Domů     Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy
Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy
od 23.10.2021
1

Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky.

Ráj pro bohaté na Maledivách

Rozloha pevniny: 298 km2

Hlavní město: Male

Zřízení: republika

Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je asi 800 kilometrů dlouhým řetězcem pohádkově krásných korálových ostrovů. Těch je dohromady 1196, nepočítaje mnoho uměle vytvořených. Z nich jsou však obydleny pouhé dvě stovky.

Zatímco dříve se na některém z nich ocitl jen sem tam nějaký námořník či pirát, dnes jsou Maledivy vytouženým cílem tisíců turistů.

Turisticky mladé ostrovy

Pokud patříte k milovníkům bílých písečných pláží a průzračného moře, jste tu správně, ale jestli preferujte spíš hory, Maledivám se vyhněte. Jejich nejvyšší bod má totiž pouhého 2,5 metru nad mořem.

Zato se ale mohou pochlubit korálovými útesy obklopenými lagunou a bohatým podmořským životem.

Cestovní ruch zde začal vzkvétat až v posledních letech, především po otevření prvního turistického resortu v roce 1972. Nejnavštěvovanějšími místy jsou atoly Ari, Lhaviyani, Addu či Baa. Hlavním městem je Malé, kde žije třetina všech obyvatel Malediv.

Fanoušek historie si zde přijde na své v islámském centru při návštěvě sultánského paláce nebo bohatě zdobené Páteční mešity.

Pozor na přílišné odhalování

Ačkoli je dovolená na Maledivách dostupná jen pro ty opravdu majetné, za své peníze zde návštěvník dostane nebývalý luxus. Nechat hýčkat se můžete v luxusních lázních a během masáže pozorovat prosklenou podlahou pestrobarevné ryby.

Zblízka je možné si zdejší podmořskou faunu prohlédnout při potápění nebo šnorchlování. Za dechberoucími plážemi nemusíte daleko. Turistické bydlení totiž často obsahuje i kousek soukromé pláže, kde je zaručeno naprosté soukromí.

Nádherné scenérie svádějí k romantice, dejte si ale pozor. Maledivy jsou muslimskou zemí, takže je třeba dodržovat místní zásady.

Líbání a bližší fyzický kontakt je zde zakázán, stejně tak konzumace alkoholu mimo turistické resorty a ženy by měly mít za každých okolností zahalená stehna a ramena. Výjimkou jsou turistické pláže, kde je dovoleno nosit i plavky.

Měna: maledivské rufie (1 MRF = 1,50 Kč)

Jazyk: divéhština

Úroveň znalosti angličtiny: velmi dobrá

Časový posun: zimní čas +4 hodiny, letní čas +3 hodiny

Délka cesty: letecky cca 10 hodin

Ideální doba návštěvy: listopad až konec dubna, kdy na Maledivách neprší

Vízové požadavky pro české občany: Vízum na 30 dní je Čechům přiděleno až na letišti při vstupu do země.

Seychely lákají na pláže i kuchyni

Rozloha pevniny: 455 km2

Hlavní město: Victoria

Zřízení: republika

Korálové ostrovy Seychely, ležící na severovýchod od Madagaskaru, jsou rájem svobodomyslných dobrodruhů, novomanželů a potápěčů, ale nejen to.

Celkem 115 malých ostrůvků nabízí množství liduprázdných pláží, které jsou charakteristické velkými žulovými kameny, a nacházejí se zde i husté tropické lesy plné endemických zvířat a rostlin, včetně obřích želv.

Výjevy z pohlednic

Seychely jsou také oblíbeným cílem fotografů, protože se zde dají pořídit záběry jako vystřižené z pohlednic. Nejlepší scenérie se dají najít na ostrově La Digue, kde se v zátokách Grand Anse, Petite Anse a Cocos Anse nacházejí i nejkrásnější pláže.

Nejnavštěvovanější pláží je tříkilometrová Beau Vallon na ostrově Mahé. Dalším vyhlášeným koutem je zátoka Anse Lanzio na ostrově Praslin. Protože je zde bohatý podmořský život, potápěčské brýle a šnorchl jsou takřka nezbytným vybavením.

A aby uspokojili i náročnější klienty, pořádají místní speciální výlety s potápěním. Je však dobré vědět, že je zakázáno vyvážet ze země části mořské fauny. Přísně trestáno je také opalování bez jakékoli části plavek.

Nejlepší kuchyně v Indickém oceánu

Celé 4/5 Seychelanů žijí na největším ostrově Mahé. Většina místních jsou míšenci afrických otroků a francouzských kolonistů a vyznávají katolickou víru. I z tohoto důvodu jsou Seychely Evropanům blízké.

Jsou to také výteční kuchaři, takže není divu, že místní kreolská kuchyně je pověstná jako ta nejlepší v Indickém oceánu. A ještě jedním „nej“ se mohou Seychely pochlubit: hlavní město Victoria je nejmenším hlavním městem na světě.

Kromě cestovního ruchu Seychely těží také z vývozu kokosových produktů. Jedná se totiž o jediné místo na světě, kde volně roste palma lodoceia seychelská, plodící dvoukomorové kokosové ořechy.

Tyto palmy, národní poklad, jejichž plody se staly symbolem Seychel, můžete spatřit na vlastní oči v národním parku Vallée de Mai na ostrově Praslin.

INFO NA CESTU

Měna: Seychelská rupie (1 SCR = 1,60 Kč)

Jazyk: kreolština, angličtina, francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +2 hodiny v letním čase, +3 hodiny v zimním čase

Délka cesty: letecky cca 15 hodin včetně přestupu

Ideální doba návštěvy: celoročně, jen v zimě a na jaře jsou častější deště

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Na Mauriciu léto nikdy nekončí

Rozloha: 2040 km2

Hlavní město: Port Louis

Zřízení: součást Mauricijské republiky

Největší a nejznámější částí Mauricijské republiky je sopečný ostrov Mauricius, ležící na východ od většího Madagaskaru. Pozůstatkem po dávné vulkanické činnosti jsou dnes už jenom sopečné útvary jako suky, věže a krátery. Zatímco kdysi zde vládlo ohnivé peklo, dnes se jedná o ráj pro turisty.

Bílý písek a křišťálová voda

Díky tomu, že je Mauricius obklopen korálovými ostrůvky, se zde nachází opravdu pestré množství ryb a jiné mořské fauny.

Na své si tu však přijdou nejen potápěči, ale i milovníci vodních sportů, jako jsou surfování, vodní lyžování a jachting. Mnoho hotelů navíc nabízí výběr různých vodních aktivit zdarma.

Moře je zde celoročně teplé a klidné, proto je dovolená na Mauriciu vhodná i pro děti.

Za nejkrásnější pláže bývají považovány na severu 2 kilometry dlouhá Trou aux Biches s práškově jemným bílým pískem nebo Pereybere, oblíbená i mezi místními pro svou křišťálově čistou vodu, na západě pak Flic-en-Flac, kterou si návštěvníci zamilovali zejména pro nádherný výhled z moře přímo na strmé skalní věže.

Svatý grál filatelistů

Pokud vás koupání přeci jen omrzí, vyrazte do vnitrozemí za vulkanickými krátery a horami.

Nevynechejte přitom návštěvu národního parku Black River Georges, kde naleznete pozůstatky pralesa a jeho rozmanité zvířecí obyvatele včetně ovocných netopýrů přezdívaných létající lišky, nebo růžových holubů.

Asi čtyři hodiny pak trvá vycházka parkem k divukrásným vodopádům Tamarind. Zpátky v civilizaci se nezapomeňte zastavit v hlavním městě Port Louis.

Ve zdejším muzeu Blue penny je totiž vystavena nejdražší známka světa Modrý Mauricius, kterou vydal v roce 1847 mauricijský guvernér jako vůbec první britskou koloniální známku.

INFO NA CESTU

Měna: mauricijská rupie (1 MUR = 0,65 Kč)

Jazyk: angličtina a francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +3 hodiny v zimním čase, v letním +2 hodiny

Délka cesty: cca 15 hodin včetně přestupu.

Ideální doba návštěvy: celoročně, o něco chladnější bývají letní měsíce

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Zanzibar vonící kořením

Rozloha: 2461 km2

Hlavní město: Zanzibar

Zřízení: součást republiky Tanzanie

Zanzibar nabízí nejen potěchu pro oči, ale i pro čichové a chuťové buňky cestovatelů. Kromě krásných pláží je totiž jeho hlavní chloubou dlouhá tradice pěstování koření, jako jsou hřebíček, skořice, muškátový oříšek a pepř. Při cestování po Zanzibaru tak poznáte chuť i vůni smyslného Orientu.

Místo ohňostrojů delfíni

Zanzibar je seskupením dvou ostrovů, většího Unguja a menšího Pemba, a mnoha dalších menších ostrůvků. Na mapě byste ho našli u východních břehů Afriky jen kousek pod rovníkem. Vyhlášené je zdejší koupání v tyrkysovém moři a zároveň v sevření palmových hájů.

Mnohé návštěvníky zde překvapí fakt, že je zde velmi výrazný odliv a moře se tak může v průběhu dne „vzdálit“ až o 300 metrů. Zanzibar je v současnosti především oblíbenou „silvestrovskou“ destinací.

Tisíce lidí volí raději než podupávání v mrazu při pozorování ohňostrojů zdejší vyhlášené koupání s delfíny nebo sledování volně žijících mořských želv.

Místní si ale atraktivitu svého domova v zimním období moc dobře uvědomují a ceny v tomto období vždy nepříjemně narostou.

Výlety na safari i do historie

Relax u moře lze spojit s výletem na safari na blízkou pevninu. Za tímto účelem si ale nezapomeňte přibalit i pevné boty a oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi.

Zahalující šaty byste měli nosit i při procházkách po Zanzibaru, protože místní obyvatelstvo je muslimského vyznání a potrpí si na dodržování svých zvyklostí. Další aktivitou pro turisty jsou exkurze na farmách koření.

Místní při nich vyprávějí různé vtipné historky, zpívají a tančí, takže návštěva je zároveň i působivá show.

Nevšední zážitek pak poskytne návštěva historického města Stone Town („kamenné město“) na ostrově Unguja, připomínajícího labyrint spojující v sobě arabské, africké i koloniální prvky.

Foto:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.