Ve Hnanicích u Znojma se nachází zázračný pramen, který prý léčí zejména zrak a vnitřní tkáně. Váže se k němu pověst o rytíři a jeho koni, kterou tu dodnes připomínají mohutné podkovy umístěné nad studnou.
Na jižní Moravě, jen několik kilometrů od Znojma, stojí ve Hnanicích chrám sv. Wolfganga, pod nímž vyvěrá zázračný pramen.
Podle starých pověstí zde má sídlit duch pramene, který léčivý vodní zdroj stráží, a v minulosti si prý nejednou vybral daň za poskytnutou léčbu.
Říká se také, že v pradávných dobách sem lidé nosí pohanskému bohu oběti a polévají se krví z usmrcených zvířat, kterou hromadí v kamenných mísách.
Svatý Wolfgang prý v 10. století ve spravedlivém hněvu proti této bezbožnosti buší kladivem do kamene tak dlouho, až se třináct prohloubenin slije v jednu velkou kulatou mísu.
Vodu, jež se pak během deště nahromadí, posvětí a ještě dlouho poté sem přicházejí nemocní, neboť tato posvěcená voda má mít nesmírnou moc. Již počátkem 13. století je u ní postavena kaplička.
Příběh o rytíři
Dnes nad studánkou visí mohutné podkovy, které mají připomínat jinou legendu. V dávných časech zabloudil do líbezné jihomoravské krajiny rytíř jménem Rutger, kterému v té době hrozilo úplné oslepnutí.
Po omytí ve studánce, u které odpočíval, viděl stejně dobře jako dříve. Zprávu o zázračné moci studánky pak na svých cestách vděčně šířil. Kvůli věku a únavě z cest přišel o zrak také jeho věrný kůň. Rytíř jej tedy odvedl ke studánce, aby mu pomohl.
Přestože se kůň sám bránil vstoupit na místo zázraku tak urputně, až mu upadly podkovy, rytíř jej přinutil ke studánce dojít a oči mu opláchl. Zvířeti byl zrak navrácen. Rytíř však byl za svou opovážlivost potrestán oslepnutím.
Co je za mystériem tak starého pramene, který dosud nevyschl a prý stále pomáhá? Stovky let poté je původní vodní zdroj opatřen mříží a nemocným dnes slouží nová studánka nalevo od původního pramene. Má tedy konečně duch původní studny pokoj?
Foto: Shutterstock