Domů     Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou
Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou

komerční sdělení

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým stavebně historickým a umělecko-architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. Metropole ale není to jediné, co kraje ve středu republiky nabízejí. Lákají totiž na krásné výhledy, zábavu i adrenalin…

V hlavní roli mince

Historie kutnohorského dolování je pevně spjata s rokem 985, ta pravá stříbrná horečka však vypukla až ke konci 13. století.

Právě tehdy byla ražba mincí soustředěna do centrální mincovny ve Vlašském dvoře a zaveden pražský groš – dnes se za stěnami této kulturní památky celoevropského významu můžete seznámit s podrobným fungováním středověké mincovny. Odoláte?

Proslulý tramping

Co by to bylo za průřez tradicemi, kdybychom zapomněli na tramping. Vůbec první osada tohoto typu byla založena již v roce 1918 ve Svatojánských proudech.

Od té chvíle vznikaly další a další, nejprve v jižním okolí Prahy, posléze i na ostatních místech v republice. A kdo že to vlastně byli ti trampové? Osobnosti, které se nechaly silně inspirovat obrazem idealizovaného amerického Západu.

Trampové navíc byli přímo omámení osobní svobodou, samostatností a prožíváním dobrodružství. Poetická osada v krásné krajině, a k tomu zábava pod širým nebem. Zkuste si ji prožít i vy, třeba kolem vyhlášené Sázavy.

Mlýn sem a mlýn tam

Oblast Posázaví je známá coby „centrum“ mlýnů. Zatímco některé z nich byly přeměněny na vodní elektrárny, jiné postupem času změnily kabát a staly se penziony nebo obytnými budovami. Za prohlídku rozhodně stojí například Budčice nad Sázavou.

Zdejší nenápadná budova vodního mlýna totiž ukrývá zachovalé mlecí zařízení z přelomu 19.–20. století. Podobně unikátním je i Koutský mlýn, který naleznete západně od Polipes na potoce zvaném Čestínka.

Nádherná Praha

Bývá označována za jedno z nejkrásnějších měst světa nebo také jako barokní srdce Evropy. Proslula zejména coby stověžatá hlava českého království, která každoročně přiláká miliony turistů.

Snad žádné jiné historické jádro protkané malebnými uličkami, se nevyplatí poznat tak do hloubky a zejména pěšky, jako to pražské.

Česká dominanta

Od položení jeho základů v 9. století toho zažil Pražský hrad poměrně dost. Hostil česká knížata, krále, místodržící, prezidenty. Jeho dominantou je katedrála sv.

Víta, Václava a Vojtěcha, která je i místem odpočinku mnoha českých králů, a také „domovem“ korunovačních klenotů. Návštěvníkům otevírá své srdce celoročně. Jeho krásy je navíc možné si vychutnávat jen tak, bez průvodce. Nevynechejte Zlatou uličku, děti potěší Muzeum hraček.

Zkrátka nejvyšší

Žižkovský televizní vysílač v Mahlerových sadech je všechno možné, jen ne obyčejný. V Česku totiž nenajdete vyšší stavbu – 216 metrů je zkrátka originál, natož vyšší vyhlídkovou plošinu. A výhled na Prahu? Dechberoucí! Za dobrého počasí navíc lze dohlédnout až 100 km daleko.

Nejužší ulička nemá jméno a řídí ji semafory

Pokud si nedáte pozor, může cesta z pražské ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace Čertovka skončit nepříjemným „zásekem“. Asi 15 metrů dlouhý koridor mezi domy nemá přízvisko „nejužší“ pro nic za nic.

Široký je jen 70 centimetrů, a proto je nutné, aby na jeho provoz dohlížel semafor. A to na obou stranách. Chodecká zácpa není totiž v bezejmenné pražské uličce nic neobvyklého.

Kromě toho, že je v ní extrémně těsno, je také poslední zachovanou požární cestou na Malé Straně.

Centrum umění

Lobkowiczký palác na Pražském hradě již hostil řadu významných českých kulturních a historických událostí. Nachází se v areálu Pražského hradu a je součástí světového dědictví UNESCO. Dříve byl pražským sídlem Lobkowiczkých knížat.

Muzeum Lobkowiczkého paláce představuje světoznámé obrazy Bruegela, Canaletta, Velázqueze a dalších; sbírku keramiky za posledních pět století; unikátní sbírku zbraní a brnění;

a anotované partitury mnoha světových skladatelů, včetně Haydna, Mozarta a Beethovena.

Lesopark Cibulka

Chcete si odpočinout a v klidu se projít? Park Cibulka je k tomu ideální.

Centrem rozsáhlého parku je bývalá hospodářská usedlost, která byla později přestavěná na zámeček, z něhož je dnes bohužel už jen chátrající ruina, i když noví majitelé se snaží o jeho obnovu.

Zastavit se můžete u Čínského pavilonu a užít si výhled na park, o pár set metrů dál je kamenná rozhledna, vybudována jako umělá hradní zřícenina. Výhled opět stojí za to, nejlépe vidět je areál nemocnice Motol. Pokračujte v procházce dál a najdete tu i malé jezírko či poustevnu.

Zvířátka na Karlštejně

Zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Prahy se nachází městys Karlštejn, a v něm Zoopark, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi. Pobývá tu totiž řada exotických zvířat, jako jsou velbloudi, lamy, zebry nebo pštrosi.

Nouze nebude ani o pohled na kočkovité šelmy – zejména levharta skvrnitého a populárního bílého lva Leona. Aby veškerá zábava neprobíhala jen skrze „sklo“, mohou se děti pod odborným dozorem svézt na poníkovi nebo na velbloudovi. Fotka na památku je samozřejmostí.

Gotická Barbora

Kutná Hora – to nejsou jenom mince nebo legendární kostnice. Vyniká totiž i sakrálními stavbami. Unikát zahalený do gotiky byl založen ve 14. století a s historickým jádrem města je zapsán na seznamu památek UNESCO. Původně byl chrám sv.

Barbory zamýšlen coby veliká reprezentativní stavba, která měla dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Nádherné interiéry je možné si prohlédnout individuálně, kdo ale touží po podrobnějším výkladu, může využít služby průvodce.

Hlavy z pekla

Nedaleko města Liběchov u obce Želízy v okrese Mělník vytesal před 170 lety sochař Václav Levý řadu monumentálních skalních skulptur. Posléze se pro ně vžil název Čertovy hlavy. Ale co víc…

jejich výška je odhadována na zhruba 9 metrů, což je na české poměry poměrně působivé. Kamenní čerti jsou volně přístupní, stačí jen vyrazit po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Příjemným bonusem je, že po cestě můžete narazit ještě na Hada a Harfenici.

Medvídci z Večerníčku

Pokud jste fanoušky večerníčkových Méďů, je vaším dalším turistickým cílem Městská hora v Berouně, kde se nachází medvědárium.

Medvíďata Kuba, Vojta a Matěj se narodila v Českém Krumlově, již velice záhy si ale tato trojice „střihla“ hlavní roli po boku Václava Chaloupky. Dnes je ze sympatického tria možno spatřit pouze Kubu, a to podél celého výběhu nebo ze střechy medvědince.

Zatímco Vojta zahynul již v roce 2016, Matěj odešel ve spánku v polovině dubna. Na roztomilosti to ale místu neubírá. Nedaleko odtud je také rozhledna.

Šumění vodopádu

Pokud si chcete odpočinout od shonu města a pravidelné vodní zurčení považujete za uklidňující, doporučujeme vyrazit k Bubovickým vodopádům, které nejdete nedaleko u Berouna. Jde totiž o jednu z nejznámějších přírodních atrakcí na Karlštejnsku.

Jelikož je potok po většinu roku vyschlý, je dobré vyrazit na obhlídku v jarních měsících, v době tání sněhu. Vodopády vás mohou kromě příjemného klidu zaujmout pro několik vápencových stupňů pokrytých mechem, přičemž ten nejvyšší dosahuje dvou metrů.

Nejlépe se k této malé oáze dostanete po modré turistické značce z vesnice Srbsko. Tato procházka vám zabere necelou hodinku, navíc při ní ujdete na 2,5 km.

Zámek dětem

Renesanční zámek Nelahozeves uchovává významnou část rodových Lobkowiczkých sbírek.

Na zámku pořádají prohlídky určené rodinám s dětmi. Děti s pracovními sešity poznávají Lobkowiczské sbírky, zaměření je na historii rodiny Lobkowiczů, výtvarné a hudební umění. Na prohlídku navazuje kreativní dílnička. Tvorba tématicky souvisí se zámeckou prohlídkou.

Přírodní nádhera

Stala se oblíbenou zastávkou trampů, neoficiální nudistickou pláží i námětem strašidelných příběhů. Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet.

Soustava vápencových lomů, kterých je celkem 19, s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž vůbec nezestárla. Každý lom má své originální přízvisko, přisouzené právě již zmíněnými trampy. Najdete tu Soví ráj, Jižní Kříž nebo Želvu.

Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Mexiko, Malá Amerika a Velká Amerika.

Keltské dědictví

Hora Velký Blaník je považována za národní symbol naděje a víry v lepší budoucnost. Kromě pověstí, které jsou s tímto místem neodmyslitelně spjaty, vás ale z cestovatelského hlediska jistě zaujme naučná stezka, s jejíž pomocí vystoupáte až na samotný vrchol.

Ještě předtím, než se podíváte do okolí z místní rozhledny, ale překonáte 14 zastavení, která se věnují kulturnímu a přírodnímu dědictví. Na své si tu nepřijdou jen milovníci tajemna, ale i děti, jelikož tvůrci mysleli i na hravé prvky.

Ráj potápěčů

Pro ty, kdo hledají osvěžení v horkých letních dnech máme tip – zatopený lom Bořená Hora. Oblíbený je zejména mezi potápěči, které do zdejších vod láká potopený vrtulník, ale i vrak nákladního a osobního auta.

V „potápěčském menu“ lze ale nalézt také ponory s průvodcem, veškeré vybavení si navíc můžete zapůjčit až na místě. Místní ovšem mysleli i na ty, kdo se rádi kochají nad hladinou, těm jsou zde totiž k dispozici stand up paddle boardy.

Naučně se Sidonií

Mezi Prahou a Táborem, konkrétně ve Vrchotových Janovicích, čeká na nadšené cestovatele naučná stezka poměrně neobvyklého jména – Po stopách Sidonie Nádherné. A její podstata?

Spojení Olbramovic s Vrchotovými Janovicemi a také seznámení s životem baronky Sidonie Nádherné z Borutína, která byla poslední majitelkou místního zámku.

Turističtí zvědavci se ale dovědí perličky ze života dalších osobností regionu, například o básníkovi Rainerovi Mariovi Rilkem.

Výlet na Zahrádku

Kopec Zahrádka nedaleko obce Bohuliby má jednu zajímavost, kterou je přírodní památka Třeštibok se stejnojmennou skalní vyhlídkou. Ta dodnes připomíná doby slavných sázavských vorařů, jimž zdejší silný proud rozdrtil nejeden vor.

Dnes ale toto místo turistům spíše dává, než bere. Třeštibok totiž dokáže své návštěvníky i odměnit zajímavými skalními útvary nebo nádhernými výhledy do kaňonu řeky.

Komu by ovšem tato krása byla málo, může se vydat směrem k Hadímu vrchu, kde jsou výhledy podobně magické.

Minisvět

Na zámku Berchtold si na své přijdou malí i velcí. Zámecký park totiž nabízí prohlídku miniatur známých staveb. Stojí tu malá Červená Lhota, Karlštejn, Trosky a mnohé další.

Děti mohou v parku hledat pohádkové postavičky, prohlédnout si podzemní peklo, perníkovou chaloupku, užít si dopravní a dětské hřiště, velké skákadlo, minizoo, projít si můžete i naučnou stezku kunickou přírodou.

Foto:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz