Domů     Naberte inspiraci na jižní Moravě
Naberte inspiraci na jižní Moravě
od 20.5.2024
1

Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest.

Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte!

Že víno ochutnáte jen o vinobraní? Kdepak, všechna práce, kterou vinaři věnují hroznům na vinicích a pak péčí ve sklepech, se zúročí v nablýskaných sklenkách po celý rok.

Jaro patří i v menších obcích výstavám vín, v létě se skvěle degustuje přímo ve vinařstvích, podzim vrcholí vinobraním a ani zimní posezení ve sklípku si nemusíte odpírat.

Zámek Valtice
Zámek Valtice

Valtice znamenají nejen víno

Každý rok se v únoru veřejnosti představí nová kolekce 100 nejlepších českých a moravských vín v Salonu vín Valtice. Tam můžete ochutnávat téměř každý den, vědomosti vám předá zkušený sommeliér a naučná expozice věnovaná vinařství.

Salon vín najdete snadno, je součástí překrásného barokního zámku Valtice. Okázale vyzdobené zámecké interiéry se stylovým vybavením budete obdivovat.

Vše je pompézní, ale bohatostí štukové a malířské výzdoby vyniká zámecká kaple, Španělská konírna a taneční sál. Nedávno byl otevřen nový prohlídkový okruh – apartmá knížete Františka I. z Liechtensteinu, posledního knížete, který na valtickém zámku bydlel.

Dopřejte si klidnou procházku zámeckým parkem. Na naučné stezce poznáte mimo jiné mnoho vzácných dřevin.

Mandloně Hustopeče
Mandloně Hustopeče

Poznejte tradice zblízka

Inspiraci, kam se vydat za tradicemi a lidovými zvyky, najdete snadno na webu jizni-morava.cz. Víte, že UNESCO chrání jako nehmotné dědictví Jízdu králů, mužský tanec verbuňk a modrotiskové dílny?

Na výletech, které jsou pro vás na webu připravené, poznáte pestrou paletu nádherných tradic. Zjistíte, co nesmíte minout v okolí nebo kde si dát po cestě gurmánskou zastávku.

Objevte tkaní vzorovaných látek na Horňácku, pískem vysypávané ornamenty jako z pohádky, proslulou keramiku na Letovicku a Kunštátsku nebo vinařskou tradici na znojemské stezce Hroznová koza. A mnohem víc!

Western park Boskovice
Western park Boskovice

Poučte se hrou v karty!

Hledáte luxusní suvenýr? Pak si pořiďte nevšední hrací karty, které vás světem lidových zvyků provedou. Třicet kartiček s obrázky a otázkou na straně jedné a odpovědí na druhé je zabaleno v originálním pytlíčku z modrotisku.

Karty koupíte ve vybraných infocentrech na jižní Moravě, v brněnském infocentru na Panenské a na eshopu darkyzbrna.cz. Hádanky z karet se neomrzí malým ani velkým.

Přidaná hodnota je kromě krásných ilustrací, inspirovaných modrotiskem, právě v objevování nových poznatků.

Moravské kartografické centrum
Moravské kartografické centrum

Kraj sedmi zámků a sedmi řek

Chcete netradiční výletnický trhák? Pak je sázkou na jistotu Moravský kras. Největší tuzemská krasová oblast toho má v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem vysoce ceněné.

Kraj sedmi zámků a sedmi řek se pyšní historickými skvosty v Olešnici, v Lysicích nebo v Kunštátu, kde najdete i věhlasnou modrotiskovou dílnu. V Boskovicích projděte magickou židovskou čtvrtí a navštivte synagogu, která svou noblesou bere dech.

Děti pak snadno zabaví nedaleké westernové městečko.

Na zámku ve Velkých Opatovicích obdivujte evropský unikát – zdejší Moravské kartografické centrum opatruje největší plastickou mapu Moravy a Slezska.

Vznikla začátkem 20. století a pro svou rozlehlost se dlouho nedala vystavovat. Až tady jí umožnili vyniknout v celé kráse.

Na výlety nejen s dětmi

Úchvatnou přírodu Moravského krasu si pak s dětmi vychutnáte na výletech se šnekem Krasíkem. Že jste o něm ještě neslyšeli? Koukněte na web krasik.cz.

Jeho pohádkové území se rozpíná od Brna po Protivanov a nechybí 18 pohádkových kanceláří. V nich si děti vyzvednou za razítka v Krasíkově cestovním pasu, která nasbírají na výletech, malou odměnu (třeba pexeso).

Na promyšlených trasách objevíte jeskyně, louky a ukryté remízky, shlédnete z vrchů do kraje, projdete kolem rybníků. Správnou cestu najdete podle Krasíkovy mapy, kterou pro malé cestovatele neposedný šneček připravil.

Stejně jako výlety na parádní místa – třeba Putování za oslíky nebo Za vůní vosku a mýdla. 

Havlíčkova vila
Havlíčkova vila

Folklor vlastní rukou

Závěrem přidáme tip na místo, kde se tradicím začali věnovat naplno a které sklízí obdiv mezi místními i turisty. Nadační fond Moravská krása zrekonstruoval v Břeclavi Havlíčkovu vilu.

Už to je samo o sobě záslužný počin, protože budova z přelomu 19. a 20. století s výraznými červenými cihlami čekala na záchranu dlouho. To podstatné objevíte uvnitř.

Výstavy, kurzy, přednášky i workshopy, všechno se točí kolem obyčejů, zvyků a nádherných folklorních ornamentů. Vyzkoušejte techniky modrotisku, malování zdobných reliéfů nebo obdivujte vystřihovánky Kornelie Němečkové. Zdejší kavárna pak pohladí vaše smysly sladkou tečkou.

Zamilovat si dary jižní Moravy je snadné. Přijeďte si pro dávku inspirace a energie, dobít baterky přesně podle vašeho gusta. Teď už víte, kde najdete všechny skvělé tipy, můžete vyrazit!

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).