Domů     Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
od 29.9.2023
1

Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích. 

Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je stále v provozu.

V deseti řadách si můžete prohlédnout více než 400 náhrobků. Součástí jsou i větší hroby s ostatky obětí transportu z tábora Auschwitz-Birkenau.

Pocta Emilu Holubovi

Jen nedaleko od Pardubic, ve městě Holice, se můžete přenést až k branám africkým. A to při návštěvě Afrického Muzea Dr. Emila Holuba.

Kromě pracovny tohoto významného cestovatele nabízející řadu cenných trofejí a darů, spatříte dosud nepoznané… totiž funkční Viktoriiny vodopády. Většina prostor je multimediální a umožní vám nahlédnout i do domorodých vesniček.

Chrudim

Půvabnou metropoli, které se přezdívá „Athény východních Čech“ stojí za to navštívit pro jednu z největších památkových zón u nás. Dochovaná středověká struktura bere dech a podněcuje fantazii.

Mezi nejkrásnější památky patří trojlodní novogotický arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo Mydlářovský dům, v němž sídlí světoznámé Muzeum loutkářských kultur.

Schůzka se Spejblem i Hurvínkem

Pokud vás fascinují loutky a rádi trávíte čas v říši snů, vaše kroky musí vést právě sem. V Muzeu loutkářských kultur totiž spatříte historické i současné loutky – nechybí ani Spejbl s Hurvínkem. Výjimečnou možností je také sehrání vlastního představení.

Pro návštěvníky je ovšem připravena také stálá expozice s názvem Magický svět loutek.

Židovský hřbitov v Chrudimi

Od jeho založení uplynulo 133 let, i přesto se podařilo dochovat 103 náhrobních kamenů. Mezi pochovanými lze najít rabína Mořice Goldschmidta nebo císařského radu Josefa Brietenfelda.

Netradičně moderní

Na úpatí Železných hor se tyčí zámek Slatiňany, obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Upoutá vás svou netradiční moderností a při prohlídce i nejmladší zámeckou expozicí u nás.

Výjimečná je ale především zdejší hipologická sbírka, která vás zasvětí do života i tajemné anatomie koní.

Ranč Bítovany

Město Bítovany, ležící jen 10 kilometrů od Chrudimi, doporučujeme navštívit. Okouzlující ranč totiž potěší především děti, jelikož se zde nachází útulná mini zoo s lemury, surikatami, dikobrazy či klokany. Žije se zde celkem na 150 zvířat, včetně ohrožených druhů chráněných CITES.

Litomyšl

Pokud byste se na Litomyšl podívali z ptačí perspektivy, spatříte romantické město s malebným historickým centrem obklopeným domy s tradičními červenými střechami.

Architektura dob minulých se zde dokonale mísí se současností, což nahrává zdejší odpočinkové atmosféře. Při procházkách městem doporučujeme navštívit mimo jiné Klášterní zahrady s upraveným areálem.

Smetanovy tóny

Nejkrásnější renesanční stavba střední Evropy byla postavena v letech 1568–1581 jako reprezentační rodinné sídlo Vratislava z Pernštejna.

Úchvatná stavba, jejíž fasáda je ozdobena tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) a motivy, které se ani jednou neopakují, byla roku 1999 zapsána na seznam UNESCO. V roce 2021 prošly interiéry nákladnou obměnou, jenž jim navrátila původní šmrnc. Zámek je též dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Francouzský šmrnc

Odkaz rokoka nese stavba z roku 1777, jejíž kouzlo mohou návštěvníci obdivovat dodnes. Zámek Nové Hrady je dominantou areálu, v němž se zároveň nachází francouzská brodériová zahrada či klasicistní altán. Anebo labyrint, jenž přímo svádí k hře na schovávanou a dalším dobrodružstvím.

Průmyslové muzeum Mladějov

V minulosti šlo o bývalý šamotový závod, dnes jde o unikátní technický skanzen. K prohlídce jsou k dispozici expozice týkající se železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky.

Návštěvnicky oblíbené jsou hlavně muzejní jízdy výletních vlaků kouzelnou krajinou Českomoravské vrchoviny.

Pravěká osada Křivolík

Zpět daleko do minulosti vás vezme osada nedaleko vesničky Kozlov. Je v ní totiž muzeum v živé přírodě, jemuž vévodí několik staveb připomínající různá období pravěku.

Toulovcovy maštale

Na pomezí okresů Chrudim a Svitavy příroda stvořila skryté skalní městečko protkané systémem chodeb, jeskyní a děr známých jako Kuchyně, Sklep či Myší díra. Kolem Toulovcových maštalí se vine také několik turisticky značených tras či cyklotras.

Rozhledna Borůvka

Je netradiční, osobitá a navíc s roztomilým názvem. Rozhledna Borůvka patří k povedeným architektonickým počinům, navíc nabízející okouzlující výhled na hrad Rychmburk, Chrudim nebo Pardubice. Při dobrém počasí se viditelnost rozšiřuje až k Orlickým horám anebo Pradědu.

Svitavy

Představte si pomyslnou hranici mezi Čechami a Moravou. A poté město, kterému se jako vůbec prvnímu v Česku dostalo ocenění za regeneraci městského jádra.

To jsou Svitavy, v nichž vás zaujme dům U mouřenínů v renesančním stylu nebo působivá fontána znázorňující koloběh života. Okolí města je zároveň protkáno hustou sítí cyklistických tras, což potěší aktivní sportovce.

Muzeum esperanta

Expozice věnovaná univerzálnímu jazyku se nalézá v Ottendorferově domě, který původně sloužil jako veřejná knihovna a čítárna s koncertním sálem.

Součástí muzea je badatelna vybavená elektronickým slovníkem, nechybějí ani obsáhlé sbírky věnované esperantské literatuře.

Malá zoo

Zvířecí ráj leží na jihovýchodním okraji obce Vysoké Chvojno. Společně s dětmi si můžete vychutnat krmení muflonů či laní anebo jen tak pobýt v příjemném a uvolňujícím prostředí.

Umění na hladině

Pyšní se tituly jedné z nejhezčích a nejstarších v republice. Přehrada Pařížov na řece Doubravě pojetím připomíná spíše majestátní hrad s věžičkami plovoucí na vodní hladině. Bohužel lze její krásu pozorovat pouze z dálky, jelikož není přístupná veřejnosti. To jí však na atraktivitě neubírá.

Hlavou v oblacích

Síť spletitých informačních cest vedoucí až k do vzrostlých korun stromů umožňuje návštěvníkům nejen vidět, ale také se bavit. Celkem dřevěná Stezka v oblacích dosahuje výšky 55 metrů a kromě netradiční zábavy nabízí i špetku adrenalinu. A to v podobě nerezového tobogánu.

Mamutíkův vodní park

Co vše nám umožňuje voda? Jak se chová, jakou má sílu? To vše se nejmladší rozumbradové dovědí v Mamutíkově vodním parku. Vůbec prvním vodním parku svého druhu u nás.

Jedná se o důmyslně vybudované vodní hřiště, kde je možné sledovat nejen tok říčky, ale i vodních kol nebo elektrárny.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.11.2023
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami dětem představí lesní zvířata, zejmé
15.11.2023
Naším prvním tipem je Ježíškova cesta. Boží Dar je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Na obou stezkách jsou malé domečky s atrakcemi pro děti. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Na cestu vyrazí děti se svým doprovodem od Infocentra v městečku Boží Dar. Cesta má 13 zastávek, v k
10.11.2023
Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století. V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby. Sto tisíc lidí ve štolách K s
30.10.2023
Jeden z největších zážitkových parků v republice najdete na Vysočině nedaleko Rokytnice nad Rokytnou. Resort Březová nabízí zázemí pro tábory, školní výlety i školy v přírodě a lyžařské kurzy. Bazén, rybník, boulderovací kameny, posezení, diskoplácek, a to není všechno. V areálu stojí malebné až budovy, vodopády, skalky a mostky. Ročně resort láká tisíce dětí na programy i adrenalinové atrakce:
24.10.2023
Vyhlídky jsou v Krkonoších úžasné takřka odkudkoliv, ale každý pohled je jiný. Za vyzkoušení stojí rozhlédnout se z Hnědého vrchu jihozápadně od Pece pod Sněžkou, kde ve výšce 1207 metrů nad mořem stojí dřevěná vyhlídková věž s ocelovým vnitřním schodištěm. Je vysoká přes 30 metrů a na nejvyšší ze tří vyhlídkových plošin ve výšce 27 metrů vede 138 schodů. Dokončena byla v roce 2009, je zdarma p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov