Domů     Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
od 17.4.2024
1

V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje.

Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gastrospecialitami, které po aktivitě jakéhokoliv typu uspokojí i ty nejrozmazlenější chuťové buňky.

Krkonoše nejen pro náročné lyžaře

Krkonoše nabízejí zábavu pro celou rodinu.

Kromě široké nabídky turistiky, top lyžařských středisek s neopakovatelnými výhledy a precizně upravených běžkařských stop se tu můžete svézt na sáňkařské dráze nebo vystoupat Stezkou korunami stromů v Janských Lázních až do výšky 45 metrů.

Osvěžit se můžete lahodným pivem v některém z několika místních pivovarů a k obědu si dát vydatné krkonošské kyselo, typickou polévku, která se vyrábí z chlebového kvásku.

Děti budou moci dočerpat energii z výtečných sladkých kynutých knedlíků plněných velkými borůvkami s přelivem nebo posypaných strouhaným tvarohem.

Velká Deštná
Velká Deštná

Rozhledny všude, kam oko dohlédne

Orlické hory, kterým se přezdívá Kačenčiny, jsou sice trochu ve stínu monumentálnějších Krkonoš, o to příjemnějším překvapením pro vás jejich návštěva bude.

Stačí, když vyšlápnete na jejich hřebeny, odkud se vám otevřou krásné výhledy do českého vnitrozemí i Polska. Během putování po hřebenovce Orlických hor narazíte na několik nově vybudovaných rozhleden.

Ty jsou oblíbeným turistickým cílem, a to nejenom proto, že jsou otevřené celoročně a že se na ně většinou neplatí vstupné. Volně přístupná, 30 metrů vysoká rozhledna na Feistově kopci v Olešnici byla dokončena teprve v roce 2020.

Rozhledna na Feistově kopci
Rozhledna na Feistově kopci

Horský duch vás zve na oběd

Krásná procházka vede přes rozhledny na Anenském vrchu, Velké Deštné nebo přes Nový Hrádek s informačním centrem, pro jehož výstavbu byl použit vysloužilý tubus větrné elektrárny.

Z každé z těchto rozhleden se vám v průběhu roku naskytne naprosto jedinečný pohled na měnící se krajinu! Typické pro Orlické hory jsou také osamocené kaple nebo bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky.

Až vám vyhládne, ochutnejte místní specialitu rampušák. Ta dostala jméno podle horského ducha, vládce a ochránce Orlických hor. Rampušák je směs vepřové kotlety a jater se slaninou a houbami.

Miletínská specialita - modlitbičky
Miletínská specialita – modlitbičky

Delikatesy z Podkrkonoší

V oblasti Podkrkonoší s nejvyšším vrcholem Zvičinou děti určitě nejvíce potěší návštěva Safari Parku Dvůr Králové, kde lze strávit den plný zážitků i v zimě.

Nedaleko odtud se nachází perla českého baroka, Hospitál Kuks, nebo přehrada Les Království s architektonicky působivou hrází ze začátku 20. století.

Miletín, rodiště Karla Jaromíra Erbena, je vyhlášený miletínskými modlitbičkami, pochoutkou, která získala svůj tvar podle modlitební knížky.

Jejím základem je medový perník s oříškovou náplní, korpusem s cukrovou polevou a nezbytnou mandlí, symbolizující křížek.

Příprava trubiček z Hořic
Příprava trubiček z Hořic

Tradice výjimečné císařské chuti

Nedaleké Hořice, město kamenné krásy, nabízejí kromě Sochařského parku s ojedinělou sbírkou moderního světového sochařství, také pravé hořické trubičky, které se ve městě vyrábějí již více než dvě staletí.

Jejich recepturu podle legendy přinesli do města napoleonští vojáci vracející se z nešťastného ruského tažení v roce 1812. Z vděčnosti za ošetření prozradil prý sám Napoleonův kuchař sousedce Ličkové recept na výrobu císařovy oblíbené pochoutky – sladkých trubiček.

Tato delikatesa se skládá z ručně stočené upečené křehké oplatky sypané cukrem, je naplněná různými náplněmi a polévaná čokoládou. Trubičky se zpočátku vyráběly jen podomácku pro vlastní potřebu a pro podarování přátel.

Dnes jsou hořické trubičky chráněny evropskou značkou a patří ke zdejšímu „rodinnému stříbru“. Ve městě Hořice je vyrábějí hned tři provozovny.

Kraj spisovatelů

Do Kladského pomezí vyrazte po stopách známých českých spisovatelů. Část svého dětství a mládí tu prožila Božena Němcová. V Hronově se zase narodil a také je tu pochovaný Alois Jirásek, zatímco nedaleký Náchod je spjatý s Josefem Škvoreckým.

Ten se tu nejenom narodil, ale také do místních reálií zasadil svůj nejznámější román Zbabělci.

V regionu se narodili také bratři Čapkové, významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa – Josef v Hronově, zatímco Karel v Malých Svatoňovicích.

Když vám během literárního putování vyhládne, dejte si vyhlášený pavlišovský řízek, který svůj název dostal podle Pavlišova nedaleko Náchoda. Jedná se o klasický smažený řízek s houskovým knedlíkem a kyselým zelím.

Ráj dětí i cyklistů

Hradec Králové je podle mínění některých opomíjené krajské město, které jen málokdo navštíví, spíš jím jen projíždí. Přitom má tolik co nabídnout!

Kolem Hradce Králové vede hustá síť cyklostezek, které jsou svojí nenáročností ideální pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné cyklisty.

Z centra Hradce můžete proti proudu Labe vyjet třeba na už zmiňovaný Kuks nebo do Archeoparku ve Všestarech, do Podorlického skanzenu Krňovice či do Městských hradeckých lesů. Tady najdete kromě ideálního sportovního zázemí i několik naučných stezek.

Ta nejnovější, nazvaná „Po stopách přírody“, která seznamuje děti s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata, byla otevřena teprve v létě roku 2022.

Pumprnikl v Salonu republiky

Hradci Králové se pro jeho výjimečnou secesní a funkcionalistickou architekturu začalo na počátku minulého století přezdívat Salon republiky. Milovníci kultury a architektury si tu přijdou na své i dnes.

Východočeská metropole je totiž vyhlášená nejen díky stavbám Josefa Gočára a Jana Kotěry. A v posledních letech se Hradec zlepšuje i na poli gastronomie. Vznikla tu desítka kvalitních podniků, kaváren, bister i restaurací.

Snad budete mít štěstí a v některém narazíte i na pravý pumprnikl k čaji. Tradicí Hradecka totiž bývalo perníkářství a pumprnikl k čaji byl náramnou pochoutkou.

Foto:
reklama
Související články
PORT 1560 není jen historickým objektem, ale také kulturním a společenským centrem, jehož nedílnou součástí je novogotická Varna. Návštěvníci se v ní mohou díky stálé expozici ponořit nejen do historie pivovarnictví, ale také ochutnat piva značky Krumlov. Ta se zde vaří od roku 2015 pod dohledem zkušené sládkové Dagmar Vlkové. Vydáte-li se na tematickou návštěvu PORT 1560, cestu za pivem a jeho
Jste na výletě v okolí Bečova nad Teplou? Pak vězte, že takřka na dohled od bečovského zámku, na náměstí v historické budově bývalého Okresního soudu, můžeme už od roku 1999 navštívit nevšední Muzeum historických motocyklů. Nabízí přes padesát unikátních strojů, ale také historická jízdní kola a samostatné motocyklové motory. Návštěvníky možná překvapí třeba jediný světově dochovaný motocykl hor
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti. Tak začaly vznikat kubistické stavby, na které sice lidé zpočátku hleděli s rozpaky, dnes jsou ovšem cílem turistů z blízka i z daleka. Nejvíc těchto skvostů najdete v Praze. Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetn
Už z dálky návštěvníky areálu muzea zaujme kostelík svaté Anny, kopie objektu z bývalé obce Větřkovice, který vyhořel v roce 1887. V Rožnově stojí od roku 1941 a můžeme si v něm prohlédnout 14 zastavení zrestaurované křížové cesty. U kostela svaté Anny najdeme malý hřbitov zvaný Valašský Slavín. Když v 60. letech minulého století vznikal, bylo záměrem jeho tvůrců spíše připomenout různorodost
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což