Domů     Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů
Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů
od 29.6.2021
1

Každého patriota bezesporu potěší, když je stavba z jeho města součástí každé učebnice architektury. Přesně takhle si mohou dělat radost občané Moravské Třebové. Jejich zámek, který zdobí tamní centrum, je totiž nevídanou renesanční perlou.

A to i přesto, že od dob renesance stačily generace majitelů na unikátní stavbě leccos původního pozměnit.

Když se město Moravská Třebová někdy kolem roku 1270 zakládalo, na jižním svahu vrchu Dubina už stál hrad zvaný Třebovské hradisko.

To však na sklonku 13. století pobořil Záviš z Falkenštejna během svého tažení na Moravu, a tak k obraně města začal vznikat nový hrad v jeho jihovýchodní části. Měl tenkrát lichoběžníkový půdorys a rozměrech 43×44 metrů, palác a čtverhrannou věž.

Jak už to u hradů bývá, v průběhu dějin měnil majitele, nějaký čas ho do svého osobního majetku zařadil i sám král Jiří z Poděbrad, a každý z vlastníků se snažil zanechat na něm svou stopu.

Pořádně se to ovšem podařilo až bohatému rodu pánů z Boskovic na konci 15. století. Poprvé přinesli do českých zemí nové moderní renesanční prvky z Itálie a začali místo hradu důsledně budovat pohodlný zámek.

A už jen vstupní portál by stačil, aby zámek vstoupil do dějin umění.

V latinském nápisu na něm se skví datum vybudování 1492 a díky tomu můžeme bránu považovat za jednu z nejstarších renesančních památek nejen na našem území, ale ve všech evropských zemích severně od Alp.

Malý zámek uvnitř velkého

Přestavba dala sbohem původnímu hradu takřka dokonale. Na milost vzala jen hranolovou věž se šnekovým schodištěm, i když došlo k jejímu snížení.

Přibyla kaple a chodba k ní vedoucí byla ozdobena mramorovými portréty tehdejších majitelů zámku, pořízenými v italských sochařských dílnách. Z této doby se dochoval rytířský sál s křížovou klenbou vyzdobenou znaky Boskoviců a spřízněných rodů.

Poschoďový zámek dostal klasický renesanční půdorys čtyř křídel s rozlehlým nádvořím. Každé z křídel mělo svou vyhrazenou funkci.

Severní s hlavním vstupem bylo obytné stejně jako východní, jižní obsadily reprezentační komnaty a západní část byla určena pro hospodářské účely.

Pokud si chceme udělat představu o tehdejší renesanční podobě areálu, nesmíme při prohlídce vynechat unikátní dobovou maketu vyrobenou na počátku 17. století, která je už šest let součástí expozice.

Pochvala od samotného krále

Když už jsme se zmínili o zanechávání stop, o jednu z největších se postaral osvícený Ladislav z Boskovic, zcestovalý a uměnímilovný muž mimořádného vzdělání.

Byl to on, kdo na zámku vybudoval rozsáhlou knihovnu obsahující nejen klasická řecká a římská díla, ale i odbornou literaturu především z oboru přírodních věd.

Vybavil zdejší prostory také sbírkami uměleckých děl a gobelínů takových kvalit, že chválou nešetřil ani král Vladislav Jagellonský, který na zámku strávil několik dnů.

Další přestavby a tedy další stopy postupně přidávali Žerotínové a po nich ještě Lichtenštejnové, hodně jejich snah ale vzalo zasvé za třicetileté války, kdy zámek vydrancovalo švédské vojsko a odvezlo si odtud kořist v podobě uměleckých sbírek a bohužel i téměř kompletní knihovny.

To ale ještě nebyla největší tragédie, kterou si osud pro zámek připravil. O první květnové noci roku 1840 město zachvátil požár, který zničil nejen 186 domů, ale také při něm kompletně vyhořel zámek.

Všechny následující opravy už tak jen zachovávaly torza původních přestaveb a vdechly zámku spíše modernější empírovou podobu.

Dnes ale můžeme zámkem procházet jako obrovskou architektonickou galerií a na každém kroku sledovat doklady stavebních slohů dávné minulosti.

Alchymisté z moravských Atén

Na výběr mají návštěvníci zámku hned několik prohlídkových okruhů. Ten základní se slibným názvem Poklady Moravské Třebové je provede historií objektu a pochlubí se i mnoha vzácnostmi.

Patří mezi ně třeba jedna z drahocenných tapisérií, která se dochovala z doby Ladislava z Boskovic, originální mramorové medailony z chodby ke kapli nebo krásná italská madona z počátku 16. století.

Milovníci tajemna určitě ocení relativně novou expozici Alchymistická laboratoř.

Na zámku totiž na přelomu 16. a 17. století alchymisté skutečně působili. Tehdejší majitel Ladislav Velen ze Žerotína se hodně věnoval nejen umění, ale i vědám. Zval do svého sídla italské umělce a kameníky, stejně tak ho ale navštěvovali i učenci.

Moravská Třebová se v těch časech dočkala přezdívky Moravské Atény. Nejslavnější postavou zde tenkrát byl Velenův osobní lékař, alchymista a astrolog Marcus Eugenius Bonacina.

Při prohlídce jeho laboratoře se dozvíme něco víc o jeho neutuchající snaze vyrobit elixír věčného mládí.

Vyzkoušejte si španělskou botu!

Do zcela jiného prostředí nás zavede expozice, za kterou musíme sestoupit až do sklepení, bývalého vězení.

Jmenuje se Středověká mučírna a připomene nám, že Moravské Třebové bylo uděleno hrdelní právo už v roce 1406. Katovna a mučírna byla ovšem tehdy umístěna až za městskými hradbami.

Ve sklepení poznáme nejrůznější mučící nástroje včetně španělské boty, palečnice, skřipce nebo stoličky pro čarodějnice poseté kovovými bodlinami. Všechny mučící nástroje jsou funkční, vyrobené přesně podle dobových předloh.

Atmosféru pak dokreslují i figuríny v patřičných pozicích, o jejichž výrobu se postarali studenti scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. A aby dojem byl ještě dokonalejší, nechybějí ani světelné a zvukové efekty.

Slunce už zase měří čas

Při procházení vnitřních expozic bychom si rozhodně měli vyšetřit čas na prohlídku nádvoří. Na něm totiž najdeme unikátní sluneční hodiny s několika ciferníky vytesané z pískovce.

Podle toho, že tvarem připomínají řečnický pult, se takovému druhu hodin říká pultové.

Podle data na nich uvedeného pocházejí z roku 1558. Mají za sebou bohatou historii a moc nechybělo a byly by nadobro zničeny.

Některý z dávných majitelů je nechal použít jako obyčejný kámen do zdi a objeveny byly pod omítkou až v roce 1916. Ani potom ale ještě nebyly nadobro zachráněny.

Byly totiž umístěny v parku, poškozeny při neodborném kácení stromů a teprve v poslední době se dočkaly zasloužené renovace a pozornosti.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap