Domů     Pojďte s námi za dinosaury
Pojďte s námi za dinosaury

Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit?

Dinosauria muzeum Praha

Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl rokem.

A ač se tomu nechce ani věřit, chlubí se opravdovými skvosty – částmi koster pravěkých dinosaurů. Té dominuje 24 metrů dlouhá a 154 milionů let stará kostra Diplodoka. Prý jde z 92 procent o originál.

„Máme tady nálezy koster z Montany, z Wyomingu a z Kansasu,“ chlubí se paleontolog Štěpán Pícha.

*Diplodocus byl rod obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických. Jsou to největší zvířata, která kdy chodila po této zemi.

Dinosaurium má ve sbírce i modely dinosaurů v životní velikosti, například Tyranosaura rexe a největšího létajícího ptakoještěra. Tváří v tvář pradávným ještěrům se tady můžete ocitnout i v moderní virtuální realitě.

Je tady i muzeum, v němž uvidíte přes šest tisíc zkamenělin a minerálů či galerii nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.

DinoPark Plzeň

Možná se budete bát zdejších pohyblivých vyhynulých krasavců v životních velikostech, zvláště tehdy, když na vás zvýší hlas třicetimetrový Argentinosaurus, pod kterého se schová nejen vaše rodina, ale i ta sousedova.

Zábavní park tu vznikl jako kombinace naučné stezky s dětskými atrakcemi a s dalšími herními prvky. Součástí je 3D kino se speciálně vyrobeným filmem. Park najdete na okraji plzeňské městské části Vinice a je spojen se ZOO Plzeň.

DinoPark Liberec

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Nákupní galerii Plaza Liberec.

Rozkládá se na třech patrech a využívá speciální efekty: umělou mlhu stoupající z pravěké bažiny i tropickou bouřku, která vás smočí deštěm.

Dostane se vám zde i unikátního pohledu na vývoj planety Země od velkého třesku přes období vlády dinosaurů až do dnešních dnů. Součástí parku je i dětské paleontologické hřiště, odvážná stezka DinoTrek a DinoLaser.

Fascinující svět vývoje naší planety můžete objevovat i v libereckém iQlandu, který je odsud jen kilometr vzdálený.

Dinoprales ve Fajnparku

Přestože pradávní ještěři vymřeli před více než 65 miliony let, při procházce přírodní stezkou ve Fajnparku na ně narazíte. Potkáte tu například Tyrannosaura rexe nebo Diplodoka, kteří vás dokonce přivítají nahlas.

Zdejší organizátoři mají pro vás přichystanou celou sbírku vtipných programů, pokud by vás nebavily, můžete si tu projít Hmyzákov, kde najde třeba obrovskou stonožku nebo kudlanku. Venkovní zábavní park se rozkládá na okraji Chlumce nad Cidlinou.

DinoPark Vyškov

Tady patří letošní rok hlavně mláďatům Tyrannosauruse rexe. Na dospělce dinosaurů ale taky narazíte. Kromě kina je tu ještě paleontologické hřiště, denní hvězdárna a visutá dlouhá lanovka Dinobike. Vstupné do parku zahrnuje i vstupenku do ZooParku Vyškov.

DinoPark Ostrava

Statické i robotické modely druhohorních zvířat v životních velikostech samozřejmě ani tady nechybí, navíc zde zhlédnete skutečné artefakty z období starohor, prvohor a druhohor. Našli je čeští archeologové.

Kde jinde než tady si můžete doslova zalézt do skořápky vylíhnutého dinosaura a zjistit tak, o čem asi přemýšlel. DinoPark najdete 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou.

Foto: Shutterstock a archiv parků

Foto: Shutterstock a archiv parků
Štítky:
Lokalita:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Matyáš Korvín vystrnadil císaře z Hofburgu
historyplus.cz
Matyáš Korvín vystrnadil císaře z Hofburgu
Císař před lety získal z Uher svatoštěpánskou korunu. Korvínovi ji vrátí až po dlouhém vyjednávání a zaplacení tučné finanční částky. Pro uherského krále je to obrovská potupa. Později se sice Fridrichovi za toto neuctivé handrkování pomstí, ale svého hlavního politického cíle nedosáhne. Chystal se oženit se svou snoubenkou Magdalenou Francouzskou (1443–1495). Mladičký český a uherský
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
iluxus.cz
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
Mandarin Oriental, Prague oznamuje jmenování Johna Kitchense do pozice generálního ředitele. Do jednoho z nejprestižnějších pražských hotelů přichází s více než dvacetiletou mezinárodní zkušeností v o
Kdo zanechal šlépěje v blátě?
skutecnepribehy.cz
Kdo zanechal šlépěje v blátě?
Mám strach jezdit na vlastní chalupu. Na jaře jsem tam našla cizí stopy v blátě, které vedly téměř k ní. A překvapivě končily dva metry od ní. Mám starou chalupu v Krušných horách, kterou postavil můj děda. Nejezdíme tam moc často, protože podle manžela je moc daleko od civilizace, naše děti nemají čas a vnoučatům zase vadí, že tam
Vyklízí Obermaierová pole synově nevěstě?
nasehvezdy.cz
Vyklízí Obermaierová pole synově nevěstě?
Takový rychlý spád bychom tedy nečekali! Ještě před pár týdny měla Jaroslava Obermaierová (80) alias Vilma Nyklová ze seriálu Ulice marně shánět pro syna Jaroslava (44) partnerku. Do toho se ale n
Kulomety versus opeřenci: Jak australští vojáci prohráli válku s pštrosy
epochaplus.cz
Kulomety versus opeřenci: Jak australští vojáci prohráli válku s pštrosy
Představte si armádu se samopaly, vojenskou disciplínou a plánem na „likvidaci nepřítele“. A teď si představte, že tím nepřítelem nejsou vojáci ani bandité, ale velcí nelétaví ptáci s načechraným peřím a dlouhýma nohama. Zní to jako absurdní komedie? Jenže v roce 1932 Austrálie skutečně vyhlašuje válku pštrosům emu a pro armádu to dopadne hodně trapně.
Když kosatky učí své potomky a šimpanzi drží krok s módou…
21stoleti.cz
Když kosatky učí své potomky a šimpanzi drží krok s módou…
Kultura dlouho patřila mezi výsady, jimiž se člověk rád vymezoval vůči zbytku živočišné říše. Jenže moderní výzkum postupně ukazuje, že zvyky, tradice a dokonce i jakési módní trendy nejsou tak výlučn
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Karel IV. a tajemství svatých relikvií: Věřil císař v jejich zázračnou moc?
enigmaplus.cz
Karel IV. a tajemství svatých relikvií: Věřil císař v jejich zázračnou moc?
Císař a český král Karel IV. patří ve své době k největším sběratelům svatých relikvií v Evropě. Shromažďuje trny z Kristovy koruny, ostatky apoštolů i předměty spojené s ukřižováním Ježíše. Kolem jeh
Cukru se nevyhnete
panidomu.cz
Cukru se nevyhnete
Ani byste neměli. Chtěla to tak totiž příroda. Cukry nebo v širším smyslu sacharidy vytvořila jako praktický a snadno dostupný zdroj energie. Problém z nich udělal až člověk. Jak důležité sacharidy pro člověka jsou, potvrzují i dnešní názory na vývoj mozku našich prehistorických předků v lidský. K tomu mělo dojít díky jídelníčku bohatému na sacharidy
Pokračování lásky přišlo až po mnoha letech
nejsemsama.cz
Pokračování lásky přišlo až po mnoha letech
Nerozdělil nás osud, ale něčí nešetrný zásah. Bylo mi devatenáct, když jsem Marka poprvé uviděla. Pršelo a já stála bez deštníku na zastávce. Přišel ke mně, beze slova mi ho podržel nad hlavou a usmál se. Tak obyčejný okamžik – a přesto změnil všechno. Milovala jsem ho tak, jak umí milovat jen mladé dívky: bez
Jak na pestrobarevné makronky
tisicereceptu.cz
Jak na pestrobarevné makronky
Lahodné makronky se z Francie dostaly do celého světa. Jsou sice na přípravu trošku náročné, ale nebojte. S trochou cviku a naším postupem se vám určitě povedou tyto jedny z nejoblíbenějších sladkostí
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
epochalnisvet.cz
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
Usměvavý gentleman pokyne mladému manželskému páru: „Tudy prosím.“ Pozve ho na prohlídku „svého“ starobylého rodového sídla. Moc rád by jim ho totiž prodal. Co na tom, že se jedná o státní hrad Karlštejn.   Je to jeden výmysl za druhým. Už přezdívka Harry (asi 1905–1986) je falešná, stejně jako titul z medicíny, kterým se ohání. Rodák
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz