Domů     Londýn a Liverpool: Za písněmi našeho mládí
Londýn a Liverpool: Za písněmi našeho mládí

Jako každý správný návštěvník musíme vidět klasické památky, ale my chceme tentokrát ještě něco navíc. Přijeli jsme do Británie podívat se na místa, která jsou spojená s písničkami, a které se hrály, když nám bylo -náct. Za skupinou The Beatles. Nepominutelný je Buckinghamský palác, sídlo královny.

Nás bude zajímat, že v červnu 1965 tady Beatles převzali od královny Řád britského impéria. Oni ji taky milovali, dokonce o ní složili skladbičku – „Její veličenstvo je hezké děvče“.

V nedalekém Westminsterském paláci pak dostal Paul McCartney (77) titul sir, a nedávno ho převzal od prince Williama (37) také Ringo Starr (79).

Kousek odtud se nachází slavné muzeum voskových figurín Madame Tussaud, kde si můžete prohlédnout všechny současné i minulé hvězdy v životní velikosti a zapózovat si s nimi pro selfíčko.

Samozřejmě je tady i nejslavnější britská čtveřice – George, John, Ringo a Paul.

Telefonní budky už jsou jen památkou na londýnská zlatá šedesátá léta.
Telefonní budky už jsou jen památkou na londýnská zlatá šedesátá léta.

Navštivte nejslavnější místa

Úplně nejslavnější místo Londýna, spojené s naší čtyřkou, je přechod pro chodce. Ale ne lecjaký. Figuroval na poslední desce Beatles, na Abbey Road. Čtveřice po něm v řadě za sebou přechází. Však také tuhle formaci zkouší denně napodobovat stovky turistů. Přechod je kulturní památkou.

Hned vedle je také slavné nahrávací studio Abbey Road, kde vznikla většina beatlesáckých písniček. Fanjšmekři zkouší najít i červenou telefonní budku, ve které se Brouci schovávali před šílejícím davem holčiček ve filmu Perný den.

Těch už ale v Londýně moc nenajdete, i když patří k tradičním symbolům města. Stejně jako černé taxíky s dveřmi otevíranými proti směru jízdy. Jak jím prolézali Beatles, když se snažili utéct před fanynkami.

Zde Beatles začínali. V Jeskyni. Po úzkých schodech sestoupíte do sklepa z červených cihel.Už na schodech uslyšíte povědomé písničky.
Zde Beatles začínali. V Jeskyni. Po úzkých schodech sestoupíte do sklepa z červených cihel.Už na schodech uslyšíte povědomé písničky.

Za prvními písničkami do Liverpoolu

Všichni členové Beatles totiž pocházejí z tohoto přístavního města. Kromě jejich rodných domů fanoušky nejvíc láká ulice a čtvrť Penny Lane, protože tak se jmenuje jedna ze slavných písniček. Stále existuje i to holičství, o kterém zpívají.

Strawberry Fields, čili Jahodová pole už sice nestojí (byl to útulek Armády spásy), ale jeho slavná červená brána je stále obležená turisty.

Na místním hřbitově, kde se scházeli s kytarami Paul a John, opravdu najdete hrob Eleanor Rigbyové, o které je další slavná píseň. Tady někde vznikla i From Me, To You, kterou u nás nazpíval Karel Gott (†80) jako Adresát neznámý.

Každý den vyrážejí po liverpoolských pamětihodnostech spojených s Beatles pestrobarevné poschoďové autobusy nazvané Magical Mystery Tour a vypadají podobně jako ten, kterým Beatles jezdili ve stejnojmenném filmu.

Nejslavnější rodáci mají řadu soch, třeba před radnicí v Liverpoolu.
Nejslavnější rodáci mají řadu soch, třeba před radnicí v Liverpoolu.

