Domů     Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem
Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem

Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů?

V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století.

Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf.

Nadaný muž, který mimo jiné plynně hovořil 14 jazyky, obeplul zeměkouli, vystudoval zoologii, mineralogii a botaniku ve Vídni i v Praze a napsal pět desítek vědeckých knih.

Byl dobrým přítelem francouzského spisovatele Julese Verna, který podle jeho životního příběhu napsal knihu Matyáš Sandorf. Ludvík Salvátor se také zajímal o historii lidové architektury. Na svém přerovském panství tento zájem dokázal i zhmotnit.

Když v roce 1891 na Jubilejní zemské výstavě v Praze spatřil návštěvníky obdivovanou Staročeskou chalupu, rozhodl se v Přerově vybudovat muzeum v přírodě po vzoru severských skanzenů. A hned se pustil do práce.

V roce 1895 zakoupil místní starou panskou kovárnu z 18. století čp. 19, které také začal říkat Staročeská chalupa, a otevřel v ní expozici o životě v polabském kraji, kam soustředil mnoho národopisných předmětů z obce a okolí. Čtvrtý skanzen v Evropě a první mimo severské země byl na světě.

Záchrana lidových staveb

Když se o mnoho desetiletí později v Přerově chystalo založení Polabského národopisného muzea, bylo tak na co navazovat.

Ujalo se toho Polabské muzeum sídlící v Poděbradech a Přerov začal fungovat také jako jakási záchranná stanice pro cenné architektonické památky.

Z míst, kde podmínky pro renovaci a zpřístupnění veřejnosti nebyly ideální, se tak do Přerova začaly stěhovat chalupy, stodoly, špýchary i drobnější roubené stavby. Místo pro ně se našlo vlastně v centru obce, hned naproti stojí kostel sv. Vojtěcha a jen o kousek dál renesanční zámek.

Pohádková vesnička lidových tradic...
Pohádková vesnička lidových tradic…

Přijela i Prodaná nevěsta

Na pozemku o rozloze dvou hektarů dnes stojí téměř čtyřicet objektů. Mezi nejcennější stavby patří samozřejmě původní kovárna. Pochází z 18. století a ještě o století později patřila zdejšímu kováři Bělíkovi.

Poté, co se zásluhou majitele panství proměnila v muzeum, se její sláva rozkřikla tak rychle, že se sem nejen sjížděli zvědavci ze širokého okolí, ale v roce 1922 tu například Národní divadlo provedlo inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Studna Boženy Němcové

Návštěvníky zaujme ale třeba také kamenná panská myslivna s klasicistní fasádou z poloviny 19. století, která se pyšní unikátními slunečními hodinami.

Najdeme tu sušárnu ovoce z přelomu 18. a 19. století pocházející z obce Bříství, jednu z posledních zachovaných a v pozoruhodně kompletním stavu. Cenná je i roubená zvonička nebo studna přenesená sem z Nymburka od domu, v němž kdysi přebývala Božena Němcová.

Mezi nejstarší pak patří roubená chalupa z osady Draho u Chleb nedaleko Nymburka z roku 1766 s expozicí věnovanou přípravě tradičních lidových pokrmů. Své chalupy by tu poznali naši předkové třeba z Křince, Opolánek, Budiměřic, Kozovaz nebo z Vlkavy.

Nachází se v Přerově nad Labem.
Nachází se v Přerově nad Labem.

Voňavá Babiččina zahrádka

V jednotlivých objektech jsou k vidění tematické expozice věnující se lidovým řemeslům, třeba pečení chleba, perníku či marcipánu, ale také kořenářství nebo lidové módě a umění.

Dozvíme se hodně o mlynářské tradici, o způsobech praní prádla a poučíme se i o používaných druzích kamen. Ovocný sad poskytuje prostor pro včelařskou expozici s vyřezávanými úly.

A téměř padesát druhů koření a léčivých bylin skrývá Babiččina zahrádka před průčelím Staročeské chalupy.

Ve škole už se neučí

V objektu bývalé panské bednárny, jejíž součástí je i stará vesnická škola, se pořádají výstavy s národopisnou tématikou. Škola není jen muzejní atrapou, v letech 1849 až 1883 se ve zdejší dvoutřídce děti skutečně učily.

Inventář je ovšem bohatší než tehdy, protože se podařilo získat vybavení několika škol z Nymburska. A v zákoutí u bednárny čeká možná trochu překvapivá kolekce dochovaných plastik ze starých hřbitovů.

Z pohádky do pohádky

Pokud vám při návštěvě bude prostředí povědomé, pak to bude nejspíš tím, že skanzen v Přerově nad Labem se stal kulisou mnoha známých filmů. Točily se tu třeba pohádky Z pekla štěstí.

Čertova nevěsta, Zakleté pírko nebo Tajemství staré bambitky 2. Ostatně podrobnější znalosti v tomto oboru nám poskytne třeba akce Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky, která se v Přerově koná 19. srpna.

Od dožínek až po Vánoce

Přijet ale můžeme i kvůli dalším zajímavým zážitkům. Mezi takové určitě tradičně patří Dožínková slavnost, která letos připadá na 16. září.

Milovníci umění by si pak neměli nechat ujít divadelní představení příbramského Divadla A. Dvořáka Figaro, chystané na 24. červen.

Celý areál skanzenu ožívá ještě víc v době před vánočními svátky, kdy zde probíhá řada výstav s doprovodným programem – tradiční Lidové Vánoce v Polabí.

Kdy se skanzen rozroste o zámek?

Když už se vypravíme do Přerova nad Labem, určitě stojí za to prohlédnout si zdejší renesanční zámek, i když se budeme muset spokojit s jeho obdivováním jen zvenčí.

Původně měl čtvercový půdorys o hraně 45 metrů, do dnešní doby se ale po švédském útoku v roce 1639 dochovalo jen jihovýchodní křídlo. Právě majitel zámku Ludvík Salvátor v jeho sousedství založil skanzen.

Nad zámkem se tyčí osmiboká věž, stavba je obklopena vodním příkopem, přes který vede kamenný most. Objekt je ve vlastnictví Českého rozhlasu a je v současnosti veřejnosti nepřístupný, ale už dlouho se jedná o jeho odkoupení.

Pak by v něm vznikla expozice V zámku a podzámčí a výstava připomínající Ludvíka Salvátora.

Foto: SHUTTERSTOCK
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz