Domů     Park Boheminium: Velké zážitky v malém světě
Park Boheminium: Velké zážitky v malém světě
od 12.3.2024
1

Vznášíte se ve výšce a pod vámi defilují nejvýznačnější památky, které krajina české země nabízí. Nemusíte kvůli tomu ale procestovat stovky kilometrů ani hledat nejbližší letiště. Klidně bude stačit pár kroků vycházkovým tempem.

Začátky mariánskolázeňského parku miniatur Boheminium v červnu 1999, tehdy ještě pod názvem Miniaturpark, byly tak trochu nesmělé a majitelé vlastně nevěděli, jestli o zmenšeniny českých památek bude mezi návštěvníky zájem.

Prozatím jim nabízeli šest modelů v čele s kopií zámku Červená Lhota v měřítku 1:25. Kromě Červené Lhoty prohlídka zahrnovala ještě třeba rotundu sv. Jiří na Řípu nebo českobudějovickou katedrálu sv. Mikuláše s Černou věží.

Zájem se pomalu zvyšoval, ale po třech letech to náhle vypadalo na předčasný konec. O pozemek na východním okraji města, pouhý kilometr od centra, začali mít zájem developeři a miniatury v souboji s plánovanou komerční výstavbou tahaly za kratší konec. Jenže všechno se nakonec v dobré obrátilo a mohlo se otevřít znovu.

Karlštejn se veze do Brna

Nyní už pod názvem Boheminium majitelé přidali maketu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, a od té chvíle se Boheminium zařadilo mezi nejobdivovanější turistické cíle v republice.

Zanedlouho přibyl Ještěd nebo zámek Kynžvart a v roce 2009 nadchl park Boheminium návštěvníky veletrhu cestovního ruchu Region-tour v Brně, když jim představil v té době největší model v České republice, miniaturu královského hradu Karlštejna.

V tu dobu už v Mariánských Lázních zřejmě nebyl nikdo, kdo by na významnou turistickou atrakci města nebyl pyšný.

Za nejúspěšnější rok v historii pak sám park považuje rok 2016, kdy návštěvnost výrazně stoupla, pro propagaci se začala využívat nová média a zmodernizovala se i modelářská dílna, která dostala zbrusu novou technologii.

Nad vším bdí Krakonoš

Místo, kde park leží, bylo po celé dvacáté století jakoby předurčeno k zábavě.

Už v roce 1905 tu luxusní hotel Café Rübezahl obklopený anglickým parkem nabízel kavárnu s výjimečnou vyhlídkou, kopec protínala sáňkařská dráha, návštěvníky sem lákala známá socha Krakonoše, kterou postupně obklopovala celá pohádková krajina.

Na vrch Krakonoš nad Mariánskými Lázněmi, kde se park Boheminium nachází, se můžeme snadno dostat nejen městskou hromadnou dopravou, ale i lanovkou.

Dnes do parku Boheminium míří každý osmý návštěvník Karlovarského kraje a Boheminium je čtvrtým největším parkem miniatur na území Evropy.

Okouzluje jedinečným zasazením svých modelů do přírody a nové i starší miniatury se stále mohou pochlubit propracovanými detaily.

Jak velké je Máchovo jezero?

Těch modelů je dnes už přes sedmdesát. K nejobdivovanějším patří třeba teprve dva a půl roku starý model zámku v Lednici, který patří k nejrozsáhlejším.

Jednou z dominant expozice je také hrad Bezděz, především proto, že se neomezuje jen na stavbu samotnou, ale přidává i pečlivě vymodelované okolí, v němž nechybí ani Máchovo jezero s přístavem a ostrůvky.

A kdybychom uspořádali anketu mezi návštěvníky, asi by se hodně vysoko umístil i chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo kostel Božího těla v Gutech s dramatickou minulostí – po žhářském útoku v roce 2018 byl totiž zcela zničen, ale vzápětí opět vybudován.

Vyhlídkový let ve výšce 200 metrů

Jednotlivé modely vytvářejí nejen specializovaní výtvarníci a technici, ale park tradičně využívá třeba i pomoci vězňů z Horního Slavkova.

Miniatury jsou vyrobeny z plastu, vznikají po pečlivém prostudování architektonických plánů a fotografií, a vzhledem k jejich velikosti je návštěvník může pozorovat jakoby z výšky 200 metrů.

Boheminium si každoročně prohlédne přibližně 130 000 lidí a park je tak nejnavštěvovanější atrakcí v rámci celého Karlovarského kraje.

Park, kde jsou i koně malí

Na pěti hektarech plochy Boheminia nenajdeme ale jen makety slavných staveb.

Vzhledem tomu, že park se věnuje miniaturám, není úplně nečekané, že právě tady si můžeme prohlédnout i plemeno koní Miniature Horse, jehož zástupci dosahují v kohoutku výšky pouhých 75 centimetrů. A stejně tak se utěšeně rozrůstá i skupina miniaturních koz.

Pořádají se tu také příležitostné akce. Jednou z takových bude letos v sobotu 3. září například sraz majitelů legendárního vozu Škoda Felicia.

Každý den jsou návštěvníci vítáni

Výhodou je, že pokud budeme chtít navštívit park Boheminium, nemusíme si pamatovat otevírací dny.

Otevřeno je totiž denně bez ohledu na počasí, na víkendy, prázdniny či státní svátky, a to vždy od 10 do 17.30. Prohlídková trasa počítá zhruba se dvěma hodinami a měří přibližně tři kilometry, ale záleží jen na nás, kudy se vydáme a jak si ji prodloužíme nebo zkrátíme.

Trasa je přizpůsobena i vozíčkářům a kočárkům. Parkování nalezneme zdarma hned u areálu, do parku se ale dostaneme od mariánskolázeňské kolonády i pěšky za půlhodinku, můžeme využít i historickou lanovou dráhu.

Foto: Boheminium
reklama
Související články
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
3.4.2024
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude