Domů     Perla Středomoří: Kypr
Perla Středomoří: Kypr

Zatímco se u nás jarní sluníčko teprve nesměle rozpaluje na obloze, teplého počasí vhodného ke koupání bychom si už teď mohli užít na dovolené na Kypru.

Na nejvýchodnějším ostrově Středozemního moře najdete téměř vše – úžasné pláže, divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Ostrovem kráčely dějiny, osídlený byl už sedm tisíc let před Kristem.

Jméno údajně získal podle mědi (latinsky se řekne cuprum), kterou v horách těžili už Římané. Jižní pobřeží je rájem koupání. K vlídnému klimatu tady navíc přispívá celková geografie.

Středem protáhlého ostrova od východu na západ se vypíná pohoří, které brání případným studeným větrům a dešťům ze severu.

Bílé pláže a tyrkysová voda

Podle turistických průvodců je nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším letoviskem Agia Napa. Pláž Nissi s bílým pískem a průzračně modrou vodou nemá v Evropě konkurenci. V sezoně však bývá dost obsazená.

Kromě fantastického koupání s možností provozování snad všech vodních sportů to tu žije i bohatým nočním životem. Bary, diskotéky, kluby,… Ale i přes den má místo nezaměnitelnou atmosféru.

Navštívit lze klášter Agia Napa z 16. století, poblíž letoviska zas nádherný útes Mys (Cape) Gkreko. Skaliska vybíhající do vody patří k nejfocenějším místům ostrova a ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější než na pohlednicích.

Vrstvy bílého a sytě růžového vápence se odrážejí v blankytné vodě, tříštící se pod útesy do šlehačkové pěny.

Starověké skvosty

Kromě pláží se ostrov pyšní starobylými památkami, často pocházejícími z období římské nadvlády. Blízko Limassolu se dochovalo nově zrestaurované divadlo Kourion. Z jeho hlediště se nabízí krásný pohled do okolní krajiny. Stojí tu i zachovalý středověký hrad.

V něm se během třetí křížové výpravy oženil v květnu 1191 král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarií.

Napůl řecká, napůl turecká

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Kypru, rozhodně musíte navštívit jeho hlavní město – Nikósii, která je posledním evropským městem rozděleným po turecké invazi na dvě části (podobně, jako byl Berlín) patřící různým státům.

Historický střed metropole je obehnaný mohutnými hradbami (4,5 km), které na přelomu 15. a 16. století postavili Benátčané, obávající se turecké expanze. Kruhové opevnění rozděluje jedenáct bastionů.

Některé se zachovaly dodnes, jiné slouží jako parkoviště, další jsou zbořené. Úchvatné centrum je však už desítky let rozpůlené přesně v polovině.

Celý ostrov se rozdělil na dvě části, řeckou a tureckou, už před 35 lety, nyní se však už jedná o jeho opětovném sloučení.

Kontrast Evropy a Orientu

Chvíli procházíte hlavní třídou v Nikósii, všude kolem jsou terasy restaurací či obchody s luxusním zbožím. Stačí však dojít na konec a najednou se ocitnete v  polorozbořeném „území nikoho“.

Projdete dvěma celnicemi, a za chvíli už kráčíte po orientálním arabském bulváru, lemovaném bazary a stánky s gyrosem, čajovnami a kavárničkami s muži kouřícími vodní dýmky. Je to jiný svět.

Minarety se prolínají s gotickými chrámy, ozývá se muezzin svolávající k modlitbě. Prostředí je drsnější, působí exotičtěji, ale vše je také špinavější.

Nenechte si ujít

V turecké části rozhodně stojí za návštěvu starý zájezdní hostinec Büyük Han, který je jednou z nejkrásnějších staveb celého ostrova, nebo Katedrála sv. Sofie z 13. století, postavená ve stylu lusignanské gotiky, přestavěná na mešitu i s minaretem.

Vnitřní gotická výzdoba zmizela a nahradily ji kaligrafie z koránu. Místo lavic před oltářem tu leží modlitební koberce. Turisty láká i další atrakce, takzvaný karavan serail.

Nocležiště pro zvířata, nad kterými v patře odpočívali jejich majitelé, se dnes proměnilo v obchůdky se suvenýry. Sousední uličky obléhají prodavači čínského textilu a celá atmosféra dýchá Orientem.

Výlet k bohyni

Na ostrově se rozhodně musíte zastavit v městečku Paphos, nedaleko něhož se podle legendy zrodila z mořské pěny nejkrásnější antická bohyně Afrodita.

V místě jejího zrození stojí nedaleko břehu tři skaliska, která musí obeplout každá návštěvnice ostrova, protože se jí podle pověry umažou z tváří vrásky.

A pokud usilujete o potomka, stačí tu na keříky uvázat kapesník, a Afrodita – bohyně plodnosti – už práci udělá za vás. V Paphosu jsou prosebné keře ovázané stovkami kapesníčků.

Ve městě si můžete prohlédnout i ruiny antického města a slavné hrobky králů v systému chodeb a jeskyní vytesaných do skály.

Na čem si pochutnáte?

Řecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. V žádné domácnosti nikdy nechybí zelenina, maso, sýr, olivový olej a víno. Pokud si chcete dát typické kyperské jídlo, běžte do tzv. taverny. Dřevěné uhlí je základ pro přípravu každého pokrmu.

Na plodech moře si nejvíce pochutnáte v místních rybárnách. I známý gyros a kebab tu chutnají lépe než u nás.

• Halloumi – zapečený grilovaný sýr s čerstvou zeleninou a chlebem

• Moussaka – vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor zalité bešamelem

• Pastisjo – nákyp z mletého masa, makarónů a bešamelu

• Souvlaki – špíz z několika druhů masa

• Pita – slaný koláč plněný špenátem, šunkou či sýrem

Kleopatřino víno

Každý, kdo navštíví Kypr, by měl ochutnat jedno z nejslavnějších vín světa – sladkou commandarii. Tohle víno milovala už samotná Kleopatra a říkala o něm, že je sladké jako láska. Ostatně právě egyptská kráska dostala ostrov darem od Caesara.

Na Kypru stejně jako v celém Středomoří se pije výborné Ouzo (pálenka) a na venkově kyperské brandy. Kávu i čaj místní konzumují ve velkém. Pije se i pivo – Keo a Carlsberg. Voda je všude pitná a balenou si můžete koupit na každém rohu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Foto: Archiv
Lokalita:
Související články
Hornorakouský region Donau představuje dovolenou, která zpomaluje tempo a zanechává trvalý dojem. Mezi řekami, zvlněnou krajinou a mírnými rovinami se zde propojují pohyb, příroda, gastronomie a kultura v zážitky, které mají skutečnou hodnotu. Nejde tu o to být stále výš, rychleji a dál, ale o výjimečné okamžiky – při cyklistických výletech podél řek, pěších túrách s dalekými výhledy, rodinnýc
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setkal se geniální malíř a vynálezce s mimozemšťany a vstoupil do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Setkal se geniální malíř a vynálezce s mimozemšťany a vstoupil do jiné dimenze?
Muž si vyděšeně zakrývá oči. Přímo k němu se totiž pomalým krokem přibližuje tajemná šedivá bytost mimozemského vzezření. „Co-co po mně chceš?“ vykoktá ze sebe nakonec. [gallery ids="168854,168855
Grilovaná kuřecí prsa se salátem
nejsemsama.cz
Grilovaná kuřecí prsa se salátem
Grilování zachová v kuřecím mase většinu výživných látek. S barevným salátem chutná výborně a je to pastva i pro oči. Na 2 porce potřebujete: ✿ 2 kuřecí prsa ✿ 4 lžíce sójové omáčky ✿ 1 lžičku medu ✿ 0,5 dl olivového oleje + na salát ✿ ½ citronu ✿ pepř ✿ sušenou bazalku ✿ směs salátových listů ✿ 6 cherry rajčátek ✿ 1 cibuli ✿ balzamikový ocet
Léčba rezonančním lůžkem: Uzdraví nás zvuk vnímaný celým tělem?
epochalnisvet.cz
Léčba rezonančním lůžkem: Uzdraví nás zvuk vnímaný celým tělem?
Vypadá jako masivní dřevěný nábytek, ale ve skutečnosti je to obří hudební nástroj. Člověk se na něj pokládá jako na lůžko, zatímco pod ním terapeut rozeznívá desítky strun. Vibrace okamžitě procházejí dřevem a přecházejí přímo do těla. Zvuk v tuto chvíli nevstupuje do vědomí ušima, ale kůží, kostmi a svaly. Je rezonanční lůžko jen pomůckou
Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
panidomu.cz
Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
Jídlo není lék, ale léčení řady potíží může zdatně podpořit – a bohužel i mařit. To se týká i revmatismu. Kdysi se „revma“ považovalo za nemoc starých lidí. Realita je jiná. Ve vyšším věku se sice mohou potíže zhoršovat, ale obvykle začínají mnohem dříve, někdy dokonce už v mládí nebo v dětství. Revmatismus totiž nesouvisí
Stříbrné vánoční dny 2025: Vstupenka pro naše čtenáře ZDARMA!
tisicereceptu.cz
Stříbrné vánoční dny 2025: Vstupenka pro naše čtenáře ZDARMA!
Zveme všechny příznivce lákavého vánočního nakupování a báječné vánoční atmosféry na výstaviště do Letňan PVA EXPO PRAHA, kde proběhne již 16. ročník veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY. Tento veletrh d
Chobotnice před zrcadlem. Hlavonožci překvapili schopností, kterou vědci čekali spíše u savců
21stoleti.cz
Chobotnice před zrcadlem. Hlavonožci překvapili schopností, kterou vědci čekali spíše u savců
Chobotnice patří mezi nejinteligentnější bezobratlé živočichy na Zemi. Dokážou řešit problémy, otevírat nádoby, učit se pozorováním a některé druhy si dokonce pamatují řešení úloh celé měsíce. Nyní k
Revoluční chronograf Monaco z dílen TAG Heuer imponoval na Watches and Wonders
iluxus.cz
Revoluční chronograf Monaco z dílen TAG Heuer imponoval na Watches and Wonders
Na veletrhu Watches & Wonders představila značka TAG Heuer hodinky Monaco Evergraph – novinku, která navazuje na ikonický čtvercový chronograf, ale posouvá ho výrazně dále. Typická silueta Monaco
Zapomeňte na pomeranče. Tohle jsou 3 druhy ovoce, které mají největší obsah vitamínů
epochaplus.cz
Zapomeňte na pomeranče. Tohle jsou 3 druhy ovoce, které mají největší obsah vitamínů
Kdyby se mezi ovocem pořádala olympiáda v obsahu vitamínů, některé druhy by si odvážely zlaté medaile s naprostým přehledem. Skutečné hvězdy nutričního žebříčku se skrývají v tropech nebo rostou na keřích, o nichž většina Evropanů nikdy neslyšela. Které ovoce tedy podle odborníků patří mezi druhy s nejvyšším obsahem vitamínů? Na třetím místě našeho žebříčku přistává
Světlo ve tmě nám ukázalo cestu
skutecnepribehy.cz
Světlo ve tmě nám ukázalo cestu
Byla sobota večer, skoro noc. Po krásném teplém dni se krajinou náhle rozhostil temný chlad. Přesto nás na to místo něco táhlo. Obloha byla plná hvězd a měsíc se pomalu blížil k úplňku. „Je to vážně tady? Vidíš něco?“ ptala jsem se kamaráda. „Musí to být tady, jiná benzínka na mapě není,“ odpověděl Honza. Prošli jsme kolem
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Skončí to rozvodem kvůli žárlivosti Trmala?
nasehvezdy.cz
Skončí to rozvodem kvůli žárlivosti Trmala?
Hroutí se jí manželství pod rukama? Možná by kdekdo hádal, že navrch bude mít spíš manžel herečky z Kamarádů Anastasie Trmal (25), fotbalista Matouš Trmal (26). Právě o populárním hezounovi se v min
Měla písečná bouře zamaskovat perskou ostudu?
historyplus.cz
Měla písečná bouře zamaskovat perskou ostudu?
Přes 50 000 perských vojáků se v roce 525 př. n. l. vydává na pochod z egyptských Théb do oázy Síwa. Chtějí tuto izolovanou oblast dobýt a podmanit si tak konečně celý Egypt, jenže těsně před cílem všichni zmizí v poušti… Tolik se touží vyrovnat svému otci, zakladateli perské říše a velkému válečníkovi Kýrovi II. (asi 590/580–530 př.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz