Při pohledu na nádhernou architekturu chrámů, kostelů a mešit na celém světě se člověku až zatají dech. Ne nadarmo jsou tyto budovy zasvěcené bohům.
Hari Mandir Sáhib
Kde se nachází: Amritsar, Indie
Kdy byl postaven: 1589–1601
Takzvaný Zlatý chrám se nachází uprostřed vodní nádrže v indickém městě Amristar a patří mezi nejposvátnější místa náboženského směru zvaného sikhismus. Svatyně představuje symbol svobody a duchovní nezávislosti, vstoupit do ní mohou lidé z celého světa.
Budovu pokrývá měděný plech pozlacený několika tunami zlata, které bylo přidáno asi dvě století po dokončení výstavby. Při každém vstupu do chrámového komplexu musí projít všichni poutníci mělkou, po kotníky naplněnou betonovou vaničkou.
Velká mešita Sheikh Zayed
Kde se nachází: Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty
Kdy byl postaven: 1996–2007
Stavba se řadí mezi největší a nejdražší postavené chrámy. Mešita má spojovat svět, jelikož se na její výstavbě podílelo dvacet zemí světa a vyšla přibližně na 13 miliard korun. Do této přepychové památky se vejde celkem 40 000 věřících.
Vstoupit sem mohou ale i nevěřící. V interiéru se návštěvníci mohou kochat nejbělejším mramorem, kterým je budova obložena, nebo perletí, polodrahokamy a zlatem zdobícím stěny. Chrám drží i několik světových rekordů.
Mezi jeden patří obrovský koberec vyrobený z bavlny a ovčí vlny, který se rozprostírá na ploše 5 000 m2, nebo největší lustr na světě vážící 12 tun o průměru 10 metrů.
Chrám nebes
Kde se nachází: Peking, Čína
Kdy byl postaven: 15. století
Komplex taoistických chrámů se nachází v Pekingu a patří mezi oblíbené místo pro meditaci a cvičení. Budovy sloužily k navázání spojení s bohy. Dominantou celého objektu je 31 metrů vysoká Síň modliteb, kde se čínští císaři modlili za dobrou sklizeň.
Navštěvovali ho vždy v době slunovratu, aby přinesli oběti přírodním bohům (Slunce, Měsíce, hvězd, mračen, větru a deště). Zajímavá je i Zeď ozvěn, která vyniká svou výbornou akustikou. Zpřístupnění chrámu pro veřejnost proběhlo až v roce 1918.
Bazilika sv. Petra
Kde se nachází: Vatikán
Kdy byl postaven: 1505–1626
Bazilika sv. Petra je největším symbolem katolické církve. Ne nadarmo se na její výstavbě podílelo několik významných architektů, jako byl Bramante, Raffael, Giuliano da Sangallo či Michelangelo.
V kostele se nacházejí hroby papežů Inocence XIII., Pia XII. nebo králů Oty II. a Jakuba II. Stuarta.
Původní stavba vznikla za vlády císaře Konstantina I. Velikého (274–337), svou nynější podobu získala ale až za panování císaře Julia II. (1443–1513) a prošla několika rekonstrukcemi.
Podle katolické církve se zde nalézá pohřebiště prvního papeže, svatého Petra. Do baziliky se vejde přibližně 60 000 lidí.
Chrám Vasila Blaženého
Kde se nachází: Moskva, Rusko
Kdy byl postaven: 1555–1561
Chrám se nachází na jihovýchodní straně Rudého náměstí v Moskvě. Vznikl na příkaz Ivana Hrozného (1530–1584) jako připomínka vítězství nad Tatary v Kazani.
Stavba je to natolik unikátní, že dle legendy přikázal Ivan Hrozný hlavního architekta Jakovleva oslepit, aby nemohla nikde na světě vzniknout podobná budova. Chrám se skládá z 8 samostatných kostelů symbolizujících jednotlivé dny rozhodujících bojů o Kazaň.
Kostely jsou bohatě zdobené zlacenými cibulovitými hlavami. V roce 1588 se k budově přistavěla kaple Vasilije Blaženého a v roce 1670 se celá stavba dokončila dobudováním zvonice. Architektura chrámu má symbolizovat spojení Ruska s Evropou i Asií.
Wat Rong Khun
Kde se nachází: Chiang Rai, Thajsko
Kdy byl postaven: 1997
Současný budhistický chrám, cizincům známý jako Bílý chrám, vznikl na popud umělce Chalermchaia Kositpipata. Stavební a umělecké práce však nebyly do dnešních dnů stále dokončeny, dle odhadů samotného umělce zbývá ještě mnohé vytvořit a zrealizovat.
Finální podoba chrámu by tak měla být dokončena snad až v roce 2070. Bílá barva představuje Buddhovu čistotu, vkládaná zrcadlová skla zase jeho moudrost. Střechu zdobí zvířata čtyř přírodních živlů.
Slon znázorňuje zemi, ještěr vodu, labuť vítr a lví hříva oheň. Ke chrámu se vchází po mostě, na němž turisté míjejí 16 navzájem se požírajících démonů.
Dalším děsivým výjevem jsou natažené ruce, které představují neřestné pokušení a žebrání o almužnu, nebo hrnec s pokladem, který má svádět k chamtivosti. V interiéru se nachází žlutooranžový Buddha, k němuž se věřící modlí.
Šweitigoumská pagoda
Kde se nachází: Yangon, Barma
Kdy byl postaven: 6.–10. století
Šweitigoumská pagoda patří mezi nejposvátnější budhistické pagody v Barmě. Vyniká především svým designem, jelikož ji celou pokrývají plátky zlata a její špičku zdobí 6 000 diamantů a jiných drahokamů.
Na stavbu prý později přispívalo obyvatelstvo celé Barmy, dokonce i královna Shin Sawbu (1394–1471), která darovala množství zlata odpovídající její váze. Budova tak obsahuje více zlata, než jaké mají rezervy britské banky. Podle legend se v jejích základech ukrývá osm Buddhových vlasů.
Prambanan
Kde se nachází: Centrální Jáva, Indonésie
Kdy byl postaven: 9. století
Hinduistický chrámový komplex leží na ostrově Jáva. Je zasvěcen třem hinduistickým bohům Brahma, Višnu a Šiva. Stěny pokrývají působivé řezby, které vyprávějí náboženské příběhy.
V době výstavby vládla na Jávě Mataramská říše, jejíž vládci upřednostnili hinduismus před budhismem. Brzy po výstavbě byl ale chrám opuštěn a začal chátrat. Jeho vzhledu nepřispělo ani silné zemětřesení, které ostrov zasáhlo v 16. století.
Na hlavním nádvoří chrámu se nachází 10 menších svatyň, pod kterými údajně zůstaly pozůstatky lidských kostí. Dnes se v komplexu pořádají večerní divadelně-taneční představení Rámajány.