Domů     Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE
Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE

Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem… Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit… Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít… Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil?

Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás čeká pořádná nálož výjimečných zážitků.

… být hutníkem

Ve světově unikátním areálu DOLNÍ VÍTKOVICE, kde můžete klidně strávit celý den, si budete připadat jako v románu Julese Vernea!

Nahlédněte do nitra vysoké pece, nechte se vyvézt výtahem, jenž dřív vozil železnou rudu a koks, a rozhlédněte se z Bolt Tower nejen po Ostravě. Staňte se na chvíli televizním moderátorem, lékařem nebo třeba vědcem ve Velkém a Malém světě techniky. Všechny smysly zapojíte v MUZEU POTRAVIN A ZEMĚDELSKÝCH STROJŮ.

… být havířem

Při prohlídce ostravského LANDEK PARKU – největšího hornického muzea v Česku – sfáráte do dolu společně s vysloužilým horníkem, jenž vám typickou hantýrkou povypráví nejen o tvrdé práci ve štolách, zkusíte si, jaké je to být na šichtě, zažijete rachot monstrózních strojů v akci, dostanete se i do řetízkových šaten a projedete se důlním vláčkem.

Havířem se můžete stát také v nedalekém bývalém uhelném DOLE MICHAL, kde budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin přidají…

Při speciálních prohlídkách se můžete do dolu podívat i v noci!

… být módní návrhářkou

Která holčička nebo maminka by se nechtěla na chvíli stát módní návrhářkou? V NÁVŠTEVNICKÉM CENTRU NOVÝ JIČÍN – městě klobouků – si ten sen splníte. Ozdobíte si vlastní mini klobouček a vyzkoušíte si na 300 nejrůznějších pokrývek hlavy.

Nenechejte si ujít ani Den pro klobouk, kdy se historickým autobusem Tatra vydáte za příběhem Nového Jičína, jemuž se dřív říkalo město milionářů.

… být tkadlenou

Věděli jste, že se oblasti Jesenicka a Krnovska říkalo slezský Manchester? V rýmařovské továrně bratří Schielů byly vyráběny kravaty známé po celém světě!

Slavnou historii si připomenete v expozici textilky HEDVA ČESKÝ BROKÁT i v rámci speciálních prohlídek Jak vznikala tkanina, kde nahlédnete pod ruce tkadlen a samozřejmě si tkaní i zkusíte!

… být automechanikem

Už jste někdy zkoušeli startování motoru klikou, listové odpružení nebo jak se jezdilo po štětových cestách?

Tak do toho – stačí navštívit kopřivnické MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA. Mimo jiné zde spatříte auto, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Dakar, vůz, s nímž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, nebo legendární drtikolku.

A co takhle nakouknout pod pokličku jedné z nejmodernějších automobilek v Evropě? V závodě HYUNDAI v Nošovicích pronikněte do světa robotů a nahlédněte do míst, kde se kus oceli mění na vůz nabitý nejnovějšími technologiemi.

… být hasičem

A co se na chvíli stát hasičem?

Obléknout si zásahový oděv, prošmejdit kabinu hasičského auta, vytáhnout kamaráda ze studny… To všechno, a mnohem víc, si můžete vyzkoušet v ostravském HASIČSKÉM MUZEU. Navíc si tu popovídáte s bývalými hasiči, kteří vám povyprávějí nejednu napínavou historku z terénu.

… být mlynářem s apoštolem a babkou

Palce, ocas, apoštolové, babka… Věděli jste, že na to vše narazíte ve VĚTRNÝCH MLÝNECH? A že větřáky kdysi dokonce putovaly krajinou? Nechte si o tom vyprávět a sami se na moment staňte mlynářem.

Třeba v NOVÝCH DVORECH U BÍLOVCE nebo v CHOLTICÍCH, kde se pyšní nejen plně zachovalou původní technologií, ale i největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny v Česku.

A co takhle zjistit, zda doopravdy máte za lubem, jak chutnají podvodnice nebo jaký je to rachot, když se ve mlýně rozjedou všechny stroje? Jak těžkou práci měli mlynáři ve vodních mlýnech, zjistíte v BARTOŠOVICÍCH nebo ve MLÝNĚ WESSELSKY u Oder.

…být paleontologem či horníkem

Je libo zahrát si na paleontologa? V tom případě vyrazte do MUZEA BŘIDLICE v Budišově nad Budišovkou, které je jediným svého druhu v Česku!

Dozvíte se, jak se z břidlice vyráběly gramofonové desky, sami si zahrajete na břidlofon a vyštípete si břidlicové srdíčko. Okouzlila vás Krajina břidlice, kterou odtud můžete projít křížem krážem?

Tak si rozhodně nenechte ujít ani návštěvu jediných přístupných břidlicových dolů v republice – FLASCHARŮV DŮL a RAABOVU ŠTOLU. Tajemná atmosféra černočerného podzemí vás pohltí.

… být vojákem

A co na moment zažít pocity vojáka bránícího v bunkru hranice za 2. světové války? Vyrazte do AREÁLU ČS. OPEVNĚNÍ DARKOVIČKY nebo do PĚCHOTNÍHO SRUBU NA TRATI u Bohumína.

Dění v okolí budete moci sledovat periskopy a záměrnými dalekohledy nebo si zkusíte, jak těžké je rozpohybovat ruční výtah pro dopravu munice či klikou roztočit ventilátor.

… být strojvedoucím

Přáli jste si někdy usednout do parní lokomotivy nebo dokonce nějakou tu novější řídit? V ostravském ŽELEZNIČNÍM MUZEU se strojvedoucím stanete při řízení dieslové lokomotivy na realistickém trenažéru.

A ta parní – tentokrát skutečná – na svého „řidiče“ čeká přímo před muzeem. Nebo se svezte parním vlakem po OSOBLAŽSKÉ ÚZKOKOLEJCE – nejklikatější úzkorozchodné dráze v republice.

Když budete vzorní pasažéři, třeba vás nechají přiložit pod kotel nebo si jen tak zahoukat na píšťalu.

Snů, které si na TECHNOTRASE můžete splnit, je mnohem víc! Inspiraci hledejte na www.technotrasa.cz.

Foto: www.technotrasa.cz
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Na letní lásku ráda vzpomínám
skutecnepribehy.cz
Na letní lásku ráda vzpomínám
V mládí člověk prožije chvíle, které si pak celý život rád připomíná a nosí v sobě. Nejkrásnější jsou ty, které se týkají lásky. Vosmdesátých letech nebylo u nás možné volně cestovat, a tak se většina zahraničních dovolených odehrávala ve „spřátelených“ zemích. Nejoblíbenějším cílem naší rodiny bylo Bulharsko. Trávili jsme tam u moře skoro každý rok. Ve svých téměř osmnácti
Přišla Perkausová svému muži na nevěru?
nasehvezdy.cz
Přišla Perkausová svému muži na nevěru?
Eva Perkausová (31) řeší nepříjemné starosti. Její nedávná slova naznačují, že v luxusním hnízdečku s Ivanem Heckem (43) není všechno v pořádku. Soužití moderátorky Evy Perkausové (31) a podnikatel
Ranní překvapení
tisicereceptu.cz
Ranní překvapení
Proč si nedopřát i při snídani? Jste-li snídaňový tip, tohle vás uspokojí! Suroviny 1 nebo 2 vejce kousek másla 2 plátky toastového chleba sůl a pepř Postup Mnoho lidí touží své druhé p
Co je ze všeho největší? Herkulova zeď!
epochaplus.cz
Co je ze všeho největší? Herkulova zeď!
Dne 20. listopadu 2004 startuje z odpalovací rampy 17 na mysu Canaveral nosná raketa Delta II. Na oběžnou dráhu dopraví vzácný náklad: Kosmickou observatoř Swift určenou ke studiu gama záblesků. Projekt nese vzápětí ovoce. Ten zřejmě největší a nejtajemnější objev ale zažijí vědci přesně před 10 lety…   Pouhou dvacetinu sekundy. Tak dlouho trvá gama
Kapustnica
nejsemsama.cz
Kapustnica
Kapustnica je sytá a aromatická polévka z kysaného zelí, uzeného masa a hub, tradičně podávaná při slavnostních příležitostech. Ingredience: ● 600 g kysaného zelí ● 300 g uzeného masa nebo klobásy ● 2 brambory ● 1 cibule ● 2 stroužky česneku ● hrst sušených hub ● bobkový list ● sladká paprika ● olej ● pepř ● sůl ● smetana dle chuti Postup: Na oleji zpěňte cibuli a papriku krátce zarestujte, aby nezhořkla. Přidejte houby,
NASA se po 53 letech vrací k Měsíci. Kosmickou radiaci bude hlídat i šest čipů z Prahy
21stoleti.cz
NASA se po 53 letech vrací k Měsíci. Kosmickou radiaci bude hlídat i šest čipů z Prahy
Až se v březnu 2026 (snad) od startovací rampy Kennedyho kosmického střediska na Floridě odlepí obří raketa SLS se čtyřmi astronauty na palubě, zamíří spolu s nimi k Měsíci i 6 čipů pro měření kosmick
Zprávy z onoho světa: Co odhalila bytost Seth?
enigmaplus.cz
Zprávy z onoho světa: Co odhalila bytost Seth?
Skrze americkou spisovatelku a médium Jane Roberts má od roku 1963 promlouvat tajemná bytost zvaná Seth. V průběhu hypnotických sezení údajně odhalí mnohá tajemství života a smrti a vypráví také o rea
Vlasy během zimy vyživte z vnějšku i zevnitř
epochalnisvet.cz
Vlasy během zimy vyživte z vnějšku i zevnitř
Padání vlasů je běžnou obnovou, kdy staré vlasy uvolní místo novým. Podle studií lze za zdravý úbytek považovat ztrátu sta vlasů denně. Zpozorněte, pokud vlasy ve větší míře vypadávají na jednom místě a začínají být viditelné lysiny.   Špatné je také, pokud padají v pramenech, nebo z kartáče pokaždé taháte celé chomáče. V takový moment nejde o
6x místa duchů: Proč musely některé české obce zmizet z povrchu země?
historyplus.cz
6x místa duchů: Proč musely některé české obce zmizet z povrchu země?
Bagr nabere lžící kus zdi. Z rodného domu se jediným hrábnutím stává ruina, kterou zanedlouho zaplaví voda. Mušovští rodáci se slzami v očích pozorují, co se děje. „Zatopení obce je hloupost,“ netají se svým názorem. Mají ale smůlu. Komunistická moc rozhoduje za ně!   „Žádné demonstrace se tehdy nekonaly,“ říká navzdory tomu bývalý ředitel mikulovského
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
iluxus.cz
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
Těšíte se již po letošní dlouhé zimě opět na jarní sluneční paprsky, které člověka přímo omámí. Harmonické doznívání zimy na horách spojené s pohybem na jarním sněhu a relaxací v kvalitním wellness ho
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz