Domů     Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
od 29.9.2023
1

Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích. 

Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je stále v provozu.

V deseti řadách si můžete prohlédnout více než 400 náhrobků. Součástí jsou i větší hroby s ostatky obětí transportu z tábora Auschwitz-Birkenau.

Pocta Emilu Holubovi

Jen nedaleko od Pardubic, ve městě Holice, se můžete přenést až k branám africkým. A to při návštěvě Afrického Muzea Dr. Emila Holuba.

Kromě pracovny tohoto významného cestovatele nabízející řadu cenných trofejí a darů, spatříte dosud nepoznané… totiž funkční Viktoriiny vodopády. Většina prostor je multimediální a umožní vám nahlédnout i do domorodých vesniček.

Chrudim

Půvabnou metropoli, které se přezdívá „Athény východních Čech“ stojí za to navštívit pro jednu z největších památkových zón u nás. Dochovaná středověká struktura bere dech a podněcuje fantazii.

Mezi nejkrásnější památky patří trojlodní novogotický arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo Mydlářovský dům, v němž sídlí světoznámé Muzeum loutkářských kultur.

Schůzka se Spejblem i Hurvínkem

Pokud vás fascinují loutky a rádi trávíte čas v říši snů, vaše kroky musí vést právě sem. V Muzeu loutkářských kultur totiž spatříte historické i současné loutky – nechybí ani Spejbl s Hurvínkem. Výjimečnou možností je také sehrání vlastního představení.

Pro návštěvníky je ovšem připravena také stálá expozice s názvem Magický svět loutek.

Židovský hřbitov v Chrudimi

Od jeho založení uplynulo 133 let, i přesto se podařilo dochovat 103 náhrobních kamenů. Mezi pochovanými lze najít rabína Mořice Goldschmidta nebo císařského radu Josefa Brietenfelda.

Netradičně moderní

Na úpatí Železných hor se tyčí zámek Slatiňany, obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Upoutá vás svou netradiční moderností a při prohlídce i nejmladší zámeckou expozicí u nás.

Výjimečná je ale především zdejší hipologická sbírka, která vás zasvětí do života i tajemné anatomie koní.

Ranč Bítovany

Město Bítovany, ležící jen 10 kilometrů od Chrudimi, doporučujeme navštívit. Okouzlující ranč totiž potěší především děti, jelikož se zde nachází útulná mini zoo s lemury, surikatami, dikobrazy či klokany. Žije se zde celkem na 150 zvířat, včetně ohrožených druhů chráněných CITES.

Litomyšl

Pokud byste se na Litomyšl podívali z ptačí perspektivy, spatříte romantické město s malebným historickým centrem obklopeným domy s tradičními červenými střechami.

Architektura dob minulých se zde dokonale mísí se současností, což nahrává zdejší odpočinkové atmosféře. Při procházkách městem doporučujeme navštívit mimo jiné Klášterní zahrady s upraveným areálem.

Smetanovy tóny

Nejkrásnější renesanční stavba střední Evropy byla postavena v letech 1568–1581 jako reprezentační rodinné sídlo Vratislava z Pernštejna.

Úchvatná stavba, jejíž fasáda je ozdobena tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) a motivy, které se ani jednou neopakují, byla roku 1999 zapsána na seznam UNESCO. V roce 2021 prošly interiéry nákladnou obměnou, jenž jim navrátila původní šmrnc. Zámek je též dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Francouzský šmrnc

Odkaz rokoka nese stavba z roku 1777, jejíž kouzlo mohou návštěvníci obdivovat dodnes. Zámek Nové Hrady je dominantou areálu, v němž se zároveň nachází francouzská brodériová zahrada či klasicistní altán. Anebo labyrint, jenž přímo svádí k hře na schovávanou a dalším dobrodružstvím.

Průmyslové muzeum Mladějov

V minulosti šlo o bývalý šamotový závod, dnes jde o unikátní technický skanzen. K prohlídce jsou k dispozici expozice týkající se železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky.

Návštěvnicky oblíbené jsou hlavně muzejní jízdy výletních vlaků kouzelnou krajinou Českomoravské vrchoviny.

Pravěká osada Křivolík

Zpět daleko do minulosti vás vezme osada nedaleko vesničky Kozlov. Je v ní totiž muzeum v živé přírodě, jemuž vévodí několik staveb připomínající různá období pravěku.

Toulovcovy maštale

Na pomezí okresů Chrudim a Svitavy příroda stvořila skryté skalní městečko protkané systémem chodeb, jeskyní a děr známých jako Kuchyně, Sklep či Myší díra. Kolem Toulovcových maštalí se vine také několik turisticky značených tras či cyklotras.

Rozhledna Borůvka

Je netradiční, osobitá a navíc s roztomilým názvem. Rozhledna Borůvka patří k povedeným architektonickým počinům, navíc nabízející okouzlující výhled na hrad Rychmburk, Chrudim nebo Pardubice. Při dobrém počasí se viditelnost rozšiřuje až k Orlickým horám anebo Pradědu.

Svitavy

Představte si pomyslnou hranici mezi Čechami a Moravou. A poté město, kterému se jako vůbec prvnímu v Česku dostalo ocenění za regeneraci městského jádra.

To jsou Svitavy, v nichž vás zaujme dům U mouřenínů v renesančním stylu nebo působivá fontána znázorňující koloběh života. Okolí města je zároveň protkáno hustou sítí cyklistických tras, což potěší aktivní sportovce.

Muzeum esperanta

Expozice věnovaná univerzálnímu jazyku se nalézá v Ottendorferově domě, který původně sloužil jako veřejná knihovna a čítárna s koncertním sálem.

Součástí muzea je badatelna vybavená elektronickým slovníkem, nechybějí ani obsáhlé sbírky věnované esperantské literatuře.

Malá zoo

Zvířecí ráj leží na jihovýchodním okraji obce Vysoké Chvojno. Společně s dětmi si můžete vychutnat krmení muflonů či laní anebo jen tak pobýt v příjemném a uvolňujícím prostředí.

Umění na hladině

Pyšní se tituly jedné z nejhezčích a nejstarších v republice. Přehrada Pařížov na řece Doubravě pojetím připomíná spíše majestátní hrad s věžičkami plovoucí na vodní hladině. Bohužel lze její krásu pozorovat pouze z dálky, jelikož není přístupná veřejnosti. To jí však na atraktivitě neubírá.

Hlavou v oblacích

Síť spletitých informačních cest vedoucí až k do vzrostlých korun stromů umožňuje návštěvníkům nejen vidět, ale také se bavit. Celkem dřevěná Stezka v oblacích dosahuje výšky 55 metrů a kromě netradiční zábavy nabízí i špetku adrenalinu. A to v podobě nerezového tobogánu.

Mamutíkův vodní park

Co vše nám umožňuje voda? Jak se chová, jakou má sílu? To vše se nejmladší rozumbradové dovědí v Mamutíkově vodním parku. Vůbec prvním vodním parku svého druhu u nás.

Jedná se o důmyslně vybudované vodní hřiště, kde je možné sledovat nejen tok říčky, ale i vodních kol nebo elektrárny.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
11.3.2024
Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města. A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí. Vzpomínka na lesní divadlo Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
6.3.2024
Stezka korunami stromů Krkonoše s radostí zve na jedinečnou večerní podívanou – magické dobrodružství uprostřed překrásné přírody. V průběhu jarních prázdnin, od 3. února do 17. března, se návštěvníci Krkonoš mohou poprvé těšit na trasu osvětlenou po celé délce stezky. Zcela výjimečnou atmosféru jí při této příležitosti dodají osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Ze sj
15.2.2024
Uprostřed pálavské krajiny se náhle vypínají k nebi zářivě bílé betonové bloky. Pod nimi se skrývá výjimečné muzeum připomínající dávné doby zdejšího kraje. Doby, kdy zde vládli lovci mamutů. V období paleolitu vypadala krajina kolem dnešního Pavlova úplně jinak. Obydlená byla ale už tehdy. Moderní homo sapiens tu před 30 000 lety založil sídliště, jedno z nejvýznamnějších v celoevropském měřítku
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených