Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu.
Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující ze stěn, voda s rozpuštěnými horni
Nejstarší hrad Českého ráje pochází už z druhé poloviny 13. století a prožil mnoho slavných dob, jenže o jeho osudu rozhodl požár z roku 1550, po němž z pyšného hradu zůstaly jen hradby, jedna věž a torzo kamenného paláce.
Rod Valdštejnů sice zříceninu nadále vlastnil, ale využívali ji spíš poutníci a poustevníci. Jen občas v areálu něco přibylo, jako třeba v roce 1722 kaple svatého Jana Nepomu
Hrubá Skála bývala dříve hradem. Jmenoval se Skála a Valdštejnové ho na východním okraji dnešní rezervace Hruboskalsko na pískovcové výspě postavili ve 14. století. O dvě století později ho majitelé přestavěli na pohodlnější zámek a upravili mu i jméno, aby ho odlišili od zhruba 15 kilometrů vzdáleného zámku Malá Skála.
Úpravy pokračovaly i v dalších dobách, dokud zámek v polovině 19. století ned
Ne právě často máme příležitost prohlédnout si pamětihodnost starou dvacet milionů let. Pískovcová skalní města tvořená skalními bloky, stěnami či věžemi vzniklými zvětráváním různých typů hornin nám tu možnost nabízejí. Třeba Hruboskalsko v Českém ráji.
Až budeme Hruboskalsko hledat na mapě, nejprve najdeme Turnov a potom se blíže zorientujeme podle obcí Hrubá Skála, Sedmihorky a Kacanov. Přesně
Zámek, ležící nedaleko vstupu do úchvatného skalního města, známe jako sídlo, na jehož nádvoří svedl pohádkový Bajaja na bílém koni závěrečný boj s podlými zloduchy.
I ve skutečnosti bylo nutné odolávat nevítaným hostům. Začátkem čtrnáctého století založil Hynek z Valdštejna hrad Skály, tomu se v pozdější době začalo říkat Hrubá Skála, aby došlo k odlišení od blízké Malé Skály nad Jizerou. Ska
Zavítejte do Třeskoprsk, do muzea více než 45 let starého českého komiksu Čtyřlístek.
Zasvěcení vědí, že se jedná o město Doksy, kde byl tento komiks tvořen a odehrávaly se tu příběhy Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi.
Dozvíte se tu, jak komiks vznikal, v téměř životní velikosti uvidíte komiksové postavičky a některá z míst, kde se postavičky v příběhu pohybovaly.
Z muzea pokrač
Kopicův statek, jedna z nejproslulejších staveb lidové architektury v Českém ráji.
Vlastní své jméno po statkáři Vojtěchu Kopicovi, jenž vytesával v údolí za statkem do pískovcových skal reliéfy s motivem českých dějin.
Najdeme tu díla s postavou Jiřího z Poděbrad, Mistra Jana Husa, Horymíra i s jeho koněm Šemíkem a další. Většina reliéfů je doplněna o citáty a verše.
www.cesky-raj.in
Osud hradu na okraji pískovcového skalního města je ale protkán bojem a krví, neboť sloužil jako sídlo banditům a mocichtivým rytířům. Několik z nich bylo pak popraveno přímo na jeho nádvoří. Není tedy divu, že se tu mají zjevovat přízraky, které stráží naloupené bohatství.
Jedna z nejděsivějších pověstí z Valdštejnského hradu vypráví o strašlivých supech, sídlících na nedalekých Dračích skalách.
Jednou z velmi zajímavých turistických atrakcí je bezesporu Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov. Sklárna samotná byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů.
Do dnešních dnů se zde zachoval tradiční způsob ruční výroby, který mohou návštěvníci zhlédnout od pondělí do neděle mezi 9:00 až 15:00. Prohlídky jsou doprovázeny odborným výkladem, a to i němčině a angličt