Víkend v Mozartově městě
Víkend v Mozartově městě

Do rakouského Salcburku se vyplatí jet na prodloužený víkend. Tak budete mít dostatek času užít si jeho atmosféru a vidět to nejzajímavější.

Městečko pod vysokými štíty hor vás má čím překvapit a nadchnout. Navíc tu najdete všudypřítomnou pohodu. Nevíme, čím to je, ale svůj uspěchaný život jste prostě tady najednou nechali za zády.

Nad městem se tyčí stará pevnost.

Jak se sem dostat?

Nejvíce lidí jezdí autem. Z Prahy to je necelých 400 kilometrů. Pokud si ale chcete odpočinout a nemít starosti s parkováním, je lepší volbou autobus. Cesta trvá asi šest hodin s přestávkou v Českém Krumlově.

Za stejnou dobu se sem dostanete vlakem, který jezdí několikrát denně.

Obilná ulička s cechovními znameními je nejkrásnější na Starém městě.

Kartu ano, či ne?

Stejně jako jiná evropská města i Salcburk má svou turistickou kartu, která umožňuje používat městskou hromadnou dopravu, lanovky a některé vstupy s ní máte zdarma. Kartu můžete mít na 24, 48 a 72 hodin.

A v tomto ročním období za ni zaplatíte 26, 34 nebo 39 eur. Musíte si tedy rozmyslet, co hodláte dělat. Pokud se budete procházet v centru a navštěvovat více kavárny než muzea, nevyplatí se vám, ale jinak si ji kupte. Ušetříte.

Pro znaky cechů platí přísná pravidla, aby se neporušil charakter Starého města.

Romantické centrum

Staré město je na seznamu památek UNESCO a není divu. Není nijak velké, ale projdete se nádhernými barokními uličkami, objevíte úzké průchody a náměstí, které vás okamžitě přenesou do historie. Tou nejznámější a nejfotografovanější uličkou je Getreidegasse (Obilná ulička), kde uvidíte nad portály obchodů zavěšené středověké znaky cechů.

A pozor, musely se přizpůsobit i čistě současné obchody s módou a občerstvení. Žádný Disneyland v podobě nevkusných a křiklavých poutačů se tu nekoná. V čísle 9 můžete navštívit Mozartův dům, kde uvidíte nejen byt rodiny Mozartových, originální dokumenty a obrazy, ale třeba i skladatelovy dětské a koncertní housle.

Centrum není velké, takže si ho jistě projdete několikrát a třeba posedíte v některé z kaváren. Největší romantika je večer ve svitu luceren a také v neděli.

Ani Salcburku se nevyhnula zámečková móda. Most přes řeku Salzach se pod nimi ztrácí.

Klidná neděle

Salcburská neděle vám připomene něco důvěrně známého, něco, co jste třeba zažili už dávno. Ten klid, který tu panuje zejména ráno, je až hmatatelný. Město se ztiší, jen zvonění zvonů se odráží od okolních skal.

Lidé se scházejí na mši, přátelsky se zdraví se sousedy. Obchody jsou samozřejmě až na několik turistických stánků zavřené, protože nejen tady, ale v celém Rakousku svátky prostě světí. A tak si možná povzdechnete, jak by to bylo krásné, kdyby doma…

Navštivte katedrálu

Dóm sv. Ruperta a Virgila stojí uprostřed historického centra Salcburku na katedrálním náměstí, které mnozí obdivují pro jeho výjimečnou krásu. Dovnitř se vejde údajně 10 000 lidí a z toho je 900 míst k sezení.

A je tu co objevovat: Mezi poklady katedrály patří bronzová křtitelnice z roku 1311, ve které byli pokřtěni Wolfgang Amadeus Mozart a Joseph Mohr, muž, který napsal slova pro Tichou noc. Obdivovat můžete výzdobu interiéru i impozantní hlavní varhany.

Ty nejsou jediné. V katedrále je dokonce pět nástrojů, které se používají při různých příležitostech. V jedné z kaplí si můžete prohlédnout obraz malíře Karla Škréty. Dovnitř do katedrály se podíváte zdarma, i když se sluší dát dar na kostel.

Jeden z nejkrásnějších hřbitovů na světě je Svatopetrský.

Vyjeďte na pevnost

Tyčí se nad městem na Mnišské hoře a je až neuvěřitelné, že jí bude brzy 1000 let. Dá se na ni samozřejmě dojít pěšky, ale nejjednodušší je použít pozemní lanovku, která tu sloužila už od roku 1892. Ta současná je samozřejmě moderní a zaveze vás nahoru za chviličku.

Z pevnosti je okouzlující výhled na město i na okolní hory. Vnitřní prostory vás překvapí nádhernou uměleckou výzdobou. Je tu stálá skvěle udělaná expozice o historii místa i regionu. Uvidíte například nejrůznější zbraně, římské mince, vzácnou keramiku, fresky, středověký systém vytápění, nádobí.

Pod názvem „Salcburský býk“ se skrývá hrací stroj s píšťalami, jeden z nejstarších funkčních na světě.

Do katedrály se dostanete zadarmo.

Na hřbitov

Jestli nemáte hřbitovy v lásce, na tenhle se přece jen zajděte podívat. Hřbitov sv. Petra totiž patří k nejstarším a nejkrásnějším na světě. První zmínky o něm sahají až do období pozdní Říše římské takže tu už 1300 let nacházejí kolem pozdně gotické kaple sv.

Margarety místo svého posledního odpočinku různé slavné osobnosti, umělci, učenci i obchodníci. Svůj věčný sen tu sní Mozartova sestra Maria Anna, které říkali Nannerl. Filmoví fanoušci si možná vzpomenou, že se tu točil muzikál Za zvuku hudby s Julií Andrewsovou v hlavní roli.

Na kávu

Kaváren je ve městě spousta, ale když budete chtít být styloví, zajděte k Fürstovi. Legendární cukrárnu a kavárnu Fürst najdete uprostřed města nedaleko dómu. Kávu tu mají skvělou a co je hlavní, dostanete tu originální Mozartovy pralinky, slavné Mozartkugel.

V cukrárně Fürst je vyrábějí stále podle původního receptu a ručně a prodávají jen ve svých prodejnách. Vytvoří koule z pistáciového marcipánu a obalí je nugátem a přelijí tmavou čokoládovou polevou.

Po ztuhnutí pak koule zabalí do stříbrno-modrého staniolu s obrázkem Mozarta. Poprvé je vyrobil v roce 1890 cukrář Paul Fürst. V roce 1905 s nimi na Pařížské výstavě získal zlatou medaili.

Jediné pravé Mozartovy koule najdete u Fürsta.

Na pivo?

Říká se, že Salcburk je největší pivní baštou Rakouska. Také tu najdete 10 pivovarů a každý jiný. Zkuste Augustiniánský pivovar v klášteře Mülln, kam chodí místní i turisté. Byl založen v roce 1621 a funguje dodnes.

Je obrovský, což vás asi zpočátku zaskočí, ale po chvíli se vám tu zalíbí. Pivo si tu necháte načepovat do kameninových džbánů, v podloubí ve stáncích najdete řadu místních specialit. Možná zaznamenáte, že si z jednoho z nich lidé odnášejí podivné bílé spirály.

Nebudeme vás napínat. Je to ředkev a posolená chutná k pivu znamenitě.

Foto: Shuterstock, salzburg-altstadt.at

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině

Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska

Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....