Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit.
A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý.
Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenže tato zajímavá skála se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž. A najdete ji mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Ovšem nejen špičatými skálami a roklinami je tento kraj známý, nachází se tu i mnoho hradů a zámků. A dvě nejslavnější skalní města – Prachovské skály a Hruboskalsko.
Prachovské skály
Patří mezi státní přírodní rezervace. Díky otevřeným náhorním plošinám (kam se dostanete často i po přírodních výstupcích anebo vybudovaných schodech) můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami vás provedou dva okruhy.
Od Turistické chaty
Oba okruhy začínají u Turistické chaty, kde si můžete koupit turistickou mapku. Malý okruh je určen pro méně náročné turisty a je vyznačen žlutou turistickou značkou.
Má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Velký okruh vás po zelené značce zavede k osmi ze třinácti vyhlídek. Je tu ale víc prudkých stoupání a klesání.
Například z vyhlídky Křížkovského sboru uvidíte Kumburk, což je zřícenina gotiského hradu, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozákov anebo Trosky. Cesta vám odkryje i průchod slavnou Císařskou chodbou.
Hrádek Pařez
K prohlídce skalních krás si můžete zvolit i tzv. Zlatou stezku Českého ráje. Ta je vyznačena na mapce červenou barvou. Na této trase najdete třeba malý skalní hrad Pařez.
Jelikož je kousek od něj i malé parkoviště, je dostupný nejen pro dálkové turisty. Určitě se vám budou líbit zdejší skalní jeskyňky. Sice jsou obdobné jako na jiných skalních hradech v Českém ráji, zato působí mysteriózně.
Vstup je zpoplatněn
U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty. K oběma se dostanete od Jičína.
Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn, ceník najdete na https://www.prachovskeskaly.com/cenik.
Hruboskalské skalní město
Nachází se v Českém ráji nedaleko Turnova mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i náhodné návštěvníky na více než 400 skalních věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.
Skalní město je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skála a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko.
Na vrcholové cestě najdete Zlatou stezku Českého ráje, přes niž se dostanete na mnoho vyhlídkových míst, jako je Mariánská vyhlídka, Na Kapelu, U Lvíčka či rozhledna Hlavatice.
Zajímavost: Právě Hruboskalské skalní město posloužilo jako kulisa při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.
Zámek Hrubá skála
Poblíž obce Sedmihorky je mezi skalami ukryt zámek s panstvím, který patřil Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v něm hotel s restaurací, takže tady můžete strávit pár dní a vydávat se odsud na toulky po Českém ráji.
Během letního období se můžete podívat na nádvoří zámku a také do jeho interiéru, věže s výhledem do okolí jsou otevřené již od dubna.
Pokud nemáte auto, jezdí sem – ale až od června – autobus, vlakem pojedete do železniční stanice Hrubá Skála, pak půjdete pěšky asi 2,5 km dlouhou procházkou.
Kolik stojí vstupné:
Za výšlap na věž zaplatí dospělí 50 Kč, děti 25 Kč
Kdy můžete přijít:
Duben – říjen, denně kromě pondělí
Více na: https://www.hrubaskala.info/
Kemp a lázně Sedmihorky
V samotném středu Sedmihorek je autokemp, otevřeno má od dubna do listopadu. Je především určen pro rodiny s dětmi, takže večerní hlučné zábavy se tu nekonají.
I odsud se můžete vydávat na túry do nitra obou skalních měst nebo do nejvýše položené herny Mlýn, v níž jsou především atrakce pro děti. Rozprostírá se tu rybník s písčitou pláží, který je vhodný ke koupání a rybolovu. Pokud nemáte auto, jeďte vlakem.
Od zastávky je to jen 15 minut chůze. Sedmihorky se kdysi proslavily především jako lázně, kde se léčilo pomocí pitných kúr, a jezdilo tam mnoho významných osobností. Prý i Tomáš Garrigue Masaryk.
Adamovo lože a Bajaja
Víte, že v zákoutích Hruboskalska se v sedmdesátých letech natáčely některé scény půvabné pohádky Princ Bajaja? Známý z ní je například skalní reliéf vytesaný do pískovce, který se jmenuje Adamovo lože.
Leží asi 300 metrů severně od zámku Hrubá Skála, vede sem červeně značená turistická cesta. Nachází se ve skalní soutěsce. Nechal jej vytvořit bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství František Adam.
Hrad Valdštejn
Kde ho najdete? Od parkoviště Lázní Sedmihorky se vydáte po modré značce. Asi po půlhodince se dostanete k mostu, za nímž je už první nádvoří zámku, kde jsou i trosky původního hradu.
Pod ním je zpřístupněno sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozice věnovaná pískovcům. Součástí je i malá kaple s portrétem Karla Hynka Máchy.
Ze druhého nádvoří se po schodišti dostanete na aehrenthalskou terasu, pojmenovanou po šlechtickém rodu Aerenthalů, a odsud pak do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.
Kolik stojí vstupné:
Jednotlivá vstupenka je za 100 Kč, rodinná za 250 Kč.
Kdy můžete přijít:
Je tu otevřeno už od dubna, ovšem jen o víkendech a svátcích, od června do srpna pak denně.
Krápníkové jeskyně v Bozkově
Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Z menší části jej dotváří i klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky.
Nejnižší části jsou vyplněny vodou Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách. V letní sezoně si prohlídku radši zarezervujte, průvodce vám bude k dispozici 40 minut.
Kolik stojí vstupné:
Jednotlivec zaplatí 100 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti, ZTP, ZTPP a studenti 60 Kč.
Kdy můžete přijít:
Celoročně, ovšem prohlídky v zimních měsících končívají dříve. Od dubna do června je otevřeno denně od 08:00 do 16:00 hodin.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, Wikipedie