Domů     Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami

V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje.

Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gastrospecialitami, které po aktivitě jakéhokoliv typu uspokojí i ty nejrozmazlenější chuťové buňky.

Krkonoše nejen pro náročné lyžaře

Krkonoše nabízejí zábavu pro celou rodinu.

Kromě široké nabídky turistiky, top lyžařských středisek s neopakovatelnými výhledy a precizně upravených běžkařských stop se tu můžete svézt na sáňkařské dráze nebo vystoupat Stezkou korunami stromů v Janských Lázních až do výšky 45 metrů.

Osvěžit se můžete lahodným pivem v některém z několika místních pivovarů a k obědu si dát vydatné krkonošské kyselo, typickou polévku, která se vyrábí z chlebového kvásku.

Děti budou moci dočerpat energii z výtečných sladkých kynutých knedlíků plněných velkými borůvkami s přelivem nebo posypaných strouhaným tvarohem.

Velká Deštná
Velká Deštná

Rozhledny všude, kam oko dohlédne

Orlické hory, kterým se přezdívá Kačenčiny, jsou sice trochu ve stínu monumentálnějších Krkonoš, o to příjemnějším překvapením pro vás jejich návštěva bude.

Stačí, když vyšlápnete na jejich hřebeny, odkud se vám otevřou krásné výhledy do českého vnitrozemí i Polska. Během putování po hřebenovce Orlických hor narazíte na několik nově vybudovaných rozhleden.

Ty jsou oblíbeným turistickým cílem, a to nejenom proto, že jsou otevřené celoročně a že se na ně většinou neplatí vstupné. Volně přístupná, 30 metrů vysoká rozhledna na Feistově kopci v Olešnici byla dokončena teprve v roce 2020.

Rozhledna na Feistově kopci
Rozhledna na Feistově kopci

Horský duch vás zve na oběd

Krásná procházka vede přes rozhledny na Anenském vrchu, Velké Deštné nebo přes Nový Hrádek s informačním centrem, pro jehož výstavbu byl použit vysloužilý tubus větrné elektrárny.

Z každé z těchto rozhleden se vám v průběhu roku naskytne naprosto jedinečný pohled na měnící se krajinu! Typické pro Orlické hory jsou také osamocené kaple nebo bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky.

Až vám vyhládne, ochutnejte místní specialitu rampušák. Ta dostala jméno podle horského ducha, vládce a ochránce Orlických hor. Rampušák je směs vepřové kotlety a jater se slaninou a houbami.

Miletínská specialita - modlitbičky
Miletínská specialita – modlitbičky

Delikatesy z Podkrkonoší

V oblasti Podkrkonoší s nejvyšším vrcholem Zvičinou děti určitě nejvíce potěší návštěva Safari Parku Dvůr Králové, kde lze strávit den plný zážitků i v zimě.

Nedaleko odtud se nachází perla českého baroka, Hospitál Kuks, nebo přehrada Les Království s architektonicky působivou hrází ze začátku 20. století.

Miletín, rodiště Karla Jaromíra Erbena, je vyhlášený miletínskými modlitbičkami, pochoutkou, která získala svůj tvar podle modlitební knížky.

Jejím základem je medový perník s oříškovou náplní, korpusem s cukrovou polevou a nezbytnou mandlí, symbolizující křížek.

Příprava trubiček z Hořic
Příprava trubiček z Hořic

Tradice výjimečné císařské chuti

Nedaleké Hořice, město kamenné krásy, nabízejí kromě Sochařského parku s ojedinělou sbírkou moderního světového sochařství, také pravé hořické trubičky, které se ve městě vyrábějí již více než dvě staletí.

Jejich recepturu podle legendy přinesli do města napoleonští vojáci vracející se z nešťastného ruského tažení v roce 1812. Z vděčnosti za ošetření prozradil prý sám Napoleonův kuchař sousedce Ličkové recept na výrobu císařovy oblíbené pochoutky – sladkých trubiček.

Tato delikatesa se skládá z ručně stočené upečené křehké oplatky sypané cukrem, je naplněná různými náplněmi a polévaná čokoládou. Trubičky se zpočátku vyráběly jen podomácku pro vlastní potřebu a pro podarování přátel.

Dnes jsou hořické trubičky chráněny evropskou značkou a patří ke zdejšímu „rodinnému stříbru“. Ve městě Hořice je vyrábějí hned tři provozovny.

Kraj spisovatelů

Do Kladského pomezí vyrazte po stopách známých českých spisovatelů. Část svého dětství a mládí tu prožila Božena Němcová. V Hronově se zase narodil a také je tu pochovaný Alois Jirásek, zatímco nedaleký Náchod je spjatý s Josefem Škvoreckým.

Ten se tu nejenom narodil, ale také do místních reálií zasadil svůj nejznámější román Zbabělci.

V regionu se narodili také bratři Čapkové, významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa – Josef v Hronově, zatímco Karel v Malých Svatoňovicích.

Když vám během literárního putování vyhládne, dejte si vyhlášený pavlišovský řízek, který svůj název dostal podle Pavlišova nedaleko Náchoda. Jedná se o klasický smažený řízek s houskovým knedlíkem a kyselým zelím.

Ráj dětí i cyklistů

Hradec Králové je podle mínění některých opomíjené krajské město, které jen málokdo navštíví, spíš jím jen projíždí. Přitom má tolik co nabídnout!

Kolem Hradce Králové vede hustá síť cyklostezek, které jsou svojí nenáročností ideální pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné cyklisty.

Z centra Hradce můžete proti proudu Labe vyjet třeba na už zmiňovaný Kuks nebo do Archeoparku ve Všestarech, do Podorlického skanzenu Krňovice či do Městských hradeckých lesů. Tady najdete kromě ideálního sportovního zázemí i několik naučných stezek.

Ta nejnovější, nazvaná „Po stopách přírody“, která seznamuje děti s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata, byla otevřena teprve v létě roku 2022.

Pumprnikl v Salonu republiky

Hradci Králové se pro jeho výjimečnou secesní a funkcionalistickou architekturu začalo na počátku minulého století přezdívat Salon republiky. Milovníci kultury a architektury si tu přijdou na své i dnes.

Východočeská metropole je totiž vyhlášená nejen díky stavbám Josefa Gočára a Jana Kotěry. A v posledních letech se Hradec zlepšuje i na poli gastronomie. Vznikla tu desítka kvalitních podniků, kaváren, bister i restaurací.

Snad budete mít štěstí a v některém narazíte i na pravý pumprnikl k čaji. Tradicí Hradecka totiž bývalo perníkářství a pumprnikl k čaji byl náramnou pochoutkou.

Foto:
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz