Domů     Léčivé studánky v Česku: Prameny živé vody na našem území?
Léčivé studánky v Česku: Prameny živé vody na našem území?

Na našem území lze najít mnoho studánek, které mají údajně léčivou sílu. Proč si tedy neudělat výlet a nenačerpat zdraví tryskající přímo ze země? Prozradíme, kde se některé z blahodárných pramenů nacházejí.

1

Zázraky Panny Marie

Studánka: šumavské Lurdy

Místo: Srní

Na tomto místě se v 19. století zjeví Panna Maria, od té doby sem proudí mnoho poutníků, kterým voda z místní studánky pomáhá. Není divu, že se prameni v Srní u Klatov (viz úvodní foto) přezdívá šumavské Lurdy.

Návštěvníci se tu zbavují i poměrně závažných postižení. Proto je zde na výraz vděku roku 1820 zbudována nejprve menší, poté z nedostatku kapacity prostornější kaple.

Jedna z nich, Hauswaldská kaple, je roku 1957 odstřelena vojskem, výbuch přečká jen soška Panny Marie. Voda ze studánky uzdravuje vnitřní orgány, pohybový aparát i oči.

2

Poustevníkova jeskyně

Studánka: pramen sv. Ivana

Místo: Svatý Jan pod Skalou

V jeskyni Českého krasu, alespoň jak legendy tvrdí, pobývá od roku 880 poustevník svatý Ivan a žije zde asi 40 let. Krmí jej jen laň darovaná od Boha. Navíc u této jeskyně vyvěrá studánka, která má výrazné léčivé účinky na celý organismus.

Z jeskyně samotné je dnes skalní kostel propojený s barokním kostelem sv. Jana Křtitele. Právě zde se nacházejí i údajné ostatky svatého Ivana.

3

Stříbrná „Zlatá“ studánka

Studánka: Zázračná studánka

Místo: Křemešník

Na vrchu Křemešník v okrese Pelhřimov dojde již během třicetileté války k zázraku, když si díky zdejší studánce jistý voják vyléčí vážné rány z boje. Již od 17. století se tak věhlas takzvané Zázračné nebo také Zlaté studánky šíří do celého kraje.

Studie ukazují, že voda v ní je mírně radioaktivní a obsahuje stříbro, které je velmi účinné proti choroboplodným zárodkům.

4

Starodávný pramen zdraví

Studánka: v kostele sv. Wolfganga

Místo: Hnanice

Také okres Znojmo má svou studánku v kostele, konkrétně v obci Hnanice. Zázračných účinků zdejšího pramene využívají lidé v dávných pohanských dobách a již v 13. století tu prý stojí kaplička. Dnes nad pramenem visí dvě podkovy.

Ty odkazují k legendě o téměř slepém rytíři, jehož voda uzdraví. Oslepnutí hrozí i jeho starému koni, ten se ale omytí očí brání tak silně, až mu spadnou podkovy. Přesto se rytíři podaří uzdravit i svého zvířecího společníka.

5

Živá i mrtvá voda u sebe

Studánka: Zdislavina studánka

Místo: Jablonné v Podještědí – Markvartice

Trápí-li vás nemoci očí, potíže s pokožkou nebo celkové vyčerpání, vydejte se do Libereckého kraje k prameni, který dostává jméno podle svaté Zdislavy z Lemberka (asi 1220–1252).

Ta totiž pomocí vody vyvěrající nedaleko hradu Lemberk, kde je Zdislava paní, léčí zástupy chudých a nemocných. Ovšem jen 300 metrů od studánky je jezírko, kde je naopak mrtvá voda a negativní energie. I tu však lidoví léčitelé umí v minulosti využít k léčení.

6

Mladá studánka uzdravení

Studánka: Studánka Matky Boží – Svatý pramen

Místo: Ostrava, Bělský les

Není to zas tak dávno, co se z pramene v ostravském Bělském lese stává poutní místo. Studánka je vybudována poblíž ozdravovny sloužící od roku 1900 pro zaměstnance Vítkovických železáren.

Jeden z pracovníků vyléčený z těžkého úrazu tu postaví z vděčnosti malou kapličku, z té se časem stává větší a dlí tu soška Panny Marie Lurdské.

7

Kaple za odměnu

Studánka: Klokočka

Místo: Bakov nad Jizerou

Jen kousek od Mnichova Hradiště byste nalezli pramen s názvem Klokočka, který své jméno získává podle velikého klokoče rostoucího kdysi nad pramenem.

Léčivou sílu pramene pocítí prý již hraběnka Marie Markéta z Valdštejna (1689–1725), které zdejší voda pomáhá proti urputné bolesti kloubů. Na důkaz vděčnosti tu hraběnka nechává v roce 1724 postavit kapli sv. Stapina. Voda pomáhá na veliké množství zdravotních potíží.

8

Cennější než zlato

Studánka: pramen Poklad

Místo: kostel sv. Blažeje, Žerotín

Oblast u obce Žerotín je silné pozitivní místo. Kromě Panenského Týnce tu lze najít i legendami opředený kostel sv. Blažeje. Kromě příběhů o zlatě schovaném pod kostelem tu lidé ale vyhledávají pramen s příznačným názvem Poklad.

Ten vytéká přímo zpod oltáře a pomáhá zejména při psychických potížích a těžkostech na duši. V současnosti však pramen stojí na soukromém pozemku a není přístupný. Dočkáme se Pokladu brzy znovu?

Foto: Autorka, Shutterstock
Lokalita:
Související články
V hlubinách jáchymovských dolů vzniká každou zimu neobyčejná podívaná. Mrazivý vzduch a kapající voda zde vytvářejí fascinující ledové útvary připomínající křišťálové sochy. Toto jedinečné „ledové království“ však s příchodem jara rychle mizí – a zůstávají po něm jen fotografie a vzpomínky. Zima dokáže v přírodě vytvářet n
Šumavské bylinné lázně v Kašperských Horách jsou vzácné. Tradice zdejšího léčitelství se tu pojí s moderním pojetím wellness. A u toho nesmíte chybět. Jsou naprosto výjimečné a přitom vlastně totálně obyčejné. Na nic speciálního si nehrají a právě proto lidi okouzlují. Bylinné lázně leží přímo v historickém centru městečka nedaleko řeky Otavy, po
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Už samotný pohled na hrad Beckov, tyčící se vysoko na skalním ostrohu nad řekou Váh na Slovensku, dokáže vyvolat zvláštní neklid. Strmé hradby, z nichž se otevírá dechberoucí výhled do krajiny, se staly i svědky tragédie – právě odsud měl jeden z prvních pánů hradu ukončit svůj život. K hradu se váže celá řada pověstí a u většiny z nich najdeme nějaké to zrnko pravdy. Většina z nich vypráví o t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozdíl, který se počítá
epochalnisvet.cz
Rozdíl, který se počítá
Diety jsou – vedle přejídání – hlavní příčinou nadváhy. Určitě tušíte proč. Přílišné omezování končívá bezuzdným obžerstvím a to je o to ničivější pro figuru, že tělo přešlo při hladovění na nouzový režim a každou kalorii nám spočítá dvakrát.   Když se ozvou chutě Několik odlišných ingrediencí jazyk neurazí, ale na výsledném součtu kalorií může
Mühle-Glashütte se navrací ke svým ranným začátkům
iluxus.cz
Mühle-Glashütte se navrací ke svým ranným začátkům
V roce 1996 uvedla značka Mühle-Glashütte své první náramkové hodinky. Žádné aplikace, žádné notifikace a už vůbec žádný displej, který vás pochválí za to, že jste se zvedli z pohovky. Mezi prvními mo
Děsí Rolins mladá milenka?
nasehvezdy.cz
Děsí Rolins mladá milenka?
Až taková pohoda to nebude? Zpěvačka Dara Rolins (53) dala všem na vědomost, že končí s koncertováním a bude se věnovat jen a jen své lásce, exfotbalistovi Pavlu Nedvědovi (53) a budování jejich české
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
panidomu.cz
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor. Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí. Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v
Máma nebyla zlá, jen nemilovaná
skutecnepribehy.cz
Máma nebyla zlá, jen nemilovaná
Celé dětství jsem si myslela, že mě máma nemá ráda. Po letech jsem pochopila, že někdy člověk neumí dát lásku jen proto, že jí sám měl tak málo. Telefon zazvonil právě ve chvíli, kdy jsem uklízela po večeři. Číslo jsem neznala. „Vaše maminka je v nemocnici,“ ozvalo se na druhém konci. Na okamžik jsem oněměla.
Dal si doutníkový magnát postavit hrad jako z pohádky?
historyplus.cz
Dal si doutníkový magnát postavit hrad jako z pohádky?
Střední Evropu v roce 1241 zle poplení Mongolové. Některé regiony se kvůli jejich drancování zcela vylidní. Později obávaní kočovníci sice odtáhnou, všichni ale počítají s jejich návratem. Václav I. proto začne jednat. Na další případné řádění barbarů z východu se chce pečlivě připravit! Český král Václav I. (1205–1253) přijme opatření, která mají posílit obranu jeho
Tři mýty o zvířatech: Musí mít lvi hřívu?
epochaplus.cz
Tři mýty o zvířatech: Musí mít lvi hřívu?
Když má lev dostatek testosteronu, poznáte to na první pohled: Jeho hříva je jako z reklamy na ty nejlepší šampony. Vidí to samice – a chtějí se pářit, protože jejich mládě podědí skvělé geny. Vidí to samci – a klidí se raději z cesty. Ještě donedávna se mělo navíc za to, že hříva skvěle chrání
Jogurtové muffiny
tisicereceptu.cz
Jogurtové muffiny
Nadýchané malinové dortíky s vůní vanilky jsou sladkým zpestřením jakékoli oslavy. Suroviny na 8 kusů 2 vejce 150 g moučkového cukru 1 balení vanilkového cukru 150 g Hery 250 g bílého jogurt
Krémové kuřecí kari
nejsemsama.cz
Krémové kuřecí kari
Kate i princ William se několikrát zmínili o své oblibě indického kari, které doma často připravují. Ingredience pro 4 osoby: 600 g kuřecích stehenních řízků 1 cibule 3 stroužky česneku 2 cm zázvoru 1 lžíce kari koření 1 lžička garam masaly 400 ml kokosového mléka 200 ml kuřecího vývaru 2 lžíce oleje sůl pepř Postup: Kuřecí maso nakrájejte na sousta a lehce osolte.
Biotechnologie otevírá nové možnosti recyklace betonu
21stoleti.cz
Biotechnologie otevírá nové možnosti recyklace betonu
Jak využít nejjemnější část betonového odpadu, pro kterou dnes recyklace jen obtížně hledá uplatnění a která často končí na skládkách? Čeští vědci prokázali, že takový betonový prach lze pomocí bakter
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Ďábel z Jersey: Veřejnost děsí už 300 let!
enigmaplus.cz
Ďábel z Jersey: Veřejnost děsí už 300 let!
Jedním z nejznámějších a zároveň nejdéle trvajících příběhů o ďáblovi pochází z amerického státu New Jersey. Lidé ho zde mají spatřovat již přes 300 let! [gallery ids="171844,171842,171843"] Ne
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz