Domů     Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět
Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět
od 15.3.2024
1

Zdánlivý nesoulad mohutné kopule a stejně vysoké štíhlé zvonice je poznávacím znamením bohatě zdobeného chrámu svatého Mikuláše.

Stavba na Malostranském náměstí je jednou z nejvýznamnějších památek pražského baroka, a takové hodnocení už vzhledem k úrovni pražské historické architektury něco znamená.

Postavit chrám, který je dnes všeobecně uznáván za jednu z nejcennějších barokních památek Prahy, rozhodně nebylo jednoduché. Budoval se přibližně sto let, a tak je jasné, že nemohl být dílem jediného stavitele.

Ovšem jména těch, kdo se na jeho vzniku podíleli, vzbuzují úctu všechna. Kryštof Dientzenhofer, jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer či Kyliánův zeť Anselmo Lurago patřili mezi špičku dobových architektů.

Práce na celých sto let

Chrám se stal součástí jezuitského profesního domu, rozlehlé stavby vévodící Malostranskému náměstí. Jezuité tu v roce 1673 hodlali vybudovat své nejvelkolepější sídlo v Čechách, a chybět tedy nemohl ani náležitě reprezentativní svatostánek.

Autoři projektu chrámu se inspirovali – jak už to v jejich době bylo u jezuitských staveb obvyklé – mateřským kostelem Tovaryšstva Ježíšova Il Gesù v Římě, jednou z prvních staveb barokního slohu a vzorem stovek jezuitských kostelů po celém světě.

Plány měly původně ovšem trochu jinou podobu, než jakou pak výsledné dílo pod rukama zmíněných mistrů stavitelského řemesla dostávalo.

Původní oválný prostor s renesančními prvky se na počátku 18. století začal měnit ve složitou geometrickou soustavu prostupujících se válců zakončených složitou klenbou.

Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.
Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.

Okouzlení českého básníka

V polovině 18. století se chrám konečně dočkal vysvěcení, ale dalších dvacet let trvalo, než ho poslední řemeslníci a umělci mohli nadobro opustit.

Chrám je nepřehlédnutelný díky své kopuli o úctyhodném průměru dvaceti metrů, vysoké 57 metrů a tvořící tedy nejvyšší pražský interiér.

Monumentální okna se starají o originální osvětlení, nezaměnitelnou podobu vtiskla chrámu kombinace právě této masivní kopule se štíhlou zvonicí o stejné výšce.

„Se vzdušným, lehkým půvabem, plný barev a světel vznáší se jeho těžký masiv k obloze,“ píše o chrámu s obdivem český básník Jaroslav Seifert.

To, co zůstává očím pozorovatele skryto, jsou pak rozlehlé krypty s valenými klenbami pod celým půdorysem chrámu.

Trest pro zvědavého mnicha

Také interiér chrámu si zaslouží obdiv, ostatně je vedle katedrály sv. Víta považován za vrcholnou ukázku pražské sakrální architektury. Ve výzdobě převládá mramor a zlato, zdejší varhany vyzkoušel i Wolfgang Amadeus Mozart.

Chrám obsahuje na 3000 čtverečních metrů nástěnných maleb a jeho chloubou jsou kromě pěti desítek soch i obrazy od českého barokního malíře Karla Škréty, například Ukřižování v kapli sv. Barbory a pašijový cyklus v emporách kostela.

Nástropní freska patří k největším v Evropě a váže se k ní legenda o potrestaném zvědavci. Malíř si údajně nepřál, aby ho kdokoliv při práci pozoroval, ale jeden z mnichů neodolal a skrytý za sloupem umělce sledoval.

Ten ho ovšem odhalil a na oplátku ho zvěčnil ve své fresce ve stejné situaci, tedy jako neodbytného slídila schovaného za rohem. Autora hlavního oltáře sice neznáme, ale víme, že dřevěné polychromované dílo pochází z počátku 18. století.

Chrám však skrývá i několik dalších oltářů, a můžeme si povšimnout, že například na oltáři sv. Kateřiny je kopie Pražského Jezulátka.

Dech bere i jeho interiér.
Dech bere i jeho interiér.

Kulisa pro rej upírů

Pro cizince, kteří prozatím neměli možnost se do Prahy podívat a chrám svatého Mikuláše navštívit, je přece jen jedna drobná možnost, jak do něj nahlédnout, i když milovníci církevních památek nejspíš nebudou z takové propagace nadšeni.

V roce 2004 se v hlavním městě natáčel americký hororový film s hvězdným obsazením Van Helsing. Kostel svatého Mikuláše posloužil filmařům jako místo, kde se odehrává upírský ples.

Památkáři sice zakázali používání těžkých kamerových jeřábů i pyrotechnické efekty, ale i tak scéna s tančícím Draculou působí zajímavě. Tak náročné kulisy by ani nejlepší filmové studio postavit nedokázalo.

Malou komplikací bylo jen to, že před natáčením bylo nutné chrám odsvětit a po jeho skončení opětovně vysvětit. Atmosféra ale určitě přispěla k tomu, že snímek za pouhý první týden promítání vydělal přes sto milionů dolarů.

Zákeřní střelci i tajná policie

Pohledy na Prahu se otevírají z mnoha vyvýšených míst, ale jeden z nejkrásnějších čeká právě v chrámu sv. Mikuláše. Můžeme totiž vystoupat na štíhlou zvonici z roku 1755 vysokou 79 metrů.

Celkem 215 schodů nás sice dovede jen do výšky 40 metrů na ochoz, ale i tak se dostaneme vysoko nad malostranské střechy a můžeme obdivovat poezii této části města.

Zvonice původně sloužila také jako požární hláska a byla dokonce poslední takovou věží na území Prahy. Ve 20. století už se svým posláním tolik chlubit nemohla.

Za Pražského povstání v roce 1945 si tu Němci zřídili kulometné hnízdo, z něhož ostřelovali Pražany, v 60. letech pak věž sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka, protože v okolí sídlilo hned několik velvyslanectví západních států.

Erb na fasádě kostela...
Erb na fasádě kostela…

Věčně zmrzlý unavený věžník

Přestože věž je opticky součástí chrámu, nikdy k němu oficiálně nepatřila. Zatímco chrám byl ve vlastnictví církve, věž byla vždy městská.

To je nejspíš také důvodem, proč zvenčí vypadá stejně honosně jako celý chrám, ale její interiér je strohý a o poznání chudší. Od roku 2019 je přístupná veřejnosti, a možná nás překvapí, co všechno se do takového tenkého válce vejde.

Najdeme tu byt věžníka, vlastně byry dva, protože v pozorování se bylo třeba střídat. Povinností věžníka bylo čtyřikrát do hodiny obejít ochoz a zkontrolovat, zda někde nestoupá dým z požáru.

Pokud ho objevil, vyvěsil červenou vlajku a hlásnou troubou z výšky upozorňoval hasiče.

Při prohlídce skromného příbytku si snadno představíme důvod věžníkových věčných stížností na problémy se zimou a vytápěním či s neustálou nutností vynášet všechno do bytu po úzkém schodišti.

S vynálezem telegrafu pak na sklonku 19. století funkce věžníka přestala být nepostradatelná.

Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.
Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.

Tajemná chodba v podzemí

Ve věži je také černá kuchyně, jediná dochovaná a veřejně přístupná černá kuchyně městského typu u nás, i s nezbytným dýmníkem neboli otvorem pro odchod kouře. Stavitel Kylián Ignác Dientzenhofer dokonce vymyslel i unikátní systém záchodu.

Díky důmyslnému odvětrání odpad rychle vysychal, a tak stačilo, aby městský zřízenec přišel vynést odpad pouze čtyřikrát do roka.

Na oběma byty je pak prostor se zvony, které byly původně čtyři. Kombinace jejich tónů pak oznamovaly nejrůznější zprávy od církevních událostí přes živelné katastrofy včetně požárů. Do dnešních dnů se však ze zvonů zachoval jediný.

Stejně jako samotný chrám nese jméno svatého Mikuláše a odlil ho už v 16. století věhlasný Brikcí z Cimperka, považovaný za největšího českého zvonaře všech dob.

Za svůj život odlil na osmdesát zvonů a jeho odkaz tak připomínají také třeba zvony ve věži baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Možná nás v budoucnu čeká ještě vyřešení některých tajemství zvonice.

Při rekonstrukci před pěti lety narazili dělníci na zazděnou chodbu, o níž neexistují historické záznamy.

Kam tedy vede schodiště do zavaleného podzemí, zatím nikdo netuší… Prohlídku můžeme spojit s návštěvou některého z mnoha pořádaných koncertů, které se v sezoně konají každý den kromě úterý.

Mikuláš není v Praze jenom jeden

Pokud budete v Praze hledat chrám sv. Mikuláše jen podle názvu, může se vám stát, že zabloudíte a ocitnete se u úplně jiné stavby. Když už tam ale budete, rozhodně stojí za to si prohlédnout i Mikulášovu konkurenci.

Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.
Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.

Kostel sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí

Barokní skvost architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera vznikl v roce 1737 na místě pět století starého vyhořelého gotického kostela jako protiváha kostela Matky Boží před Týnem, který stojí na opačné straně náměstí.

Jeho sláva po dostavění netrvala dlouho, protože za panování císaře Josefa II. byl kostel odsvěcen a vybavení rozprodáno. Za napoleonských válek se tu skladovalo obilí, později se stavby ujala pravoslavná církev, od roku 1920 tu pak působí církev husitská.

Návštěvníci hlavního města kostel dobře znají také díky často pořádaným koncertům.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je