Domů     Poutní kostel ve Křtinách: Místo plné zázraků
Poutní kostel ve Křtinách: Místo plné zázraků

Jedním z nejznámějších míst u nás, kde se prý v minulosti zjevila Panna Marie, je oblast městysu Křtiny nacházejícím se nedaleko Brna. Dodnes tu prý můžete pocítit nadpozemskou lásku a blahodárný klid.

Je rok 1210 a lesem zaznívají výkřiky a pravidelný klapot kopyt. Po zarostlé cestě vede skupina vesničanů koně táhnoucí klády určené ke stavbě mostku přes nedaleký potok.

Zvířata jsou od námahy zpocená, a vesničané proto raději na chvíli zastavují u bukového háje, kde jim dávají pít. Náhle se zvedne vítr a na obloze se objeví šedivá mračna, ve kterých se poprvé zlověstně zablýskne.

Na zemi padají první kapky, které se záhy mění v provazce vody doprovázené burácením hromu. Vesničané spěchají po cestě dál, když vtom si náhle jeden z nich všimne něčeho zvláštního. Na jednom kaštanu, v háji vedle cesty, je zaklesnut jakýsi předmět.

Muž k němu vyrazí a ke svému překvapení nachází malou sošku Panny Marie. Znovu se zableskne a ostatní vesničané vykřiknou překvapením. Jako by v tom světle spatřili samu Bohorodičku vznášející se nad stromem.

Takto nějak možná mohly vypadat události, které započaly slávu jednoho z nejslavnějších poutních míst na Moravě!

Dílo slavného architekta

Podle legendy se nalezená soška dostává do nově postaveného kostela. Ovšem druhý den ráno je pryč a objeví se znovu v rozkvetlém kaštanu v Bukovince u Křtin.

Tak se to několikrát opakuje, až lidem kdosi poradí, aby sochu přenesli kajícným způsobem, tedy bosí a oblečeni do prostého roucha.

Poté už socha ve Křtinách zůstane a oblast se stává poutním místem, jehož slávu dovrší stavba kostela navrženého slavným italsko-českým architektem Janem Santinim (1677–1723). O něm se přitom ví, že ve svých stavbách pracoval s mystikou a s energií míst.

Dnes se traduje, že má toto poutní místo neuvěřitelně silné léčivé účinky. Ostatně v průběhu staletí se v kostele údajně odehrála celá řada zázraků.

„Křtinská kniha zmiňuje téměř 200 uzdravených či jinak zachráněných osob či objektů,“ píše český etnolog Roman Doušek s tím, že lidé se zde podle dobových záznamů vyléčili například z epilepsie, bolestí hlavy a srdce či z vředů.

Slavná uzdravení

Aby zázrak uznala církev, musí událost splňovat tři podmínky. Musí se stát okamžitě a zcela jasně bez přičinění někoho dalšího a musí být neměnná. Například se uzdravenému jedinci již nesmí vrátit nemoc, která zázračně zmizela.

A události ve Křtinách to prý několikrát splnily! Řada poutníků sem prý například přišla o berlích a odešla bez nich, přestože jim předtím nedokázal pomoci žádný lékař. Říká se také, že sem byla kdysi přivedena hraběnka Dietrichštejna, kterou postihla mrtvice.

Přestože něco takového obvykle vyžaduje dlouhou léčbu s nejistými výsledky a po většinou i s trvalými následky, hraběnka odsud údajně odešla zcela zdravá. Pro věřící je to jasný důkaz, že v oblasti opravdu působí Panna Marie a místo je posvátné.

Je i dnes toto místo oblastí, kde se odehrávají nejrůznější spirituální a nadpřirozené jevy?

Marie pomáhá i dnes

V dnešní době již celkově nevzniká tolik neuvěřitelných příběhů o zázračných uzdraveních. A nejinak tomu je i v případě Křtin.

Ovšem i přesto do zdejšího kostela každoročně míří řada poutníků, kteří doufají, že jim Bohorodička pomůže a zbaví je jejich vleklých zdravotních problémů. A i přesto, že je nečeká přímo zázrak, odcházejí odsud s úlevou a pozitivním naladěním.

Jak uvádějí zdejší duchovní, věřící po návštěvě chrámu vědí více než kdy předtím, že nejsou sami a že nad nimi Panna Marie drží ochrannou ruku. I to je pro ně velká pomoc. A jaký pocit budete mít po návštěvě tohoto slavného místa vy?

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Nejsou okázalé ani velké. Lázně Bělohrad si ale zakládají na tom, že klientům navodí pocit domova. A i kvůli tomu se sem lidé už zhruba 130 let rádi vracejí. Nejsou tu obří lázeňské koncerty ani velkolepé akce. Dokonce tu nenajdete ani pravou kolonádu. Ne že by tu nebyla. Ale mnoho lidí si jí nevšimne, ani se jí kolonáda vlastně neříká. Je to pro
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Athos: Panna Marie ze Svaté hory vypudila ženy
epochalnisvet.cz
Athos: Panna Marie ze Svaté hory vypudila ženy
Nenápadný skalnatý výběžek do Egejského moře na řeckém poloostrově Chalkidiki je už více než 1000 let sídlem neobyčejných pravoslavných klášterů. Hned tak někdo je ale spatřit nesmí. Rozhodně ne žena.   Legenda praví, že poloostrov Athos v severním Řecku, vybíhající 50 kilometrů do Egejského moře, kdysi navštívila Panna Marie a zdejší impozantní horu prohlásila za svatou.
Batátovo-mrkvová polévka
nejsemsama.cz
Batátovo-mrkvová polévka
Vydatná polévka z batátů potěší svou netradiční chutí. Můžete ji doplnit i krutony či zakysanou smetanou. Na 6 porcí potřebujete: ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 mrkev ✿ 400 g batátů ✿ 150 g červené čočky ✿ 2 lžíce čerstvého zázvoru ✿ 1 lžíci červené kari pasty ✿ špetku chilli ✿ 1,5 l zeleninového vývaru ✿ 2 lžíce rybí omáčky ✿ 250 ml
Zvířata, která přežila dobu ledovou: Jak to dokázala?
epochaplus.cz
Zvířata, která přežila dobu ledovou: Jak to dokázala?
Mamutům odzvonilo, šavlozubé šelmy zmizely z povrchu Země. Přesto tu s námi některá zvířata z doby ledové žijí dodnes. Jak je možné, že přežila mráz, hlad i dramatické změny klimatu, které jiné druhy smetly z mapy světa? Když se před více než deseti tisíci lety otepluje klima a ledovce ustupují, planeta se mění k nepoznání.
Utěšuje Šoposkou tanečník?
nasehvezdy.cz
Utěšuje Šoposkou tanečník?
Herečka Marika Šoposká (36) ze seriálu Oktopus se už nějakou dobu netají tím, že mezi ní a zvukařem Petrem Čechákem (48) to není žádná pohádka. Udržet vášnivou lásku po tolika společných letech, t
Když člověka pohřbí lavina nebo trosky budovy, pomůžou záchranáři s citlivým čenichem
21stoleti.cz
Když člověka pohřbí lavina nebo trosky budovy, pomůžou záchranáři s citlivým čenichem
Když je řeč o psích záchranářích, leckomu vytane na mysli obraz bernardýna se soudkem rumu, jenž je poslední nadějí pro turisty, kteří zabloudili ve sněhové vánici. Tahle z mýtů i historického základu
Slavný matematik Blaise Pascal: Měl mystická vidění?
enigmaplus.cz
Slavný matematik Blaise Pascal: Měl mystická vidění?
Nad stolem, na němž leží desítky popsaných listů papíru, se hrbí vetchý, neoholený muž. Přestože mu není ani 40, vypadá na 70. Jde o slavného matematika Blaise Pascala (1623–1662), který přišel s něko
Lehce pikantní pomazánka
tisicereceptu.cz
Lehce pikantní pomazánka
Ozvláštněte jednohubky správně pálivou pomazánkou. Je chuťově výtečná. Ingredience 200 g suchého salámu 1 pomazánkové máslo 1 lučina 1 chilli paprička 1 cibule Postup Připravte si všec
Zlé kletbě jsme utekli…
skutecnepribehy.cz
Zlé kletbě jsme utekli…
Našla jsem na půdě krásnou starožitnou věc a hned jí vymyslela u nás v bytě místo. Od té chvíle se na mě přilepil strach a neštěstí. Doktorova slova stačila, aby se mi úzkostí sevřel žaludek. „Zatím to není jisté, ale je tady podezření, že vaše dítě není v pořádku.“ Ta slova jsem vnímala jako hřebíky do
Probus: Ze spojence vyrostl rival Přemyslovců
historyplus.cz
Probus: Ze spojence vyrostl rival Přemyslovců
Část mládí strávil na Pražském hradě, kde o něj pečoval jeho příbuzný, sám král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Jindřich Probus mu za to je náležitě vděčný a v jeho sporu s Rudolfem Habsburským se staví na stranu Přemyslovce, i když na tom bude tratit. S uherskými panovníky dlouhodobě nemá zrovna nejlepší vztahy. Český
Hotel Dukla v Bardejovských kúpeľoch se znovu otevírá: Historie a komfort v jednom
panidomu.cz
Hotel Dukla v Bardejovských kúpeľoch se znovu otevírá: Historie a komfort v jednom
Po rozsáhlé rekonstrukci se 2. dubna 2026 znovu otevírá historický Hotel Dukla v srdci Bardejovských kúpeľů. Tento ikonický hotel s více než stoletou historií spojuje lázeňskou tradici, moderní komfort a jedinečnou atmosféru, a slibuje nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky. Historie, která přetrvává Budova hotelu byla původně postavena v roce 1895 jako hotel Széchenyi a patří
Piano Bar Prague: Za chutí stojí Ari Munandar
iluxus.cz
Piano Bar Prague: Za chutí stojí Ari Munandar
V srdci Prahy vznikl koncept, který propojuje gastronomii s noční energií města. Piano Bar Prague není jen restaurací ani jen klubem - je to zážitek. A jeho hlavní hvězdou je šéfkuchař Gerardus Ari Mu
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz