Domů     Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek

Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin.

Pro chuťové pohárky

Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“.

První záznamy o tvorbě sladké lahůdky z medu, mouky a pepře se pojí s rokem 1335. Zpočátku se jednalo o jednoduché placičky, které s postupem času pekaři neustále vylepšovali k dokonalosti.

Veškeré pikantérie a zajímavosti spojené s výrobou, se zájemci dovědí v Muzeu perníku – Perníkové chaloupce v Rábech u Pardubic. Samozřejmostí je zde ochutnávka, na kterou doporučujeme si vyhradit čas.

Lázně Bohdaneč

V krajině rybníků a lesů severozápadně od Pardubic se rozkládá lázeňská oáza zaměřená na pohybový aparát, jejíž rozkvět se pojí s přelomem 19. a 20. století. Jedinečnou atmosféru dotváří nejen svěží lázeňský park, ale také centrum s renesanční radnicí.

Za skutečný architektonický klenot je však považován kubistický lázeňský pavilon od Josefa Gočára s rodokmenem z roku 1913.

Historické Pardubice

Přestože se město proslavilo zejména perníkem, známé je i pro rozvinutý průmysl a řadu architektonických klenotů. Není divu, že bylo zdejší historické jádro roku 1964 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. A co, že tu na vás vlastně čeká?

Zejména unikátní budova radnice v novorenesančním slohu, morový sloup anebo zbytky opevnění s částečně dochovanými prvky hradeb. Pardubice mají moc pěkné historické centrum, kterému vévodí Zelená brána.

Pro několik vodních kanálů a vzrostlou zeleň působí jako neustále svěží anglický park. Zámek oděný do renesančního hávu je jednou z významných dominant města, ukrývá také nejstarší nástěnné malby u nás a působivé repliky historických varhan. Zároveň je také místem, kde sídlí Východočeská galerie a Východočeské muzeum.

Výlet za koňmi

Pro domácí koně se jedná o událost nečekaných rozměrů. Velká pardubická je totiž již od 70. let 19. století vrcholem sezony a zároveň nejtěžším cross country dostihem v Evropě.

Pro ty, kdo zrovna neholdují koňskému adrenalinu, jsou připraveny prohlídky závodiště mimo pořádané akce. S pomocí průvodce nahlédnete pod pokličku zdejší historie, poznáte ale také obávaný Taxisův příkop.

Vodní radovánky

Aqua centrum Pardubice naservíruje pořádnou porci zábavy skutečně každému. Navnadit vás můžeme například na 50metrový plavecký bazén, divokou řeku, člunový tobogan nebo horolezeckou stěnu.

Dětem je zde vyhrazen výukový bazén nebo brouzdaliště, naproti tomu dospělí zajisté ocení dvě vířivky a wellness centrum s finskou saunou a několika lázněmi. V letních měsících doporučujeme zavítat na místní pláž s víceúčelovým bazénem a mnoha atrakcemi.

Krásná Kuňka

Pozdně gotický hrad Kunětická hora je neodmyslitelně spjat s rodem Pernštejnů. Zároveň se jedná o největší dominantu kraje, která nabízí nádherný rozhled na hřebeny Krkonoš či Orlických hor.

Aktuálně zde probíhají restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce, která pro návštěvníky znamená nový prohlídkový okruh se zaměřením nejen na interiéry, ale také zdejší věž.

Po stopách alchymie

Zámek Moravská Třebová patří k nejhodnotnějším manýristickým památkám nejen u nás, ale také ve střední Evropě. Výpravná expozice seznámí návštěvníky zejména s praktikami spojenými s útrpným právem.

Zpřístupnění se dočkala i alchymistická laboratoř Ladislava Velena ze Žerotína. Pokud chcete nahlédnout do tajemství elixíru života nebo kamene mudrců, jste tu správně.

Česká Třebová

„Město železničářů“, neboli jedna z významných dopravních tepen minulosti, dnes žije nejen sportem, ale také kulturou.

K nejvýznamnějším památkám České Třebové patří rotunda svaté Kateřiny, která je zároveň jedinou dochovanou románskou stavbou svého druhu ve východních Čechách. Jejímu interiéru dominuje oltář sv. Kateřiny s pozdně gotickou soškou sv. Kateřiny Alexandrijské.

Nasedat na kola!

Milovníci dobrodružství a také jízdných kol zajisté ocení tip na bike park nedaleko České Třebové, v němž jsou připraveny tratě hned několika obtížností.

Ať už jde o černé pro zkušené downhill ridery nebo červené pro hravé jezdce, kterým nevadí klopené zatáčky. Překážkou ovšem není ani absence dopravního prostředku, v areálu je totiž půjčovna kol a integrálních přileb.

Ošleháno přírodou

Na ostrohu nad Třemošnicí byl ve 13. století vybudován hrad Lichnice. Do dnešních dnů se ale dochovalo pouze jeho větrem ošlehané a deštěm zbičované torzo, které je návštěvníkům přístupné vždy od května do října. Během této doby je zde umístěno malé hradní muzeum s výkladem.

Zaměřeno na osvěžení

Ve městě Jablonném nad Orlicí můžete využít přírodní koupaliště s travnatými plochami, kde jsou odpočinek i osvěžení povoleny. Velký bazén se pyšní úctyhodnou délkou 76 metrů a šířkou 30 metrů, což potěší nejednoho plavce. Sportovcům jsou tu věnovány hřiště na volejbal, tenis a nohejbal.

Kaštanový unikát

Ojedinělou přírodní památkou je bezesporu sad jedlých kaštanů, známý také jako Kaštanka. Je určen především k nenáročné procházce a odpočinku, k dispozici je tu proto i několik laviček a dětských hřišť.

Podél sadu navíc vedou hned dvě naučné stezky – Kelstská stezka Železnými horami a posléze Vlastivědná stezka Krajem Chrudimky. Musíme ale upozornit, že v hlavní sezoně je sběr kaštanů zakázán.

Za sovy a papoušky

Nedaleko česko-polských hranic naleznete Království sov a papoušků.

Jedná se o environmentální centrum, kde se malí návštěvníci pokochají pohledem na zhruba 70 sov, mezi nimiž nemůže chybět výr velký, puštík obecný, sova pálená, ale také vzácná sovice krahujová.

Vzdělávací centrum je návštěvníkům přístupné po celý rok, telefonická rezervace je ale nutností. Samotná návštěva je navíc vždy spojena s 60–90minutovým výkladem, který děti příjemně obohatí.

Rozhledový tip

V Hanušovické vrchovině nedaleko obce Červená Voda se na stejnojmenném vrcholku vypíná rozhledna Křížová hora. Dříve zde stál kostelík, k němuž vedla křížová cesta, díky které získal kopec svůj název.

Aktuálně se zde nachází 34 metrů vysoká železobetonová rozhledna obložená dřevem poskytující rozhled na obec a Suchý vrch, za dobrého počasí až na Králický Sněžník.

Nevynechejte Chrudim

Athény východních Čech s největší památkovou zónou u nás rozhodně stojí za návštěvu. Ať už pro středověké uličky, které na vás dýchnou atmosféru minulosti, ale i pro nevšedně pojaté expozice městského muzea sídlícím v Mydlářovském domě.

Při toulkách městem ovšem nevynechejte zastavení na náměstí U Vodárny. Patří totiž k nejhezčím zákoutím celého historického jádra.

Rekreace ve výškách

V rekreačních lesích mezi městy Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota můžete navštívit lanový park Podhůra.

Dětem ve věkovém rozmezí 3–10 let je určeno pět překážek o délce 23 metrů, naproti tomu pro starší jedince od dvanácti let je připraveno 20 překážek o délce 220 m.

Pokud mají vaše ratolesti rádi výšky, ve výšce 3–10 metrů se budou cítit jako malí Tarzani a dobrodruzi v jednom.

Ranč Bítovany

Město Bítovany, ležící jen 10 kilometrů od Chrudimi, doporučujeme navštívit. Okouzlující ranč totiž potěší především děti, jelikož se zde nachází útulná mini zoo s lemury, surikatami, dikobrazy či klokany. Žije se zde celkem na 150 zvířat, včetně ohrožených druhů chráněných CITES.

Návštěva Báry

Na vrchní části zrušeného lomu Podhůra byla obnovena rozhledna Bára. Atypická dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků v sobě ukrývá válcové schodiště z dubových a modřínových fošen.

Vyhlídková plošina je umístěna zhruba 15 metrů nad zemí a nabízí rozhled až k branám Krkonoš.

Tajemství regionu

Ve Skutči nedaleko Chrudimi lze navštívit unikátní muzeum, jež své návštěvníky seznámí s tradičními řemesly celé oblasti.

K jeho založení došlo již v roce 1910, díky čemuž se nyní pyšní poměrně obsáhlými archeologickými a přírodovědnými sbírkami, ale také těmi numismatickými, textilními a uměleckými.

Například v obuvnické expozici objevíte cechovní prapor z roku 1855, zatímco v části zaměřené na první republiku naleznete nespočet bot, botiček i maxibot.

Kousek gotiky

Nedaleko Skutče byste neměli ani opominout gotický hrad Rychmburk, kde byla v loňském roce dokončená expozice věnována historii panství. Tu naleznete v severozápadním křídle ve třetím podloží, navíc rozprostřenou hned v pěti sálech. Za zhlédnutí stojí i šest dobových pokojů.

Vznešená Litomyšl

Přibližně desetitisícové městečko v Pardubickém kraji nabízí poměrně slušnou porci kulturních památek a věhlasných událostí. Za zmínku stojí rodný byt hudebního skladatele Bedřicha Smetany v prostorách zámeckého pivovaru. To ale není vše.

Zdejší náměstí patří pro svou délku téměř 500 metrů k nejdelším v celé Evropě, navíc je lemováno malebnými měšťanskými domy s podloubím. A chloubou celého města je samozřejmě nádherný zámek.

Barokní chrám Nalezení sv. Kříže

Historie této památky se pojí s řádem piaristů, který byl do Litomyšle pozván roku 1640. Původně italský řád se zasadil o zvýšení vzdělanosti a kulturní úrovně ve městě, což se následně odrazilo také v architektuře.

V chrámu je dnes nová expozice Andělé na návrší, po níž by byl hřích nedopřát si krásný výhled nejen na Litomyšl, ale i do okolní rozmanité krajiny.

Gastromámení

Milovníci dobrého jídla a tradičních chutí by neměli vynechat Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové, které se konají v Litomyšli vždy v květnu.

Kromě českých specialit jsou tu podávány také exotické pokrmy z různých koutů světa, to vše v doprovodu příjemné hudby a tematických soutěží.

Vstříc Železným horám

S plochou 777 km2 patří Národní geopark Železné hory k místům, kde lze uspokojit turistické choutky na maximum.

Navíc se zde malým i velkým dobrodruhům naskýtá možnost nalézt více než 100 druhů hornin s řadou vzácných minerálů nebo usazeniny se širokým spektrem zkamenělin.

Cyklotoulky

V Železných horách se ukrývá unikátní cyklostezka Magma, první svého druhu u nás. Na trase o délce 56 km vedoucí z Hlinska až do Chrudimi poznáte nejen malebnou krajinu Železných hor, ale rovněž spatříte pestré geologické universum.

Celkem na vás při projížďce čeká osm zastavení – Srní, Horní Bradlo, Nasavrky, Křižanovice, Lukavice, Škrovád, Rabštejnská Lhota a Píšťovy.

Vojenská bouda

Největší muzeum čs. opevnění na území České republiky je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda. V rámci prohlídkové trasy je zde k vidění největší sbírka střílen i střepin pancéřových prvků.

Kromě pozůstatků pancéřování jsou připraveny také ukázky munice nebo pevnostní výzbroje.

Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz