Domů     Marib: Žila zde krásná královna ze Sáby?
Marib: Žila zde krásná královna ze Sáby?

Některé legendy praví, že královna ze Sáby, známá také jako Sibyla nebo panovnice Bilkis, vládla Etiopii a Egyptu. Vědci se však dnes domnívají, že pocházela z Jemenu, krásné a tehdy velmi bohaté země.

Zatímco dnes návštěvníci vnímají Jemen jako jednu z nejchudších arabských zemí, která se pokouší vyrovnat s ubývajícími ropnými zdroji, dříve byl proslulý hlavně svým obrovským bohatstvím.

Ostatně, toto krásné území, nacházející se v nejjižnějším cípu Arabského poloostrova, na sebe přitahovalo pozornost už v dávném starověku. Římané ho dokonce přezdívali Arabia Felix, což prý znamenalo Šťastná Arábie. A také k tomu jistě měli pádný důvod. Vždyť právě z Jemenu se celá staletí vyvážela drahocenná myrha a kadidlo.

Královna ze Sáby
Královna ze Sáby

Žena, které se klaněl Šalamoun

Území Jemenu bylo od starověku pod vládou mnoha říší a různých království. Tím nejznámějším z nich byla Sábejská říše, kterou vědci datují mezi léta 750 před naším letopočtem a rokem 115 našeho letopočtu.

Během nadvlády Sábů v jižní Arábii zde čile kvetly obchod i zemědělství, což zemi zajišťovalo všeobecnou prosperitu.

S rozvojem trhu s atraktivním zbožím na Jemenském území vznikly dvě důležité obchodní trasy. Kvůli ochraně té první, která lemovala okraj pouště, založili Sábové metropoli v Maribu.

Právě odtud prý pocházela bájná panovnice Bilkis, známá také jako královna ze Sáby, kráska, která dokázala uhranout krále sjednoceného Izraelského království. Jaká vlastně tedy byla tato tajemná dáma? Žena, které se klaněl samotný král Šalamoun? A žila vůbec?

Dodnes to jistě nevíme. To však ani zdaleka neznamená, že bychom si její existenci nepřáli. Vždyť kdo by nemiloval legendy o krásných, moudrých a bohatých ženách.

Domů se vrátila s drahocennými dary

Podle Bible se královna ze Sáby doslechla o Šalamounově moudrosti, a tak se vydala do Izraele, aby si vyzkoušela, jak se moudrý král vyzná v hádankách.

Když dorazila do Jeruzaléma s početnou družinou a velbloudy nesoucími vzácné dary, přišla k Šalamounovi a položila mu spoustu těžkých otázek.

On na ně prý pokaždé odpověděl tak, že byla nadmíru spokojená. Královna tak byla brzy ohromena nejen Šalamounovou moudrostí, ale i obrovským bohatstvím jeho říše.

Protože Šalamoun nechtěl být své vzácné návštěvě nic dlužen, oplatil jí to vším, po čem její srdce zatoužilo. Královna se pak vrátila do své země s velkými a drahocennými poklady.

Podle jedné z mnoha legend se Šalamoun dokonce do královny zamiloval a ona mu porodila syna Menelika.

Obchod se zlatem, myrhou a otroky

Ať už to byla pravda, či ne, mnoho vědců se domnívá, že bájná královna ze Sáby skutečně pocházela z Maribu, nacházejícího se v Sábském království.

Říši, která se rozprostírala mezi Rudým mořem a Adenským zálivem, bychom díky její tehdejší vyspělosti mohli srovnat s proslulou egyptskou či mezopotámskou kulturou.

Místní obyvatelé prý dokonce vynalezli důmyslný zavlažovací systém. Rozsáhlou hráz, která umožňovala na tu dobu zavodnit nevídané území o rozloze přibližně deseti tisíc hektarů. Hráz rozdělovala zdejší území na dvě části.

Odtud pak tato oblast dostala krásný a poetický název Země dvou rájů. Ačkoli se Marib rozkládal na okraji pouště, byl tehdy nesmírně bohatý a vyhledávaný. Jeho moc vzešla především z obchodu se zlatem, myrhou, kadidlem a v neposlední řadě i s otroky.

Král Šalamoun a královna ze Sáby
Král Šalamoun a královna ze Sáby

Dlouho zapomenutý chrám

Tomu nasvědčují i vykopávky, které v Maribu probíhají. Archeologové na tomto území odkryli vekou část chrámu, který Jemenci nazývají Bilkisin trůn. Trůn ženy, kterou svět zná jako jasnovidnou Sibylu, nebo také právě královnu ze Sáby.

Podle vědců byl tento chrám postaven v desátém století před Kristem, což je právě doba, ve které měla panovat bájná královna ze Sáby. Přístup do něj měli jen nejvyšší vládcové a důvěrníci království.

Za další čtyři století byl však chrám již opuštěn a obyvatelé monarchie začali uznávat polyteismus, aby posléze konvertovali k judaismu či ke křesťanství.

V roce 572 po Kristu byl chrám zničen a brzy nadlouho zapomenut. V současné době v zemi převládá islám, který do života místních obyvatel přinesl rituály, jako je například modlitba pětkrát denně a také postní měsíc ramadán.

Sabejská říše - mapa arabského poloostrova
Sabejská říše – mapa arabského poloostrova

Dozvíme se někdy její tajemství?

Když se v roce 1988 začalo s archeologickými vykopávkami, byl chrám, kterému archeologové říkají Bilkisin trůn, uvězněn pod třímetrovým pahorkem a bylo z něj vidět jen několik sloupů a pár kamenných kvádrů.

V současné době je odkryta část chrámu patnáct metrů vysoká, skládající se z jednoho pódia, nádvoří, velkých hradeb a ze zavlažovacího kanálu čtyři metry dlouhého a tři metry hlubokého.

U vchodu do sálu se tyčí šest sloupů, pět o výšce přes osm metrů, poničený šestý dosahuje jen asi do poloviny.

Pouhé tři kilometry východně od chrámu, který byl pro veřejnost otevřen v listopadu 2000, se brzy začaly připravovat další vykopávky.

Tým německých, kanadských a amerických archeologů chce nadále pokračovat v práci, což by mohlo přinést nové poznatky o Sábské říši.

Někteří vědci dokonce doufají, že restaurování chrámu by mohlo pomoci odhalit další tajemství okolo legendární královny ze Sáby, a stánek by se mohl stát osmým divem světa.

Život na průsečíku vojenských tras

Je velká škoda, že přes všechny tyto archeologické poklady jsou dnes zahraniční turisté od návštěv Maribu spíše odrazováni. Mohli by totiž být uneseni některými místními kmeny, což se již také několikrát stalo. Ostatně, není se čemu divit.

Vždyť v současném Jemenu neustále probíhají různé protesty, nepokoje, povstání a revoluce.

Velkým neštěstím této země je totiž její poloha. Tento starobylý stát se nachází na průsečíku různých vojenských tras a jen od roku 2014 připravily nekonečné boje o život přes 60 000 Jemenců.

Vzhledem k těmto smutným okolnostem si dnes jen těžko dokážeme představit, že se právě tady kdysi nacházel jeden z nejbohatších států starověkého světa.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel,  je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak daleko
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
epochalnisvet.cz
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz