Domů     Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži
Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži
od 20.12.2022
1

Vydejte se na výlet k výšinám a pohlédněte na svět z ptačí perspektivy. Navštivte nejkrásnější rozhledny u nás – respektive si vyberte několik z našeho dalšího výběru rozhleden naší země, která je s ohledem na jejich počet „velmocí rozhleden“.

A že jich tedy máme! Všech těch rozhleden, vyhlídkových míst, věží a jiných objektů, díky nimž můžeme hledět z výše na naši krásnou zem. Pojďme si představit alespoň některé z nich.

Andrlův chlum

s originálním schodištěm

Stojí jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Postavena i otevřena byla již v roce 1905, leč v roce 1918 z nejasných důvodů vyhořela. Na stejném místě vyrostla v roce 1943 druhá rozhledna, která byla také dřevěná.

Dnešní poslední verze je ocelová a konstrukce předběhla dobu svým ojedinělým schodištěm. Má celkem 366 schodů, ale na vyhlídkovou plošinu jich vede „jen“ 183. Jak je to možné?

Schodiště tvoří dvě šroubovice – jednou se vystupuje nahoru a druhou se sestupuje dolů. Návštěvníci se tak nemíjejí. Rozhled je nevšední, dokonce za příznivého počasí umožní zahlédnout až 100 km vzdálenou Sněžku.

Abyste se lépe orientovali, kupte si panoramatickou pohlednici a půjčte si dalekohled. Oboje využijete na sto procent.

Anička

jako cíl křížové cesty

Je soukromá, ale volně přístupná. Vede k ní neobvyklá křížová cesta se 14 zastaveními zakomponovanými mezi letitými větvemi pomalu odumírajícího ovocného sadu, který nebyl dlouhých 60 let ošetřován.

Okolí rozhledny je lemováno dřevěnými sochami zhotovenými při Jiřickém dřevořezání. Najdete ji v Jiřicích u Moravských Budějovic v okrese Třebíč. Otevřena je celoročně. Za polem v lese objevíte polozemljanku, která představuje meditační poustevnu.

Vaňkův vodojem

s historií pitné vody

Dominanta města Třebíče, Vaňkův vodojem na Strážné hoře (Kostelíčku) postavený v roce 1937 se veřejnosti otevřel v roce 2015. Cílem byla i připomínka historické etapy vývoje třebíčského vodárenství. A co odtud spatříte?

Jen pár metrů od paty vodojemu uvidíte kapli sv. Jana Nepomuckého, kterou v l. 1644–1645 postavil třebíčský zednický mistr Jan Fulík jako rodinnou hrobku a je v ní také se synem pohřben.

Uvádí se, že se jedná pravděpodobně o nejstarší barokní stavbu na jihozápadní Moravě.

Dále uvidíte všechny historické kulturní památky města včetně těch, které byly zapsány do prestižního seznamu UNESCO (s výjmkou židovského hřbitova, který je skryt na odvráceném svahu Hrádku).

Jižním směrem je vidět rozhledna na Pekelném kpci, severovýchodně rozhledna na Fajtově kopci a bude-li svítit sluníčko, zablýskne se pozlacená korouhev sv. Gotharda na věži budišovského kostela – největší ve střední Evropě.

Špulka

s myšlenkou

Slavnostně byla otevřena v sobotu 26. dubna 2014 na vrchu Březák, vypínajícím se nad Lbosínem u Divišova. Přesně poté, co její základní kámen zhotovený divišovským kameníkem Janem Zárubou posvětil kněz Martin Janata. Její výška je 533 m n. m.

A proč se nazývá právě „Špulka“? Protože je navržena i postavena v neobvyklém tvaru špulky, ze které se dříve na starých šicích strojích odvíjela při stehování nit.

Na plošinu vede 150 schodů a zhlédnout odtud můžete Brdy, Benešovskou pahorkatinu, Vlašimskou pahorkatinu s Velkým Blaníkem, část Českomoravské vrchoviny a za příznivého počasí i Krkonoše.

Pípalka

u poutního místa

Od roku 1993 mají turisté možnost vystoupat na ocelovou věž rozhledny, která byla pojmenovaná na počest iniciátora jejího postavení – předsedy Klubu českých turistů v Pelhřimově Pavla pípala.

Pokud neleníte vyšlápou 205 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů, s pomocí nainstalovaného dalekohledu dohlédnete od Šumavy ke Krkonoším!

Z bližších cílů spatříte třeba hrady Roštejn, Lipnici nebo Orlík, z vrchů Čeřínek, Javořici, Špičák nebo přehradní nádrž Želivku.

Orlík

na hradní věži

Zpřístupněna byla bezprostředně po kolaudaci v listopadu roku 2014. Tuto unikátní rozhlednu její projektant zakomponoval do částečně pobořené hradní věře zříceniny hradu Orlík.

Uvidíte z ní jako na dlani město Humpolec, okolní obce, rybníky a vrchy, například Javořice, horu Blaník, Strážiště, Křemešník nebo hrad Lipnici. Ovšem jen pokud nebudou zahaleny v mlžném oparu.

Fajtův kopec

inspirováno DNA

Velké Meziříčí získalo v roce 2015 novou dominantu. Nad dálnicí D1 na Fajtově kopci v nadmořské výšce 552 metrů byla slavnostně otevřena celokovová rozhledna vysoká 36 metrů. Futuristický tvar věže u nás nemá obdoby.

Mezi třemi obvodovými doleva se stáčejícími hlavními ocelovými nosníky je spirálovité schodiště stáčející se naopak doprava, takže celá stavba tvoří dvojnou šroubovici připomínající DNA.

Další více než 70 poutavých rozhleden včetně popisu cesty a jiných zajímavostí najdete v knize Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Foto a zdroj: Podle publikace Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy (Grada) připravila Dana Pešková

Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
11.9.2023
Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem... Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit... Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít... Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil? Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás č
28.8.2023
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Čistá šumavská příroda u známé vodní nádrže je rájem pro děti, rodiče i prarodiče. Přezdívá se mu jihočeské moře, protože se jedná o největší vodní plochu u nás. A cítit se tady budete báječně. Lipno nabízí zábavu pro malé i velké a je vhodným tipem na dovolenou nejen teď v létě, ale i v zimě. (Ne)únavná zábava pro děti i dospělé Je tolik zážitků, které na vás
10.7.2023
V sobotu 15. a v neděli 16. července se v době od 9.00 do 17.00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jedním z prvních pořadů, který se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 38. ročník. „Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná příležitost k seznámení se s tradičními řemesly a řemeslníky. Naše pozvání k účasti přijali v
4.7.2023
Při plánování výletu se občas lidé neshodnou. Někdo by chtěl třeba navštívit zoologickou zahradu, jiného lákají lidé stavby ve skanzenu. Proč se ale přít? Nejlepší bude dopřát si obojí a vydat se do Chomutova! Když se hluboko v uplynulém století začalo v Chomutově uvažovat o založení zoologické zahrady, počítalo se, že se stane kulturním centrem neomezujícím se jen na chov zvířat. Ostatně hlavním
2.7.2023
Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těcht
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Do Ulice pro milence?
nasehvezdy.cz
Do Ulice pro milence?
Po šesti letech se herečka vrátila do seriálu Ulice, který ji kdysi proslavil. Prý míří zpátky zcela zištně. Povídá se, že Anně Fixové (39) došly peníze a potřebuje vydělávat. O větší role totiž ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je