Zkamenělý pastýř, Kamenný muž či slouha. To jsou jména nejznámějšího a nejvyššího českého menhiru. Jak vznikl? A proč se tu lidé cítí tak dobře?
Mezi místa nabitá pozitivní energií údajně patří největší český menhir, který se nachází v Klobukách na Slánsku. Historie 3,5 metru vysokého kamenného bloku, kterému nikdo neřekne jinak než Kamenný pastýř, sahá podle některých badatelů až do dávných dob.
Někteří archeologové věří, že menhir sloužil jako modla, pro uctívání keltských bohů. Starosta Klobuk Vladimír Procházka je ovšem přesvědčen, že je jeho historie ještě mnohem starší.
„Záhadná megalitická kultura, která stavby obřích balvanů budovala po celé západní Evropě, působila přibližně ve 3. tisíciletí před naším letopočtem,“ uvádí.
Pokud by se teorie ukázala jako pravdivá, znamenalo by to, že je středočeský menhir starší než egyptské pyramidy.
Tajemná pověst
Jedna z dávných legend praví, že jakýsi pastýř měl tak dlouho stát a vyhlížet své zatoulané stádo oveček, až zkameněl. Podle místních stálo kolem menhiru v dřívějších dobách ještě asi šest až dvanáct menších kamenů.
Zkamenělé pastýřovy ovečky však byly postupně vyorány, a tak lze dnes jen spekulovat o tom, jaký byl jejich původní účel.
Český geolog Milan Špůrek (*1938) tvrdí, že pozorovatel východu slunce od Pastýře, může na konci dubna a začátku srpna spatřit, jak sluneční kotouč postupně překrývá horu Říp. V obou termínech se přitom odehrávají významné keltské svátky.
Přijde konec světa?
K menhiru se váže ještě jedna pověst. Podle ní se Pastýř po každém zazvonění zvonu v klobuckém kostele posune o jeden krok velikosti zrnka písku směrem ke kostelu. Až k němu dojde, nastane prý konec světa.
Naštěstí se však Pastýř posouvá o jeden krok zpět vždy, když zvoní na protější straně v Kokovicích. Někteří lidé, kteří se k pastýři přiblíží, prý pociťují náhlé změny nálady. Obecně však má prý tento kámen účinky velice blahodárné.
Magnetická záhada
Velmi rozšířená hypotéza hovoří o tom, že jde o jakýsi vysílač pozitivní energie, kterou kámen vytahuje z hloubi země nebo naopak z kosmu.
Tuto energii prý dokázali využívat hlavně keltští druidové při svých rituálech a i dnes se na ni dokáží napojit citlivější lidé. Síla kamene má léčit psychické obtíže a zahánět únavu.
Že kámen dobře znali i naši předci, dokládá například zápis z kroniky v Klobukách z roku 1852, ve kterém stojí, že kámen vyvrátila bouře. „Sešla se obecní rada a smluvila to, aby pro zachování staré památky byl kamenný muž zase postaven.
Řízení práce té svěřeno jest jednomu příslušníku počestného pořádku mlynářského.“ Od té doby se menhir stává častým cílem poutníků a předmětem bádání.
V 90. letech se u něj střídají nejrůznější psychotronici a senzibilové, kteří zjišťují, že kámen vykazuje nejen silnou energii, ale i zvláštní magnetickou anomálii. Podaří se někdy rozluštit celé jeho tajemství?
FOTO: Shutterstock