Domů     Národy bez vlastního státu: Které jsou nejzajímavější?
Národy bez vlastního státu: Které jsou nejzajímavější?
od 3.12.2019
1

Na světě žijí stovky národů, etnik či kmenů, přičemž jen minimum z nich má svůj vlastní stát. Někdy se jedná dokonce o mnohamilionové populace, které osud zavál do společenství s jinými národy nebo je rozdělil mezi několik různých státních útvarů.

Řada z nich je odhodlána vykročit směrem ke své vlastní státnosti, takové však nejsou zdaleka všechny a současná situace jim vyhovuje.

Aleuti jsou národem žijícím na dvou kontinentech. Název tomuto etniku daly Aleutské ostrovy, které vybíhají z Aljašky do Tichého oceánu.

Osmnáctitisícový národ však žije na obou stranách Beringovy úžiny, tedy i na ruské Kamčatce a přilehlých Komandorských ostrovech. Tato místa Aleuti obývají již přes 10 000 let.

V době existence Sovětského svazu byli ruští Aleuti přesídleni na Beringův ostrov do vesnice Nikolskoje, kde pracovali v sovchozech. V těch časech se mezi nimi výrazně rozšířil alkoholismus.

Baskové jsou zřejmě jedním z původních obyvatel starého kontinentu. Tak se stalo, že uprostřed indoevropských národů se nachází jeden, který s nimi pravděpodobně není vůbec příbuzný.

Baskové žijí ve Francii a ve Španělsku při Biskajském zálivu.

Část španělských Basků dlouhá léta usilovala o nezávislost i za pomoci násilí, zvláště smutně v tomto ohledu proslula teroristická organizace ETA. Nyní mají Baskové širokou autonomii, jejich přirozeným centrem je město Bilbao, správním centrem pak město Gasteiz.

Čuvaši jsou jedním z mnoha národů Ruské federace. Jejich autonomní republika se nachází východně od Moskvy. Zhruba dvoumilionové etnikum patří mezi turkické národy, podobně jako třeba Turci, Ázerbajdžánci, Baškirové nebo Tataři.

Od 16. století zažívali Čuvaši násilnou rusifikaci, které však nepodlehli, a v 19. století se začali formovat jako moderní svébytný národ.

Frísové jsou starým germánským národem žijícím u Severního moře. Byli typicky přímořským etnikem, jehož příslušníci se prosazovali zejména v lodním obchodu a v rejdařství. Fríština je nejbližším jazykem staré angličtiny. Dnes je Frísko rozděleno mezi Německo a Nizozemsko.

Huaorani je domorodý národ žijící v Ekvádoru. Už jen pokus o vyslovení jeho názvu si zahrává se zlomením jazyka. Není to náhoda, jazyk národa Huaorani není příbuzný s žádným jiným známým jazykem.

Příslušníci tohoto etnika se s nikým nemazlí, každého, kdo žije mimo jejich společenství, považují za nepřítele. Několik skupin tohoto zhruba čtyřtisícového národa žije stále mimo kontakt s civilizací.

Igbové jsou jedním z mnoha afrických národů. Jejich domovem je jihovýchodní Nigérie. V roce 1967 na svém území vyhlásili republiku Biafra, protože se po předchozím puči v Nigérii stávali obětí násilí.

Nigérijská vláda proti Igbům nasadila armádu a pokus byl zmařen. Během bojů zahynuly miliony Igbů, většinou kvůli hladomoru způsobenému nigerijskou vládou.

Irokézové nadevše milují lakros. Při mistrovství světa v této hře staví dokonce svůj národní tým, byť jsou občany Spojených států nebo Kanady.

V 16. století irokézské kmeny ustanovili Irokézskou ligu, která sestávala z původních pěti kmenů (odtud jejich druhé jméno, pod kterým byli známější: „Pět národů“): Mohawkové, Oneidové, Onondagové, Cayugové a Senecové.

V 18. století se k této Lize přidal i kmen Tuscarorů a jejich jméno bylo tedy změněno na „Šest národů“. Počet Irokézů se pohybuje okolo 125 000.

Kašubové žijí v polském pomoří v okolí přístavního města Gdaňsk. Řada z nich se považuje jak za Poláky, tak za Kašuby. Kašubština je jazyk, který je podobný polštině, avšak v některých detailech je odlišná.

Kdysi používala i písmeno ř, typické pro češtinu, postupný vývoj tuto souhlásku z jazyka vytlačil. Někteří Kašubové jako svůj jazyk používají němčinu, jejich celkový počet dosahuje počtu 250 000 lidí.

Kašubem je i bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk.

Katalánci jsou rozpolceným národem. Zhruba polovina touží po samostatnosti, druhá chce zůstat v autonomním svazku se Španělskem. Tak či onak, Katalánsko s centrem v Barceloně, je nejbohatší částí Španělska, a jeho ekonomika je i motorem země.

Zda tato oblast zůstane součástí španělského království je v tuto chvíli nejisté. Katalánskou národnost měli mimo jiné tři významní malíři Salvador Dalí, Joan Miró a Antoni Tàpies. Katalánským vlastencem byl i světoznámý architekt Antoni Gaudí. Jedním ze symbolů Katalánska je i fotbalový klub FC Barcelona.

Kurdové jsou jedním z největších národů bez vlastního státu. Byť jsou většinou muslimové, postavili se proti fanatikům a radikálům z islámského státu. Žijí v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu. Jejich postavení je v těchto zemích různé.

V Iráku dosáhli značné míry autonomie, kdežto v Sýrii či Turecku je tamní autoritativní režimy mnohdy pronásledují. Zároveň existují i rozbroje mezi jednotlivými kurdskými skupinami. Celkový počet Kurdů je odhadován mezi 30 až 38 miliony.

Lipkové nebo též polští Tataři jsou turkickým národem, který osud zavál až do zemí střední a východní Evropy. Žijí v Polsku, Litvě a Bělorusku.

Byť byli do značné míry asimilováni a přijali zejména většinové jazyky, mnohdy si zachovali své původní náboženství v podobě islámu. Jejich počet dosahuje 12 000, přičemž více než polovina z nich má běloruský pas.

Jedním z nejznámějších příslušníků tohoto národa byl herec Charles Bronson, vlastním jménem Karolis Dionyzas Bučinskis.

Lužičtí Srbové jsou posledním z národů polabských Slovanů, které postupem času asimilovali Němci.

Horní i Dolní Lužice byly dlouhou dobu jednou z českých zemí, avšak Habsburkové je v roce 1635 přenechaly Sasku za jejich pomoc Vídni v Třicetileté válce. Od té doby jsou obě Lužice německými zeměmi.

Po první světové válce sice někteří českoslovenští politici uvažovali o připojení Lužice k nově vzniklé ČSR, avšak tato možnost byla zavržena i ze strategických důvodů. Výběžek zasahující téměř až k Berlínu by byl vojensky nehájitelný.

Během vlády nacistů byli Lužičtí Srbové pronásledováni a byly dokonce připraveny plány na jejich násilné vystěhování. To se nakonec nekonalo, ale počet Lužických Srbů postupem času klesá.

Něnci nemají s Němci vůbec nic společného. Zhruba čtyřicettisícový národ obývá severozápadní Sibiř a severovýchodní cíp evropské části Ruska. Jejich řeč patří mezi uralské jazyky, kam v širším záběru spadá i maďarština či finština.

Něnečtina se dělí se na dva dialekty, tundrovou a lesní něnečtinu. Lesní něnečtina je na pokraji zániku, tundrovou mluví zhruba 95 % populace Něnců.

Romové jsou národem, jejichž příslušníci žijí v Asii, Evropě i Americe. Nejvíce Romů má svůj domov ve Španělsku, Rumunsku, Turecku a Francii.

Původní vlast Romů přitom leží v Indii, odkud tento kočovný národ došel ve 14. století i na území českých zemí. V nich žije odhadem 300 000 Romů, řada z nich se ovšem hlásí k české národnosti.

Romové byli podobně jako Židé během druhé světové války pronásledováni a nacisté je hodlali vyvraždit.

Během porajmos, jak sami Romové říkají genocidě svého národa ze strany německých nacistů, chorvatských ustašovců a také horthyovského Maďarska, zahynuly statisíce Romů.

Téměř celá romská populace byla vyvražděna v Chorvatsku, Estonsku, Litvě, Lucembursku a Nizozemsku

Skotové mají vlastní fotbalovou a ragbyovou reprezentaci, o vlastní stát však přišli v roce 1707, kdy vzniklo Království Velké Británie.

Skotové, jejichž symbolem jsou dudy a kilt, sice pod vládou Londýna nijak zvlášť netrpí, avšak čas od času se u nich projeví odstředivé tendence. V referendu o skotské nezávislosti v roce 2014 se 55 % obyvatel vyjádřilo pro zachování svazku s Británií.

Avšak většina Skotů je zároveň proevropsky naladěna a během svého hlasování nepočítali s tím, že byť malá, ale přece jen většina Angličanů a také Walesanů, se o dva roky později v plebiscitu o odchodu z Evropské unie vyjádří pro brexit. Otázka skotské nezávislosti tak zdaleka ještě není uzavřena.

Tamilové dlouhá léta vedli krvavý zápas za nezávislost proti vládě na Srí Lance. Boj militantní organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu trval 25 let a vyžádal si přibližně 70 000 mrtvých.

V roce 2009 pak tato skupina svůj boj vzdala, avšak napětí mezi Tamily a většinovými Sinhálci je stále patrné. Tamilové však nežijí jen na Srí Lance, ale i v jižní Indii. 88 % Tamilů jsou hinduisté, 5 % tvoří muslimové a 6 % křesťané.

Tibeťané jsou prastrarým národem, který do své nynější domoviny přišel na přelomu letopočtů. Od té doby prakticky neustále panovalo mezi Tibeťany a Číňany nepřátelství.

Nezávislý Tibet zanikl v roce 1950, kdy jej jednotky komunistické Číny napadly a jeho představitelé byli posléze Pekingem nuceni podepsat smlouvu, že souhlasí s anexí.

Perzekuce zhruba šesti milionů Tibeťanů pokračují dodnes, jejich duchovní vůdce dalajláma žije v indickém exilu.

Ujgurové nejsou tolik známí jako Tibeťané, přitom je doprovází velmi podobný osud. Totalitní čínský systém, který na lidská práva nebere ohledy, identitu Ujgurů zcela nekompromisně potlačuje.

Čínský stát tomuto procesu říká eufemisticky kulturní převýchova, ve skutečnosti se však jedná o pronásledování na základě etnické příslušnosti. Odhady hovoří o tom, že až desetina z 11 milionů Ujgurů, skončila v čínských vězeních a koncentračních táborech.

Většina z těch, kteří se tomuto osudu prozatím vyhnuli, žije v západní čínské provincii Sin-ťiang.

Foto: Wikipedia, Pinterest, Archiv 21.STOLETÍ
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
1.12.2023
Až do února 1945 stával na pravém břehu Vltavy, na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, běžný činžovní dům, který ale na sklonku války zničila americká bomba. Od té doby vzniklá proluka neustále lákala architekty, aby právě tady postavili něco výjimečného. Podařilo se to až po padesáti letech. Období 90. let minulého století myšlence konečně zaplnit proluku u Vltavy nebývale přálo. Byly tu
30.11.2023
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na Havlíčkobrodsku nedaleko Ledče nad Sázavou dostal v polovině 18.
28.11.2023
Všichni známe legendu, podle níž v útrobách posvátné hory Blaník spí neporazitelné vojsko svatého Václava, které svému národu přispěchá na pomoc v nejtěžších chvílích. Pověst se zrodila pravděpodobně někdy v průběhu 15. století a nás určitě uklidňuje, že vojsko dosud nevyjelo, takže ještě není nejhůř. A tak se můžeme v poklidu vydat na výšlap na vrchol této pověstmi tak opředené hory. Ti, kdo se
22.11.2023
Vítejte v Táboře, městě, které je všem známé především svou husitskou minulostí. A je veřejným tajemstvím, že Tábor už je také proslulý i díky nezvykle bohaté nabídce restauračních zařízení. Ať už máte chuť na cokoliv, v Táboře si vždycky vyberete. Je tu restaurace umístěná ve stylových prostorách bývalých pivovarských sklepů i restaurace, v níž naleznete jídla plná chutí, vůní a barev Indie. Och
16.11.2023
Jako každý kraj i ten Zlínský nabízí nespočet zajímavostí přírodních i architektonických, ale stejně tak i krajové speciality. Zrovna v tomto regionu se šťastně potkaly hned tři etnografické oblasti - Slovácko, Valašsko a Haná, tak si tu určitě každý vybere podle své chuti. Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm je největším a nejstarším středoevropským skanzenem a je určitě první, které
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr