Domů     Evropské adventní trhy
Evropské adventní trhy
od 19.12.2022
1

Vůně svařeného vína, skoro až pohádková atmosféra, koledy, rozmanité stánky, mrazivé počasí – přesně tak by se daly popsat vánoční trhy v různých evropských městech.

Ty každý rok navštíví miliony lidí, neboť je láká ta pravá sváteční nálada a možnost nákupu dárků pro své blízké. Které jsou však ty nejkrásnější a nejoblíbenější?

Vánoční atmosféra v Praze

Největší vánoční jarmark v České republice probíhá tradičně na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Ten návštěvníky láká na adventní vesničku s typickými domky s červenými střechami, ve kterých obchodníci nabízejí různé dobroty, nebo dárkové předměty.

Na trhy zamíří každoročně tisíce turistů ze zahraničí, kteří přijedou načerpat tu pravou, českou sváteční atmosféru.

Forchheim – největší adventní kalendář

Trhy v bavorském městečku Forchheim nepatří k těm nejznámějším. Tamní adventní program má však jednu velkou specialitu, která zaujme každého návštěvníka.

Městečko, které je vzdálené od Norimberka přibližně 40 kilometrů, každoročně nabízí jednu specialitu, kterou jen tak někde nespatříte. Tou se stala radnice, která se v době vánočních trhů promění v jeden velký adventní kalendář.

Počínaje prvním prosincem vždy v půl sedmé večer vystoupí z jednoho z oken mladá dívka, která je převlečená za anděla. Ze všech koutů se uzývají koledy a přímo na stěnách radnice je promítán vánoční motiv, který navodí tu správnou atmosféru. Celá akce trvá až do 24. prosince.

Norimberk plný vánočních stromků, světel a dekorací

Město Norimberk je vyhlášené svými vánočními trhy po celé Evropě a tak není divu, že sem každý rok zamíří nespočet návštěvníků. A že se mají v období vánoc čím kochat!

Na dvě stě stánků se line až na náměstí Starého Města, které je plné vánočních stromů, světel a dekorací. Odevšad voní glühwein, specialitou je ale i ohřátý vaječný punč se šlehačkou.

Nechybí samozřejmě ani norimberská klobása, kterou lze ochutnat snad ve všech verzích, na talíři, v housce či plavající v curry omáčce.

Nákup stylových dárků v Kodani

Pokud hledáte místo, kde byste nakoupili opravdu originální a jedinečné dárky s vánoční tematikou, určitě se zajeďte podívat do dánského hlavního města Kodaň.

Tamní adventní trhy přímo přetékají nejrůznějšími řemeslnými a uměleckými předměty, takže se nemusíte bát, že si odtud nic neodvezete.

Máte na výběr z více možností – buď zajít na malebný jarmark na ​nábřeží Nyhavn, nebo se jít podívat na největší trh v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli.

Nakupování si můžete zpříjemnit také místními pochoutkami, jako například voňavým nápojem zvaný gløgg (svařené víno smíchané s likérem), nebo jablečnou koblihou “æbleskiver”.

Středověk v romantickém Tallinu

Neobyčejnou historickou atmosférou vás přivítá středověký jarmark v dánském Tallinu, který je považován za jeden z nejromantičtějších na světe. Proto je hodně vyhledávaný u rodin s dětmi a zamilovaných párů.

Co se týče nabízeného zboží, můžete tam zakoupit ručně vyráběné výrobky nejčastěji z přírodních materiálů, vyřezávané misky ze dřeva nebo pletené oblečení.

Voňavý „svařák“ zdarma v Budapešti

Maďarská metropole láká návštěvníky na svařené víno zdarma. Kdo by odolal? Další atrakcí je podobně jako v již zmíněném Forchheimu velký adventní kalendář, který je k vidění v oknech ​domu Gerbeaud.

Rovněž stojí za zmínku krásné dřevěné stánky – ty lákají na ukázky tamních řemesel. Celou atmosféru dokresluje vánoční a lidová hudba, při které se dokonce i tančí. Těšit se můžete i na loutkové divadlo, které je zde každoročně k vidění.

Krakov a jeho pohádkový jarmark

Hlavní náměstí v Krakově se každý rok při konání adventních trhů promění v neobyčejné místo, které připomíná spíše pohádkovou říši.

Všude kolem stojí spousta dřevěných stánků, v nichž nakoupíte polské ruční výrobky místních umělců  – broušené sklo, pletené košíky, šperky a drobné vánoční ozdoby, jako například hliněné anděly či girlandy.

Vánoční náladu umocňují zvuky staletí starých koled, k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Dostanete-li hlad, rozhodně nezapomeňte ochutnat místní speciality – grilovanou klobásu, žebírka či uzený sýr s brusinkami.

Spláchnout to můžete třeba skleničkou svařáku nebo tamním oblíbeným „drinkem“ – čajem s třešňovou vodkou.

Oblíbená klasika ve Vídni

V rakouské metropoli je adventních trhů hned několik. Záleží jen na vás, které místo zvolíte, ale my doporučujeme projít všechny.

Přímo v centru, tedy na ​náměstí Freyung, máte možnost shlédnout ukázky uměleckých řemesel, které určitě zaujmou jak dospělé, tak i děti.

Ohnivé představení v doprovodu s tématickou hudbou každý rok ovládne náměstí Karlsplatz a stále se těší velkému zájmu turistů. Stánky najdete i u zámku Schönbrunn či v centru města, před radnicí.

Tam se pravidelně pořádají koncerty trumpetistů, kteří se do Vídně sjedou ze všech koutů Rakouska.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
nasehvezdy.cz
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
Kráska ze seriálu Policie Hvar dostává spoustu nabídek na rande. Zatím je Alžběta Ferencová (32) nevyužívá, ale podle mnohých je to možná jen otázka času. Slovenská herečka má sice přítele, rappera
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase