Domů     Hruboskalsko: Skalní bludiště vypráví legendy o čertech
Hruboskalsko: Skalní bludiště vypráví legendy o čertech

Ne právě často máme příležitost prohlédnout si pamětihodnost starou dvacet milionů let. Pískovcová skalní města tvořená skalními bloky, stěnami či věžemi vzniklými zvětráváním různých typů hornin nám tu možnost nabízejí. Třeba Hruboskalsko v Českém ráji.

Až budeme Hruboskalsko hledat na mapě, nejprve najdeme Turnov a potom se blíže zorientujeme podle obcí Hrubá Skála, Sedmihorky a Kacanov. Přesně mezi nimi totiž přírodní rezervace Hruboskalsko nebo také Hruboskalské skalní město leží.

Svou rozlohou 219 hektarů patří k největším skalním městům Českého ráje. Najdeme v něm stovky skalních masivů i samostatné věže dosahující až šedesátimetrové výšky.

Vzhledem k nepříliš odolnému druhu pískovce, který zdejší skalní formace vytvořil, se Hruboskalsko může pochlubit opravdu bizarními geologickými útvary

Pohled na skály zdola i shora

Hruboskalské skalní město tvoří více než čtyři stovky věží, které v minulosti často dostávaly zajímavá jména. A tak se nad námi tyčí třeba Kapelník, Taktovka, Maják nebo Dračí věž, trochu zlověstná Lebka a horolezci oblíbené skály Blatník, Mnich či Osudová.

Na skalní město se ale nemusíme dívat jen uctivě zdola. Zrovna tak impozantní pohled je ze zdejších vyhlídek. Nejznámější je Mariánská, odkud spatříme Dračí skály i vzdálené Trosky.

Přímo pod vyhlídkou, na stěně Nekonečné věže, leží symbolický hřbitov horolezců založený po tragédii československé Expedice Peru 1970. Pod puklým sluncem jsou tu na tabulkách vyryta jména zemřelých horolezců od druhé světové války.

Kromě Mariánské vyhlídky stojí za to se rozhlédnout i ze Zámecké či Janovy vyhlídky, z Prachovny u zámku Hrubá Skála, z vyhlídky U lvíčka nebo z vyhlídky na seskupení skal zvané podle jejich tvaru Kapela.

Nedaleko hradu Valdštejn pak poskytuje skvělý rozhled také skalní vyhlídka Hlavatice – osamocená pískovcová skála, na niž se dostaneme po 36 točitých železných schodech.

Svatý Prokop bojuje s démony

Při pohledu na útvar zvaný Čertova ruka si můžeme připomenout pověst o hradním pánovi, který si jednoho pozdního večera vyšel na procházku do skalního města, zabloudil a setkal se s pekelníkem u zapáleného ohně.

Ďábel ho vyzval ke hře v karty a šlechtic dokázal nad pekelníkem vyhrát. Čert ve vzteku začal rozbíjet okolní skály a do jedné z nich zaťal svůj dráp tak hluboko, že v ní navždy nechal stopu. Od té doby se jí tedy říká Čertova ruka.

S čerty souvisí i další hruboskalská pamětihodnost. V části Hruboskalska, která se jmenuje Dračí skály, si ve skalním výklenku Řetězové věže lemovaném zábradlím povšimneme sochy svatého Prokopa. Nechali ji tu postavit Valdštejnové už před třemi stoletími.

Svatý Prokop je skutečnou historickou postavou z 11. století a vypráví se o něm legenda, podle níž dokázal zapřahat k orbě čerty. Budeme-li pozorně prohlížet okolní skály, najdeme několik nenápadných reliéfů ztvárňující démony. Jeho socha tu má chránit všechny pocestné.

Hrad Valdštejn
Hrad Valdštejn

Vašek a ostatní horolezci

Skalní města odjakživa přitahují horolezce.

Do Hruboskalska se na počátku 20. století vydávali nejprve Němci, první z nich zdolali slavný Dračí zub už v roce 1906. Pokud vám jméno Dračí zub něco říká, pak jste si asi vzpomněli na malého Vaška v podání Tomáše Holého v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny.

Skála, na kterou ve filmu leze, ale ve skutečnosti není Dračí zub, ale nedaleká Skautská věž. Hruboskalsko je rájem horolezců i dnes.

Protože je ale zdejší pískovec extrémně měkký, je třeba postupovat s nejvyšší šetrností a respektovat zákaz lezení za deště a ještě i dva dny po něm.

Hrubá skála
Hrubá skála

Zlatá stezka hned tak nekončí

Pokud se nám v Českém ráji zalíbí, měli bychom si zapamatovat, že jím prochází Zlatá stezka – trasa spojující nejkrásnější a nejvýznamnější místa.

Měří celkem 119 kilometrů, takže ji rozhodně nezvládneme najednou, vede skrz údolí i vrchy a zavede nás i do skalních měst včetně Hruboskalska a také na středověké hrady Valečov, Kost, Trosky, Hrubá Skála, Valdštejn a Frýdštejn.

Pokud se pak chceme o zdejším kraji dozvědět víc, bude pro nás ideální Naučná stezka Hruboskalsko vinoucí se všemi nejzajímavějšími místy zdejšího skalního města. Je dlouhá 7,5 kilometru a je na ní 16 zastavení s informacemi.

Na stezku se napojíme třeba na nádraží Karlovice-Sedmihorky, v sedmihorském kempu nebo na parkovišti pod hradem Valdštejn.

Foto: Shutterstock
Související články
V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit. U bílého jednorožce Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století. Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě
Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky. Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
historyplus.cz
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
Na zvuk varovných sirén si už obyvatelé Ostravy zvykli. Během roku 1944 jim nad hlavami často burácejí spojenecké bombardéry, které letí někam do Polska. Jenže 29. srpna nejde o planý poplach. Tentokrát je pro stovky amerických strojů cílem jejich město! S okupací Ostravy nacisté v březnu 1939 rozhodně neotáleli. Průmyslová metropole pro ně měla obrovskou
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
iluxus.cz
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
Do již tradiční říjnové iniciativy, boje proti rakovině prsu, se zapojuje také hotel Mandarin Oriental, Prague. Část ze svých říjnových výtěžků z hotelového Spa zašle Nadačnímu fondu Pink Bubble Marti
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
epochaplus.cz
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r.
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
21stoleti.cz
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. T
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
epochalnisvet.cz
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936
Křenové bramboráčky
tisicereceptu.cz
Křenové bramboráčky
Máme pro vás recept na pochoutku, kterou si můžete vychutnat při večerním posezení s pivem. Tyto lehce pikantní bramboráčky v sobě skrývají malé překvapení. Ingredience 1 kg brambor 6 cm čerstv
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
skutecnepribehy.cz
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
Tak jsem se o babičku bála, její zdravotní stav se horšil. V kapličce jsem sepjala ruce k modlitbě. Pak se stala zvláštní věc a já poznala, že bude líp. Babí léto neslo na svých perutích jemná pavoučí vlákna, která se snášela volně na hladinu řeky. Léto se loučilo a o svá práva se hlásil podzim. Sešla jsem po stezce, která půlila
Milenka natruc Hanychové?
nasehvezdy.cz
Milenka natruc Hanychové?
Rok od krachu vztahu s Agátou Hanychovou (39) představil Jaromír Soukup (55) novou lásku. A lovil ve vodách, které se někomu líbit nebudou. Pouhé divadlo kvůli ní? Bývalý mediální magnát Jaromír So
Obrácený jablečný koláč
nejsemsama.cz
Obrácený jablečný koláč
Obrácený koláč je klasikou francouzské podzimní kuchyně. Peče se tak, že do formy nejdřív přijde ovoce a potom teprve těsto. Místo jablek můžete použít také hrušky. Potřebujete: ✿ 6–8 jablek ✿ 80 g cukru moučky ✿ 200 g hladké mouky ✿ 300 g másla ✿ špetku soli ✿ 1 žloutek ✿ 50 ml vody 1. Zhruba 100 g másla nakrájejte na malé
Pět základních metod věštění
enigmaplus.cz
Pět základních metod věštění
Krouží vám hlavou otázky, na které chcete odpověď? Zkuste si ji vyvěštit pomocí jednoduchých technik. Odpověď na otázku občas potřebuje každý, a ačkoli věštění nemusí vést nutně k rozhřešení, proč
Obrazy z lisovaných květů
panidomu.cz
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz