Domů     Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley
Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley

Na královském hradu Křivoklát byl uvězněn třeba Karel IV. či královský alchymista Edward Kelley a právě podzemní žalář je opředen zkazkami o nevysvětlitelných jevech, které se tu dodnes odehrávají. Jaká tajemství skrývá jeden z nejstarších českých hradů?

K nejtajemnějším místům Křivoklátu patří jeho podzemí, které sloužilo jako žalář, nebo hradní kaple. Zjevují se tu přízraky mrtvých, kteří zde zahynuli a pro citlivé lidi je to místo, které na ně působí doslova tíživě.

Na Křivoklátě se však má také skrývat velký poklad císaře Zikmunda, který jej zde prý nechal v roce 1438 zakopat pod nádvořím.

Záhad a tajemství je tu celá řada, vždyť první zmínky o hradu pocházejí už z 12. století. Původní lovecký hrádek nechal na velkolepé sídlo českých králů přestavět Přemysl Otakar II. Hrad sice postihlo několik ničivých požárů, ale vždy byl obnoven.

Svoji gotickou podobu pak získal za vlády Vladislava II. Jagellonského na počátku 16. století. Nevysvětlitelné jevy se tu ale děly i v celkem nedávné minulosti.

Podivné hradní přízraky

Jeden z nejpodivnějších příběhů se tu odehrál ve 30. letech minulého století. Tehdejší průvodkyně Barbora Petrlová prochází hradní chodbou, když tu náhle zahlédne téměř průsvitnou lidskou postavu na balkóně u hradní kaple.

Průvodkyně si zprvu myslela, že jde o nějakého návštěvníka, ale když se k postavě rozeběhla, náhle zmizela. Balkon byl zcela prázdný. Navíc, dveře na balkon byly zamčené. Pro jeho tajemné zmizení nenašla vysvětlení.

Existuje však řada dalších svědectví o přízracích, bloudících po chodbách hradu.

Bývalý archivář hradu, Tomáš Bednařík uvádí jinou mrazivou příhodu, která se odehrála v roce 1992.

„Úplně zřetelně jsem slyšel, jak se cosi, nebo kdosi prochází po půdě hradu. Zároveň se ozývalo podivné řinčení, jakoby dotyčný za sebou vláčel železné okovy, nebo řetěz. Spolu se mnou byli i další tři svědkové, kteří to slyšeli také.

Mysleli jsme si, že nám někdo nepovolaný vlezl na půdu, ale nikoho jsme tam nenašli.

Navíc byla podlaha pokryta silnou vrstvou prachu, ve které nebyly žádné stopy. Asi po hodině se to opakovalo, ale znovu jsme nikoho nenašli“, tvrdí.

Tajemství podzemního žaláře

Co se to děje ve zdech starobylého hradu? Bloudí zde opravdu přízraky mrtvých, nebo šlo jen o nějaký klam či žert? Podle mnohých se však na Křivoklátě děje opravdu něco podivného. Záhadnými jevy proslulo i bývalé hradní vězení v jižní části hradu.

Podle psychotroniků zde působní velmi silná negativní energie, kterou pociťují i mnozí návštěvníci. Často líčí své nepříjemné pocity a mrazení v zádech při procházení těmito prostorami.

Mrazivý zážitek, který se odehrál v roce 1996, popsala také jedna z hradních uklízeček, paní Jiřina.

V prostorách jedné z vězeňských kobek ji přepadl podivný pocit. Zdálo se jí, že náhle není sama, zatočila se jí hlava a měla pocit, že jí cosi mocného sevřelo hrudník. Začala se dusit a jen s vypětím všech sil se doplazila k východu.

V tu chvíli, jak když utne, všechny nepříjemné pocity zmizely. Mají snad na svědomí její nepříjemný zážitek duše obětí krutého hradního vězení?

Vězení pro mocné

Do kobek hradního vězení byly vsazeny mnohé významné osobnosti. Podle Kosmovy kroniky zde kníže Vladislav I. dal uvěznit svého bratrance, olomouckého knížete Ottu II. Téměř jako vězeň zde pobýval v letech 1319–1323 i budoucí král Karel IV.

Nechal jej tam převézt jeho otec, Jan Lucemburský, aby neohrozil jeho královskou korunu. Byli zde vězněni i biskup jednoty bratrské Jan Augusta či bývalý komorník Rudolfa II Jeroným Makovský.

Pověst vypráví, že zde byl uvězněn i známý lotr Babinský, který prý v křivoklátských lesích ukryl své poklady.

Křivoklátské posádce se podařilo Babinského zajmout a v hladomorně byl podroben mučení, aby prozradil, kam svůj poklad ukryl.

Babinský je poslal na falešnou stopu, využil nepozornosti strážného a podařilo se mu uprchnout. Mnozí vězňové však utrpení v křivoklátském žaláři nepřežili. Mohlo jejich utrpení zanechat stopy, které se tu projevují do dnes?

Utrpení magistra Kelleyho

Asi nejznámějším a také nejtajemnějším hradním vězněm byl ale dvorní alchymista císaře Rudolfa II, magistr Edward Kelley. Ten upadl v nemilost, když císaři nevydal žádné ze slibovaných alchymistických tajemství.

Pohár přetekl, když Kelley zabil během zakázaného souboje jistého Jiřího Hunklera.

Rudolf jej nechal v roce 1591 uvěznit na Křivoklátě s tím, že na svobodu se dostane jen v tom případě, že mu dá návod na výrobu zlata. Kelley prý musel za téměř tři roky věznění na Křivoklátě podstoupit mnohá krutá mučení a jedno dobu jej dokonce zazdili.

Jeho mučitelem měl být i proslulý kat Mydlář. Alchymista se proto rozhodl k riskantnímu útěku z vězení.

Jedné tmavé noci se spustil po laně z okna kobky, provaz ale zátěž nevydržel a Kelley si při pádu do hradního příkopu zlomil nohu. Ta mu nakonec byla amputována a alchymistu převezli do žaláře na mostecký hrad Hněvín. I tam se pokusil o útěk.

Císař mu sice poté udělil milost, ale Kelley se z ní dlouho netěšil, 1. listopadu 1597 se totiž na Hněvíně otrávil.

Pomsta duchů kastelánovi

Mnohé tajemné jevy se odehrávají i v gotické hradní kapli Korunování panny Marie, která sousedí s rytířským sálem. Mnohé z nich jsou přitom poměrně podrobně zdokumentovány.

Jeden z případů se odehrál v roce 1980 a jeho přímým účastníkem byl tehdejší kastelán hradu Lubomír Junek.

Ten prováděl v noci skupinu patnácti odborníků po hradě a v hradní kapli jim podrobně popisoval oltář s vyobrazením Panny Marie z 15. století. Přitom žertem prohodil, že Panna Marie vypadá jako těhotná. Neznámá síla jej v tu chvíli zdvihla ze země a přehodila přes oltář.

Zajímavé je, že svědkem příhody byl i známý český spisovatel Miroslav Ivanov, autor řady knih žánru literatury faktu. Vzbudila kastelánova poznámka hněv nějakého přízraku?

Jaká síla zaútočila na kastelána, si dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. To, že na spirituální energii reagují více zvířata než lidé, na Křivoklátě potvrzoval podle svědectví i kastelánův pes.

Ten prý odmítal vstoupit do některých částí hradu a nikdo by jej nedostal například na schody k velké věži.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz