Domů     Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži
Rozhledny Česka: Povznést se nad zemskou tíži
od 20.12.2022
1

Vydejte se na výlet k výšinám a pohlédněte na svět z ptačí perspektivy. Navštivte nejkrásnější rozhledny u nás – respektive si vyberte několik z našeho dalšího výběru rozhleden naší země, která je s ohledem na jejich počet „velmocí rozhleden“.

A že jich tedy máme! Všech těch rozhleden, vyhlídkových míst, věží a jiných objektů, díky nimž můžeme hledět z výše na naši krásnou zem. Pojďme si představit alespoň některé z nich.

Andrlův chlum

s originálním schodištěm

Stojí jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Postavena i otevřena byla již v roce 1905, leč v roce 1918 z nejasných důvodů vyhořela. Na stejném místě vyrostla v roce 1943 druhá rozhledna, která byla také dřevěná.

Dnešní poslední verze je ocelová a konstrukce předběhla dobu svým ojedinělým schodištěm. Má celkem 366 schodů, ale na vyhlídkovou plošinu jich vede „jen“ 183. Jak je to možné?

Schodiště tvoří dvě šroubovice – jednou se vystupuje nahoru a druhou se sestupuje dolů. Návštěvníci se tak nemíjejí. Rozhled je nevšední, dokonce za příznivého počasí umožní zahlédnout až 100 km vzdálenou Sněžku.

Abyste se lépe orientovali, kupte si panoramatickou pohlednici a půjčte si dalekohled. Oboje využijete na sto procent.

Anička

jako cíl křížové cesty

Je soukromá, ale volně přístupná. Vede k ní neobvyklá křížová cesta se 14 zastaveními zakomponovanými mezi letitými větvemi pomalu odumírajícího ovocného sadu, který nebyl dlouhých 60 let ošetřován.

Okolí rozhledny je lemováno dřevěnými sochami zhotovenými při Jiřickém dřevořezání. Najdete ji v Jiřicích u Moravských Budějovic v okrese Třebíč. Otevřena je celoročně. Za polem v lese objevíte polozemljanku, která představuje meditační poustevnu.

Vaňkův vodojem

s historií pitné vody

Dominanta města Třebíče, Vaňkův vodojem na Strážné hoře (Kostelíčku) postavený v roce 1937 se veřejnosti otevřel v roce 2015. Cílem byla i připomínka historické etapy vývoje třebíčského vodárenství. A co odtud spatříte?

Jen pár metrů od paty vodojemu uvidíte kapli sv. Jana Nepomuckého, kterou v l. 1644–1645 postavil třebíčský zednický mistr Jan Fulík jako rodinnou hrobku a je v ní také se synem pohřben.

Uvádí se, že se jedná pravděpodobně o nejstarší barokní stavbu na jihozápadní Moravě.

Dále uvidíte všechny historické kulturní památky města včetně těch, které byly zapsány do prestižního seznamu UNESCO (s výjmkou židovského hřbitova, který je skryt na odvráceném svahu Hrádku).

Jižním směrem je vidět rozhledna na Pekelném kpci, severovýchodně rozhledna na Fajtově kopci a bude-li svítit sluníčko, zablýskne se pozlacená korouhev sv. Gotharda na věži budišovského kostela – největší ve střední Evropě.

Špulka

s myšlenkou

Slavnostně byla otevřena v sobotu 26. dubna 2014 na vrchu Březák, vypínajícím se nad Lbosínem u Divišova. Přesně poté, co její základní kámen zhotovený divišovským kameníkem Janem Zárubou posvětil kněz Martin Janata. Její výška je 533 m n. m.

A proč se nazývá právě „Špulka“? Protože je navržena i postavena v neobvyklém tvaru špulky, ze které se dříve na starých šicích strojích odvíjela při stehování nit.

Na plošinu vede 150 schodů a zhlédnout odtud můžete Brdy, Benešovskou pahorkatinu, Vlašimskou pahorkatinu s Velkým Blaníkem, část Českomoravské vrchoviny a za příznivého počasí i Krkonoše.

Pípalka

u poutního místa

Od roku 1993 mají turisté možnost vystoupat na ocelovou věž rozhledny, která byla pojmenovaná na počest iniciátora jejího postavení – předsedy Klubu českých turistů v Pelhřimově Pavla pípala.

Pokud neleníte vyšlápou 205 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů, s pomocí nainstalovaného dalekohledu dohlédnete od Šumavy ke Krkonoším!

Z bližších cílů spatříte třeba hrady Roštejn, Lipnici nebo Orlík, z vrchů Čeřínek, Javořici, Špičák nebo přehradní nádrž Želivku.

Orlík

na hradní věži

Zpřístupněna byla bezprostředně po kolaudaci v listopadu roku 2014. Tuto unikátní rozhlednu její projektant zakomponoval do částečně pobořené hradní věře zříceniny hradu Orlík.

Uvidíte z ní jako na dlani město Humpolec, okolní obce, rybníky a vrchy, například Javořice, horu Blaník, Strážiště, Křemešník nebo hrad Lipnici. Ovšem jen pokud nebudou zahaleny v mlžném oparu.

Fajtův kopec

inspirováno DNA

Velké Meziříčí získalo v roce 2015 novou dominantu. Nad dálnicí D1 na Fajtově kopci v nadmořské výšce 552 metrů byla slavnostně otevřena celokovová rozhledna vysoká 36 metrů. Futuristický tvar věže u nás nemá obdoby.

Mezi třemi obvodovými doleva se stáčejícími hlavními ocelovými nosníky je spirálovité schodiště stáčející se naopak doprava, takže celá stavba tvoří dvojnou šroubovici připomínající DNA.

Další více než 70 poutavých rozhleden včetně popisu cesty a jiných zajímavostí najdete v knize Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Foto a zdroj: Podle publikace Rostislava Nováka Nejkrásnější rozhledny ČR a jejich příběhy (Grada) připravila Dana Pešková

Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).