Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“.
Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového veselí, zaposlouchat se to líbivých Smetanových tónů anebo stanou před Viktoriinými vodopády.
Pardubice
Město vonící lahodnou směsí perníku naleznete na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině. Mnohdy bývá pro nebývalou úrodnost tato oblast označována jako zlatý pruh země české. Pardubice mají přenádherné historické centrum, kterému vévodí Zelená brána.
Pro několik vodních kanálů a vzrostlou zeleň působí jako neustále svěží anglický park.
Odkaz rodu Pernštejnů
Zámek oděný do renesančního hávu nechali postavit pánové z Pernštejna na přelomu 15.–16. století.
Kromě toho, že je jednou z významných dominant města, ukrývá pardubický zámek také nejstarší nástěnné malby, k nimž lze v Čechách upřít zrak a působivé repliky historických varhan. Zároveň je také místem, kde sídlí Východočeská galerie a Východočeské muzeum.
TIP REDAKCE
Tajemný úkryt
Tajemstvím, které na pardubickém zámku stojí za to odhalit a navštívit, je unikátní protiatomový kryt. K jeho vybudování došlo v 50. letech minulého století a dodnes je předmětem mnoha legend.
Naleznete jej pečlivě schovaný v zámeckých valech, prohlídky jsou možné každou sobotu.
Malebný zámeček
Honosné vily jsou pro město dostihů a perníku typické. Jednou z nejvýznamnějších, jež mezi ostatními nemá konkurenci, je tzv. Larischova vila. O její výstavbu se zasadil hrabě Jiří Larisch-Mönnich na sklonku 19. století.
Od té chvíle byla svědkem významných událostí v běhu dějin. Aktuálně v něm Československá obec legionářská plánuje vytvořit muzeum heydrichiády a odboje.
zamecek-pardubice.cz