Domů     Kostel svatého Jana Nepomuckého: Jaké tajemství ukrývá Santiniho stavba?
Kostel svatého Jana Nepomuckého: Jaké tajemství ukrývá Santiniho stavba?

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zcela neobyčejnou stavbou. Poutníkům vyráží dech nejen svou architektonickou originalitou, ale i energií, která z místa doslova sálá.

Nad uměním starých mistrů, ať už malířů, sochařů, nebo architektů, zůstává dodnes mnohdy rozum stát. Přesto schopnosti některých jdou až za hranice „pouhého“ umění.

Zářným příkladem toho je český barokní architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723). Jeho osobitý styl nazvaný barokní gotikou je však něčím víc než vymýšlením hezkých budov.

Výjimečný ve světě

V dlouhé řadě Santiniho geniálních stavitelských počinů vyniká stavba usazená na vrcholek Zelené hory nedaleko Žďáru nad Sázavou. Není podobná ničemu, co se ve střední Evropě v době baroka vůbec objevilo.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, který je roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO, upoutává pozornost už na první pohled. Jedinečný je jeho půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, ochoz má pak cípů deset.

S matematikou si tvůrce hraje i dál – vstupů do areálu je pět, tolik je i vchodů do kostela a posvátných oltářních výklenků.

Na počátku je přání opata

Zatímco někteří lidé si myslí, že jde o pouhou Santiniho hříčku, ti ostatní jsou přesvědčeni, že se za geometrií stavby skrývá mnohem víc. Ostatně pro tuto domněnku mluví již historie samotné stavby.

Ta vzniká z podnětu opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy (1670–1738), muže, který se řadí mezi největší příznivce arcibiskupa a katolického mučedníka Jana Nepomuckého (1345–1393). Co jej k zadání stavby, kromě silné víry, vede?

Fantastický objev

15. dubna 1719 totiž dochází k senzačnímu objevu. Je nalezena zachovalá tkáň v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále považovaná za zázračně zachovalý jazyk.

To opata natolik nadchne, že touží uctít památku Jana Nepomuckého a náležitě jej oslavit jako patrona a světce. Navíc chce církev postavit svatostánek, který by vzácnou relikvii navždy opatroval.

Již od konce dubna začne příprava projektu na Zelené hoře a trvá do srpna téhož roku. Samotná stavba, která jde na opatovy náklady, pak začíná položením základního kamene 16. května 1720, přitom hotový kostel je vysvěcen 27. září 1722.

Z lesů roste kostel

Pověřen je v té době již slavný Santini-Aichel. Tomu opat Vejmluva sdělí své představy o podobě kostela, současně zmíní symboly, které by rád ve svatostánku spatřil. Santini opatovy návrhy respektuje, přesto má ve tvorbě stavby volnou ruku.

Nenechá se spoutat zažitými vzory, podle nichž se v baroku staví po celé Evropě. Kvůli stavbě také padají stromy borového lesa, který do té doby pokrývá vrcholek Zelené hory, aby bylo na kostel vidět z velké dálky. Za dva roky prací tak vzniká unikátní úkaz světové architektury.

Posvátná matematika

Santini i opat Vejmluva spolu dokonale souzní a spolupráce tak jde jako po drátkách. Oba se vyznají v křesťanské symbolice i kabale, navíc se rozhodnou inspirovat při plánování areálu u samotného Jana Nepomuckého.

Právě k němu se pojí číslo pět, na které je zde mnoho odkazů. Jak legenda praví, v místě, kde Jan Nepomucký při své mučednické smrti utonul, se objeví koruna z pěti hvězd. A co všudypřítomná desítka?

I ta má své náboženské opodstatnění – odkazuje k deseti Božím přikázáním. Tak alespoň hovoří oficiální zdroje. Je všechno ale skutečně tak jednoduché?

Jazyk tu prý není

Tam, kde význam celé stavby na Zelené hoře pro mnohé končí, pro záhadology a badatele teprve začíná. Ti se totiž nehodlají s takto jednoduchým vysvětlením spokojit. Věří, že původ místa je mnohem tajemnější.

Zejména tvrdí, že kostel nevzniká pro ochranu jazyka svatého Jana Nepomuckého, ale jako úkryt pokladu. Někteří z odborníků jdou ještě dále. Za skutečný poklad považují nějaké tajné učení nebo vyšší poslání, které má svatostánek chránit.

Poklad, nebo mystické tajemství?

Co badatele vede k těmto odvážným závěrům? Je to paradoxně právě neustálé opakování čísla pět. Jan Nepomucký není zdaleka jediný, s nímž je tato číslice spjata. Pětka je důležitým prvkem magie, kde odkazuje právě k tajnému vědění.

A to ze Zelené hory údajně nemusí zůstat skryto – někteří velmi znalí jedinci by jej mohli vyluštit. To ale i tak není všechno.

Útočiště svobodných zednářů

Spekulace se ubírají i jiným, přesto velmi podobným směrem. Podle některých je se Santiniho areálem spojena aktivita nějakého tajného spolku a řada lidí věří, že se jedná konkrétně o templáře nebo svobodné zednáře.

Ostatně sama osoba Santiniho-Aichela by k této teorii seděla. Architekt je považován za člena některé tajné organizace. Bývá obklopován velkým množstvím osob ze sdružení svobodných zednářů a je tedy více než pravděpodobné, že mezi ně sám patří.

Střet energetických siločar

Své mají k Zelené hoře co říct i senzibilové, kteří tak poodkrývají další magickou dimenzi celého areálu. Podle nich je totiž v místě velice silná energie a střetává se tu rovnou několik silových čar.

Jako důkaz slouží těla mnichů pohřbených v kryptě pod kostelem. Ty jsou totiž až neuvěřitelně zachovalá! Může ostatkům pomáhat skutečně tajemná síla? Jisté je, že Santiniho kostel láká neustále nové vlny návštěvníků.

Proudí sem nejen, aby se pokochali krásnou architekturou, ale aby načerpali magickou, až léčivou energii tohoto místa. Co však za ní stojí, to stále nevíme.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Další článek
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz