrývají v hlubokých lesích v okolí hrádku Jivno, a tak existují teorie, že právě na Jivně zůstává i poklad.
Nalézt se jej rozhodne křivoklátský hejtman Jan Jiří Žďárský ze Žďáru (1517–1574), ale ačkoliv nechá rozkopat celé okolí hrádku, nic nenajde. Kdo se o nález pokusí příště?
4
Co zde ukryjí Napoleonovi vojáci?
V Ústeckém kraji leží hrad Hazmburk. Ten je zahalen hned několika legendami o pokladech, které se tu mají nacházet, přesněji v hradním podzemí. Jeden poklad údajně pochází z dob napoleonských válek.
Tehdy se přes severní Čechy vracejí francouzští vojáci z ruského tažení. Jsou však tak znavení, že nemají již další sílu tahat s sebou vůz plný cenností, a tak je ukryjí pod hradem. Jisté je, že se do míst již vojáci nevrátí a poklad si nevyzvednou.
Zřejmě tak dlí v podzemí dodnes. Ostatně ještě jedna podobná záhada je s Hazmburkem spojena. Existuje zde prý tajná chodba, na jejímž konci má být místnost plná zlata.
5
Nekonečné tajemství Jantarové komnaty
Jedná se o jednu z největších záhad třetí říše. Jantarová komnata, tedy zlaté obložení Kateřinského sálu, mizí spolu s odlivem nacistů z Ruska.
Nejprve je převezena do Königsbergu (dnešní Kaliningrad), pak ale stopy mizí, když je poklad roku 1945 ukryt do beden. Od té doby se po Jantarové komnatě slehne zem.
Jisté domněnky ale naznačují, že se může nacházet v dnes již zaniklé Mariánské štole v krušnohorské Hoře Svaté Kateřiny. Ta totiž leží v oblasti Sudet. Přesto důkazy o přítomnosti Jantarové komnaty na našem území nemluví zcela jasně. Kde Jantarová komnata doopravdy čeká na své objevení?