Domů     Lednicko-valtický areál: Nejrozlehlejší komponovaná krajina na světě
Lednicko-valtický areál: Nejrozlehlejší komponovaná krajina na světě

Snažit se vybrat zdejší nejcennější památku je marná snaha. Význam lednicko-valtického areálu spočívá v tom, že je jich tu tolik pohromadě. Ne nadarmo je toto místo označováno za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu na světě.

Pokud chceme proniknout do historie Lednicko-valtického areálu, budeme neustále narážet na příslušníky šlechtického rodu Lichtenštejnů.

Ti sice původně sídlili v Rakousku, ostatně své jméno odvozují od hradu Liechtenstein u Vídně, ale velké pozemky vlastnili také na jižní Moravě, a vlastně nejen tam.

Třeba na konci 17. století spadalo pod lichtenštejnská panství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1500 poddanských rodin. Není divu, že jeden z nejbohatších šlechtických rodů po sobě zanechal tak výraznou stopu v přetváření krajiny.

Už Jindřich I. Lichtenštejnský získal v polovině 13. století od krále Přemysla Otakara II. za věrnost a statečnost v boji panství kolem Mikulova. Později se pak Lichtenštejnové na Moravě usadili natrvalo. A za domov si zvolili Valtice.

Zámecké zahrady by samy o sobě mohly k procházkám vrchnosti stačit. Lichtenštejnské panství je však mnohem rozsáhlejší.
Zámecké zahrady by samy o sobě mohly k procházkám vrchnosti stačit. Lichtenštejnské panství je však mnohem rozsáhlejší.

Rod urozených stavbyvedoucích

Ve Valticích stával už někdy ve 12. století opevněný hrad, později přestavěný v románském duchu a považovaný za středisko rytířských turnajů. Zdejší panství měnilo majitele, až ho získali právě Lichtenštejnové.

Od té chvíle ho začali měnit a za staletí dopracovali Valtice k dokonalosti. K původnímu hradu přibývaly přístavby, třeba čtyřkřídlá renesanční s arkádami, dodnes téměř nedochovaná, také se hodně opevňovalo, protože turecké nebezpečí stále ještě nepominulo.

A od počátku 17. století se Lichtenštejnové proměnili takřka ve stavbyvedoucí na plný úvazek.

Do Valtic přijížděli nejvýznamnější vídeňští architekti, kteří nejprve dodali zámku barokní vzhled, později přidávali další a další modernější prvky včetně vodovodu, rozsáhlých koníren a zimní jízdárny, prostor pro zpracovávání vína, bohatě zdobené kaple nebo divadla. Dnešní podobu získal valtický zámek přibližně v polovině 18. století.

Copak nějaká Vídeň, ale Lednice!

Také sousední Lednice měla za sebou hodně bohatou historii. I zde stávala už ve 13. století gotická tvrz, kterou ale jeden z nejpodnikavějších Lichtenštejnů Hartmann II. nechal v 16. století zbořit, aby získal prostor pro nový renesanční zámek.

Protože už ale víme, jak Lichtenštejnové rádi budovali, i tato stavba šla po sto letech k zemi a její místo zaujalo rozsáhlejší barokní sídlo s monumentální jízdárnou a rozlehlou zahradou.

Zámek se i v dalších desetiletích neustále vylepšoval a přestavoval a pozvolna ztrácel své barokní prvky. V polovině 19. století Lichtenštejnové usoudili, že svá tradiční vídeňská setkání rakouské i evropské smetánky přenesou na nové místo.

Volba padla na Lednici, která za tímto účelem prošla opět další rekonstrukcí, tentokrát v duchu anglické gotiky. Takovou už ji víceméně známe dnes včetně reprezentačních sálů s bohatě vyřezávanými stropy a dřevěným obložením stěn.

I ti nejbohatší zástupci starých šlechtických rodů museli při svých návštěvách zírat s více či méně tajeným obdivem. A to ještě Lichtenštejnové ve svém budovatelském nadšení neřekli zdaleka poslední slovo.

Věděli jste, co jsou to salety?

Vzácné návštěvy samozřejmě nechtějí trávit čas jen mezi čtyřmi stěnami. Touží i po vycházkách plných zajímavostí a povyražení. A hostitelé jim připravili skutečně úžasné zážitky.

Okolí pozvolna měnili v architektonicky komponovanou krajinu, v níž se uživilo nejen množství zahradníků, ale i tady se začalo stavět ve velkém. Lichtenštejnové se nyní začali zaměřovat na takzvané salety – menší romantické stavby roztroušené po krajině.

Při procházkách či projížďkách po okolí se pak mohou domácí i hosté kochat jejich krásou a zastavovat se k odpočinku. Takových salet vzniklo postupně v prostoru mezi Valticemi a Lednicí šestnáct, a patnáct z nich se dochovalo až do dnešních časů.

Výjimečná krajinářská kompozice v prostoru o rozloze téměř tří set čtverečních kilometrů je dodnes předmětem obdivu odborníků i turistů.

Když je novostavbou zřícenina

Lednicko-valtické salety mají mnoho podob. Jsou to rozsáhlé budovy i drobné stavbičky krášlící krajinu. Mezi nejznámější patří Janův hrad – lovecký zámeček se čtyřmi nárožními věžemi sloužící jako shromaždiště panstva před lovem.

Byl postaven jako umělá zřícenina napodobující gotický hrad a jeho vybudování vůbec nebylo jednoduché. Kvůli podmáčenému terénu bylo třeba nejprve podloží zpevnit dřevěnými trámy a teprve na ně bylo možné pokládat vlastní kamenné zdivo.

Architekti dbali na zachování historické podoby do nejmenšího detailu včetně dubových pravotočivých schodišť nebo Rytířského sálu.

Že Janohrad, jak se stavbě také říká, jako lovecký zámeček opravdu sloužil, dokládá třeba i vystavené paroží největšího uloveného jelena, který vážil 350 kilogramů.

Janův hrad je dnes vítanou zastávkou turistů a cesta k němu vede nejen příjemnou procházkou krajinou, ale i na lodi po Dyji z Břeclavi nebo od lednického zámku.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích z poloviny 17. století se na oltáři může pochlubit i originálem od slavného malíře Petera Paula Rubense.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích z poloviny 17. století se na oltáři může pochlubit i originálem od slavného malíře Petera Paula Rubense.

Nechcete kostel, budete mít minaret

V lednickém zámeckém parku zdálky zaujme další významná stavba celého areálu. Je jí 62 metrů vysoký minaret, nejvyšší stavba svého druhu mimo islámské země a současně nejvyšší dochovaná rozhledna na českém území.

Dokončen byl v prvních letech 19. století a také v jeho případě se museli architekti vypořádat s močálovitým podložím.

Na vyhlídkový ochoz, z něhož je možné zahlédnout i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni, vede 302 schodů a uvnitř se skrývá celkem osm místností s orientální výzdobou, na níž se prý podíleli i pozvaní umělci z arabských zemí.

Romantickou stavbu prý nechal Alois I. z Lichtenštejna vybudovat tak trochu na truc, když mu církev zakázala postavit další kostel. Minaret pak dlouho sloužil především jako skladiště bohatých lichtenštejnských exotických sbírek.

Nevěřte vychytralým kameníkům

Do zcela jiné destinace nás zavede Apollónův chrám na břehu Mlýnského rybníka, přímo na trase spojující zámky Lednice a Valtice. Stavba v empírovém stylu pochází z počátku 19. století a poznáme ji zdálky podle osmi dórských sloupů ve stylu antických chrámů.

Horní část sloužila jako vyhlídková terasa. Pokud se od chrámu vydáme směrem k Valticím, měli bychom se zastavit u neméně zajímavé gotické kaple svatého Huberta v Bořím lese.

Ze všech salet v areálu je nejmladší, ale její autoři se to snažili úspěšně zamaskovat. Vybudovali ji z pískovcových kvádrů, do kterých vyryli kamenické značky připomínající ty, které se běžně používaly ve středověku. Uprostřed kaple stojí socha svatého Huberta, patrona myslivců.

Obelisk na památku manželské rozepře

A naše procházení křížem krážem Lednicko-valtickým areálem může pokračovat. Určitě se vám zalíbí Obelisk, jediný dochovaný ze čtveřice kdysi zde vztyčených.

Je vysoký 23 metrů a postaven byl na památku uzavření míru mezi Rakouskem a Francií v roce 1797. Pověst nám nabízí zajímavé vysvětlení, proč stojí zrovna na tomto místě. Prý právě zde údajně vlepila kněžna svému manželovi pohlavek.

Není jen jasné, zda to bylo za odhalenou nevěru, nebo za příliš vysokou prohru v kartách. Každopádně se nenechte splést, když místní usedlíci místo názvu Obelisk řeknou jednoduše Facka.

Mnohem více materiálu spotřebovali stavitelé další romantické stavby v areálu. Kryté sloupořadí zvané Chrám Tří Grácií stojí nedaleko Apollónova chrámu a má připomínat tři bohyně krásy a Lednicko-valtický areál půvabu nazývané také Charitky.

A to ještě rozhodně nesmíte minout několik dalších zámečků – Hraniční, Rybniční či Lovecký, ale také Belveder nebo Lány. A Nový dvůr se stájemi, chlévy a kruhovou Rotundou nás přesvědčí, že i užitkové stavby mohou být elegantní.

Průčelí valtického zámku je bohatě zdobené a doplňuje jej věž a zvýrazněný vstupní portál. Od roku 1995 je zámek Národní kulturní památkou České republiky.

Lichtenštejnové si zvolili Valtice za své sídlo a sousední zámek Lednice přebudovali na moderní reprezentační prostory, v nichž si místo ve Vídni dávali dostaveníčko zástupci evropské šlechtické elity.

Foto: Shutterstock
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz