Domů     Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
od 16.11.2021
1

Je věčná romantička, nabízející panoramata krásnější než z pohlednice. Rozličné styly jí dodávají šmrnc, křivolaké uličky nádech tajemna. Je extravagantní a jen jedna. Naše.

Praha má mnoho tváří. Drzou i elegantní. Historickou i moderní. A většina z nich nám není (ne)známá. Možná právě proto je obklopena přírodou, jenž dokresluje její půvaby – přímo svádí k objevení.

Nechte se inspirovat místy ležícími „před branami sta věží“, která vás okouzlí. Praha a Středočeský kraj totiž nabízejí skutečný ráj to na pohled.

Truhlice plná pokladů

Vyniká nepřehlédnutelným historickým potenciálem, který učaroval celému světu. Ne nadarmo je Praha označována jako jedno z nejkrásnějších měst, a její dominantou je bezpochyby Pražský hrad.

Kromě jedinečné architektury, v níž se snoubí snad všechny umělecké slohy, láká k návštěvě Katedrály svatého Víta, jenž rozhodně zaujme svým „tajemným“ potenciálem. Právě uvnitř jsou totiž uloženy korunovační klenoty, stejně jako ostatky našich vážených světců.

Prohlídka katedrály patří k těm placeným, na což je dobré nezapomínat. Vstupenky však zakoupíte jednoduše v areálu v informačním středisku. Vstupenka je nyní nutná také do Zlaté uličky.

Zlatá ulička
Zlatá ulička

Krásný i tajemný

Jmenoval se kníže Krok a měl tři dcery – Kazi, Tetu a Libuši. A právě poslední jmenovaná měla skále nad řekou Vltavou vtisknou neopakovatelný ráz, a nechat vybudovat bájný Vyšehrad. Podobně zlidovělá je také pověst o statečném Horymírovi.

Těžko najít ve stověžaté metropoli místo, které je tak prodchnuté mystikou a kde se historie s realitou doslova proplétá.

Kromě baziliky svatého Petra a Pavla je možné v areálu spatřit rotundu svatého Martina anebo zavítat na Vyšehradský hřbitov, od 19. století místo posledního odpočinku největších legend našich luhů a hájů – ať už jde o Bedřicha Smetanu, Emu Destinnovou, Mikoláše Alše nebo Karla Čapka.

„Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“ argentinský spisovatel Jorge Luis Borges

Pýcha Karla IV.

Už jen procházka po jeho historickém povrchu vzbuzuje příjemné mravenčení a jakési napojení na dávné doby 14. století. Už jen spočinout na něm je nezapomenutelným zážitkem.

Karlův most se stal pýchou císaře Karla IV., jenž ve své době neměla stavitelské obdoby. 516 metrů dlouhá a 9,5 metru široká legenda je tvořena 16 oblouky a elegantně spojuje Staré Město a Malou Stranu, a to s pomocí Staroměstské a Malostranské mostecké věže.

Zároveň je nedílnou součástí tzv. Královské cesty, a ta patří mezi turisty k naprostým špičkám. Třešinku na „dortu“ tvoří barokní sochařská výzdoba z dílny Matyáše Brauna, Jana Brokoffa a jeho syna Ferdinanda Maxmiliána.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Tam, kde se psaly dějiny

Kolébka rozličných uměleckých slohů, které fascinují a ve své původní podobě neustále okouzlují. Staroměstské náměstí patří k místům, jenž rostlo s dějinami.

V jeho nitru došlo roku 1621 k popravě 27 českých pánů, později se stalo svědkem projevů vysokých funkcionářů během nepokojů v únoru 1948. Spatřit zde můžete nejen Staroměstskou radnici s orlojem mistra Hanuše, ale též Týnský chrám či chrám sv. Mikuláše.

Od srpna 2020 navíc nabízí další perličku, jenž se po mnoha letech vrátila na své místo, totiž.

Mariánský sloup
Mariánský sloup

Za pražskými vyhlídkami

Na chvilku se zastavit a jen si vychutnat výhled, který se nikdy neomrzí. Jedním z míst, kde si můžete toto přání do puntíku splnit je park Parukářka, který se nachází mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy.

Pro svou rozlehlost je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo nadšené sportovce. Mezi milovníky romantiky naproti tomu vede pro dechberoucí výhledy na Pražský Hrad, Žižkovskou televizní věž nebo Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Je to jako podniknout jedinečnou prohlídku města, ale jen s použitím očí a fantazie. A pak je tu návštěva vrchu Vítkova, který nepřehlédnete pro majestátní sochu Jana Žižky.

Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.
Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.

Krásy okolní přírody

Mnoho kouzelných míst svádějících k objevování nabízí také Střední Čechy, oplývající nádhernými barvami (a to nejen na podzim), svěží přírodou a unikátními památkami.

Jedním z míst, jež by rozhodně nemělo uniknout pozornosti, jsou Brdy, zejména bývalý Vojenský újezd v Brdech.

Původně „třaskavá směs“, tvořená vojáky, zbraněmi a pyrotechnikou, otevřela 1. ledna 2016 svou náruč turistům a změnila se v Chráněnou krajinnou oblast. Jen v prvním roce tu bylo vyznačeno 80 km turistických tras.

Do dnešních dní byl počet rozšířen na 250. Vhodné jsou také pro milovníky větru ve vlasech, který má na svědomí příjemná vyjížďka na kole.

Vojenský újezd v Brdech
Vojenský újezd v Brdech

Na bitevním poli

Pověst „nepřístupného areálu“ však není to jediné, co zde po časech dávno vojenských zůstalo. Těm, kteří holdují disciplíně, nemůže uniknout bývalá pozorovatelna pro řídícího střeleb, ležící na vrcholu Houpák.

Místo s vůbec nejkrásnějším rozhledem na barvité okolí Brd, a navíc volně přístupné. Stačí jen zvolit den s příjemným počasím, aby byl výhled co nejvíce jasný.

A pak zkušební pěchotní srub CE „Jordán“, k jehož vybudování došlo již roku 1936. Dělostřelecká střelnice je sice stvořena pro trochu netradičnější objevování, silný zážitek ale rozhodně zanechá. Stejně jako Houpák je volně přístupná, s mírnou kapkou nebezpečí.

Je nutné mít na paměti, že pohyb je možný pouze po vyznačených trasách – a to kvůli množství nevybuchlé munice.

Vstříc Praze

Anebo je možné podniknout „tažení“ na Prahu – tedy na druhý nejvyšší vrchol v Brdech. Na rozdíl od metropole není tato lokalita přeplněna turisty, a je skutečně příjemným výletním místem.

Pokud zatoužíte se k vrcholku dopravit, je dobré začít putování z obce Nepomuk. Odtud vás do cíle navedou perfektně značené turistické trasy. Anebo si můžete putování ještě o kousek prodloužit, k Padrťským rybníkům.

K lokalitě, kde s chutí vystavovaly své svůdné křivky známé osobnosti minulé éry. Dorazíte k nim, pokud se vydáte po modré stezce či po cyklostezce z Trokavce.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo