Domů     Nezapomeňme sa napit! Východní Morava, kraj trnek a vína
Nezapomeňme sa napit! Východní Morava, kraj trnek a vína
od 10.4.2024
1

Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu.

Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jednoho segmentu) vražedná kombinace, zvaná Valašský trojboj:

pivo / víno / slivovice. Všechny tyto povídačky mají asi stejně reálný základ jako pohádky, že v moravských krajích rostou na stromech klobásky a jitrnice nebo že někde teče v potoce slivovice. Je to přesně naopak.

Východní Morava po staletí pěstovala v rámci své opečovávané lidové kultury špičkové chutě nejen pokrmů, ale i nápojů. A dlužno tedy říct, že je má díky dlouhodobé snaze a používání místních dokonalých surovin naprosto vytříbené.

Čtyři regiony, každý jiný

Východní Moravu tvoří čtyři svébytné národopisné regiony. Slovácko, kroměřížská část Hané, Valašsko a Luhačovické Zálesí. Jsou to oblasti odlišné krajinou, lidovou kulturou, ale i naturelem obyvatel.

Za touto rozmanitostí musíme vidět geografickou pozici východní Moravy. Po staletí tudy vedly důležité obchodní stezky, vlivy různých kultur i národů jsou zde, zejména ve folkloru patrné dodnes.

Naprosto specifickou je potom kolonizace západního oblouku Karpat obyvatelstvem zvaným Valaši. Ti podle současných vědců nemají s obyvateli původního Valašska na území současného Rumunska genově příliš mnoho společného.

Spíše jde o slovanské obyvatelstvo – snad Rusíny, které rumunští Valaši při svém pohybu směrem na západ postupnou expanzí vytlačovali z jejich původních lokalit, aby je ale současně svým pasteveckým způsobem života na horských stráních dosti ovlivnili.

Je to patrné i na mnoha slovech, jež se v nářečí a místních názvech zachovala dodnes. Moravští Valaši si i po mnoha staletích zachovávají své zvláštnosti a svéráz.

Pálí se to, co tu roste

Jednotícím prvkem mezi nápojovou kulturou východní Moravy jsou ovocné destiláty, především slivovica, ale také hruškovica, meruňkovica a další.

Pálí se na celé Východní Moravě, ovšem za království slivovice (pálené z trnek – tedy švestek) se považuje Valašsko. Je to podle všeho tím, že bohatější Slovácko si již po staletí užívá vlastních vín, a také Haná měla díky úrodné půdě přece jen širší výběr.

Vzpomeňme například na kořalku, zvanou režná! Do té je potřeba například i anýz, který jakožto středomořská bylina roste jen v teplejších oblastech, což je na Valachoch vylúčené. Také do piva je jaksi krom ječmene nutný chmel, jemuž se v horách nedaří.

Rudolf Jelínek je stále pojem

Valašsko se stalo světovou velmocí v produkci slivovice a dalších ovocných destilátů zejména poté, co ve Vizovicích, rozmilém městečku mezi Zlínem a Vsetínem, založili na konci 19. století továrnu na výrobu pálenky bratři Jelínkovi.

Uznejte, že Rudolf Jelínek je veliký pojem až do dnešních dnů.

Produkty této společnosti si již v první polovině 20. století udělaly tak silné renomé, že továrna i značka poté přečkaly tragický konec židovských průmyslníků Jelínků v koncentračních táborech i další čtyřicetileté panování soudruhů.

V současné době zájemcům a turistům nic nebrání v tom, aby výrobní provoz světového producenta ovocných pálenek viděli na vlastní oči, a to včetně takových nuancí, jako je výroba košer slivovice.

Domácí výroba je stále živá

Ovšem bylo by naivní myslet si, že na Moravě se ovocné destiláty vyrábějí jen u Jelínků nebo v dalších tradičních pálenicích a lihovarech.

Naprostou samozřejmostí ve venkovském prostředí Východní Moravy vždy bylo, že skoro každá chalupa měla vlastní aparatúru, tj. že si lidé zkrátka slivovici pálili doma sami. Pokrok nastal ve druhé polovině 20. století, kdy se začaly budovat tzv.

pěstitelské pálenice. Ty fungují dodnes, ovšem i domácí pálení „na černo“ v mnohdy mírně pochybných zařízeních pamatujících císaře pána je stále živé.

Muzeum ve Vlčnově
Muzeum ve Vlčnově

Muzeum domácích pálenic

Domácí výroba se opět dostává do módy, protože v dnešní době, kdy si fanda doma dokáže udělat pivo i víno, není problém na internetu zakoupit také destilační domácí palírnu. Novou, výkonnou a moderní.

Kdo by ovšem byl zvědav na klasickou domácí pálenici, nechť se vydá do slováckého městečka Vlčnov. To je proslulé zejména jízdou králů, starodávným obřadem zapsaným na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Vlčnovské Muzeum domácích pálenic vás nadchne!

Butélka s vínem nemůže scházet

A jestliže jsme se objevili ve Vlčnově, jsme již na Slovácku, a tedy ve vinném kraji! Víno patří ke Slovácku neodmyslitelně. Důkazem jsou nejen mnohé lidové písně, ale například i tvorba světově oceňovaného malíře slováckého venkova Joži Uprky.

Jeho obrazy si můžete prohlédnout v Galerii Joži Uprky v samém centru slovácké metropole – Uherského Hradiště. Uvidíte sami, jak často se v rukou šohajů vyskytuje džbánek s vínem! Anebo se běžte někdy podívat na hody do slovácké obce.

Budete ohromeni krásou krojů, tanců a zpěvu. Ale všimnete si také, že v rukou každého krojovaného muže je butélka s vínem. 

Muzeum Jelínka, Vizovice
Muzeum Jelínka, Vizovice

Poznejte všechny slavnosti vína

Slovácká vinařská podoblast je největší podoblastí vinařské oblasti Morava. K východní Moravě přitom patří severní slovácká část – okres Uherské Hradiště. Významnými polohami zde jsou Boršice a Buchlovice s okolím.

Daří se zde Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému, Muškátu moravskému a odrůdě Müller Thurgau. Víno je neodmyslitelnou součástí řady krásných akcí, někdy je rovnou v hlavní roli.

Za všechny jmenujme Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti nebo Na kole vinohrady Uherskohradišťska.

Dovolená ve vinařském kraji

Východomoravská centrála cestovního ruchu má ve spolupráci s místní akční slováckou destinační oblastí za cíl v roce 2023 ještě intenzivněji pracovat s tematikou vinařské turistiky.

Umístění zdejší vinařské oblasti, vinic a vinných sklepů v srdci rozmanitého regionu poskytuje mnohé možnosti k zahrnutí vinařské turistiky, tohoto po čertech chutného a voňavého programu, do několikadenní rodinné dovolené. Všichni budou spokojeni!

Na kole i na hausbótu

Atrakcí, krás a zážitků pro rodinu i děti je v okolí nepřeberně! Východomoravské Slovácko je kolébkou naší kultury, právě zde působili svatí Cyril a Metoděj – apoštolové Slovanů. Své centrum zde měla Velká Morava.

Právě tyto památky a duchovní odkaz na vás zde čekají. Stejně jako například unikátní vodní cesta Baťův kanál. Léto strávené na hausbótu s odpoledními projížďkami na kole po okolí (zakončenými pochopitelně ve sklípku) bude zajisté patřit k nejvydařenějším.

Ochutnáte zde vína z tradičních i moderních vinařství, jakož třeba i vína organická či bio vína.

Muzeum lidových pálenek ve Vlčnově
Muzeum lidových pálenek ve Vlčnově

Východní Morava se vyzná i v pivu

Ani pivu nezůstává východní Morava nic dlužna, a tento, také již mnohosetletý nápoj se zde těší značné oblibě.

Vedle tradičních velkých pivovarů vyrábějících vesměs spodně kvašené pivo ležákového typu zde v posledních dvaceti letech zaznamenal boom rozvoj místních lokálních pivovarů.

Zcela cíleně se na tyto produkty zaměřila řada prodejen v regionu, ale rovněž i vybraná restaurační zařízení. Například legendární zlínský hudební a divadelní klub Zelenáčova šopa.

Za běžného provozu se opírá o místní, již etablovanou značku vyrábějící pivo originální chuti. Avšak dvakrát ročně pořádá oblíbené pivní košty s mnoha zastoupenými malými pivovary zblízka i zdaleka.

Slavnosti vína v Uherském Hradišti
Slavnosti vína v Uherském Hradišti

Dobroty vyráběné s láskou

Východní Morava je pyšná na svou lidovou kulturu. Opečovává ji a čerpá z ní stále. Její součástí jsou tradiční nápoje stejně jako písně, architektura nebo kroje.

Čtyři národopisné oblasti východní Moravy jsou sice skutečně velmi odlišné, jedno však mají společné – dobroty vyrábějí fortelně a s láskou! Přijeďte ochutnat.

Foto: CCR VM
Štítky:
reklama
Související články
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Nezapomínejte na petržel
panidomu.cz
Nezapomínejte na petržel
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat