Domů     Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
od 17.4.2024
1

V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje.

Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gastrospecialitami, které po aktivitě jakéhokoliv typu uspokojí i ty nejrozmazlenější chuťové buňky.

Krkonoše nejen pro náročné lyžaře

Krkonoše nabízejí zábavu pro celou rodinu.

Kromě široké nabídky turistiky, top lyžařských středisek s neopakovatelnými výhledy a precizně upravených běžkařských stop se tu můžete svézt na sáňkařské dráze nebo vystoupat Stezkou korunami stromů v Janských Lázních až do výšky 45 metrů.

Osvěžit se můžete lahodným pivem v některém z několika místních pivovarů a k obědu si dát vydatné krkonošské kyselo, typickou polévku, která se vyrábí z chlebového kvásku.

Děti budou moci dočerpat energii z výtečných sladkých kynutých knedlíků plněných velkými borůvkami s přelivem nebo posypaných strouhaným tvarohem.

Velká Deštná
Velká Deštná

Rozhledny všude, kam oko dohlédne

Orlické hory, kterým se přezdívá Kačenčiny, jsou sice trochu ve stínu monumentálnějších Krkonoš, o to příjemnějším překvapením pro vás jejich návštěva bude.

Stačí, když vyšlápnete na jejich hřebeny, odkud se vám otevřou krásné výhledy do českého vnitrozemí i Polska. Během putování po hřebenovce Orlických hor narazíte na několik nově vybudovaných rozhleden.

Ty jsou oblíbeným turistickým cílem, a to nejenom proto, že jsou otevřené celoročně a že se na ně většinou neplatí vstupné. Volně přístupná, 30 metrů vysoká rozhledna na Feistově kopci v Olešnici byla dokončena teprve v roce 2020.

Rozhledna na Feistově kopci
Rozhledna na Feistově kopci

Horský duch vás zve na oběd

Krásná procházka vede přes rozhledny na Anenském vrchu, Velké Deštné nebo přes Nový Hrádek s informačním centrem, pro jehož výstavbu byl použit vysloužilý tubus větrné elektrárny.

Z každé z těchto rozhleden se vám v průběhu roku naskytne naprosto jedinečný pohled na měnící se krajinu! Typické pro Orlické hory jsou také osamocené kaple nebo bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky.

Až vám vyhládne, ochutnejte místní specialitu rampušák. Ta dostala jméno podle horského ducha, vládce a ochránce Orlických hor. Rampušák je směs vepřové kotlety a jater se slaninou a houbami.

Miletínská specialita - modlitbičky
Miletínská specialita – modlitbičky

Delikatesy z Podkrkonoší

V oblasti Podkrkonoší s nejvyšším vrcholem Zvičinou děti určitě nejvíce potěší návštěva Safari Parku Dvůr Králové, kde lze strávit den plný zážitků i v zimě.

Nedaleko odtud se nachází perla českého baroka, Hospitál Kuks, nebo přehrada Les Království s architektonicky působivou hrází ze začátku 20. století.

Miletín, rodiště Karla Jaromíra Erbena, je vyhlášený miletínskými modlitbičkami, pochoutkou, která získala svůj tvar podle modlitební knížky.

Jejím základem je medový perník s oříškovou náplní, korpusem s cukrovou polevou a nezbytnou mandlí, symbolizující křížek.

Příprava trubiček z Hořic
Příprava trubiček z Hořic

Tradice výjimečné císařské chuti

Nedaleké Hořice, město kamenné krásy, nabízejí kromě Sochařského parku s ojedinělou sbírkou moderního světového sochařství, také pravé hořické trubičky, které se ve městě vyrábějí již více než dvě staletí.

Jejich recepturu podle legendy přinesli do města napoleonští vojáci vracející se z nešťastného ruského tažení v roce 1812. Z vděčnosti za ošetření prozradil prý sám Napoleonův kuchař sousedce Ličkové recept na výrobu císařovy oblíbené pochoutky – sladkých trubiček.

Tato delikatesa se skládá z ručně stočené upečené křehké oplatky sypané cukrem, je naplněná různými náplněmi a polévaná čokoládou. Trubičky se zpočátku vyráběly jen podomácku pro vlastní potřebu a pro podarování přátel.

Dnes jsou hořické trubičky chráněny evropskou značkou a patří ke zdejšímu „rodinnému stříbru“. Ve městě Hořice je vyrábějí hned tři provozovny.

Kraj spisovatelů

Do Kladského pomezí vyrazte po stopách známých českých spisovatelů. Část svého dětství a mládí tu prožila Božena Němcová. V Hronově se zase narodil a také je tu pochovaný Alois Jirásek, zatímco nedaleký Náchod je spjatý s Josefem Škvoreckým.

Ten se tu nejenom narodil, ale také do místních reálií zasadil svůj nejznámější román Zbabělci.

V regionu se narodili také bratři Čapkové, významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa – Josef v Hronově, zatímco Karel v Malých Svatoňovicích.

Když vám během literárního putování vyhládne, dejte si vyhlášený pavlišovský řízek, který svůj název dostal podle Pavlišova nedaleko Náchoda. Jedná se o klasický smažený řízek s houskovým knedlíkem a kyselým zelím.

Ráj dětí i cyklistů

Hradec Králové je podle mínění některých opomíjené krajské město, které jen málokdo navštíví, spíš jím jen projíždí. Přitom má tolik co nabídnout!

Kolem Hradce Králové vede hustá síť cyklostezek, které jsou svojí nenáročností ideální pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné cyklisty.

Z centra Hradce můžete proti proudu Labe vyjet třeba na už zmiňovaný Kuks nebo do Archeoparku ve Všestarech, do Podorlického skanzenu Krňovice či do Městských hradeckých lesů. Tady najdete kromě ideálního sportovního zázemí i několik naučných stezek.

Ta nejnovější, nazvaná „Po stopách přírody“, která seznamuje děti s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata, byla otevřena teprve v létě roku 2022.

Pumprnikl v Salonu republiky

Hradci Králové se pro jeho výjimečnou secesní a funkcionalistickou architekturu začalo na počátku minulého století přezdívat Salon republiky. Milovníci kultury a architektury si tu přijdou na své i dnes.

Východočeská metropole je totiž vyhlášená nejen díky stavbám Josefa Gočára a Jana Kotěry. A v posledních letech se Hradec zlepšuje i na poli gastronomie. Vznikla tu desítka kvalitních podniků, kaváren, bister i restaurací.

Snad budete mít štěstí a v některém narazíte i na pravý pumprnikl k čaji. Tradicí Hradecka totiž bývalo perníkářství a pumprnikl k čaji byl náramnou pochoutkou.

Foto:
reklama
Související články
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit. A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý. Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenž
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu