Domů     Naberte inspiraci na jižní Moravě
Naberte inspiraci na jižní Moravě
od 20.5.2024
1

Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest.

Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte!

Že víno ochutnáte jen o vinobraní? Kdepak, všechna práce, kterou vinaři věnují hroznům na vinicích a pak péčí ve sklepech, se zúročí v nablýskaných sklenkách po celý rok.

Jaro patří i v menších obcích výstavám vín, v létě se skvěle degustuje přímo ve vinařstvích, podzim vrcholí vinobraním a ani zimní posezení ve sklípku si nemusíte odpírat.

Zámek Valtice
Zámek Valtice

Valtice znamenají nejen víno

Každý rok se v únoru veřejnosti představí nová kolekce 100 nejlepších českých a moravských vín v Salonu vín Valtice. Tam můžete ochutnávat téměř každý den, vědomosti vám předá zkušený sommeliér a naučná expozice věnovaná vinařství.

Salon vín najdete snadno, je součástí překrásného barokního zámku Valtice. Okázale vyzdobené zámecké interiéry se stylovým vybavením budete obdivovat.

Vše je pompézní, ale bohatostí štukové a malířské výzdoby vyniká zámecká kaple, Španělská konírna a taneční sál. Nedávno byl otevřen nový prohlídkový okruh – apartmá knížete Františka I. z Liechtensteinu, posledního knížete, který na valtickém zámku bydlel.

Dopřejte si klidnou procházku zámeckým parkem. Na naučné stezce poznáte mimo jiné mnoho vzácných dřevin.

Mandloně Hustopeče
Mandloně Hustopeče

Poznejte tradice zblízka

Inspiraci, kam se vydat za tradicemi a lidovými zvyky, najdete snadno na webu jizni-morava.cz. Víte, že UNESCO chrání jako nehmotné dědictví Jízdu králů, mužský tanec verbuňk a modrotiskové dílny?

Na výletech, které jsou pro vás na webu připravené, poznáte pestrou paletu nádherných tradic. Zjistíte, co nesmíte minout v okolí nebo kde si dát po cestě gurmánskou zastávku.

Objevte tkaní vzorovaných látek na Horňácku, pískem vysypávané ornamenty jako z pohádky, proslulou keramiku na Letovicku a Kunštátsku nebo vinařskou tradici na znojemské stezce Hroznová koza. A mnohem víc!

Western park Boskovice
Western park Boskovice

Poučte se hrou v karty!

Hledáte luxusní suvenýr? Pak si pořiďte nevšední hrací karty, které vás světem lidových zvyků provedou. Třicet kartiček s obrázky a otázkou na straně jedné a odpovědí na druhé je zabaleno v originálním pytlíčku z modrotisku.

Karty koupíte ve vybraných infocentrech na jižní Moravě, v brněnském infocentru na Panenské a na eshopu darkyzbrna.cz. Hádanky z karet se neomrzí malým ani velkým.

Přidaná hodnota je kromě krásných ilustrací, inspirovaných modrotiskem, právě v objevování nových poznatků.

Moravské kartografické centrum
Moravské kartografické centrum

Kraj sedmi zámků a sedmi řek

Chcete netradiční výletnický trhák? Pak je sázkou na jistotu Moravský kras. Největší tuzemská krasová oblast toho má v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem vysoce ceněné.

Kraj sedmi zámků a sedmi řek se pyšní historickými skvosty v Olešnici, v Lysicích nebo v Kunštátu, kde najdete i věhlasnou modrotiskovou dílnu. V Boskovicích projděte magickou židovskou čtvrtí a navštivte synagogu, která svou noblesou bere dech.

Děti pak snadno zabaví nedaleké westernové městečko.

Na zámku ve Velkých Opatovicích obdivujte evropský unikát – zdejší Moravské kartografické centrum opatruje největší plastickou mapu Moravy a Slezska.

Vznikla začátkem 20. století a pro svou rozlehlost se dlouho nedala vystavovat. Až tady jí umožnili vyniknout v celé kráse.

Na výlety nejen s dětmi

Úchvatnou přírodu Moravského krasu si pak s dětmi vychutnáte na výletech se šnekem Krasíkem. Že jste o něm ještě neslyšeli? Koukněte na web krasik.cz.

Jeho pohádkové území se rozpíná od Brna po Protivanov a nechybí 18 pohádkových kanceláří. V nich si děti vyzvednou za razítka v Krasíkově cestovním pasu, která nasbírají na výletech, malou odměnu (třeba pexeso).

Na promyšlených trasách objevíte jeskyně, louky a ukryté remízky, shlédnete z vrchů do kraje, projdete kolem rybníků. Správnou cestu najdete podle Krasíkovy mapy, kterou pro malé cestovatele neposedný šneček připravil.

Stejně jako výlety na parádní místa – třeba Putování za oslíky nebo Za vůní vosku a mýdla. 

Havlíčkova vila
Havlíčkova vila

Folklor vlastní rukou

Závěrem přidáme tip na místo, kde se tradicím začali věnovat naplno a které sklízí obdiv mezi místními i turisty. Nadační fond Moravská krása zrekonstruoval v Břeclavi Havlíčkovu vilu.

Už to je samo o sobě záslužný počin, protože budova z přelomu 19. a 20. století s výraznými červenými cihlami čekala na záchranu dlouho. To podstatné objevíte uvnitř.

Výstavy, kurzy, přednášky i workshopy, všechno se točí kolem obyčejů, zvyků a nádherných folklorních ornamentů. Vyzkoušejte techniky modrotisku, malování zdobných reliéfů nebo obdivujte vystřihovánky Kornelie Němečkové. Zdejší kavárna pak pohladí vaše smysly sladkou tečkou.

Zamilovat si dary jižní Moravy je snadné. Přijeďte si pro dávku inspirace a energie, dobít baterky přesně podle vašeho gusta. Teď už víte, kde najdete všechny skvělé tipy, můžete vyrazit!

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
7.6.2024
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi. Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj. Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
3.6.2024
Benátská! s Impulsem, jubilejní 30. ročník populárního hudebního festivalu, odhalila své zahraniční hvězdy. Od 25. do 28. července 2024 se ve sportovním areálu Vesec v Liberce představí kapely Scooter, Suzi Quatro a Slade. Kromě těchto zahraničních hvězd se návštěvníci mohou těšit i na nejvýznamnější jména české hudební scény. Tento kulatý ročník festivalu bude oslavován ve znamení trojek: 3 dn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což