Městečko Jiřetín pod jedlovou má dlouhou a bohatou tradici, ostatně ne náhodou má statut městské památkové zóny. To nejzajímavější ale najdeme, sotva z obce vyjdeme jihozápadním směrem a začneme stoupat do kopce.
Legenda praví, že v 17. století žila v Jiřetíně pod Jedlovou v domku č. 57 rodina Dontova, která měla sedm synů. Všichni byli luteráni, a než aby se v době protireformace nechali přinutit přestoupit ke katolictví, synové radši prchli ze země.
Na cestě však měli všichni stejné vidění, v němž je Spasitel volal zpět. Rozhodli se, že se vrátí alespoň jeden, ten nejmladší z nich, shodou okolností těžce nemocný. Vrátil se, převzal otcův majetek a stal se katolíkem.
Jeho nemoc se horšila, a tak na vrchu zvaném Holá Lada postavil kříž a chodil se k němu modlit za své uzdravení. A skutečně, jeho modlitby byly vyslyšeny.
Pověsti o zázraku se rychle rozšířily, na kopec zvaný teď Křížová hora se začaly hrnout zástupy věřících a na vrcholku byla postavena kaple, v niž dostal čestné místo chlapcův kříž.
Holý vrch už není holý
Přibývaly další zázraky, a tak po pár desetiletích nechal místní farář Wenzel Gürtler zřídit kolem cesty na kopec dřevěné kříže, čímž položil základ křížové cesty.
O rozvoj poutního místa se zasloužil hlavně farář Gottfried Liessner, který zde v roce 1759 nechal postavit jedenáct zděných zastavení křížové cesty, dřevěnou kapli s 12. a 13. zastavením a rokokovou kapli Božího hrobu.
Dřevěnou kapli na vrcholu postupně nahradila mnohem větší kamenná stavba se zvonicí s hodinami, kazatelnou a varhanami a kopec, kdysi věrný svému původnímu názvu Holý, byl zalesněn.
Voda léčí už stovky let
Na počátku křížové cesty stojí socha modlícího se Ježíše v místě, které se říká Getsemanská zahrada. Odtud pak stoupá schodiště s rokokovými výklenkovými kaplemi s kamennými reliéfy. Křížová kaple není jedinou stavbou na samém vrcholku kopce.
Jen pár metrů za ní stojí obdélná Kaple Božího hrobu z roku 1779 postavená podle jeruzalémského vzoru.
Uvnitř si můžeme povšimnout jejího rozdělení na dvě části – přední Andělskou kapli a zadní prostor Božího hrobu, kde je na kamenné oltáři položena socha Krista.
Důležitým místem je zde také studna, vyhloubená v roce 1764. Podle pověsti se v ní nachází léčivá voda. Vedle studny po sto letech přibyl polokruhový gloriet se sochou neposkvrněné Panny Marie.
Památka roku v novém kabátě
Přestože je křížová cesta už od 60. let minulého století kulturní památkou, v roce 1991 bylo nutné přikročit k její celkové rekonstrukci. Využito bylo nejen státních dotací, ale i prostředků obce a také sbírek a darů místních občanů.
Zásadní obnovou pak areál prošel před pěti lety. Renovace se dočkaly obrazy v kapličkách, nápisy i samotná kaple.
O významu křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou svědčí i to, že v roce 2017 byla Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlášena památkou roku.
Pokud budeme chtít Jiřetín navštívit, vhodná příležitost bude na začátku září, kdy se tu koná tradiční Svatojiřetínská pouť.