Do Špindlerova Mlýna již pravděpodobně někdy zavítal každý český lyžař. Slastné pocity po výstupu na Sněžku zná také kdekdo. Perfektní zimní dovolenou si však můžete užít i na polské straně Krkonoš. Čekají tam na vás méně přeplněná střediska s precizně upravenými sjezdovkami.
K nejoblíbenějším areálům patří určitě Sklářská Poruba se svým vrcholem Szrenica (1362 m n. m.), jež nabízí optimální sněhové podmínky, které byste našli pouze ve vysokých alpských oblastech. Středisko je rozděleno na dvě samostatné části.
V té první najdete kratší, méně obtížné svahy, druhou část si pak užijí náročnější lyžaři a také snowboardisté.
Celkově se můžete těšit na více než 20 kilometrů tratí. Nejdelší místní sjezdovka Lolobrygida měří 4400 metrů a lyžaři na ní překonávají výškový rozdíl 637 metrů.
V okolí Sklářské Poruby si však přijdou na své i běžkaři, o jejichž tratě je také skvěle postaráno. Však se tu v této disciplíně také v minulosti konaly závody Světového poháru.
Lázně pod sjezdovkou
Další významné zimní středisko polské části Krkonoš najdeme v lázeňském městě Karpacz, nacházejícímk se přímo pod Sněžkou. Vzhledem ke své vynikající geografické poloze a klimatickým podmínkám je vyhledávaným cílem nejen v zimní sezoně.
Zalyžovat si zde můžete na několika místech. Prvním z nich je areál Bialy Jar Winterpol se šestimístnou sedačkovou lanovkou a třemi sjezdovkami.
Největším areálem je Kompleks Narciarski Śnieżka, který zahrnuje 8 sjezdovek různých obtížností s několika lanovkami a vleky.
Mezi další menší areály pak patří Stacja Narciarska Pod Wangiem, Karpatka a projet se můžete také na sjezdovce Kolorowa, která se nachází v samotném centru města.
Jelikož místní svahy nepatří k těm nejnáročnějším, nabízejí ideální příležitost pro společnou lyžovačku s vašimi dětmi.
Dětská radost zaručena
Tím ale výčet zimních radovánek v Karpaczi zdaleka nekončí.
Najdete zde také upravené běžecké tratě, zastřešené kluziště pro milovníky bruslení, a dokonce také sáňkařskou dráhu a dráhu na snowtubing. Své malé ratolesti pak určitě vezměte na velké dětské hřiště, kde je udržovaný svah na bobování a sáňkování. Najdete ho kousek od centra a veškerou výbavu si samozřejmě můžete půjčit.
Kostel dovezený až z Norska
Nedaleko Karpacze v obci Ściegny je potom westernové městečko, kde můžete dětem dopřát zimní projížďku na koni či v kočáru koňmi taženém.
V rámci kulturní náplně stojí v Karpaczi určitě za návštěvu dřevěný evangelický kostelík Wang, který pochází z 12. století a na místo byl převezen z Norska koňskými povozy.
Traduje se, že kdo se v kostele ožení, bude mít šťastné manželství. Od kostela si můžete udělat výlet údolím Malého a Velkého Stawu k ledovcovým jezerům, kde najdete nejstarší horské boudy v Polsku – chaty Samotnia a Strzecha Akademicka.
Kouzlo Stolových hor
Pokud už jste zavítali k našim polským sousedům, tak si rozhodně nenechte ujít panoramaticky nejatraktivnější pohoří Sudet – Národní park Stolové hory, nacházející se v oblasti Kladského výběžku, jenž je z české strany obklopen Broumovskou vrchovinou a Orlickými a Rychlebskými horami.
Stolové hory se pyšní nejvyšším pískovcovým vrcholem ve střední Evropě – Velkou Hejšovinou (919 m n. m.), unikátní zalesněnou krajinou, rašeliništěm s výskytem borovice blatky, a dokonce jsou také významným zdrojem minerálních pramenů.
Foto: PX FUEL, Shutterstock