Domů     Marib: Žila zde krásná královna ze Sáby?
Marib: Žila zde krásná královna ze Sáby?

Některé legendy praví, že královna ze Sáby, známá také jako Sibyla nebo panovnice Bilkis, vládla Etiopii a Egyptu. Vědci se však dnes domnívají, že pocházela z Jemenu, krásné a tehdy velmi bohaté země.

Zatímco dnes návštěvníci vnímají Jemen jako jednu z nejchudších arabských zemí, která se pokouší vyrovnat s ubývajícími ropnými zdroji, dříve byl proslulý hlavně svým obrovským bohatstvím.

Ostatně, toto krásné území, nacházející se v nejjižnějším cípu Arabského poloostrova, na sebe přitahovalo pozornost už v dávném starověku. Římané ho dokonce přezdívali Arabia Felix, což prý znamenalo Šťastná Arábie. A také k tomu jistě měli pádný důvod. Vždyť právě z Jemenu se celá staletí vyvážela drahocenná myrha a kadidlo.

Královna ze Sáby
Královna ze Sáby

Žena, které se klaněl Šalamoun

Území Jemenu bylo od starověku pod vládou mnoha říší a různých království. Tím nejznámějším z nich byla Sábejská říše, kterou vědci datují mezi léta 750 před naším letopočtem a rokem 115 našeho letopočtu.

Během nadvlády Sábů v jižní Arábii zde čile kvetly obchod i zemědělství, což zemi zajišťovalo všeobecnou prosperitu.

S rozvojem trhu s atraktivním zbožím na Jemenském území vznikly dvě důležité obchodní trasy. Kvůli ochraně té první, která lemovala okraj pouště, založili Sábové metropoli v Maribu.

Právě odtud prý pocházela bájná panovnice Bilkis, známá také jako královna ze Sáby, kráska, která dokázala uhranout krále sjednoceného Izraelského království. Jaká vlastně tedy byla tato tajemná dáma? Žena, které se klaněl samotný král Šalamoun? A žila vůbec?

Dodnes to jistě nevíme. To však ani zdaleka neznamená, že bychom si její existenci nepřáli. Vždyť kdo by nemiloval legendy o krásných, moudrých a bohatých ženách.

Domů se vrátila s drahocennými dary

Podle Bible se královna ze Sáby doslechla o Šalamounově moudrosti, a tak se vydala do Izraele, aby si vyzkoušela, jak se moudrý král vyzná v hádankách.

Když dorazila do Jeruzaléma s početnou družinou a velbloudy nesoucími vzácné dary, přišla k Šalamounovi a položila mu spoustu těžkých otázek.

On na ně prý pokaždé odpověděl tak, že byla nadmíru spokojená. Královna tak byla brzy ohromena nejen Šalamounovou moudrostí, ale i obrovským bohatstvím jeho říše.

Protože Šalamoun nechtěl být své vzácné návštěvě nic dlužen, oplatil jí to vším, po čem její srdce zatoužilo. Královna se pak vrátila do své země s velkými a drahocennými poklady.

Podle jedné z mnoha legend se Šalamoun dokonce do královny zamiloval a ona mu porodila syna Menelika.

Obchod se zlatem, myrhou a otroky

Ať už to byla pravda, či ne, mnoho vědců se domnívá, že bájná královna ze Sáby skutečně pocházela z Maribu, nacházejícího se v Sábském království.

Říši, která se rozprostírala mezi Rudým mořem a Adenským zálivem, bychom díky její tehdejší vyspělosti mohli srovnat s proslulou egyptskou či mezopotámskou kulturou.

Místní obyvatelé prý dokonce vynalezli důmyslný zavlažovací systém. Rozsáhlou hráz, která umožňovala na tu dobu zavodnit nevídané území o rozloze přibližně deseti tisíc hektarů. Hráz rozdělovala zdejší území na dvě části.

Odtud pak tato oblast dostala krásný a poetický název Země dvou rájů. Ačkoli se Marib rozkládal na okraji pouště, byl tehdy nesmírně bohatý a vyhledávaný. Jeho moc vzešla především z obchodu se zlatem, myrhou, kadidlem a v neposlední řadě i s otroky.

Král Šalamoun a královna ze Sáby
Král Šalamoun a královna ze Sáby

Dlouho zapomenutý chrám

Tomu nasvědčují i vykopávky, které v Maribu probíhají. Archeologové na tomto území odkryli vekou část chrámu, který Jemenci nazývají Bilkisin trůn. Trůn ženy, kterou svět zná jako jasnovidnou Sibylu, nebo také právě královnu ze Sáby.

Podle vědců byl tento chrám postaven v desátém století před Kristem, což je právě doba, ve které měla panovat bájná královna ze Sáby. Přístup do něj měli jen nejvyšší vládcové a důvěrníci království.

Za další čtyři století byl však chrám již opuštěn a obyvatelé monarchie začali uznávat polyteismus, aby posléze konvertovali k judaismu či ke křesťanství.

V roce 572 po Kristu byl chrám zničen a brzy nadlouho zapomenut. V současné době v zemi převládá islám, který do života místních obyvatel přinesl rituály, jako je například modlitba pětkrát denně a také postní měsíc ramadán.

Sabejská říše - mapa arabského poloostrova
Sabejská říše – mapa arabského poloostrova

Dozvíme se někdy její tajemství?

Když se v roce 1988 začalo s archeologickými vykopávkami, byl chrám, kterému archeologové říkají Bilkisin trůn, uvězněn pod třímetrovým pahorkem a bylo z něj vidět jen několik sloupů a pár kamenných kvádrů.

V současné době je odkryta část chrámu patnáct metrů vysoká, skládající se z jednoho pódia, nádvoří, velkých hradeb a ze zavlažovacího kanálu čtyři metry dlouhého a tři metry hlubokého.

U vchodu do sálu se tyčí šest sloupů, pět o výšce přes osm metrů, poničený šestý dosahuje jen asi do poloviny.

Pouhé tři kilometry východně od chrámu, který byl pro veřejnost otevřen v listopadu 2000, se brzy začaly připravovat další vykopávky.

Tým německých, kanadských a amerických archeologů chce nadále pokračovat v práci, což by mohlo přinést nové poznatky o Sábské říši.

Někteří vědci dokonce doufají, že restaurování chrámu by mohlo pomoci odhalit další tajemství okolo legendární královny ze Sáby, a stánek by se mohl stát osmým divem světa.

Život na průsečíku vojenských tras

Je velká škoda, že přes všechny tyto archeologické poklady jsou dnes zahraniční turisté od návštěv Maribu spíše odrazováni. Mohli by totiž být uneseni některými místními kmeny, což se již také několikrát stalo. Ostatně, není se čemu divit.

Vždyť v současném Jemenu neustále probíhají různé protesty, nepokoje, povstání a revoluce.

Velkým neštěstím této země je totiž její poloha. Tento starobylý stát se nachází na průsečíku různých vojenských tras a jen od roku 2014 připravily nekonečné boje o život přes 60 000 Jemenců.

Vzhledem k těmto smutným okolnostem si dnes jen těžko dokážeme představit, že se právě tady kdysi nacházel jeden z nejbohatších států starověkého světa.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné k
Jasná záře odrážejících se slunečních paprsků od mrazem stvořených vloček čerstvé sněhové pokrývky není jedinou věcí, která vás na jihu Rakouska oslní. Možná, že až doposud jste si neuvědomili, že krásná krajina Korutan je od českých hranic doslova za humny a nabízí nepřeberné množství zasněžených svahů, snoubené s vyhlášenou jižanskou pohostinností a korutanskou alpsko-jadranskou kuchyní…
Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky. Ráj pro bohaté na Maledivách Rozloha pevniny: 298 km2 Hlavní město: Male Zřízení: republika Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je as
Pokud vás neustálé sjíždění zasněžených kopců unaví, můžete se vypravit na výlet. Malá Fatra nabízí celou řadu míst, kam by se správný turista měl podívat. Pro výletní nadšence Mezi ta nejvýznamnější bezesporu patří oblíbená expozice Muzea slovenské dědiny, která je největší národopisnou expozicí v přírodě v celém Slovensku. Nachází se ve městě Martin, takže pokud jste ubytováni ve středisku Wi
Nejmenší velehory světa – tak je přezdívána pohádková krajina plná vodopádů, vysokohorských ples, skalnatých štítů i tajuplných údolí. Nedotčená příroda Nízkých a Vysokých Tater, rozkládající se na severu Slovenska, láká každý rok více a více tuzemských i zahraničních turistů. Již po několik generací jsou slovenské Tatry oblíbenou zimní destinací především díky neodolatelným výhledům, ale i skvě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Plněné knedlíky z různých koutů světa
panidomu.cz
Plněné knedlíky z různých koutů světa
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Rijád bude hostit World Expo 2030
epochalnisvet.cz
Rijád bude hostit World Expo 2030
Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030. Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan ​​v Jižní Koreji. Světová výstava se
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz