Domů     Maroko: Pestřejší a barevnější zemi byste hledali jen těžko
Maroko: Pestřejší a barevnější zemi byste hledali jen těžko

Maroko je jednou z nejkrásnějších a nejpestřejších zemí na světě. Její tradiční architektura, historické památky, umělecké mozaiky i příroda hrají všemi barvami, ostatně stejně jako města, z nichž spousta má svůj typický odstín, do něhož je laděno úplně vše.

Maroko láká na rozmanitou kulturu, na hory i pouště, ale také na pláže, kde si perfektně odpočinete. Není divu, že zájem o tuto arabskou zemi roste.

Proč zrovna Maroko?

Seznam důvodů, proč vyrazit do Maroka, by byl opravdu dlouhý, a kromě už zmíněných krás bychom na něj měli přidat skvělé místní jídlo, jedinečné vůně, nebo třeba skvělé vlny, díky nimž je Maroko také rájem surfařů.

„Každý si najde ten svůj důvod, proč se do Maroka vydat, a tak není divu, že zájem o něj mezi českými turisty roste. Maroko patří mezi našich top 20 nejoblíbenějších zemí,“ říká mluvčí cestovní agentury Andrea Řezníčková.

Právě proto, že Maroko rozhodně není zemí, kam se jezdí jen lenošit na pláž, sem podle údajů agentury Invia vyráží ze 75 procent páry, 13 procent tvoří rodiny, zbytek menší skupiny přátel.

Průměrná cena, kterou jsme ochotni za zájezd do Maroka zaplatit, je 19 500 korun.

„Obvykle si čeští turisté vybírají osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive službami, odkud vyrážejí na výlety, ale abyste z Maroka stihli co nejvíc a všechna ta krásná místa si dokázali opravdu užít, vyplatí se jet klidně i na 10 a více dnů,“ doporučuje Řezníčková.

Co všechno tedy země, která leží pouhé čtyři hodiny letu z Prahy, ukrývá? Cesta obvykle začíná ve městě Agádír, což je hlavní přímořské letovisko. Koupat se tu budete v Atlantském oceánu. Na krátký relax je to tu fajn, ale ty pravé poklady čekají až za městem.

Marrakéš: Jedno z nejkrásnějších měst na světě

Marocká zástavba je laděná do tradičního cihlového odstínu. Ať už zavítáte kamkoli, vyškrábejte se na nejbližší vrchol a pokochejte se výhledem na jednobarevné město. Oranžová barva Marrakéše je dána neobvyklým zbarvením místní půdy.

Žádná stavba zároveň nemůže být vyšší než minaret hlavní mešity, v Marrakéši je to Kutubíja z 12. století. Rozhodně by měla být prvním místem, kam se v tomto městě vydáte.

Jedním z nejkrásnějších míst na světě jsou zdejší zahrady Majorelle, které založil malíř Jacques Majorelle a po jeho smrti, kdy začaly chátrat, se jich ujal módní návrhář Yves Saint Laurent, který v Marrakéši dlouho žil, což je samo o sobě zárukou toho, že jde o oázu krásy, barev i klidu.

Nejen pro módní inspiraci se vydejte do jeho místního muzea.

Bílé a modré město i dechberoucí Casablanca

Pro jednobarevnou městskou bílou architekturu je oblíbené královské město Fez, v jehož úzkých středověkých uličkách se tak snadno ztratíte, ale vůbec vám to nebude vadit. Modrý je Chefchaouen v pohoří Ríf na severu Maroka.

Město pochází z 13. století, ale i ono bylo původně vybudované jako bílé. Místní ale chtěli přilákat turisty, a tak to zkusili modrou barvou. Pravdou ale je, že není na hlavních turistických trasách, a tak zůstává velmi autentické.

Největším marockým městem je Casablanca. Moderní přímořské město, které mají „na svědomí“ Francouzi, takže vám bude připomínat Evropu.

Maroko je obecně známé jako křižovatka kultur, což je další důvod, proč je tato země tak výjimečná,“ říká Andrea Řezníčková.

Nejzásadnějším místem v Casablance je rozhodně obrovská mešita Hasana II., která stojí na samém pobřeží a z jedné strany ji omývá moře.

Je úplně jedno, jakého je kdo vyznání, protože tato monumentální stavba obložená bílým mramorem a zdobená ručně tesanými ornamenty ohromí každého.

Koneckonců jde o místo, kde se může najednou modlit sto tisíc muslimů, což popisuje její majestátnost mnohem lépe než jakákoli fotografie.

Brad Pitt a Russell Crow

Pokud byste se chtěli navnadit na toto město filmem Casablanca, budete zklamaní. Ve skutečnosti se tady vůbec nenatáčel. Nic to však nemění na faktu, že Maroko je jinak velmi oblíbenou destinací filmařů.

Ve filmových ateliérech Ait Benhaddou, kam lze dokonce jít i na prohlídku, se natáčel například Babel s Bradem Pittem a Cate Blanchett, v úchvatném městečku Ourzazate se odehrává Gladiátor s Russellem Crowem.

Úvodní foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Uprostřed odlehlého souostroví Anambas, 160 námořních mil severovýchodně od Singapuru, leží Bawah Reserve, symbol udržitelného cestování v Indonésii. Resort na šesti soukromých ostrůvcích obklopených třemi lagunami a třinácti plážemi vznikl s vizí chránit a posilovat zdejší ekosystémy a zároveň podporovat komunity na sousedních ostrovech. „Earth-First“ filozofie prostupuje každým aspektem život
Chcete vidět britskou královnu? Ulici, přes kterou přebíhali Beatles? Palác, odkud zmizeli dva princové? Nebo uličky, kudy se toulal Jack Rozparovač? Problém je jediný: jak to všechno stihnout? Kouzelný Londýn vám určitě učaruje. Trochu se podobá Praze tím, že jednotlivé paláce nejsou daleko od sebe. Pokud už nemáte štěstí, abyste do Buckinghamského paláce viděli vjíždět či odjíždět královnu Alž
Co je malé, to je hezké, a o prastaré republice San Marino to platí dvojnásob. Státeček, ležící na 61 km2 nedaleko Jaderského moře sahá až do roku 301 n. l., kdy tu svatý Marinus založil klášter. Roku 1253 vznikla nezávislá země na kopci, která vás zcela okouzlí. San Marino tvoří hradbami obehnaná Citta neboli město na vysokých pahorcích, a půvabný okolní region odpovídající velikostí centru P
Láká vás vyrazit na Sicílii? Už staří Římané věřili, že právě tam, v jícnu sopky Etny, bydlí bůh ohně – kovář Vulcanus. Buší do kovadliny a tím vyvolává zemětřesení, které pak zase utišuje. Udělejte si sem výlet a přesvědčte se na vlastní oči. Navzdory občasným otřesům země se na Sicílii výborně uchovaly starověké antické památky. Třeba v Taormině, krásném městě na skále nad východním pobřežím
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
epochaplus.cz
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
Podobně jako rostlinná říše, i ta živočišná se řídí Fibonacciho kódem. Fibonacciho čísla jsou číselná řada, kde každé číslo je součtem dvou předchozích: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34. Ulity plžů, například u druhu loděnky Nautilus pompilius, vykazovaly logaritmickou spirálu, která se často přibližovala Fibonacciho poměrům.   Rozměry ulity souvisí se
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
iluxus.cz
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
Značka Alpina nepolevuje ve své touze doprovázet všechny milovníky lyžování, a tak jako partner Freeride World Tour prezentuje své klíčové modely právě na zimu. Hodinky Alpiner Extreme Regulator Au
Květáková polévka se sýrovými nočky
tisicereceptu.cz
Květáková polévka se sýrovými nočky
Ozvláštněte klasickou květákovku sýrovými nočky! Ingredience 1 květák 80 g másla 2 brambory pažitka 1 l kuřecího vývaru sůl a čerstvě mletý pepř špetka muškátového oříšku 200 ml smetany 1
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
nejsemsama.cz
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
Ano, je to spánek. S přibývajícím věkem se ale mění. Bývá lehčí, kratší a častěji přerušovaný. Přitom právě kvalitní spánek je jedním z nejsilnějších léků proti stárnutí. Jak si ho znovu dopřát? Hormony, stres, bolesti kloubů, noční pocení nebo hlava plná starostí – to vše dokáže zhatit každou noc. Po menopauze přirozeně klesá hladina estrogenu a melatoninu, hormonů, které pomáhají
Co ukrývá tajuplná Rolava?
enigmaplus.cz
Co ukrývá tajuplná Rolava?
Tajemné trosky mezi krušnohorskými rašeliništi Památky po zaniklých civilizacích jsou vždy vzrušující, i když žít byste v nich určitě nechtěli. Svým způsobem takovou cizí "civilizací" bylo i období na
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
21stoleti.cz
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
Alkohol škodí zdraví - to je známá věc. Při metabolickém procesu v játrech z něj vzniká acetaldehyd. O něm se dá říct ledacos, ale určitě ne to, že je nám prospěšný. Koneckonců jde o toxickou látku. T
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
panidomu.cz
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
nasehvezdy.cz
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
Všechno je jinak? Ještě letos v srpnu herec z kriminálky Mladá krev Vojtěch Vondráček (31) se smutkem oznamoval, že se rozchází s přítelkyní, kolegyní ze seriálu Barborou Bočkovou (36). Kvůli tomu
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
epochalnisvet.cz
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
„Ona z toho pekla nevyjde. Je moje. Každý, kdo se za ni bude modlit, zemře.“ Taková slova údajně v roce 2014 obdrží polský kněz Marian Rajchel (?–2021) od jakéhosi démona. Ne ale někde v temné kryptě při seanci nebo ve zlém snu, ale přes mobilní telefon! Přijdou prý skrze dívku, kterou se neúspěšně snaží zbavit posedlosti. Začala s ním
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Nález v parku všechny potěšil
skutecnepribehy.cz
Nález v parku všechny potěšil
V nouzi nejvyšší je pomoc boha nejbližší. Myslím, že na této větě je mnoho pravdivého. Na Štědrý den jsme dostali dárek shůry za dobrý skutek. Prožila jsem už mnoho Štědrých dnů, nikdy se nám ale nestal takový zázrak, jako kdysi, když byly naše děti malé. Byly to naše nejchudší Vánoce. Já byla na mateřské s mladším synkem
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
historyplus.cz
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
Radními z jihočeských Netolic cloumá nevýslovná zlost. Na jméno nemohou přijít Jakubu Krčínovi. „Určitě je ve spojení s ďáblem,“ říká nakvašeně jeden z nich. „Kudy chodí jeho strakatý pes, tudy kope stoky,“ dodává druhý. Jablkem sváru je kanál, který Krčín vybudoval nedaleko jejich obce… Hosté, které Vilém z Rožmberka (1535–1592) pozval na zámeček Kratochvíle, jsou jako u
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz