Domů     Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem
Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem

Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů?

V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století.

Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf.

Nadaný muž, který mimo jiné plynně hovořil 14 jazyky, obeplul zeměkouli, vystudoval zoologii, mineralogii a botaniku ve Vídni i v Praze a napsal pět desítek vědeckých knih.

Byl dobrým přítelem francouzského spisovatele Julese Verna, který podle jeho životního příběhu napsal knihu Matyáš Sandorf. Ludvík Salvátor se také zajímal o historii lidové architektury. Na svém přerovském panství tento zájem dokázal i zhmotnit.

Když v roce 1891 na Jubilejní zemské výstavě v Praze spatřil návštěvníky obdivovanou Staročeskou chalupu, rozhodl se v Přerově vybudovat muzeum v přírodě po vzoru severských skanzenů. A hned se pustil do práce.

V roce 1895 zakoupil místní starou panskou kovárnu z 18. století čp. 19, které také začal říkat Staročeská chalupa, a otevřel v ní expozici o životě v polabském kraji, kam soustředil mnoho národopisných předmětů z obce a okolí. Čtvrtý skanzen v Evropě a první mimo severské země byl na světě.

Záchrana lidových staveb

Když se o mnoho desetiletí později v Přerově chystalo založení Polabského národopisného muzea, bylo tak na co navazovat.

Ujalo se toho Polabské muzeum sídlící v Poděbradech a Přerov začal fungovat také jako jakási záchranná stanice pro cenné architektonické památky.

Z míst, kde podmínky pro renovaci a zpřístupnění veřejnosti nebyly ideální, se tak do Přerova začaly stěhovat chalupy, stodoly, špýchary i drobnější roubené stavby. Místo pro ně se našlo vlastně v centru obce, hned naproti stojí kostel sv. Vojtěcha a jen o kousek dál renesanční zámek.

Pohádková vesnička lidových tradic...
Pohádková vesnička lidových tradic…

Přijela i Prodaná nevěsta

Na pozemku o rozloze dvou hektarů dnes stojí téměř čtyřicet objektů. Mezi nejcennější stavby patří samozřejmě původní kovárna. Pochází z 18. století a ještě o století později patřila zdejšímu kováři Bělíkovi.

Poté, co se zásluhou majitele panství proměnila v muzeum, se její sláva rozkřikla tak rychle, že se sem nejen sjížděli zvědavci ze širokého okolí, ale v roce 1922 tu například Národní divadlo provedlo inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Studna Boženy Němcové

Návštěvníky zaujme ale třeba také kamenná panská myslivna s klasicistní fasádou z poloviny 19. století, která se pyšní unikátními slunečními hodinami.

Najdeme tu sušárnu ovoce z přelomu 18. a 19. století pocházející z obce Bříství, jednu z posledních zachovaných a v pozoruhodně kompletním stavu. Cenná je i roubená zvonička nebo studna přenesená sem z Nymburka od domu, v němž kdysi přebývala Božena Němcová.

Mezi nejstarší pak patří roubená chalupa z osady Draho u Chleb nedaleko Nymburka z roku 1766 s expozicí věnovanou přípravě tradičních lidových pokrmů. Své chalupy by tu poznali naši předkové třeba z Křince, Opolánek, Budiměřic, Kozovaz nebo z Vlkavy.

Nachází se v Přerově nad Labem.
Nachází se v Přerově nad Labem.

Voňavá Babiččina zahrádka

V jednotlivých objektech jsou k vidění tematické expozice věnující se lidovým řemeslům, třeba pečení chleba, perníku či marcipánu, ale také kořenářství nebo lidové módě a umění.

Dozvíme se hodně o mlynářské tradici, o způsobech praní prádla a poučíme se i o používaných druzích kamen. Ovocný sad poskytuje prostor pro včelařskou expozici s vyřezávanými úly.

A téměř padesát druhů koření a léčivých bylin skrývá Babiččina zahrádka před průčelím Staročeské chalupy.

Ve škole už se neučí

V objektu bývalé panské bednárny, jejíž součástí je i stará vesnická škola, se pořádají výstavy s národopisnou tématikou. Škola není jen muzejní atrapou, v letech 1849 až 1883 se ve zdejší dvoutřídce děti skutečně učily.

Inventář je ovšem bohatší než tehdy, protože se podařilo získat vybavení několika škol z Nymburska. A v zákoutí u bednárny čeká možná trochu překvapivá kolekce dochovaných plastik ze starých hřbitovů.

Z pohádky do pohádky

Pokud vám při návštěvě bude prostředí povědomé, pak to bude nejspíš tím, že skanzen v Přerově nad Labem se stal kulisou mnoha známých filmů. Točily se tu třeba pohádky Z pekla štěstí.

Čertova nevěsta, Zakleté pírko nebo Tajemství staré bambitky 2. Ostatně podrobnější znalosti v tomto oboru nám poskytne třeba akce Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky, která se v Přerově koná 19. srpna.

Od dožínek až po Vánoce

Přijet ale můžeme i kvůli dalším zajímavým zážitkům. Mezi takové určitě tradičně patří Dožínková slavnost, která letos připadá na 16. září.

Milovníci umění by si pak neměli nechat ujít divadelní představení příbramského Divadla A. Dvořáka Figaro, chystané na 24. červen.

Celý areál skanzenu ožívá ještě víc v době před vánočními svátky, kdy zde probíhá řada výstav s doprovodným programem – tradiční Lidové Vánoce v Polabí.

Kdy se skanzen rozroste o zámek?

Když už se vypravíme do Přerova nad Labem, určitě stojí za to prohlédnout si zdejší renesanční zámek, i když se budeme muset spokojit s jeho obdivováním jen zvenčí.

Původně měl čtvercový půdorys o hraně 45 metrů, do dnešní doby se ale po švédském útoku v roce 1639 dochovalo jen jihovýchodní křídlo. Právě majitel zámku Ludvík Salvátor v jeho sousedství založil skanzen.

Nad zámkem se tyčí osmiboká věž, stavba je obklopena vodním příkopem, přes který vede kamenný most. Objekt je ve vlastnictví Českého rozhlasu a je v současnosti veřejnosti nepřístupný, ale už dlouho se jedná o jeho odkoupení.

Pak by v něm vznikla expozice V zámku a podzámčí a výstava připomínající Ludvíka Salvátora.

Foto: SHUTTERSTOCK
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zvuk, který se mi už nevrátil
skutecnepribehy.cz
Zvuk, který se mi už nevrátil
Neslyším, ale i ticho má zvláštní sílu. Poslouchám ho každý den, když si sednu ke stolu s hrnkem slabého čaje a dívám se z okna na dvorek. Vždycky jsem měla ráda rána. Ne kvůli východu slunce, ten jsem často zaspala, ale kvůli tomu klidu, který přichází dřív než první hluk ulice. Poslední dva roky je ticho jiné. Přestala jsem slyšet
Čína s chilli papričkou a arašídy
tisicereceptu.cz
Čína s chilli papričkou a arašídy
Potěší všechny gurmány, kteří si potrpí na výrazné chutě. Ingredience 500 g kuřecích stehenních či prsních řízků 2 červené a zelené papriky 1 čestvá chilli paprička hrst solených arašídů 1 c
Sakura: Více než jen strom – Pulzující symbol Japonska
epochaplus.cz
Sakura: Více než jen strom – Pulzující symbol Japonska
Když se řekne Japonsko, mnozí si vybaví ikonické růžové květy sakur. Tento opadavý strom, nebo spíše keř, je ale mnohem víc než jen pastva pro oči. Je to pulzující symbol japonské historie, kultury i hluboké filozofie, která se proplétá s osudy národa. Připravte se na cestu do světa, kde růžová barva není jen barvou, ale
Užijte si krásné skalní městečko na Kokořínsku
nejsemsama.cz
Užijte si krásné skalní městečko na Kokořínsku
Kokořínsko je krásná přírodní oblast plná skal, jezírek, ale i romantických roklí a hezkých pískovcových útvarů. Kokořínsko patří mezi chráněné krajinné oblasti. A není se čemu divit, protože tamní příroda je vskutku nádherná a dechberoucí. Jedná se o místo, které je jako stvořené pro pohodový jednodenní výlet. Stačí si jen vzít pohodlné oblečení, do batohu svačinu,
Tradiční lamely v moderním pojetí
rezidenceonline.cz
Tradiční lamely v moderním pojetí
Usměrnit, omezit i zcela eliminovat přísun slunečních i světelných paprsků do interiéru, jemuž dodají i žádoucí dekorativnost. To spolehlivě dovedou osvědčené lamelové žaluzie. U vnitřních žaluzií je estetický efekt jedním z podstatných parametrů výběru. Někdy rozhoduje i způsob a místo instalace – u některých typů je totiž horní nosič žaluzií řešen univerzálně, takže je lze připevnit na stěnu i na strop.
Castro byl zmrzlinový maniak
epochalnisvet.cz
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem
Black Angel’s Bar opět mezi nejlepšími: umístil se v žebříčku Top 500 Bars světa
iluxus.cz
Black Angel’s Bar opět mezi nejlepšími: umístil se v žebříčku Top 500 Bars světa
Pražský Black Angel’s Bar byl i letos zařazen do prestižního mezinárodního žebříčku Top 500 Bars, kde se pro rok 2024/2025 umístil na 357. místě. Tato celosvětová platforma oceňuje špičkové podniky v
Latinské císařství: Odsoudili křižáci vlastní stát k zániku?
historyplus.cz
Latinské císařství: Odsoudili křižáci vlastní stát k zániku?
Vzájemné spory jim nedovolily ovládnout celou Byzanc, křižáci si tím zadělají na spoustu problémů. Nejsou to ale jenom Byzantinci, kdo jim už brzy začne dělat problémy. Zuby na nově vytvořené Latinské císařství si brousí i bulharský car! Papež Inocenc III. (asi 1161–1216) v roce 1198 vyhlašuje v pořadí čtvrtou křížovou výpravu do Svaté země. Jakožto
Neuvěřitelný příběh Kena Walterse: Mrtvice z něj udělá úspěšného grafika
enigmaplus.cz
Neuvěřitelný příběh Kena Walterse: Mrtvice z něj udělá úspěšného grafika
Britský stavební inženýr Ken Walters (*1956) žije pohodový, spokojený život. Vše se však změní na podzim roku 1986. Během nešťastné havárie si zlomí záda a vypadá to, že stráví zbytek života na vozíčk
Má kvůli Gottové hvězdný chlapík průšvih?
nasehvezdy.cz
Má kvůli Gottové hvězdný chlapík průšvih?
Trochu se to dalo čekat! Zpráva o tom, že herec Michael Douglas (80), známý třeba z filmu Základní instinkt, chce při návštěvě filmového festivalu v Karlových Varech povečeřet i se svou někdejší známo
Léčivá kúra pro játra
panidomu.cz
Léčivá kúra pro játra
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným
Pražský hrad pod lupou: Už 100 let ho systematicky zkoumají archeologové
21stoleti.cz
Pražský hrad pod lupou: Už 100 let ho systematicky zkoumají archeologové
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz