Nespoutaná krása Malé Fatry
Nespoutaná krása Malé Fatry

Klidný Váh protíná jen několik málo kilometrů od hranic s Českem slovenský klenot Malou Fatru. Skalnaté vrcholky romantického pohoří však rozhodně nejsou „malé“. Naši Sněžku ty nejvyšší převyšují o více než 100 metrů.

A co si budeme nalhávat, zima je za rohem. Takže tady je pro vás první inspirace na zimní radovánky!

Štíty těchto slovenských hor nepoutají jen svojí výškou, ale zcela jistě také svým vzhledem. Majestátní Velký Rozsutec (1610 m n. m.) platí dokonce za nekorunovanou nejhezčí slovenskou horu. A co teprve zimní výstup na něj.

Stačí nazout mačky pro hladký pohyb v ledovém a sněhovém terénu a sledovat zelenou turistickou značku. Tento vrcholek hledejte na severním okraji Malé Fatry v části, která spadá do stejnojmenného národního parku.

Nejstrmější sjezdovka

Malá Fatra je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska a úbočí jejích hor zvou k návštěvě celoročně. Vzdušnou čarou od českých hranic je to k nim přitom jen nějakých 40 kilometrů. V zimě stojí za návštěvu především populární lyžařské středisko Vrátna Malá Fatra. Najdete jej v pohádkové oblasti dvou kotlin obklíčených horami v čele s nejvyšším vrcholem Velký Kriváň. Vyžití zde najdou jak lyžaři-začátečníci, tak zdatní sportovci, kteří ocení freestyle a freeride v lokalitě Chleb. Chleb se pyšní těmi nejstrmějšími sjezdovkami na celém Slovensku! Díky svým povětrnostním podmínkám je celé středisko ideální k návštěvě zejména během jara.

Rodinné centrum

To platí i pro ne příliš vzdálené rodinné lyžařské centrum Gavurky v obci Terchová na samém okraji národního parku. Areál nabízí široké možnosti pro lyžaře i snowboardisty, lyžařská škola a půjčovna jsou samozřejmostí.

Nejen děti jistě ocení také speciálně upravenou sáňkařskou dráhu. Noční lyžování je pak nezbytností.

Ledové království Jánošíka

Po slavném zbojníkovi, jenž bohatým bral a chudým dával, je pojmenován jeden z nejoblíbenějších přírodních skvostů Malé Fatry. Jánošíkove diery jsou protkány víc než dvacítkou vodopádů, nad nimiž vedou železné a dřevěné lávky.

Diery se nacházejí po modré turistické značce od Terchové. Právě v zimě se toto malebné zákoutí promění v dechberoucí ledové království. Navštivte jejich zpřístupněnou část s názvem Dolné diery – pohádkovou túru odstartujte po modré značce za hotelem Diery.

Dojít můžete až na romantickou salaš Podžiar.

Skvěle značené chodníčky

Další unikátní zimní túru absolvujte po vyvezení se lanovkou na Snilovské sedlo. Pak už je jen na vás, kudy se vypravíte. Oblíbenou zastávkou jsou vrchy Chleb anebo Kriváň, odpočinek spojený s výbornou slovenskou kuchyní na vás čeká v Chatě pod Chlebom.

K uzavírkám místních chodníčků a cest dochází jen v případech nepříznivého počasí, o nichž informuje zdejší horská služba. A značení? Nebojte, neztratíte se. Stezky na hřebenech mají zimní tyčové značení.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Bangkok, velkoměsto na vodě

Bangkok, velkoměsto na vodě

3 nejkrásnější jednobarevná města

3 nejkrásnější jednobarevná města

Nenechte si ujít další zajímavé články