Uzdravuje prý nemocné už od poloviny 18. století. Nedávno však tento poklad nacházející se u Pohledu na Havlíčkobrodsku stihlo neštěstí. Voda v zázračném prameni je kontaminována. Jeho obliba u věřících nicméně trvá.
Poutní místo Svatá Anna se nachází nedaleko Pohledu, obce rozkládající se po obou březích řeky Sázavy, asi 4 km východně od Havlíčkova Brodu a přibližně 8 km severozápadně od Přibyslavi.
Říká se, že zdejší studánka je zázračná. Údajně obsahuje léčivou vodu a mnoho svědků tvrdí, že slepým vrací zrak. Podle pověsti stojí za zrodem poutního místa písař Jakub Čermák, který v roce 1730 při lovu vlka zapadl do bahna.
Začal se modlit o záchranu, když náhle údajně zaslechl z podzemí zpěv, zvuk varhan a věty o svaté Anně. Muž prý slíbil, že bude-li zachráněn, vystaví na místě kapličku. A tak se také stalo. Právě při budování základů kapličky měl být objeven tajemný pramen. A ten měl prý nečekané léčivé účinky.
Z pramene nepijte
Vše prý začalo zázračným uzdravením poloslepé ženy dřevaře Tondla, která se prý uzdravila tak, že si vodou ze svatoanenského pramene otírala oči.
Zhruba od poloviny 18. století tak tento slabě radioaktivní sirnato-železitý pramen využívaly zástupy věřících, kteří se toužili zbavit svých zdravotních problémů. A jeho sláva trvá dodnes.
V Pohledu se v letních měsících každoročně koná náboženská pouť doprovázená různými obřady. Její součástí bývala vždy i návštěva zázračného pramene sv. Anny, ovšem už dva roky pramen střídavě teče a neteče.
Navíc je silně znečištěn povrchovou vodou, kterou do něj svedli dělníci při rekonstrukci zdejší kaple. Nesmí se z něj tedy pít. V současnosti je tedy místo možné navštívit spíše pro jeho klidnou a povznášející atmosféru a k připomínce někdejších zázraků.
Foto: Shutterstock