Polské Krkonoše: Poznejte krásy Krkonoš i z druhé strany
Polské Krkonoše: Poznejte krásy Krkonoš i z druhé strany

Do Špindlerova Mlýna již pravděpodobně někdy zavítal každý český lyžař. Slastné pocity po výstupu na Sněžku zná také kdekdo. Perfektní zimní dovolenou si však můžete užít i na polské straně Krkonoš. Čekají tam na vás méně přeplněná střediska s precizně upravenými sjezdovkami.

K nejoblíbenějším areálům patří určitě Sklářská Poruba se svým vrcholem Szrenica (1362 m n. m.), jež nabízí optimální sněhové podmínky, které byste našli pouze ve vysokých alpských oblastech. Středisko je rozděleno na dvě samostatné části.

V té první najdete kratší, méně obtížné svahy, druhou část si pak užijí náročnější lyžaři a také snowboardisté.

Celkově se můžete těšit na více než 20 kilometrů tratí. Nejdelší místní sjezdovka Lolobrygida měří 4400 metrů a lyžaři na ní překonávají výškový rozdíl 637 metrů. V okolí Sklářské Poruby si však přijdou na své i běžkaři, o jejichž tratě je také skvěle postaráno.

Však se tu v této disciplíně také v minulosti konaly závody Světového poháru.

Szrenica

Lázně pod sjezdovkou

Další významné zimní středisko polské části Krkonoš najdeme v lázeňském městě Karpacz, nacházejícímk se přímo pod Sněžkou. Vzhledem ke své vynikající geografické poloze a klimatickým podmínkám je vyhledávaným cílem nejen v zimní sezoně.

Zalyžovat si zde můžete na několika místech. Prvním z nich je areál Bialy Jar Winterpol se šestimístnou sedačkovou lanovkou a třemi sjezdovkami. Největším areálem je Kompleks Narciarski Śnieżka, který zahrnuje 8 sjezdovek různých obtížností s několika lanovkami a vleky.

Mezi další menší areály pak patří Stacja Narciarska Pod Wangiem, Karpatka a projet se můžete také na sjezdovce Kolorowa, která se nachází v samotném centru města.

Jelikož místní svahy nepatří k těm nejnáročnějším, nabízejí ideální příležitost pro společnou lyžovačku s vašimi dětmi.

Dětská radost zaručena

Tím ale výčet zimních radovánek v Karpaczi zdaleka nekončí. Najdete zde také upravené běžecké tratě, zastřešené kluziště pro milovníky bruslení, a dokonce také sáňkařskou dráhu a dráhu na snowtubing. Své malé ratolesti pak určitě vezměte na velké dětské hřiště, kde je udržovaný svah na bobování a sáňkování.

Najdete ho kousek od centra a veškerou výbavu si samozřejmě můžete půjčit.

Kostel dovezený až z Norska

Nedaleko Karpacze v obci Ściegny je potom westernové městečko, kde můžete dětem dopřát zimní projížďku na koni či v kočáru koňmi taženém.

V rámci kulturní náplně stojí v Karpaczi určitě za návštěvu dřevěný evangelický kostelík Wang, který pochází z 12. století a na místo byl převezen z Norska koňskými povozy.

Traduje se, že kdo se v kostele ožení, bude mít šťastné manželství. Od kostela si můžete udělat výlet údolím Malého a Velkého Stawu k ledovcovým jezerům, kde najdete nejstarší horské boudy v Polsku – chaty Samotnia a Strzecha Akademicka.

Stolové hory

Kouzlo Stolových hor

Pokud už jste zavítali k našim polským sousedům, tak si rozhodně nenechte ujít panoramaticky nejatraktivnější pohoří Sudet – Národní park Stolové hory, nacházející se v oblasti Kladského výběžku, jenž je z české strany obklopen Broumovskou vrchovinou a Orlickými a Rychlebskými horami.

Stolové hory se pyšní nejvyšším pískovcovým vrcholem ve střední Evropě – Velkou Hejšovinou (919 m n. m.), unikátní zalesněnou krajinou, rašeliništěm s výskytem borovice blatky, a dokonce jsou také významným zdrojem minerálních pramenů.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Bangkok, velkoměsto na vodě

Bangkok, velkoměsto na vodě

3 nejkrásnější jednobarevná města

3 nejkrásnější jednobarevná města

Nenechte si ujít další zajímavé články