Domů     Krajem Karla Hynka Máchy
Krajem Karla Hynka Máchy
od 15.2.2023
1

Když se vysloví jméno básníka, kdesi v paměti se probudí pár veršů ze slavné básně, kterou jen málokdo četl celou. Byl pozdní večer, první máj… Nebo se vynoří vzpomínka na dovolenou u oblíbeného jezera. Ale Máchův kraj?

Kde to vlastně je? Jeho hranice nejsou úplně přesné, ale najdete ho především v oblasti chráněné oblasti Kokořínska až k Doksům a jejich okolí. Právě do jejich blízkosti, tehdy se ještě jmenovaly Hiršberg, zasadil svůj příběh o nešťastné lásce a otcovraždě.

Možná to nevíte, ale Mácha nebyl jen tvůrce jedné básně, psal i povídky a také dobře maloval. K tomu všemu byl docela zdatný cestovatel. Prý byl schopen ujít i 50 kilometrů denně.

Což není málo, vezmeme-li v úvahu, že ne všechny stezky byly pohodlně schůdné a že se vydával i do divoké krajiny. Miloval romantická místa, ať už šlo o přírodní skalní útvary či divoké rokle a lesní zákoutí, nebo tajuplné hrady. Prý jich viděl až devadesát.

A co viděl, pečlivě zapisoval. Seznam doprovázel kresbami a akvarely, takže dnes podle nich můžeme zjistit, jak to na místě před těmi lety vypadalo.

Po básníkově cestě

Opravdu taková turistická trasa existuje a je označená červeně. Nějak podobně prý Mácha putoval za kamarádem, který pracoval v Doksech.

Museli byste vyjít z Mělníka a dojít přes Harasovskou tůň, Kokořínský důl, přes Housku a Bezděz do Doks a odtud až do Zahrádek. A to je přece jen velký kus cesty. Délka celé cesty se odhaduje na 61 kilometrů. Pojďme se raději podívat na místa, která měl obzvlášť rád.

Cestu lemují zastavení křížové cesty.
Cestu lemují zastavení křížové cesty.

Bezděz

Mácha tu byl prý nejméně šestkrát ve třicátých letech 19. století. Sem také zasadil krátkou povídku Večer na Bezdězu. Znáte?

…Ještě jednou prošel jsem zříceniny slavné, ještě jednou pohledl jsem ve zbořenou kapli, a pak

jsem kráčel k nejvnitřnější bráně po hladkém, velkém kamení, asi přes sto kroků dlouhou cestou. Nade mou se houpala veliká kulatá věž v čistém poblesku nového měsíce, okna zříceného kláštera

v polosvětle míhala se pod ní a vždy se mi zdálo, jako by vyhlídaly šedé hlavy zemřelých mnichů ze zřícené kobky ve tichou noc…

Z věže hradu dohlédnete daleko do kraje, někdy prý až do Prahy.
Z věže hradu dohlédnete daleko do kraje, někdy prý až do Prahy.

A není divu, že se mu hrad líbil a přitahoval ho. Zajímavá gotická stavba s magickou atmosférou je opředena řadou pověstí. Jedna z nich třeba vypráví o tom, jak se čert vsadil s Pannou Marií, kdo postaví větší kopec.

Čert samozřejmě prohrál a od té doby se lidem, kteří vystoupí na jeho horu, mstí. Pozor si museli dávat zejména o adventu, když kněz sloužil na Bezdězu roráty. Tehdy se totiž mohla otevřít země a pohltit je. Také se traduje, že pod hradem je ukryt poklad.

Mácha si navštívené památky maloval, takže jsou cenným svědectvím jejich tehdejšího vzhledu.
Mácha si navštívené památky maloval, takže jsou cenným svědectvím jejich tehdejšího vzhledu.

Hrad královský i vězení

To, že královský hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II., jsme se učili ve škole.

Možná víte, že tu byl zavřen v domácím vězení pozdější český král Václav II. Méně známé je, že jedním z majitelů byl i Albrecht z Valdštejna, který z něj sice chtěl udělat pevnost, ale nakonec tu vznikl benediktinský klášter, kam přicházeli lidé z daleka za soškou černé Madony.

Tu už tu samozřejmě nenajdete, protože když byl klášter zrušen, byla přemístěna do kostela svatého Bartoloměje v Doksech. Ale stejně si nahoru vyšlápněte. Až si prohlédnete hrad, vystoupejte na věž. Odměnou za námahu vám bude nádherný výhled do kraje.

Když bude hezky, uvidíte nejen Máchovo jezero, ale také České středohoří, Krkonoše, Jizerské hory a možná dohlédnete až do Prahy.

Pískovcové sloupy nazývané Mšenské pokličky vypadají jako přerostlé houby.
Pískovcové sloupy nazývané Mšenské pokličky vypadají jako přerostlé houby.

Za bránou do pekla

S čerty je spojen i další oblíbený hrad Houska. Je tu prý někde brána do pekla, kterou střeží černý mnich. Jen se bohužel neví, na kterém místě je. Až se tu ocitnete, můžete zapojit fantazii a zkusit ji najít.

Na hradu je zajímavé i to, že není ani jisté, kdo ho vlastně postavil a proč právě na skále, která celým hradem prochází. Nikde tu nebyly cesty, které by bylo potřeba chránit. Jisté je jen to, že právě díky skále má nádvoří skvělou akustiku. I proto se tu pořádají různé koncerty.

Na Kokoříně už krále a princezny nepotkáte, ale můžete si prohlédnout interiéry.
Na Kokoříně už krále a princezny nepotkáte, ale můžete si prohlédnout interiéry.

Procházka u jezera

Na koupání to už určitě není, ale kdo Máchovo jezero, dříve pojmenované prostě Velký rybník, nezná, měl by se sem vypravit. V tuhle dobu tu bude klidněji, takže vás čeká příjemná procházka.

Ve Starých Splavech najdete skálu, na které čekala nešťastná Jarmila na svého milého Viléma. Odtud se také vrhla do vln. Možná vás zaskočí, že to do vody bylo nějak daleko, ale na to je jednoduchá odpověď. Jezero prostě bylo tehdy mnohem větší. V každém případě je odtud krásný pohled na Bezděz.

Hospitálek v Doksech

Dřevěný patrový roubený dům bývalého špitálu stojí pod náměstím. Nechala ho postavit v roce 1669 hraběnka Heissenštejnská pro staré nemohoucí lidi a osiřelé děti. Ze začátku jich tu nemohlo být nijak moc, šest dospělých a tři sirotci.

Později byl dětem zaplacen i učitel a vysvěcena kaple, ve které se sloužily mše. Že se stavba dochovala dodnes, je malý zázrak, protože městečko sužovaly časté požáry. Po válce tu bývala modlitebna, pak knihovna.

Dnes tu najdete expozici o Máchově životě a různá vydání jeho děl v mnoha jazycích.

Hospitálek v Doksech přežil i velké požáry v městečku. Dnes je z něj muzeum.
Hospitálek v Doksech přežil i velké požáry v městečku. Dnes je z něj muzeum.

Prokletý hrad

Máme na mysli známý Kokořín. A proč prokletý? Inu, tak nazval císař Ferdinand II. hrady, které se z jeho rozhodnutí nesměly udržovat. To proto, že měly výhodnou polohu a Ferdinand se bál, že by jejich majitelé ohrozili jeho moc.

A tak hrad chátral a měnil se v romantickou zříceninu opředenou mnoha bájemi. Prý tu sídlili i loupeživí rytíři, kteří byli postrachem celého okolí. Záchrany se dočkal až na počátku 20. století. Po válce si ho oblíbili filmaři.

Jednou z prvních pohádek, která se tu točila, byla Princezna se zlatou hvězdou. Možná si vzpomenete, že právě tady sídlil princ Radovan a princezna Lada pracovala jako kuchtička.

Hrad Houska je postaven na skále, která prochází nádvořím.
Hrad Houska je postaven na skále, která prochází nádvořím.

Vzhůru do údolí

Koho nebaví hrady a zříceniny a touží po procházce, v okolí Kokořína má ideální příležitost. Stačí se vypravit do Kokořínského dolu. Tady můžete obdivovat skalní věže a jeskyně, pohádkové tůně s lekníny i zajímavé stavby.

Chcete-li údolí projít celé, počítejte se 14 kilometry. Nejlepším výchozím bodem je prý hospoda u Grobiána. Poznáte ji snadno, protože si zahrála ve filmu Rebelové.

Foto: Shutterstock, kudyznudy.cz, Jan Sovka wikipedie, hrady-zriceniny.cz, liberecky-kraj.cz, hrad-kokorin.cz, csfd.cz

Foto:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13