Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou.
Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka říčního.
Větrné lázně
Rozhledna Děčínský Sněžník je známá jako místo, kam díky termickým proudům putuje vzduch až od Severního moře. Mnohdy je proto nazývána jako „větrné lázně“.
Z jejího vrcholu se otevírá ničím nerušený výhled na Lužické hory, za dobrého počasí je možné spatřit Špičák nebo Milešovku.
Vodopády v Ústí nad Labem
Město sevřené jednou z největších evropských řek, Labem, nabízí jedinečné cestovatelské zážitky.
Kromě Erbenovy vyhlídky nebo výletního zámečku Větruše, je Ústí známé jako město vodopádů. K neznámějších patří Vaňovský vodopád, který se svou impozantní výškou 12 metrů patří k nejvyšším v Českém středohoří. Naleznete jej na Podlešínském potoce nad Vrkočem u Vaňova.
Oblíbená zřícenina
Pokud zavítáte do Ústí nad Labem, vaší pozornosti zaručeně neujde hrad Střekov, jenž se vypíná na
temeni mohutné znělcové skály, vysoko nad tokem řeky Labe. Pro své romantické pojetí inspiroval v minulosti například Karla Hynka Máchu nebo Richarda Wagnera.
Dnes se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších zřícenin, v níž se nachází také vynikající restaurace v gotickém stylu.
Zvířecí ráj na pohled
Na svahu Mariánské hory objevíte další z návštěvnicky oblíbených zoo. Malí zvědavci i starší návštěvníci se zde mohou seznámit s více než 1000 zvířaty, k nimž patří také ohrožené druhy – tučňák brýlový či osel somálský.
Kromě poutavých pavilonů je zájemcům k dispozici Naučná stezka Lumpeparku, jež vás vezme do historie za fungováním původního areálu.
Starý židovský hřbitov v Ústí nad Labem
Byl založen roku 1866 a nacházel se na nároží ulic Jana Palacha a Sadové. Tedy v místech, kde je dnes možné navštívit Městské sady. Pohřbívalo se zde do roku 1893, kdy byl založen hřbitov nový.
Jako památka na oběti holocaustu se zde byl instalován památník ve tvaru Davidovy hvězdy.
Lázeňské Teplice
Malá Paříž, jak se tomuto městu jindy přezdívá, patří k nejstarším lázním v Česku. Kromě pečlivě upravených zahrad, je fascinující také architektura. Zvýšené pozornosti se těší zámecké náměstí s morovým sloupem, který patří k nejcennějším památkám města.
A není divu. O jeho výrobu se postaral sochař Matyáš Bernard Braun. K prohlídce ovšem svádí i zámek či Krušnohorské divadlo.
Království matky přírody
Malý kousek ráje se ukrývá v těsném sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů. Jedná se o jedinou botanickou zahradu v Ústeckém kraji, jejíž renomé sahá až hluboko do minulosti.
Oficiální založení zahrady se ale pojí až s rokem 2002. Dnes zde naleznete přes 20 000 druhů rostlin, k nejcennějším patří prastarý exemplář afrického jehličnanu Afrocarpus gracilior.
Lanový park Teplice
Zábavou pro malé i velké se může stát dobrodružný areál ležící přímo v centru města. Lanový park sestává ze tří tras – dětské, rodinné a „lanovky“. Odlišují se od sebe především náročností.
Barokní místo příběhů
Poznat příběh Giacoma Casanovy, spatři Lovecký salonek nebo Valdštejnskou rodovou galerii můžete na zámku Duchcov, který leží jen 8 km jihozápadně od Teplic. Na výstavbě této jedinečné památky se podílely ikony doby minulé v čele s Matyášem Bernardem Braunem.