Domů     Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda

Je věčná romantička, nabízející panoramata krásnější než z pohlednice. Rozličné styly jí dodávají šmrnc, křivolaké uličky nádech tajemna. Je extravagantní a jen jedna. Naše.

Praha má mnoho tváří. Drzou i elegantní. Historickou i moderní. A většina z nich nám není (ne)známá. Možná právě proto je obklopena přírodou, jenž dokresluje její půvaby – přímo svádí k objevení.

Nechte se inspirovat místy ležícími „před branami sta věží“, která vás okouzlí. Praha a Středočeský kraj totiž nabízejí skutečný ráj to na pohled.

Truhlice plná pokladů

Vyniká nepřehlédnutelným historickým potenciálem, který učaroval celému světu. Ne nadarmo je Praha označována jako jedno z nejkrásnějších měst, a její dominantou je bezpochyby Pražský hrad.

Kromě jedinečné architektury, v níž se snoubí snad všechny umělecké slohy, láká k návštěvě Katedrály svatého Víta, jenž rozhodně zaujme svým „tajemným“ potenciálem. Právě uvnitř jsou totiž uloženy korunovační klenoty, stejně jako ostatky našich vážených světců.

Prohlídka katedrály patří k těm placeným, na což je dobré nezapomínat. Vstupenky však zakoupíte jednoduše v areálu v informačním středisku. Vstupenka je nyní nutná také do Zlaté uličky.

Zlatá ulička
Zlatá ulička

Krásný i tajemný

Jmenoval se kníže Krok a měl tři dcery – Kazi, Tetu a Libuši. A právě poslední jmenovaná měla skále nad řekou Vltavou vtisknou neopakovatelný ráz, a nechat vybudovat bájný Vyšehrad. Podobně zlidovělá je také pověst o statečném Horymírovi.

Těžko najít ve stověžaté metropoli místo, které je tak prodchnuté mystikou a kde se historie s realitou doslova proplétá.

Kromě baziliky svatého Petra a Pavla je možné v areálu spatřit rotundu svatého Martina anebo zavítat na Vyšehradský hřbitov, od 19. století místo posledního odpočinku největších legend našich luhů a hájů – ať už jde o Bedřicha Smetanu, Emu Destinnovou, Mikoláše Alše nebo Karla Čapka.

„Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“ argentinský spisovatel Jorge Luis Borges

Pýcha Karla IV.

Už jen procházka po jeho historickém povrchu vzbuzuje příjemné mravenčení a jakési napojení na dávné doby 14. století. Už jen spočinout na něm je nezapomenutelným zážitkem.

Karlův most se stal pýchou císaře Karla IV., jenž ve své době neměla stavitelské obdoby. 516 metrů dlouhá a 9,5 metru široká legenda je tvořena 16 oblouky a elegantně spojuje Staré Město a Malou Stranu, a to s pomocí Staroměstské a Malostranské mostecké věže.

Zároveň je nedílnou součástí tzv. Královské cesty, a ta patří mezi turisty k naprostým špičkám. Třešinku na „dortu“ tvoří barokní sochařská výzdoba z dílny Matyáše Brauna, Jana Brokoffa a jeho syna Ferdinanda Maxmiliána.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Tam, kde se psaly dějiny

Kolébka rozličných uměleckých slohů, které fascinují a ve své původní podobě neustále okouzlují. Staroměstské náměstí patří k místům, jenž rostlo s dějinami.

V jeho nitru došlo roku 1621 k popravě 27 českých pánů, později se stalo svědkem projevů vysokých funkcionářů během nepokojů v únoru 1948. Spatřit zde můžete nejen Staroměstskou radnici s orlojem mistra Hanuše, ale též Týnský chrám či chrám sv. Mikuláše.

Od srpna 2020 navíc nabízí další perličku, jenž se po mnoha letech vrátila na své místo, totiž.

Mariánský sloup
Mariánský sloup

Za pražskými vyhlídkami

Na chvilku se zastavit a jen si vychutnat výhled, který se nikdy neomrzí. Jedním z míst, kde si můžete toto přání do puntíku splnit je park Parukářka, který se nachází mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy.

Pro svou rozlehlost je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo nadšené sportovce. Mezi milovníky romantiky naproti tomu vede pro dechberoucí výhledy na Pražský Hrad, Žižkovskou televizní věž nebo Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Je to jako podniknout jedinečnou prohlídku města, ale jen s použitím očí a fantazie. A pak je tu návštěva vrchu Vítkova, který nepřehlédnete pro majestátní sochu Jana Žižky.

Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.
Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.

Krásy okolní přírody

Mnoho kouzelných míst svádějících k objevování nabízí také Střední Čechy, oplývající nádhernými barvami (a to nejen na podzim), svěží přírodou a unikátními památkami.

Jedním z míst, jež by rozhodně nemělo uniknout pozornosti, jsou Brdy, zejména bývalý Vojenský újezd v Brdech.

Původně „třaskavá směs“, tvořená vojáky, zbraněmi a pyrotechnikou, otevřela 1. ledna 2016 svou náruč turistům a změnila se v Chráněnou krajinnou oblast. Jen v prvním roce tu bylo vyznačeno 80 km turistických tras.

Do dnešních dní byl počet rozšířen na 250. Vhodné jsou také pro milovníky větru ve vlasech, který má na svědomí příjemná vyjížďka na kole.

Vojenský újezd v Brdech
Vojenský újezd v Brdech

Na bitevním poli

Pověst „nepřístupného areálu“ však není to jediné, co zde po časech dávno vojenských zůstalo. Těm, kteří holdují disciplíně, nemůže uniknout bývalá pozorovatelna pro řídícího střeleb, ležící na vrcholu Houpák.

Místo s vůbec nejkrásnějším rozhledem na barvité okolí Brd, a navíc volně přístupné. Stačí jen zvolit den s příjemným počasím, aby byl výhled co nejvíce jasný.

A pak zkušební pěchotní srub CE „Jordán“, k jehož vybudování došlo již roku 1936. Dělostřelecká střelnice je sice stvořena pro trochu netradičnější objevování, silný zážitek ale rozhodně zanechá. Stejně jako Houpák je volně přístupná, s mírnou kapkou nebezpečí.

Je nutné mít na paměti, že pohyb je možný pouze po vyznačených trasách – a to kvůli množství nevybuchlé munice.

Vstříc Praze

Anebo je možné podniknout „tažení“ na Prahu – tedy na druhý nejvyšší vrchol v Brdech. Na rozdíl od metropole není tato lokalita přeplněna turisty, a je skutečně příjemným výletním místem.

Pokud zatoužíte se k vrcholku dopravit, je dobré začít putování z obce Nepomuk. Odtud vás do cíle navedou perfektně značené turistické trasy. Anebo si můžete putování ještě o kousek prodloužit, k Padrťským rybníkům.

K lokalitě, kde s chutí vystavovaly své svůdné křivky známé osobnosti minulé éry. Dorazíte k nim, pokud se vydáte po modré stezce či po cyklostezce z Trokavce.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz