Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu

To místo se stalo dějištěm odporných zvěrstev, páchaných minulým režimem, oblíbenou zastávkou romantických trampů, neoficiální nudistickou pláží, konečnou stanicí sebevrahů i námětem strašidelných příběhů.

Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet. Soustava vápencových lomů s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž jakoby vůbec nezestárla.

Je stále nádherná a fascinující jako kdysi.

Zdaleka nejimpozantněji působí Velká Amerika, největší ze skupiny lomů.

Budiž Amerika!

Vápenec z Českého krasu vzbuzuje v lidech zájem už pěkných pár set let zpátky. Jako stavební materiál je využíván pravděpodobně již okolo 9. století. Dějepisci pak rádi připomínají rok 1320, kdy český král Jan Lucemburský (1296–1346) uděluje mílové právo k pálení vápna.

Opravdový lomařský boom však přichází až s druhou polovinou 19. století spolu s rozvíjejícím se průmyslem a rostoucí poptávkou po snadno opracovatelném stavebním materiálu. Na konci roku 1890 získává licenci na dolování vápence v lokalitě Mořina podnikatel Gottfried Bächer, který hned následující rok rozjíždí první průmyslovou těžbu.

Na začátku dubna 1898 od něj povolení na kutací práce kupuje Pražská železářská společnost, příštích 50 let diktující tempo těžby v Českém krasu. Její inženýři, perfektně ovládající technologii hlubinného dobývání a mající zkušenosti se železnicemi, dají společně vzniknout systému otevřených lomů a dopravních a průzkumných štol, propojených sítí železničních malodráh.

Hrůzné chvíle odsouzenců, prožitých na Mořině připomíná dvoumetrový kamenný pomník.

Peklo Mořina

Je jich celkem 19. Každý má své originální přízvisko, přisouzené trampy, kteří si z lomů udělali své poutní místo. Najdete tu Soví ráj, Jižní kříž, Podkovu, Modlitebnu, Liščí lom i Želvu. Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko.

Pro poslední jmenovaný však mají starší ročníky v paměti ještě jiná jména – Český Mauthausen, Trestanecký lom či Vápencové peklo Mořina. Za druhé světové války slouží jako pracovní tábor pro zločince.

V letech 1945 a 1946 tu pracují zajatí a uvěznění Němci. Jeho nejzrůdnější využití však přichází až s nástupem komunistického režimu. Mezi lety 1949 a 1953 tady do úmoru za nelidských podmínek, bití a ponižování dřou převážně političtí vězni.

Za pět let se jich tu vystřídá na dvě tisícovky. Každý den jsou nuceni nalámat 16 až 18 vozů kamene, který musejí ještě před naložením rozštípat dvanáctikilovým kladivem na menší kusy. Nesplnění normy se tvrdě trestá.

Provinilci jsou v promočených trestaneckých uniformách zavíráni do betonové nevytápěné kobky o rozměrech 4 x 4 metry. Pobyt odsouzenců na Mořině obvykle končí jejich odvozem do vězeňské nemocnice. Ony hrůzné chvíle dnes připomíná dvoumetrový kamenný pomník na paměť politickým vězňům.

Ne nadarmo se lomu Velká Amerika říká český Grand Canyon.

Český Grand Canyon

V těsném sousedství Mexika leží největší z lomů – Velká Amerika, kterému se říká český Grand Canyon. Na jeho dně se nachází jezírko s azurově čistou vodou, rybami i raky, které i přes přísný zákaz vstupu přitahuje ilegální milovníky koupání, a to i ty bez plavek.

Za minulého režimu se sem, na jednu z prvních neoficiálních nudistických pláží, sjíždějí naháči z celé republiky. Rádi se sem vracejí také potápěči. Kromě nich sem unikátní přírodní scenérie přivábila i nejeden filmový štáb.

Natáčely se tu scény z Limonádového Joea i Malé mořské víly. Těžilo se tu až do velkého sesuvu horniny v roce 1963. Třetí lom do party, Malá Amerika, má zatopené dno (tzv. Rešenské jezero). Jedinou pevnou půdou pod nohama je poloostrůvek u severní stěny.

Ten je však přístupný jen po vodě nebo lanech. Těžké stroje dnes v lomech Amerika burácejí už jen v malé míře. Jejich absence využívá už od 60. let množství dobrodruhů, především z řad trampů a nudistů.

Ti ještě dnes s oblibou vzpomínají, jak se schovávali před hlídkujícími esenbáky. I v současné době odtud musejí strážci zákona rok co rok vyhánět desítky trampů, ignorujících výstražné cedule. Lomy lákaly a stále lákají i sebevrahy a odehrála se tu bohužel i řada smrtelných nehod.

Některé z nich má prý na svědomí tajemný Hagen…

Hagenův gong. Kdo ho rozezní, ve zdraví se z podzemí prý už nevrátí.

Pozor na Hagena!

To jméno patří k Americe stejně neodmyslitelně jako Dracula do Transylvánie. Legenda o něm má hned několik verzí. Jedna z nich vypráví o vojákovi wehrmachtu Hansi Hagenovi, který se v lomech ukryl na konci druhé světové války před spojeneckými vojsky.

Odpálený granát ho ale ve štolách uvěznil a on si ze zoufalství prohnal hlavou kulku. Jeho duch však nenalezl klidu a dodnes v podzemním bludišti přebývá. Okrádá nocující trampy, nebo je dokonce vraždí.

Za tichých nocí jsou prý v chodbách slyšet kroky a šílený smích. V jiných variantách je Hagen dělník, který zůstal při důlním neštěstí spolu s dalšími parťáky uvězněn pod sesuvem. Zatímco jemu se nakonec podařilo protáhnout na svobodu úzkým otvorem, jeho dva druzi takové štěstí neměli.

Smutek Hagena nad jejich ztrátou se postupně promění v šílenství a nenávist ke každému vetřelci.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Ještěd: Symbol Libereckého kraje

Ještěd: Symbol Libereckého kraje

Lužické hory a zkamenělí obří sloni?

Lužické hory a zkamenělí obří sloni?

Banát: České kořeny, které nevyrvala ani moderní doba

Banát: České kořeny, které nevyrvala ani moderní doba

Aktivity pro vozíčkáře v jižních Čechách

Aktivity pro vozíčkáře v jižních Čechách

Plavba z Českých Budějovic po řece Vltavě

Plavba z Českých Budějovic po řece Vltavě

Lázeňské Poděbrady

Lázeňské Poděbrady

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rusko uzavřelo vyšetřování zkázy Djatlovovy expedice, výpravu prý zabila lavina
enigmaplus.cz

Rusko uzavřelo vyšetřování...

Rusko před časem znovu otevřelo vyšetřování záhadného...
Povodeň mi vzala úplně všechno
nasehvezdy.cz

Povodeň mi vzala úplně všechno

Když jsem si myslela, že nejhorší máme za...
Pád Konstantinopole: prach, trosky a ulice zbrocené krví
epochalnisvet.cz

Pád Konstantinopole: prach,...

Vše je ztraceno. Nezajištěnou branou v...
Když se lámou kosti
21stoleti.cz

Když se lámou kosti

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí....
Báječné penne Caprese
nasehvezdy.cz

Báječné penne Caprese

Připomeňte si chuť léta a udělejte si skvělý...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
21stoleti.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
V+W si stříleli z Hitlera. Roztržku řešil i Beneš
epochaplus.cz

V+W si stříleli z Hitlera....

„Jen stará čistá abdérská rasa bude žít....
Mongolská zhouba u Lehnice: Čím decimovala katolické elity?
epochaplus.cz

Mongolská zhouba u Lehnice:...

Mongolská říše se díky územnímu rozmachu ve 13....
V letech 1984 a 1985 prý létal nad Londýnem hypogrif
enigmaplus.cz

V letech 1984 a 1985 prý...

Londýn je město plné tajemství a záhad. A to nejen...