Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži
Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži

Vydejte se na výlet k výšinám a pohlédněte na svět z ptačí perspektivy. Navštivte nejkrásnější rozhledny u nás – respektive si vyberte několik z našeho dalšího výběru rozhleden naší země, která je s ohledem na jejich počet „velmocí rozhleden“.

A že jich tedy máme! Všech těch rozhleden, vyhlídkových míst, věží a jiných objektů, díky nimž můžeme hledět z výše na naši krásnou zem. Pojďme si představit alespoň některé z nich.

Andrlův chlum

s originálním schodištěm

Stojí jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Postavena i otevřena byla již v roce 1905, leč v roce 1918 z nejasných důvodů vyhořela. Na stejném místě vyrostla v roce 1943 druhá rozhledna, která byla také dřevěná.

Dnešní poslední verze je ocelová a konstrukce předběhla dobu svým ojedinělým schodištěm. Má celkem 366 schodů, ale na vyhlídkovou plošinu jich vede „jen“ 183. Jak je to možné? Schodiště tvoří dvě šroubovice – jednou se vystupuje nahoru a druhou se sestupuje dolů.

Návštěvníci se tak nemíjejí. Rozhled je nevšední, dokonce za příznivého počasí umožní zahlédnout až 100 km vzdálenou Sněžku. Abyste se lépe orientovali, kupte si panoramatickou pohlednici a půjčte si dalekohled.

Oboje využijete na sto procent.

Anička

jako cíl křížové cesty

Je soukromá, ale volně přístupná. Vede k ní neobvyklá křížová cesta se 14 zastaveními zakomponovanými mezi letitými větvemi pomalu odumírajícího ovocného sadu, který nebyl dlouhých 60 let ošetřován. Okolí rozhledny je lemováno dřevěnými sochami zhotovenými při Jiřickém dřevořezání.

Najdete ji v Jiřicích u Moravských Budějovic v okrese Třebíč. Otevřena je celoročně. Za polem v lese objevíte polozemljanku, která představuje meditační poustevnu.

Vaňkův vodojem

s historií pitné vody

Dominanta města Třebíče, Vaňkův vodojem na Strážné hoře (Kostelíčku) postavený v roce 1937 se veřejnosti otevřel v roce 2015. Cílem byla i připomínka historické etapy vývoje třebíčského vodárenství. A co odtud spatříte?

Jen pár metrů od paty vodojemu uvidíte kapli sv. Jana Nepomuckého, kterou v l. 1644–1645 postavil třebíčský zednický mistr Jan Fulík jako rodinnou hrobku a je v ní také se synem pohřben. Uvádí se, že se jedná pravděpodobně o nejstarší barokní stavbu na jihozápadní Moravě.

Dále uvidíte všechny historické kulturní památky města včetně těch, které byly zapsány do prestižního seznamu UNESCO (s výjmkou židovského hřbitova, který je skryt na odvráceném svahu Hrádku). Jižním směrem je vidět rozhledna na Pekelném kpci, severovýchodně rozhledna na Fajtově kopci a bude-li svítit sluníčko, zablýskne se pozlacená korouhev sv.

Gotharda na věži budišovského kostela – největší ve střední Evropě.

Špulka

s myšlenkou

Slavnostně byla otevřena v sobotu 26. dubna 2014 na vrchu Březák, vypínajícím se nad Lbosínem u Divišova. Přesně poté, co její základní kámen zhotovený divišovským kameníkem Janem Zárubou posvětil kněz Martin Janata.

Její výška je 533 m n. m. A proč se nazývá právě „Špulka“? Protože je navržena i postavena v neobvyklém tvaru špulky, ze které se dříve na starých šicích strojích odvíjela při stehování nit. Na plošinu vede 150 schodů a zhlédnout odtud můžete Brdy, Benešovskou pahorkatinu, Vlašimskou pahorkatinu s Velkým Blaníkem, část Českomoravské vrchoviny a za příznivého počasí i Krkonoše.

Pípalka

u poutního místa

Od roku 1993 mají turisté možnost vystoupat na ocelovou věž rozhledny, která byla pojmenovaná na počest iniciátora jejího postavení – předsedy Klubu českých turistů v Pelhřimově Pavla pípala. Pokud neleníte vyšlápou 205 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů, s pomocí nainstalovaného dalekohledu dohlédnete od Šumavy ke Krkonoším!

Z bližších cílů spatříte třeba hrady Roštejn, Lipnici nebo Orlík, z vrchů Čeřínek, Javořici, Špičák nebo přehradní nádrž Želivku.

Orlík

na hradní věži

Zpřístupněna byla bezprostředně po kolaudaci v listopadu roku 2014. Tuto unikátní rozhlednu její projektant zakomponoval do částečně pobořené hradní věře zříceniny hradu Orlík. Uvidíte z ní jako na dlani město Humpolec, okolní obce, rybníky a vrchy, například Javořice, horu Blaník, Strážiště, Křemešník nebo hrad Lipnici.

Ovšem jen pokud nebudou zahaleny v mlžném oparu.

Fajtův kopec

inspirováno DNA

Velké Meziříčí získalo v roce 2015 novou dominantu. Nad dálnicí D1 na Fajtově kopci v nadmořské výšce 552 metrů byla slavnostně otevřena celokovová rozhledna vysoká 36 metrů. Futuristický tvar věže u nás nemá obdoby.

Mezi třemi obvodovými doleva se stáčejícími hlavními ocelovými nosníky je spirálovité schodiště stáčející se naopak doprava, takže celá stavba tvoří dvojnou šroubovici připomínající DNA.

Další více než 70 poutavých rozhleden včetně popisu cesty a jiných zajímavostí najdete v knize Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Foto a zdroj: Podle publikace Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy (Grada) připravila Dana Pešková

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Lanovkou na Sněžku

Lanovkou na Sněžku

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...