Tady začínali, v Jeskyni čili Cavern Clubu

Po úzkých schodech sestoupíte do sklepa z červených cihel. Už na schodišti uslyšíte povědomé písničky. Načež se před vámi vynoří to maličké jevišťátko, kde The Beatles začínali. Narváno je tady pořád, i proto, že vstupné se vybírá až od osmi.

Ale už odpoledne tady vystupují nejrůznější světové skupiny, ale i velké hvězdy, včetně samotného Paula, který sem občas zajede jen tak zahrát.

Nejslavnější přechod pro chodce na světě je chráněnou památkou.
Nejslavnější přechod pro chodce na světě je chráněnou památkou.

Všichni ale mohou hrát pouze repertoár Beatles. Protlačíte se k nějakému stolku, dáte si pintu skvělého piva a hrnou se vám slzy do očí. Tohle jste chtěli zažít! Pokud znáte slova, zpíváte s ostatními nebo si všechny ty hitové melodie jen tak broukáte.

Určitě neodoláte, abyste si neprohlédli originální rekvizity, bicí soupravu, jejich kytary nebo kostýmy. A také určitě neodoláte, abyste si neodvezli nějaký suvenýr. Třeba singl desku písničky Help!

Foto: Shutterstock,
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Letohrad leží na úpatí Orlických hor, kde na vás dýchnou staré časy i láska k tradičnímu řemeslu. Je ideální na jednodenní výlet. Přestože Letohrad v okrese Ústí nad Orlicí působí na první pohled dost nenápadně, ve skutečnosti toho má návštěvníkům hodně co nabídnout. Svůj výlet můžete začít třeba v Muzeu řemesel, které patří mezi největší svého druhu v Česku. Najdete ho v areálu zdejšího Nového
Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst u nás, je pro jednodenní výlet jako stvořený. Těšit se můžete na bohatou historii i na nevšední zážitky. Obec Velehrad najdete nedaleko Uherského Hradiště přímo mezi výběžky pohoří Chřiby. O tomto místě se často hovoří jako o jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka. A není divu! Uvn
Máte rádi výlety, kde je od každého trochu? Pak určitě zavítejte do Jeseníků. Do místa, kde na vás čeká krásná příroda, lehká turistika i lázeňská pohoda. Vodopády Bílé Opavy jsou ukrytév romantickém kaňonu stejnojmenné říčky. Přímo ve středu Jeseníků se nachází malebná trasa, která patří mezi ty nejkrásnější v Česku. Ře
„Když nemáme moře, musíme si ho vyrobit,“ řeknou si Češi a postaví Lipenské přehradní jezero. Největší vodní plochu na našem území. Dalo by se říci, že přehrady v okolí pošumavského Lipna mají dlouhou tradici. Tu první vytváří v období třetihor příroda pomocí geologických procesů. Obrovské jezero, které uzavírá soutěska mezi Čertovou stěnou a horou Luč. Když zvětralá přírodní hráz povolí, vytvoří
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Béziers 1209: Byl tento masakr nejbrutálnějším činem středověku?
epochaplus.cz
Béziers 1209: Byl tento masakr nejbrutálnějším činem středověku?
Na počátku 13. století se jihofrancouzský Languedoc proměnil v dějiště jedné z nejtemnějších epizod středověku. Papež Inocenc III., znepokojen rychlým šířením katarského učení, sáhl po rázném řešení. Když selhaly pokusy o přesvědčování, vyhlásil křížovou výpravu – ta však namísto nápravy přinesla masové krveprolití. Béziers se stalo místem, kde křižáci nešetřili nikoho. Podívejme se, jak tato
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A opravdu kocour může vážit až 10 kilogramů,
Borelie jsou mazané, do cév pronikají nenápadně
21stoleti.cz
Borelie jsou mazané, do cév pronikají nenápadně
Tým vědců z Biologického centra Akademie věd ČR přinesl nové zásadní poznatky o tom, jak probíhá první fáze infekce lymské boreliózy těsně po přenosu z klíštěte. Pomocí pokročilé elektronové mikroskop
Houbová omeleta
tisicereceptu.cz
Houbová omeleta
Vejce a houby k sobě jak známo skvěle pasují. Zkuste tuhle snídani! Suroviny na 4 porce 400 g hub 4 vejce 100 g strouhaného sýra 0,1 l mléka nebo smetany 100 g másla 4 lžíce sádla sůl pep
Vlkodlak Adlet: Největší postrach Aljašky
enigmaplus.cz
Vlkodlak Adlet: Největší postrach Aljašky
Vlkodlaky – monstra, kteří jsou napůl člověkem a napůl vlkem a mohou mít možná až nadpřirozenou sílu a další schopnosti – není potřeba obsáhle představovat. Málokdo ale ví, že Inuité, žijící původně n
Muffiny s kimchi
nejsemsama.cz
Muffiny s kimchi
Že je kimchi (čtěte: kimči) úžasnou zásobárnou zdraví, je známo. Zkuste ho využít i jako přísadu do slaných muffinů – zdravé pak může být i mlsání. Hodí se i jako originální pohoštění. Potřebujete: ✿ 350 g kimchi (1 sklenici) ✿ 1 vejce ✿ 1,5 hrnku žitné mouky ✿ 1 sáček kypřicího prášku ✿ ½ lžičky mleté sladké papriky ✿ 50 g
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Nastěhuje si Gottová milence do nebožtíkovy vily?
nasehvezdy.cz
Nastěhuje si Gottová milence do nebožtíkovy vily?
Provalí se brzy šokující vysvětlení? Život vdovy po legendárním zpěvákovi Karlu Gottovi (†80) Ivany Gottové (49) je poslední dobou zahalen do hávu nejasností. Ještě letos měla být pro veřejnost otev
Byla jsem snad tak slepá?
skutecnepribehy.cz
Byla jsem snad tak slepá?
S Tomášem jsme spolu byli sedm let, z toho pět manželé. Každý den jsem vstávala v šest, vařila mu kávu, balila svačinu a líbala ho na rozloučenou. Věřila jsem, že to je láska. Ta pravá, hluboká, na celý život. Měli jsme domek na kraji města, dva psy a plány. Manžel pracoval jako projektový manažer v IT firmě a já jako učitelka na základní škole. Začalo to
Dinner in the Sky: Dárek, který ohromí
iluxus.cz
Dinner in the Sky: Dárek, který ohromí
Čím obdarovat ty, kteří už všechno mají a nic nechtějí? Pošlete je do nebe. Obálka s pasem na let do oblak zaručeně překvapí. Kam to bude, to už záleží na vás. Celosvětově unikátní gastronomická at
Redaktorku Svobodné Evropy zachránil před únosem drdol
historyplus.cz
Redaktorku Svobodné Evropy zachránil před únosem drdol
Parkoviště před budovou rádia Svobodná Evropa v Mnichově, jednoho teplého červnového dne roku 1956. Marie Tumlířová, která před chvílí vyšla ven, najdou ucítí ránu a vzápětí vykřikne. Během chvilky k ní přiběhne několik lidí, kteří se jí ptají, co se stalo. Další pronásledují útočníky…   „Úkolem děvčete z dobré rodiny je výhodně se provdat a
Pálí vás oči? Sáhněte po bylinkách
epochalnisvet.cz
Pálí vás oči? Sáhněte po bylinkách
Oči dráždí nejen modré světlo monitoru, ostré slunce, prach nebo cigaretový kouř, ale také sychravé počasí, mráz anebo vítr. Jak pečovat o oči během zimních měsíců? Sychravé počasí podzimních a zimních měsíců, často spojené s deštěm, větrem, inverzí nebo i mrazem, způsobuje nadměrné slzení, ale i vysoušení, pálení či zarudnutí očí. Náchylnější jsou ti, kteří
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz