Domů     Mazurská jezera: Kraj nejkrásnějších vodních ploch
Mazurská jezera: Kraj nejkrásnějších vodních ploch
od 12.2.2020
1

Toužíte po klidu a relaxaci stranou od lidí, v lůně malebné přírody? Pokud se zrovna netoužíte opékat na rozpálených plážích v některé z exotických destinací, vydejte se v létě na dovolenou na východ Polska, do jezerního království.

Mazurská jezera už dávno ztratila punc „ztracené divočiny“, kterou sporadicky vyhledávali kromě Poláků jen náhodní návštěvníci ze sousedních zemí.

Po změně poměrů se lokalita postupně začala otevírat turizmu, vyrostly tu stylové rezorty nabízející pobytové zájezdy s koupáním v průzračných vodách pro celé rodiny a bohaté možnosti pro vodní sporty a pěší turistiku.

Tato divukrásná jezerní oblast však nenabízí jen koupání, plachtění či kanoistiku, ale i možnost sledovat zdejší ptactvo či se vydat za kulturními a historickými zajímavostmi.

Přesto jsou Mazurská jezera – přezdívaná také „zelené plíce Polska“ – ideálním místem pro odpočinek milovníků samoty a ráj rybářů.

Země zalitá vodou

Tato divukrásná jezerní oblast je dnes v Polsku nejnavštěvovanější dovolenkovou lokalitou. Leží na severovýchodě země poblíž města Olsztyn, nedaleko hranic s Litvou a Ruskem, dál na východ s Běloruskem.

V oblasti Velkých Mazurských jezer se rozlévá kolem 3300 vodních ploch, v širší lokalitě Mazur je to dokonce až 5000 využitelných jezer a jezírek. K největším patří jezera Šňardvy, Mamry a Niegocin.

Mazurská jezera oplývají bohatstvím ryb a každoročně přilákají stovky rybářů. Některá jsou přístupná ke koupání. Modravé vodní plochy však převážně lemují rozlehlé lesy nebo malebné rákosí. Mazury jsou oázou klidu a neuvěřitelně čisté, někde až panenské přírody.

Kam na výlet

Ideálním místem, ze kterého lze vyjíždět na výlety po okolí a kde si přitom přijdou na své i milovníci historie, je městečko Gizycko. Rozkládá se mezi jezery Niegocin a Kisajno.

Ve 14. století jej založili křižáci, kteří tu na obranu proti litevským nájezdníkům vystavěli kamenné hradiště Lötzen.

K zdejším pamětihodnostem rozhodně také patří i unikátní, ručně ovládaný otočný most přes Luczaňský kanál, dělostřelecká pevnost Boyen s hvězdicovým půdorysem a evangelický neoklasicistní kostel z roku 1827. Jedno z dalších míst, kam se stojí za to podívat, je kostel svatého Jiří v Kentšynu či letovisko Mikołajki, ležící na jihu u stejnojmenného jezera.

Je základnou pro výpravy na největší jezero Šňardavy, nebo na jezero Luknajno, kde je největší rezervace divokých labutí v Evropě.

Pozůstatky válek

Příznivci vojenské historie si určitě nenechají ujít válečná německá opevnění, za výlet rozhodně také stojí ruiny Vlčího doupěte v Gierloži, kde měl za 2. světové války svůj bunkr Adolf Hitler.

U Mazurských jezer se také odehrála významná bitva u Grunwaldu, které se zúčastnil i mladý Jan Žižka z Trocnova.

Plachty na obzoru

Když zafouká vítr, na hladině rozlehlých jezer zvedne i několikametrové vlny. Kýčovitě modrá obloha se odráží ve vlnách, jachty s běloskvoucími plachtami vyplouvají z mikolajlevské maríny a nad nimi letí hejno labutí.

Mazurská jezera jsou ideální pro vyznavače vodních sportů. Rozlehlé a přitom členité, vzájemně propojené vodní plochy nabízejí příležitost k dalekým vodním toulkám třeba k přírodním rezervacím (je jich tady nespočet).

Na východě, v Běloveském národním parku, můžete potkat stáda volně se pasoucích zubrů.

Ráj vodáků a cyklistů

Do východní části Mazur, přiléhající k Bělorusku, se zase vydávají vodáci, aby sjeli jednu z tras, z nichž některé měří i více než sto kilometrů. Kanoistika na Augustovském kanálu je považována za jednu z nejkrásnějších kanoistických tras v Polsku.

Vede ze starého Folwarku nebo Wigry a cestu si lze zpestřit návštěvou Kamedulského kláštera. Právě možnost proplutí několika jezer, jež jsou vzájemně propojena, sem přitahuje milovníky kanoistiky z celého světa.

Zajímavou atrakcí je lodní výtah na jednom z kanálů. Tato oblast je i ideálním místem pro pohodovou cykloturistiku. Spletitá síť cyklostezek vede mezi jezery téměř po rovině, po nefrekventovaných silničkách a cestách. Jízdu na kolech lze kombinovat i s lodní přepravou.

Světské atrakce Mazur

Pokud si chcete z dovolené na Mazurách odvézt nějaký suvenýr, pořiďte si tu ručně tkaný kobereček nebo látku se zdejším typickým vzorem. Na rozdíl od ostatních částí Polska nejsou zdejší tkaniny pestré, oblast totiž výrazně ovlivnil puritánský protestantismus.

S jídlem je to ale právě naopak. Zatímco se říká, že tradičním polským pokrmem je zelí se zelím, na Mazurech tomu tak rozhodně není. Zdejší kuchyně je ovlivněná kuchyní ruskou a litevskou.

K základním potravinám patří maso, mořské a sladkovodní ryby, zelenina a brambory. Maso, včetně drůbežího, se upravuje na všechny možné způsoby.

Jak se sem dostat

Nejsnáze se sem dostanete přes město Olsztyn – jsou odtud provozovány pravidelné spoje do většiny měst a vesnic v mazurské oblasti. Olzstyn se nachází zhruba 200 km od Varšavy, 150 km od Gdaňsku, 160 km od Toruně a 200 km od Bydgoště. Nejvýhodnější způsob dopravy je autem.

Mazurská jezera návštěvníkům nabízejí vysokou úroveň služeb za velice přijatelné ceny.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock, smarttravel.cz a xpolsko.cz

Foto: Wikimedia Commons, Archiv, Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13