Domů     Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka
Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka

Když je město prohlášeno za královské, dá se očekávat, že významem podstatně přesáhne své okolí. Kadani se to podařilo, o čemž svědčí i její zařazení mezi městské památkové rezervace. Při návštěvě tohoto města je tak pořád co objevovat.

Město Kadaň na břehu řeky Ohře bývalo vždycky strategickým místem, a také si ho považovali i sami panovníci. Už kolem roku 1260 byla Kadaň za Přemysla Otakara II. povýšena na královské město a o jeho významu svědčí i to, že se začal stavět také královský hrad.

Od počátku byl s městem propojen, ostatně městské opevnění na jeho hradby přímo navazovalo. Hrad byl pro jistotu opevněn i směrem k městu. To pro případ, že by město bylo dobyto a hrad se stal posledním útočištěm obránců.

Císařovna buduje kasárna

Raně gotický hrad dostal podobu takzvaného středoevropského kastelu, tedy areálu čtvercového půdorysu s věžemi v každém rohu. Takový ho už ale dnes nespatříme, i věž se dochovala pouze jediná.

V průběhu 16. století hrad absolvoval zásadní přestavbu v pozdně gotickém a renesančním slohu. Za významný stavební zásah můžeme bohužel považovat i téměř naprosté vyplenění švédskými vojsky za třicetileté války.

Až císařovně Marii Terezii o století později došlo, jaké potenciál hrad skrývá, nechala ho opravit a zřídila v něm kasárna.

Opravy se tenkrát ale nekonzultovaly s památkáři, a tak bylo mnoho historických středověkých prvků při necitlivé přestavbě nenávratně ztraceno. A velký požár v roce 1811 si stejně vyžádal další kompletní rekonstrukci.

Kasárna tehdy měla 18 světnic pro mužstvo, tři velké kuchyně, na nádvoří vznikly klenuté stáje. Hrad sloužil armádě celých 150 let a vystřídali se tu vojáci habsburské monarchie i socialistického Československa.

Hrad představuje své dějiny

Takhle jednoduše shrnuté dějiny hradu ale milovníci historie sotva ocení.

Napravit je to ale snadné přímo na hradě, přesněji řečeno v jeho gotických sklepeních, kde je instalována muzejní expozice s podrobnějším přehledem stavebního vývoje areálu a dějinných událostí, kterými za téměř osm století prošel.

Návštěvníci se dozvědí i o nejvýznamnějších královských návštěvách a bez zajímavosti rozhodně nejsou ani cenné archeologické nálezy, objevené při průzkumech během 70. let minulého století.

V současnosti hrad prochází rekonstrukcí, ale některé prostory už jsou návštěvníkům opět k dispozici. Otevřena je už například velká část hradebního okruhu, která se snaží navázat na dávno minulé doby, kdy prostor na hradbách žil společenským životem.

Městské opevnění svého času patřilo k nejmohutnějším v Českém království a tvoří nepravidelný obdélník o rozměrech zhruba 500 x 350 metrů se srdcem právě v kadaňském hradu.

Bunkr ve středověké baště

Ale samo město nabízí mnohem více zajímavých zastávek. Jednou z nich je třeba Katova ulička, vycházející z náměstí naproti městské radnici. V nejužším místě měří jen 66 centimetrů a je zapsána jako nejužší ulice v České republice.

Podle pověsti se někde ve zdech této uličky skrývají ostatky zaživa zazděné rouhavé jeptišky, jejíž duch o půlnoci vychází ven a v dojemné shodě prochází uličkou v družném rozhovoru s kadaňským katem Ignácem Kaylem.

Součástí městského opevnění byla i Minoritská bašta, jedna ze tří nejvýznamnějších ve městě.

Pozdně gotická stavba, která vznikla v období po husitských válkách, v 90. letech minulého století prošla celkovou rekonstrukcí a dnes v ní můžeme navštívit expozici Militaria, mapující vojenskou historii Kadaně, s replikami zbraní a zbroje od středověku až po období druhé světové války.

Najdeme tu třeba i maketu takzvaného řopíku – jednoho z bunkrů, které tvořily československé opevnění pohraničí za první republiky.

Pes, který krade peníze

Procházíme-li Kadaní, určitě nás zaujme nevšední stavba – unikátní bílá gotická radniční věž.

Pochází z počátku 16. století, svou výškou 53,7 metru je nejvyšší stavbou města a zajímavé na ní je mimo jiné to, že stavitelé nepotřebovali ani jedinou střešní tašku. Věž je totiž kamenná od základů až po špičku.

Na pětipatrovou věž vede 120 schodů a nachází se v ní i kaple, což historikové považují za doklad bohatství města v období středověku.

Na věžním ochozu si nezapomeňme všimnout sochy psa, která připomíná starou legendu o nepoctivém radním, který naučil svého psa krást peníze z obecní pokladny.

Můžeme se na místě sami rozhodnout, jestli budeme radši věřit pověsti, nebo střízlivému vysvětlení odborníků, podle nichž je psí soška jen svérázným podpisem stavitele Petra Hunda.

Klášter zasvěcený pivu i vínu

Kadaň je od roku 1978 městskou památkovou rezervací. Návštěvníci by neměli přehlédnout národní kulturní památku – františkánský klášter. Jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky. Představuje totiž nejen historii města, ale přibližuje i všední život v klášteře.

Perlou areálu je klášterní kostel, v němž byly před třemi roky dokončeny restaurátorské práce nástěnných a nástropních maleb i veškerého vybavení. Samostatnou prohlídku si v něm můžeme zvolit, pokud jsme fanoušky mineralogie.

Zdejší expozice mineralogických zajímavostí či zkamenělých rostlin a živočichů je doplněna přehledem těžby surovin od doby kamenné či ukázkami práce sklářské huti.

V klášterní zahradě se začíná znovu budovat tradice výroby místního vína a každoročně se tu konají akce jako Kadaňské pivní slavnosti 15. června nebo Svatováclavské vinobraní, jehož 24. ročník letos připadá na 28. září.

Kadaň – město Maxipsa Fíka

Každé město má nějaké slavné rodáky nebo postavy z románů či filmů, které tu podle jejich autorů žily. Kadaň je městem pohádkového Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém psovi Rudolf Čechura totiž pocházel z nedalekého Ahníkova.

Jméno Maxipsa Fíka tak nese městské nábřeží Ohře, najdeme tu i moderní plechovou sochu Fíka a také pískovcové sousoší Fíka s Ájou.

Spojení Maxipsa Fíka s Kadaní doplňuje i herec Josef Dvořák, který slavný večerníček namluvil a v Kadani kdysi začínal svou hereckou kariéru.

Na Ptačí domky vidí Svatá brána

I funkční součást opevnění může být romantická. Přesvědčí nás o tom Ptačí domky v Kadani, součást bývalého městského opevnění. Hrázděné miniaturní stavbičky přilepení na hradbách sloužily jako zázemí pro obránce i jako skladiště střelného prachu a kulí.

Zdejší ostrostřelci si tu navíc už v roce 1788 otevřeli vlastní hospodu, pozdější restaurant Střelnice. Průchod kolem Ptačích domků umožní otevření kompletního hradebního okruhu.

Krásný pohled na Ptačí domky si můžeme užít například z vrcholku poslední dochované ze čtyř městských hradebních bran. Mikulovické bráně z konce 13. století se říkalo také Svatá brána, aby se posílila spojitost s nedalekým klášterem.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Korálkové kraslice potěší
panidomu.cz
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz