Domů     Evropské adventní trhy
Evropské adventní trhy
od 19.12.2022
1

Vůně svařeného vína, skoro až pohádková atmosféra, koledy, rozmanité stánky, mrazivé počasí – přesně tak by se daly popsat vánoční trhy v různých evropských městech.

Ty každý rok navštíví miliony lidí, neboť je láká ta pravá sváteční nálada a možnost nákupu dárků pro své blízké. Které jsou však ty nejkrásnější a nejoblíbenější?

Vánoční atmosféra v Praze

Největší vánoční jarmark v České republice probíhá tradičně na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Ten návštěvníky láká na adventní vesničku s typickými domky s červenými střechami, ve kterých obchodníci nabízejí různé dobroty, nebo dárkové předměty.

Na trhy zamíří každoročně tisíce turistů ze zahraničí, kteří přijedou načerpat tu pravou, českou sváteční atmosféru.

Forchheim – největší adventní kalendář

Trhy v bavorském městečku Forchheim nepatří k těm nejznámějším. Tamní adventní program má však jednu velkou specialitu, která zaujme každého návštěvníka.

Městečko, které je vzdálené od Norimberka přibližně 40 kilometrů, každoročně nabízí jednu specialitu, kterou jen tak někde nespatříte. Tou se stala radnice, která se v době vánočních trhů promění v jeden velký adventní kalendář.

Počínaje prvním prosincem vždy v půl sedmé večer vystoupí z jednoho z oken mladá dívka, která je převlečená za anděla. Ze všech koutů se uzývají koledy a přímo na stěnách radnice je promítán vánoční motiv, který navodí tu správnou atmosféru. Celá akce trvá až do 24. prosince.

Norimberk plný vánočních stromků, světel a dekorací

Město Norimberk je vyhlášené svými vánočními trhy po celé Evropě a tak není divu, že sem každý rok zamíří nespočet návštěvníků. A že se mají v období vánoc čím kochat!

Na dvě stě stánků se line až na náměstí Starého Města, které je plné vánočních stromů, světel a dekorací. Odevšad voní glühwein, specialitou je ale i ohřátý vaječný punč se šlehačkou.

Nechybí samozřejmě ani norimberská klobása, kterou lze ochutnat snad ve všech verzích, na talíři, v housce či plavající v curry omáčce.

Nákup stylových dárků v Kodani

Pokud hledáte místo, kde byste nakoupili opravdu originální a jedinečné dárky s vánoční tematikou, určitě se zajeďte podívat do dánského hlavního města Kodaň.

Tamní adventní trhy přímo přetékají nejrůznějšími řemeslnými a uměleckými předměty, takže se nemusíte bát, že si odtud nic neodvezete.

Máte na výběr z více možností – buď zajít na malebný jarmark na ​nábřeží Nyhavn, nebo se jít podívat na největší trh v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli.

Nakupování si můžete zpříjemnit také místními pochoutkami, jako například voňavým nápojem zvaný gløgg (svařené víno smíchané s likérem), nebo jablečnou koblihou “æbleskiver”.

Středověk v romantickém Tallinu

Neobyčejnou historickou atmosférou vás přivítá středověký jarmark v dánském Tallinu, který je považován za jeden z nejromantičtějších na světe. Proto je hodně vyhledávaný u rodin s dětmi a zamilovaných párů.

Co se týče nabízeného zboží, můžete tam zakoupit ručně vyráběné výrobky nejčastěji z přírodních materiálů, vyřezávané misky ze dřeva nebo pletené oblečení.

Voňavý „svařák“ zdarma v Budapešti

Maďarská metropole láká návštěvníky na svařené víno zdarma. Kdo by odolal? Další atrakcí je podobně jako v již zmíněném Forchheimu velký adventní kalendář, který je k vidění v oknech ​domu Gerbeaud.

Rovněž stojí za zmínku krásné dřevěné stánky – ty lákají na ukázky tamních řemesel. Celou atmosféru dokresluje vánoční a lidová hudba, při které se dokonce i tančí. Těšit se můžete i na loutkové divadlo, které je zde každoročně k vidění.

Krakov a jeho pohádkový jarmark

Hlavní náměstí v Krakově se každý rok při konání adventních trhů promění v neobyčejné místo, které připomíná spíše pohádkovou říši.

Všude kolem stojí spousta dřevěných stánků, v nichž nakoupíte polské ruční výrobky místních umělců  – broušené sklo, pletené košíky, šperky a drobné vánoční ozdoby, jako například hliněné anděly či girlandy.

Vánoční náladu umocňují zvuky staletí starých koled, k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Dostanete-li hlad, rozhodně nezapomeňte ochutnat místní speciality – grilovanou klobásu, žebírka či uzený sýr s brusinkami.

Spláchnout to můžete třeba skleničkou svařáku nebo tamním oblíbeným „drinkem“ – čajem s třešňovou vodkou.

Oblíbená klasika ve Vídni

V rakouské metropoli je adventních trhů hned několik. Záleží jen na vás, které místo zvolíte, ale my doporučujeme projít všechny.

Přímo v centru, tedy na ​náměstí Freyung, máte možnost shlédnout ukázky uměleckých řemesel, které určitě zaujmou jak dospělé, tak i děti.

Ohnivé představení v doprovodu s tématickou hudbou každý rok ovládne náměstí Karlsplatz a stále se těší velkému zájmu turistů. Stánky najdete i u zámku Schönbrunn či v centru města, před radnicí.

Tam se pravidelně pořádají koncerty trumpetistů, kteří se do Vídně sjedou ze všech koutů Rakouska.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný