Domů     Zámek Žleby: Rezidence s královskou minulostí
Zámek Žleby: Rezidence s královskou minulostí

Od návštěvy zámku tak nějak samozřejmě očekáváme, že uvidíme historické interiéry a sbírky uměleckých děl či zbraní. Přesto nás to nijak nepřipraví na nádheru, kterou objevíme, vstoupíme-li do zámku Žleby jen pár kilometrů od Čáslavi.

Pokud bychom měli jedním slovem charakterizovat zámek Žleby, nejvhodnější by asi byl výraz „změna“. Odborníci na architekturu si mohou nadšeně mnout ruce, když sledují stavební proměny nejrůznějších slohů, kterými Žleby v průběhu věků procházely.

A jen nejpečlivější historik by se dopočítal jmen všech majitelů, kteří se za staletí ve zdech zámku vystřídali. Víceméně jistý je alespoň zrod stavby. Tenkrát, na sklonku 13. století, ale ještě bývala opevněným hradem rodu Lichtenburků.

O půlstoletí později Žleby zakoupil sám Karel IV. Hrad se tak hrdě stal královským majetkem, ovšem sám panovník tu nikdy bydlet nezamýšlel. Považoval hrad pouze za investici, kterou bude možné v případě potřeby dávat do zástavy.

Schloss Žleby
Schloss Žleby

Od té chvíle nastává ve vlastnických záznamech nebývalý rej, v němž se můžeme pozastavit až v 19. století, kdy tehdejší majitel Vincenc Karel Auersperg vtiskl areálu dnešní romantickou podobu a proměnil ho ze strohého hradu v pohodlný zámek.

Současně se pustil také do terénních úprav v okolí. Výsledkem je anglický park o rozloze 24 hektarů, jehož tvůrci šikovně využili strmého hradního svahu i kaňonovitých meandrů řeky Doubravy.

Na relativně malé ploše tak vytvořili nečekaně dramatickou podívanou, jíž dominuje třeba přemostěný vodopád před říčku Hostačovku, přemíra kvetoucích rododendronů lemujících výhledy na zámek a také řada pro tehdejší dobu typických historizujících stavbiček – bran, hlásek, věžiček s cimbuřím či zdánlivě prastarých obranných zdí.

Bílá paní a ohnivý meč

Každý správný hrad či zámek má své strašidlo, a Žleby samozřejmě nemohou být výjimkou. Tady je doma Bílá paní, kdysi nesmírně bohatá, ale právě tak krutá majitelka hradu.

Její manžel padl v jakési dávno zapomenuté válce a ona zůstala sama, nešťastná a smutná, obklopena sice přepychem a služebnictvem, ale bez lásky a radosti. Veškerý čas tak věnovala rozmnožování svého majetku.

A jak je známo, pro feudální pány byli vždycky nejdostupnějším zdrojem bohatství jejich poddaní. Paní ze Žlebů tvrdě vyžadovala vysoké daně a její biřicové důsledně obcházeli všechny, kteří měli platit.

Jednoho dne dorazili i ke kováři Janovi z podhradí, který ale živil pět malých dětí, na zaplacení neměl a biřicům se vzepřel. Okamžitě skončil v hradní šatlavě a ukrutná šlechtična ho záhy poslala na popraviště. Ještě než katův meč dopadl na jeho hrdlo, stačil Jan vyslovit osudovou kletbu.

Podle ní bude majitelka hradu za svou krutost jednou potrestána a její osud bude ještě horší než ten, který přichystala pro nešťastného kováře. A jeho slova se v ten pravý čas vyplnila.

Když paní ze Žlebů po letech podlehla těžké chorobě, její duše nenalezla klid, dodnes bloudí komnatami a střeží svůj majetek. Janova poprava přinesla i další legendu.

Podle ní se na popravišti na nedalekém vrchu Šibeničník od té doby zjevuje ohnivý meč, který ale není radno pokoušet se spatřit. Takový odvážlivec by se už také z vrchu nemusel nikdy vrátit.

Mlsání v historické kuchyni

Pokud se ale budeme držet v bezpečí zámku a za bílého dne, nemusíme se bát a můžeme se soustředit na krásy, které nás obklopují.

Žleby se totiž mohou pochlubit nejen skvostnými interiéry, na nichž si Vincenc Auersperg dal opravdu záležet, ale také opravdu výjimečnými sbírkami starožitností, skla či porcelánu a keramiky.

Málokde může zámek nabídnout takovou kolekci vzácných okenních vitráží a jen tak někde také nespatříme tolik ojedinělých obrazů, textilií nebo historického nábytku od dob renesance až po 20. století.

A to jsme se ještě nezmínili o hlavní chloubě Žlebů, kterou je unikátní sbírka historických chladných i palných zbraní a dobové zbroje. Mnohá překvapení při prohlídce Žlebů nás přitom ještě čekají.

Celá Evropa může závidět zdejší historický divadelní sál z 19. století včetně původního vybavení – scény, kulis a také nečekaně zachovalých divadelních kostýmů.

Úžas návštěvníků budí také malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně, v níž nás ohromí třeba i prakticky řešené hygienické zázemí.

V některých obdobích, například v čase adventu, se dokonce můžeme těšit na dobroty připravené právě v těchto historických prostorách.

Po schodišti nahoru dolů

Návštěvníci Žlebů mají k dispozici výběr hned několika prohlídkových okruhů.

Ty základní je zavedou do reprezentačních sálů a salonů východního i jižního křídla, umožní jim nahlédnout do zámecké zbrojnice, pochlubí se renesančním arkádovým nádvořím s ochozy či zámeckou kaplí Zvěstování Panny Marie.

Utajeny nezůstanou ani soukromé pokoje Auerspergů, v nichž je možné udělat si přesnější představu o způsobu života na šlechtickém sídle.

Fyzicky zdatnější návštěvníci se pak mohou vydat na výběrový okruh, při kterém vyšplhají na vyhlídkový ochoz velké věže nebo naopak sestoupí hluboko do zámeckých sklepení.

Tenhle výšlap ale opravdu není pro každého, vždyť je potřeba při něm překonat celkem více než 350 schodů. Mimořádné tématické prohlídky se pak konají také o vánočních či velikonočních svátcích.

FOTO: Shutterstock

Foto:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz